Krach kryptowalut osłabia sentyment na Wall Street

Krach kryptowalut osłabia sentyment na Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-11-09 (17:42)

Euforyczny rajd indeksów za oceanem łapie zadyszkę w oczekiwaniu na wyniki wyborów midterms i jutrzejszy odczyt inflacji CPI w USA. Pierwsze wyniki śródokresowych wyborów w USA wskazują na bardzo zacięty wyścig między Republikanami a Demokratami. O ile Izba Reprezentantów niemal na pewno zostanie przejęta przez Republikanów, do ostatniej chwili prawdopodobnie nie będą jasne ostateczne wyniki wyborów do amerykańskiego Senatu, gdzie coraz bardziej prawdopodobna wydaje się dogrywka w grudniu.

Nastroje rynku akcji obcążyła potężna wyprzedaż kryptowalut, Bitcoin na fali niewypłacalności jednej z największych kryptowalutowych giełd FTX cofa się w okolice rocznych minimów.

O pogarszającym sie popycie w światowej gospodarce ostrzegła dziś firma kuriersko-logistyczna FedEX co budzi obawy o powrót 'recesyjnych obaw' na Wall Street. Spółka spodziewa się utrzymania niższego popytu w najbliższym czasie. Informacje te nie są dobre, o tyle wydają się pozytywne dla perspektyw inflacyjnych ponieważ by presja cenowa osłabła konieczna jest przynajmniej częściowa destrukcja popytu, za którą 'wzięły się' banki centralne. Jutrzejszy odczyt inflacji z USA pokaże, czy pierwsze 'namacalne' i istotne dla społeczeństwa efekty agresywnych podwyżek Fed są juz widoczne. Spadająca inflacja mogłąby stanowić pozytywny sygnał dla Wall Street i zwiastować dalsze osłabienie amerykańskiego dolara, który przez wiele miesięcy był globalną 'bezpieczną przystanią'.

Niewypłacalność kryptowalutowej giełdy należącej do Sama Bankmana-Frieda, FTX wywołała masową wyprzedaż kryptowalut i uderzyła w spółki mające ekspozycje na sektor cyfrowych aktywów. Dodatkowo sentyment pogorszyły najnowsze doniesienia ze strony giełdy Binance, która prawdopodobnie wycofa się z propozycji przejęcia upadającego FTX ponieważ skala strat przekracza jej możliwości finansowe. Potężnie tracą akcje Coinbase, Marathon Digital i Robinhood, którego walory prawdopodobnie wciąż jeszcze posiada FTX. Akcje spółek z rynku ropy cofnęły się po wyższym od oczekiwań odczycie zapasów Departamentu Energii USA, akcje Occidental Petroleum i Chevron znajdują się dziś pod podażową presją. Mimo wciąż napiętej sytuacji na linii Waszyngton - Chiny cofnięcie obserwujemy też na spółkach z branży obronnej, gdzie traci Lockheed Martin, General Dynamics i Northrop Grumman. Spadki można częściowo uzasadnić impasem w Ukrainie i rozmowami między USA i Rosją, których resort obrony ma dyskutować nad wzajemnymi inspekcjami arsenału nuklearnego. Napięta atmosfera między Chinami a Tajwanem wciąż się utrzymuje, chińskie samoloty regularnie naruszają przestrzeń powietrzną wyspy, a zgodnie z komunikacjami władzy chińskie wojsko rozpoczęło przygotowania w razie eskalacji konfliktu z Zachodem. Na fali przedłużającego się kryzysu na linii Waszyngton-Pekin obserwujemy spadki akcji producentów półprzewodników Nvidii, AMD i Intela, które korzystają z tajwańskiego przemysłu precyzyjnego.

WIG20 zyskuje dziś 0,26% i notowany jest powyżej 1640 punktów, najwyżej od sierpnia. Inwestorzy w Polsce wciąż oczekują decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Niemiecki DAX w końcówce sesji wymazał spadki i notowany jest blisko 0,01% i podobnie do WIGu wspina się na kilkumiesięczne maksima. Atmosfera na Wall Street jest dziś zdecydowanie mniej optymistyczna. S&P500 traci 0,88%, NASDAQ 1,09%. Spadki nie omijają zyskującego w ostatnim czasie Dow Jones, gdzie wyprzedaż blue chipów sięga 0,83%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.