Pierwsze giełdowe ofiary wyborów w USA

Pierwsze giełdowe ofiary wyborów w USA
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-11-10 (22:09)

Kompromis to taka sytuacja, w której obie strony są niezadowolone: Dwa dni po wyborach połówkowych w USA amerykanie nadal nie są w 100% pewni, kto będzie rządził w Kongresie. Pierwsze wyniki wskazują na utrzymanie status quo w Senacie, czyli kontroli Demokratów. W przypadku Izby Reprezentantów historia ponownie lubi się powtarzać, tj. co do zasady, jeśli Kongres był we władaniu partii, z której wywodził się ówczesny prezydent, podczas wyborów połówkowych władzę przejmowała opozycja.

Wszystko wskazuje na to, że tak będzie również i w przypadku tegorocznych wyborów i Republikanie przejmą władzę w Izbie Reprezentantów. To z kolei może przełożyć się na wiele trudnych kompromisów, które będą w przyszłości musiały zawrzeć obie partie, czego ofiarami mogą paść niektóre spółki czy sektory. Jednym z nich może być branża półprzewodników.

Półprzewodnikowe jabłko niezgody

Partia Demokratyczna posiadająca na dzień dzisiejszy większość w obu izbach Kongresu sforsowała ustawę Chips and Science ACT, która ma wesprzeć amerykański rynek producentów półprzewodników na kwotę blisko 52 mld USD finansowania, która zostanie przeznaczona na badania oraz odbudowę przemysłu chipów na terenie USA. Ustawa spotkała się z krytyką ze strony Republikanów, którzy zarzucili jej autorom szastanie publicznymi pieniędzmi w dobie inflacji, nadmierne obciążanie budżetu oraz niedostateczne zabezpieczenia przed wpływami chińskiego kapitału. Aktualne dane z lokali wyborczych wskazują na to, że Republikanie przejmą władzę w Izbie Reprezentantów, co może przełożyć się na ograniczenie pomocy finansowej spółkom z sektora półprzewodników. Dwie spółki mogą szczególnie ucierpieć na realizacji tego scenariusza, co było widoczne po sesji 9 listopada, gdy zaczęły pojawiać się pierwsze wyniki wyborcze. Warto jednak spojrzeć na nie z szerszej, fundamentalnej perspektywy.

Advanced Micro Devices

Akcje AMD straciły 6,16% na zamknięciu sesji 9 listopada. Pod kątem fundamentów, spółka posiada dobrze zdywersyfikowany biznes dostarczając produkty zarówno na rynku procesorów jak i GPU, przy czym na obu rynkach plasuje się na drugim miejscu odpowiednio za Intelem i Nvidią.. Walory AMD zapewniają ekspozycję na takie branże jak gaming, kryptowaluty, metaverse, chmura obliczeniowa, data center czy automatyzacja, w których układy dostarczane przez AMD są nieodzowną, fundamentalną częścią rozwoju. Spółka posiada również długoterminowe umowy z Microsoftem i Sony, co jest istotne w kontekście sprzedaży konsol. Prognozy sprzedażowe dla tego rynku pozostają optymistyczne, zarówno Microsoft jak i Sony spodziewają się wyższej sprzedaży PlayStation 5 oraz Xbox. Dodatkowo pozytywnie na marże może wpływać zrealizowane na początku roku przejęcie amerykańskiego producenta z Doliny Krzemowej, Xilinx, który opracował FPGA i do tej pory posiada połowę światowego rynku urządzeń wykonanych w tej technologii. Dzięki przejęciu AMD pozycjonuje się na korzyści związane z rozwojem AI oraz edge computing.

Nvidia

Akcje Nvidia straciły 5,66% w reakcji na pierwsze doniesienia wyborcze. Spółka jest głównym konkurentem AMD, a mimo podobieństw jakości produktów obydwu spółek, technologia układów graficznych Nvidii wydaje się być nieznacznie lepszą pod względem jakości (kosztem wyższej ceny). Spółka funkcjonuje przede wszystkim w sektorze gamingu i baz danych, które w nadchodzących latach zdaniem większości analityków będą przeżywały rozwój. Dodatkowo marżowość może wspierać rozwijany przez Nvidie segment wirtualnych symulacji przemysłowych Omniverse, technologia ‘digital twin’ oraz rosnąca popularność gamingu w chmurze obliczeniowej. Rynek półprzewodników w ostatnich czasach stanął przed widmem stagnacji biznesów w Chinach, na które USA nałożyły sankcje. Nvidia potwierdziła jednak, że rząd USA pozwoli jej kontynuować rozwój swojego chipu sztucznej inteligencji H100 w Państwie Środka.

Co dalej?

Pomimo publicznie dostępnego konsensusu rynkowego, który zakładał zwycięstwo Republikanów w Izbie Reprezentantów, negatywna reakcja inwestorów na pierwsze wyniki wyborcze, które były zgodne z oczekiwaniami, daje wiele do myślenia. Coraz bardziej prawdopodobne zwycięstwo Partii Republikańskiej w walce o Izbie Reprezentantów stwarza istotny czynnik ryzyka dla sektora półprzewodników, który jednak w związku z postępującym rozwojem technologicznym posiada znaczący potencjał długoterminowy, który zdaje się, że powinien przeważyć nad krótkoterminowymi czynnikami politycznymi. A te mogą zmieniać się w zależności od koniunktury i aktualnego układu sił, również globalnie, zwłaszcza że sytuacja Tajwanu, będącego jednym z głównych hubów produkcyjnych półprzewodników zdaje się być coraz bardziej niepewna.

Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.