Wall Street chce szybko pożegnać korektę

Wall Street chce szybko pożegnać korektę
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-11-17 (19:00)

Dziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.

W końcu tak samo jak przysłowiowa jaskółka wiosny nie czyni, tak jeden, korzystniejszy odczyt niemal na pewno nie zachwieje filarami polityki Fedu. Obecnie S&P500 notowane jest wyżej niż w momencie, gdy Fed pierwszy raz w tym roku podniósł stopy o 75 punktów bazowych i wymazało wszystkie 'przeceny' spowodowane trzema kolejnymi restrykcyjnymi podwyżkami.

Większość podwyżek stóp procentowych Fed prawdopodobnie ma już za sobą przez co inwestorzy uwierzyli, że najgorsze minęło. Nie zapomnijmy jednak, że stopy prawdopodobnie wciąż będą przez Fed podwyższane, nawet jeśli tempo podwyżek spowolni. Dodatkowo nie jest jasne ile czasu będą utrzymywane na restrykcyjnych poziomach. James Bullard, szef Rezerwy Federalnej z St.Louis zasugerował, że stopy procentowe Fed mogą znaleźć się w przedziale między 5%-7%, przy czym poziom 5% może być dolną granicą. Obecnie referencyjna stopa Fed wynosi między 3,75 a 4% zatem do 'dolnej granicy' brakuje niewiele. Ale warto podkreślić - 'niewiele' oznacza mnóstwo dodatkowego stresu finansowego dla podmiotów już obecnie nadwyrężonych dotychczasowymi podwyżkami. Loretta Mester, szef Fed z Cleveland wskazała dziś na ryzyko stabilności finansowej, która może pojawić się nagle i którego prawdopodobieństwo wystąpienia rośnie wraz z postępującym zacieśnianiem polityki monetarnej i spadkiem płynności na rynku. O ile komentarz taki mógł zostać odebrany gołębio, wskazujac że Fed w końcu zacznie 'kalkukować' w istocie niekoniecznie jest pozytywny dla Wall Street. Z każdą podwyżką i miesiącem restrykcyjnych stóp w USA, ryzyko niespodziewanego 'eventu' i zachwiania stabilnością wydaje się rosnąć, choć samo ryzyko nie przesądza o tym, że powyższe wystąpi.

W opozycji do Mester, James Bullard szef Fed z St.Louis wskazał, że problem ze stabilnością na rynkach finansowych nie jest obecnie 'bazowym scenariuszem' Fedu. Jastrzębie komentarze Bullarda wpłynęły dziś nastroje inwestorów. Bullard zasugerował, że nawet gołębie założenia dotyczące obecnego stanu polityki monetarnej uzasadniają dodatkowe podwyżki stóp. Według szefa Fed z St. Louis dotychczasowa polityka Fed nie jest jeszcze wystarczająco restrykcyjna by zmniejszyć inflację. Jego zdaniem istnieją wciąż pozytywne czynniki dla gospodarki USA m.in. wysoki poziom oszczędności gospodarstw domowych i utrzymująca się zamożność Amerykanów. Niezmiennym jest fakt, że wszystkie znaki wskazują na mniejszą, 50 pb podwyżkę w grudniu a rynki finansowe szczególnie uważnie będa przyglądać się następnemu odczytowi inflacji, który może przesądzić o nastrojach w 2023 roku.

Indeksy giełdowe próbują dziś wymazać spadki z początku notowań. S&P500 traci 0,5%, NASDAQ nieznacznie traci 0,17%. Dow Jones wychodzi na plus i wskazuje symboliczne 0,02% na plusie. Walory największych techów radzą sobie relatywnie słabo, najlepiej wypada Apple i Microsoft. Zyskują walory chińskich spółek Tencent i Alibaba. Świetnie radzą sobie też niektóre mniejsze spółki o mniejszej kapitalizacji rynkowej m.in. BlackSky, firma operująca w branży obrazowania satelitarnego i danych. DAX wzrósł dziś o 0,23% w obliczu doniesień Bloomberga, według których EBC prawdopodobnie podniesie stopy o 50 pb w grudniu tj. mniej od 75 pb oczekiwań analityków. WIG20 zaliczył kolejną, słabą sesję i osunął się o 1,89% testując poziom 1700 punktów, który ostatecznie został wybroniony.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.