Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook

Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook
Market Story XTB
Data dodania: 2022-10-27 (19:44)

Akcje Meta Platforms (dawnego Facebooka) należącego do Marka Zuckerberga odnotowują drastyczną przecenę po tym, jak spółka opublikowała wyniki finansowe, które znacząco rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Akcje spółki tracą ponad 20% i osiągają poziom nienotowany od 2016r. Co wpłynęło na nagłe pogorszenie się wyników spółki?

O wynikach słów kilka

Zysk netto w trzecim kwartale spadł o 52% do 4,4 mld USD, wobec konsensusu na poziomie 5 mld USD. Przychody spadły o 4% do 27,71 mld USD, co oznacza najwolniejsze tempo wzrostu od czasu wejścia na giełdę w 2012 roku, po spadku w wysokości 1%, jaki miał miejsce w poprzednim kwartale. Może słabym pocieszeniem, ale zawsze jakimś, będzie fakt, iż spadek ten był mniejszy niż zakładali analitycy, którzy prognozowali 5% redukcję przechodów.

Zuckerberg, największy akcjonariusz Mety, odnotował w tym roku spadek wartości majątku włąsnego o 77 mld USD, ponieważ jego zdecydowaną większość stanowią akcje spółki. Według danych Bloomberga na początku 2022 roku wartość jego majątku wynosiła nieco ponad 125 mld UDD, ale po ostatnim spadku wartości akcji Mety jest ona warta 49 mld USD.

Spółka podała, że oczekuje, iż przychody w czwartym kwartale znajdą się w przedziale od 30 mld do 32,5 mld dolarów, wobec oczekiwań analityków na poziomie 32,2 mld dolarów.

Metaverse oderwany od rzeczywistości bardziej, niż można się spodziewać

Biznes w metawersum idzie dość słabo pomimo nowatorsko brzmiącej koncepcji, która może być wręcz postrzegana przez inwestorów jako 'zbyt piękna by była prawdziwa'. Przychody Reality Labs spadły do 285 mln USD, prawie o połowę w porównaniu z III kw. 2021 roku. Strata powiększa się do 3,67 mld USD, z 2,63 mld USD w III kw. 2021 roku. Kolejny czynnik ryzyka dotyczy sprzedaży headsetów VR i oprogramowania Metaverse. Może zaliczyć spowolnienie w obliczu globalnego spadku koniunktury na technologię i ograniczenia wydatków konsumentów. Microsoft wskazał na spadek popytu na komputery osobiste, o możliwej 'recesji' na rynku technologicznym informowali też producenci półprzewodników Intel i AMD. Spowolnienie to może sięgnąć również sprzedaży urządzeń Oculus, co stawia spółkę w jeszcze trudniejszej sytuacji. Co więcej firma poinformowała, że "straty operacyjne Reality Labs w 2023 roku będą znacząco rosły z roku na rok (...) po 2023 roku spodziewamy się takiego tempa inwestycji Reality Labs, abyśmy mogli osiągnąć nasz cel, jakim jest wzrost całkowitego dochodu operacyjnego firmy w dłuższej perspektywie".

„Może i mamy słabe wyniki, ale innym poszło wcale nie lepiej. A poza tym to wina Apple”

Meta i inne spółki technologiczne ucierpiały przez obawy przed recesją i rosnącą inflacją. Spółka matka Google, Alphabet, i Microsoft również rozczarowały inwestorów wynikami za trzeci kwartał. Ponadto Meta zmagała się ze zmianami w polityce prywatności Apple uchwalonymi w 2021 roku, które uderzyły w jej podstawowy model reklamowy. Ten czynnik według spółki uszczuplenie prognozowanych 10 mld dolarów przychodów z reklam w 2022 roku. Światelkiem w tunelu dla spółki może być fakt, że liczba użytkowników najważniejszych platform Facebook i Instagram stale rośnie i pozwala utrzymać im miejsce w top5 najczęściej odwiedzanych platform społecznościowych na świecie (najpopularniejszy pozostaje Facebook, Instagram na 4 miejscu). Meta wskazała, że rejestrowała 197 milionów dziennych aktywnych użytkowników w USA i Kanadzie co daje wzrost o 1 mln wobec III kw. 2021 roku. Większość przychodów spółka wciąż czerpie z działalności użytkowników w Ameryce Północnej. W obliczu rosnących obaw o recesję, rynek reklamy może doświadczyć znaczącego spowolnienia, czego gorzki przedsmak mieliśmy w najgorszym czasie pandemii.

Nierealna rzeczywistość

Mark Zuckerbreg już w 2021 informował, że spółka zamierza przejść 'bolesną' i ryzykowną transformację, by w perspektywie długoterminowej zmienić się z platformy społecznościowej w technologiczny hub wirtualnych światów Metaverse, czego dowodem była zmianą nazwy. Meta Platforms zdominowała obecny rynek VR poprzez wysoko oceniane przez użytkowników urządzenia Oculus. 'Metaverse' również ma szansę na urzeczywistnienie, jednak zdaje się, że szanse na to, by doszło do tego w trakcie coraz głośniej pukającej do bram Wall Street recesji są równie realne, jak i sam Metaverse.

Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.