Wall Street chce szybko pożegnać korektę

Wall Street chce szybko pożegnać korektę
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-11-17 (19:00)

Dziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.

W końcu tak samo jak przysłowiowa jaskółka wiosny nie czyni, tak jeden, korzystniejszy odczyt niemal na pewno nie zachwieje filarami polityki Fedu. Obecnie S&P500 notowane jest wyżej niż w momencie, gdy Fed pierwszy raz w tym roku podniósł stopy o 75 punktów bazowych i wymazało wszystkie 'przeceny' spowodowane trzema kolejnymi restrykcyjnymi podwyżkami.

Większość podwyżek stóp procentowych Fed prawdopodobnie ma już za sobą przez co inwestorzy uwierzyli, że najgorsze minęło. Nie zapomnijmy jednak, że stopy prawdopodobnie wciąż będą przez Fed podwyższane, nawet jeśli tempo podwyżek spowolni. Dodatkowo nie jest jasne ile czasu będą utrzymywane na restrykcyjnych poziomach. James Bullard, szef Rezerwy Federalnej z St.Louis zasugerował, że stopy procentowe Fed mogą znaleźć się w przedziale między 5%-7%, przy czym poziom 5% może być dolną granicą. Obecnie referencyjna stopa Fed wynosi między 3,75 a 4% zatem do 'dolnej granicy' brakuje niewiele. Ale warto podkreślić - 'niewiele' oznacza mnóstwo dodatkowego stresu finansowego dla podmiotów już obecnie nadwyrężonych dotychczasowymi podwyżkami. Loretta Mester, szef Fed z Cleveland wskazała dziś na ryzyko stabilności finansowej, która może pojawić się nagle i którego prawdopodobieństwo wystąpienia rośnie wraz z postępującym zacieśnianiem polityki monetarnej i spadkiem płynności na rynku. O ile komentarz taki mógł zostać odebrany gołębio, wskazujac że Fed w końcu zacznie 'kalkukować' w istocie niekoniecznie jest pozytywny dla Wall Street. Z każdą podwyżką i miesiącem restrykcyjnych stóp w USA, ryzyko niespodziewanego 'eventu' i zachwiania stabilnością wydaje się rosnąć, choć samo ryzyko nie przesądza o tym, że powyższe wystąpi.

W opozycji do Mester, James Bullard szef Fed z St.Louis wskazał, że problem ze stabilnością na rynkach finansowych nie jest obecnie 'bazowym scenariuszem' Fedu. Jastrzębie komentarze Bullarda wpłynęły dziś nastroje inwestorów. Bullard zasugerował, że nawet gołębie założenia dotyczące obecnego stanu polityki monetarnej uzasadniają dodatkowe podwyżki stóp. Według szefa Fed z St. Louis dotychczasowa polityka Fed nie jest jeszcze wystarczająco restrykcyjna by zmniejszyć inflację. Jego zdaniem istnieją wciąż pozytywne czynniki dla gospodarki USA m.in. wysoki poziom oszczędności gospodarstw domowych i utrzymująca się zamożność Amerykanów. Niezmiennym jest fakt, że wszystkie znaki wskazują na mniejszą, 50 pb podwyżkę w grudniu a rynki finansowe szczególnie uważnie będa przyglądać się następnemu odczytowi inflacji, który może przesądzić o nastrojach w 2023 roku.

Indeksy giełdowe próbują dziś wymazać spadki z początku notowań. S&P500 traci 0,5%, NASDAQ nieznacznie traci 0,17%. Dow Jones wychodzi na plus i wskazuje symboliczne 0,02% na plusie. Walory największych techów radzą sobie relatywnie słabo, najlepiej wypada Apple i Microsoft. Zyskują walory chińskich spółek Tencent i Alibaba. Świetnie radzą sobie też niektóre mniejsze spółki o mniejszej kapitalizacji rynkowej m.in. BlackSky, firma operująca w branży obrazowania satelitarnego i danych. DAX wzrósł dziś o 0,23% w obliczu doniesień Bloomberga, według których EBC prawdopodobnie podniesie stopy o 50 pb w grudniu tj. mniej od 75 pb oczekiwań analityków. WIG20 zaliczył kolejną, słabą sesję i osunął się o 1,89% testując poziom 1700 punktów, który ostatecznie został wybroniony.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.