Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street
Data dodania: 2022-12-02 (17:33) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejszy mocny raport NFP z amerykańskiego rynku pracy wylał trochę zimnej głowy na głowy byków rozpalone marzeniami o zbliżającym się luzowaniu polityki monetarnej Fedu. W ostatnim dniu notowań przed weekendem Wall Street zdołało już zamortyzować część spadków i próbuje widzieć w nich tylko korektę. Wciąż mocny rynek pracy stanowi jednak zagrożenie.

Jeśli sytuacja się nie poprawi, a dochody Amerykanów wciąż będą rosły a nierównowaga popytu i podaży na rynku pracy utrzyma się - rynki mogą zacząć oczekiwać mniejszych ale za to większej ilości podwyżek o 50 pb co nawet nie jest bliskie założeniom pivotu. Szczególnie jeśli kolejne odczyty inflacji nie okażą się tak optymistyczne jak ten ostatni. Sytuację w amerykańskiej gospodarce komentował dziś Thomas Barkin, szef Fed z Richmond, który wskazał na proinflacyjny czynnik w postaci niedoboru siły roboczej oraz wysokich oszczędności amerykańskich gospodarstw domowych. Próba przywrócenia inflacji do celu może dla Fed okazać się jednak trudniejsza przy nadwyżce oszczędności gospodarstw domowych i stymulacji fiskalnej.

Zmiana zatrudnienia w listopadzie wyniosła 263 tys. przy oczekiwaniach na poziomie 200 tys. i 261 tys poprzednio. Zatrudnienie w przemyśle zaskoczyło spadkiem analityków, wyniosło 14 tys. wobec 18 tys prognoz i 36 tys. poprzednio. Stopa bezrobocia wyniosła 3,7%, zgodnie z oczekiwaniami i bez zmian wobec poprzedniego odczytu. Wzrosła natomiast dynamika płac do 5,1% w ujęciu rocznym wobec 4,7% poprzednio i 4,6% oczekiwań. Przyspieszyła też dynamika w ujęciu miesięcznym, wyniosła 0,6% i okazała się dwukrotnie szybsza od oczekiwanej. Raport pokazał bardzo niewielkie osłabienie rynku pracy mimo restrykcyjnego cyklu podwyżek Fed. Mimo to raport nie powinien spowodować zmiany najnowszej narracji Jerome'a Powella i prawdopodobnie nie sprawi, że podwyżka o 50 pb zostanie zakwestionowana. Fed wielokrotnie podkreślał, że podwyżki stóp nie działają ze skutkiem natychmiastowym a na ich efekty przyjdzie poczekać do przyszłego roku. W tym świetle bardzo istotnym odczytem okaże się odczyt inflacji, który poznamy w grudniu - jej dalszy spadek dla rynków będzie miał prawdopodobnie większe znaczenie od pozostałych odczytów danych z gospodarki.

Sytuację w polityce monetarnej EBC komentowali dziś Joachim Nagel, szef Bundesbanku i Luis de Guindos, wiceprezes EBC. Według Nagela zacieśnianie ilościowe powinno nastąpić od pierwszego kwartału 2023 roku, a rynki są wystarczająco odporne by sobie z nim poradzić. De Guindos z kolei wskazał, że inflacja zacznie zwalniać i będzie łagodniejsza w I kw. 2023. Spowolnienie gospodarcze nie będzie tak głębokie jak oczekiwano jeszcze kilka tygodni temu, choć wysokie prawdopodobieństwo recesji w strefie euro wciąż się utrzymuje. Inflacja według de Guindosa powinna utrzymać się jeszcze przez 3 lub 4 miesiące jednak w połowie przyszłego roku będzie oscylowała w okolicach 7%.

Na niemieckim parkiecie zyskiwały dzis walory Lufthansy, w związku z podwyższoną rekomendacją banku JP Morgan. Wzrosty kontynuowały również akcje Shop Apothekepo tym, jak federalny minister zdrowia Karl Lauterbach powiedział na konferencji Digital Health, że wprowadzenie w Niemczech e-recept powinna pojawić się w połowie przyszłego roku. Niemiecki koncern Uniper (UN01.DE) będący się w finansowych tarapatach od początku inwazji Rosji na Ukrainę rozpoczął proces arbitrażowy przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi. Wartość pozwu opiewa na kwotę 11,6 mld EUR. Walory dziś pobiły średni zwrot największego niemieckiego benchmarku. Na polskim parkeicie dobrze radziły sobie walory CD Projekt, który zyskał blisko 5%. Słabo wyglądały walory Orlenu, który stracił 5% i PGE, który osunął się o 3%. Seja na europejskich indeksach przbeiegała w mieszanych nastrojach. DAX zyskał niespełna 0,31%, bardzo słabie radził sobie WIG20, który osunął się w okolice 1735 pkt i stracił 1,73%. Londyński FTSE zakończył sesje blisko poziomów z otwarcia. Za oceanem S&P500 traci 0,89% i osuwa się w okolice 4040 pkt. NASDAQ spada o 1,36%. Spadki odrabia Dow Jones, który notowany jest pod kreską o 0,56%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

2023-02-04 Komentarz giełdowy XTB
Giełdowy apetyt na ryzyko rośnie ponieważ rynki finansowe szacują, że walka z inflacją jest coraz bliższa wygranej co wskazywałoby, że pivot Fed może nieuchronnie się zbliżać. Sentyment wsparły komentarze szefa Rezerwy Federalnej, Powella który wskazał że dostrzega 'bardzo wczesny etap dezinflacyjnego trendu', a mocne dane z gospodarki mimo trwającego cyklu zacieśniania Rezerwy Federalnej pokazują, że inwestorzy mogli nie docenić siły amerykańskiej gospodarki. W efekcie NASDAQ ma za sobą najlepszy początek roku od 1975 i od 1 stycznia zyskuje już blisko 17,5%.
Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

2023-02-02 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zyskuje dziś na fali wczorajszej, zgodnej z oczekiwaniami 25 pb podwyżki stóp procentowych oraz zachowawczego optymizmu szefa Fed. O ile wczorajsze przemówienie Powella dalekie było od 'gołębiego tonu' zostało dobrze przyjęte na Wall Street ponieważ szef Rezerwy Federalnej dostrzegł rodzący się globalny proces dezinflacyjny i nadzieję, na sprowdzenie inflacji do 2% bez znacznych szkód dla gospodarki. Niższa podwyżka po 50 bp w grudniu może zwiastować, że Fed zbliża się do pauzy w cyklu zacieśniania.
Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

2023-02-01 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata finansowego skierowane są dziś w stronę Rezerwy Federalnej i szefa Fed, Jerome'a Powella. Od grudniowego posiedzenia Fed, inwestorzy zdążyli niemal zachłysnąć się dezinflacyjną euforią a rynki wschodzące cieszyły się wzrostami dzięki większemu apetytowi na ryzyko. WIG20 wobec słabszych nastrojów Wall Street ponownie cofa się w okolice 2040 pkt przed decyzją zza oceanu. Czy Rezerwa Federalna podzieli entuzjazm inwestorów i dostarczy inwestorom więcej powodów do radości? Czy może Wall Street znów utknęło w pułapce życzeniowego myślenia?
Bank Millennium zwycięzcą sesji

Bank Millennium zwycięzcą sesji

2023-01-31 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem pozytywnych informacji napływających na GPW, głównie ze spółek. Interesujące dane podał Techland, który pomimo, iż nie jest spółką publiczną, jako producent gier z segmentu AAA jest pewnym wyznacznikiem kondycji sektora, zwłaszcza w kontekście danych sprzedażowych. Najbardziej znanym produktem Techlandu jest (oprócz serii Call of Juarez) franczyza Dying Light (obie części gry). Dzisiaj spółka pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży.
Będzie hossa bez banków?

Będzie hossa bez banków?

2023-01-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW. Znacznym czynnikiem ryzyka jest ostatnio ogłoszony pomysł rządzących dotyczący możliwego przedłużenia projektu wakacji kredytowych. Choć to rozwiązanie z punktu widzenia społecznego jest zrozumiałe w otoczeniu wysokich stóp procentowych, gdy raty kredytów wzrosły kilkadziesiąt procent, o tyle z punktu widzenia gospodarczego i giełdowego jest to pomysł mogący w znacznym stopniu ostudzić sentyment giełdowy.
Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.