Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook

Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook
Market Story XTB
Data dodania: 2022-10-27 (19:44)

Akcje Meta Platforms (dawnego Facebooka) należącego do Marka Zuckerberga odnotowują drastyczną przecenę po tym, jak spółka opublikowała wyniki finansowe, które znacząco rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Akcje spółki tracą ponad 20% i osiągają poziom nienotowany od 2016r. Co wpłynęło na nagłe pogorszenie się wyników spółki?

O wynikach słów kilka

Zysk netto w trzecim kwartale spadł o 52% do 4,4 mld USD, wobec konsensusu na poziomie 5 mld USD. Przychody spadły o 4% do 27,71 mld USD, co oznacza najwolniejsze tempo wzrostu od czasu wejścia na giełdę w 2012 roku, po spadku w wysokości 1%, jaki miał miejsce w poprzednim kwartale. Może słabym pocieszeniem, ale zawsze jakimś, będzie fakt, iż spadek ten był mniejszy niż zakładali analitycy, którzy prognozowali 5% redukcję przechodów.

Zuckerberg, największy akcjonariusz Mety, odnotował w tym roku spadek wartości majątku włąsnego o 77 mld USD, ponieważ jego zdecydowaną większość stanowią akcje spółki. Według danych Bloomberga na początku 2022 roku wartość jego majątku wynosiła nieco ponad 125 mld UDD, ale po ostatnim spadku wartości akcji Mety jest ona warta 49 mld USD.

Spółka podała, że oczekuje, iż przychody w czwartym kwartale znajdą się w przedziale od 30 mld do 32,5 mld dolarów, wobec oczekiwań analityków na poziomie 32,2 mld dolarów.

Metaverse oderwany od rzeczywistości bardziej, niż można się spodziewać

Biznes w metawersum idzie dość słabo pomimo nowatorsko brzmiącej koncepcji, która może być wręcz postrzegana przez inwestorów jako 'zbyt piękna by była prawdziwa'. Przychody Reality Labs spadły do 285 mln USD, prawie o połowę w porównaniu z III kw. 2021 roku. Strata powiększa się do 3,67 mld USD, z 2,63 mld USD w III kw. 2021 roku. Kolejny czynnik ryzyka dotyczy sprzedaży headsetów VR i oprogramowania Metaverse. Może zaliczyć spowolnienie w obliczu globalnego spadku koniunktury na technologię i ograniczenia wydatków konsumentów. Microsoft wskazał na spadek popytu na komputery osobiste, o możliwej 'recesji' na rynku technologicznym informowali też producenci półprzewodników Intel i AMD. Spowolnienie to może sięgnąć również sprzedaży urządzeń Oculus, co stawia spółkę w jeszcze trudniejszej sytuacji. Co więcej firma poinformowała, że "straty operacyjne Reality Labs w 2023 roku będą znacząco rosły z roku na rok (...) po 2023 roku spodziewamy się takiego tempa inwestycji Reality Labs, abyśmy mogli osiągnąć nasz cel, jakim jest wzrost całkowitego dochodu operacyjnego firmy w dłuższej perspektywie".

„Może i mamy słabe wyniki, ale innym poszło wcale nie lepiej. A poza tym to wina Apple”

Meta i inne spółki technologiczne ucierpiały przez obawy przed recesją i rosnącą inflacją. Spółka matka Google, Alphabet, i Microsoft również rozczarowały inwestorów wynikami za trzeci kwartał. Ponadto Meta zmagała się ze zmianami w polityce prywatności Apple uchwalonymi w 2021 roku, które uderzyły w jej podstawowy model reklamowy. Ten czynnik według spółki uszczuplenie prognozowanych 10 mld dolarów przychodów z reklam w 2022 roku. Światelkiem w tunelu dla spółki może być fakt, że liczba użytkowników najważniejszych platform Facebook i Instagram stale rośnie i pozwala utrzymać im miejsce w top5 najczęściej odwiedzanych platform społecznościowych na świecie (najpopularniejszy pozostaje Facebook, Instagram na 4 miejscu). Meta wskazała, że rejestrowała 197 milionów dziennych aktywnych użytkowników w USA i Kanadzie co daje wzrost o 1 mln wobec III kw. 2021 roku. Większość przychodów spółka wciąż czerpie z działalności użytkowników w Ameryce Północnej. W obliczu rosnących obaw o recesję, rynek reklamy może doświadczyć znaczącego spowolnienia, czego gorzki przedsmak mieliśmy w najgorszym czasie pandemii.

Nierealna rzeczywistość

Mark Zuckerbreg już w 2021 informował, że spółka zamierza przejść 'bolesną' i ryzykowną transformację, by w perspektywie długoterminowej zmienić się z platformy społecznościowej w technologiczny hub wirtualnych światów Metaverse, czego dowodem była zmianą nazwy. Meta Platforms zdominowała obecny rynek VR poprzez wysoko oceniane przez użytkowników urządzenia Oculus. 'Metaverse' również ma szansę na urzeczywistnienie, jednak zdaje się, że szanse na to, by doszło do tego w trakcie coraz głośniej pukającej do bram Wall Street recesji są równie realne, jak i sam Metaverse.

Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.