Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook

Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook
Market Story XTB
Data dodania: 2022-10-27 (19:44)

Akcje Meta Platforms (dawnego Facebooka) należącego do Marka Zuckerberga odnotowują drastyczną przecenę po tym, jak spółka opublikowała wyniki finansowe, które znacząco rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Akcje spółki tracą ponad 20% i osiągają poziom nienotowany od 2016r. Co wpłynęło na nagłe pogorszenie się wyników spółki?

O wynikach słów kilka

Zysk netto w trzecim kwartale spadł o 52% do 4,4 mld USD, wobec konsensusu na poziomie 5 mld USD. Przychody spadły o 4% do 27,71 mld USD, co oznacza najwolniejsze tempo wzrostu od czasu wejścia na giełdę w 2012 roku, po spadku w wysokości 1%, jaki miał miejsce w poprzednim kwartale. Może słabym pocieszeniem, ale zawsze jakimś, będzie fakt, iż spadek ten był mniejszy niż zakładali analitycy, którzy prognozowali 5% redukcję przechodów.

Zuckerberg, największy akcjonariusz Mety, odnotował w tym roku spadek wartości majątku włąsnego o 77 mld USD, ponieważ jego zdecydowaną większość stanowią akcje spółki. Według danych Bloomberga na początku 2022 roku wartość jego majątku wynosiła nieco ponad 125 mld UDD, ale po ostatnim spadku wartości akcji Mety jest ona warta 49 mld USD.

Spółka podała, że oczekuje, iż przychody w czwartym kwartale znajdą się w przedziale od 30 mld do 32,5 mld dolarów, wobec oczekiwań analityków na poziomie 32,2 mld dolarów.

Metaverse oderwany od rzeczywistości bardziej, niż można się spodziewać

Biznes w metawersum idzie dość słabo pomimo nowatorsko brzmiącej koncepcji, która może być wręcz postrzegana przez inwestorów jako 'zbyt piękna by była prawdziwa'. Przychody Reality Labs spadły do 285 mln USD, prawie o połowę w porównaniu z III kw. 2021 roku. Strata powiększa się do 3,67 mld USD, z 2,63 mld USD w III kw. 2021 roku. Kolejny czynnik ryzyka dotyczy sprzedaży headsetów VR i oprogramowania Metaverse. Może zaliczyć spowolnienie w obliczu globalnego spadku koniunktury na technologię i ograniczenia wydatków konsumentów. Microsoft wskazał na spadek popytu na komputery osobiste, o możliwej 'recesji' na rynku technologicznym informowali też producenci półprzewodników Intel i AMD. Spowolnienie to może sięgnąć również sprzedaży urządzeń Oculus, co stawia spółkę w jeszcze trudniejszej sytuacji. Co więcej firma poinformowała, że "straty operacyjne Reality Labs w 2023 roku będą znacząco rosły z roku na rok (...) po 2023 roku spodziewamy się takiego tempa inwestycji Reality Labs, abyśmy mogli osiągnąć nasz cel, jakim jest wzrost całkowitego dochodu operacyjnego firmy w dłuższej perspektywie".

„Może i mamy słabe wyniki, ale innym poszło wcale nie lepiej. A poza tym to wina Apple”

Meta i inne spółki technologiczne ucierpiały przez obawy przed recesją i rosnącą inflacją. Spółka matka Google, Alphabet, i Microsoft również rozczarowały inwestorów wynikami za trzeci kwartał. Ponadto Meta zmagała się ze zmianami w polityce prywatności Apple uchwalonymi w 2021 roku, które uderzyły w jej podstawowy model reklamowy. Ten czynnik według spółki uszczuplenie prognozowanych 10 mld dolarów przychodów z reklam w 2022 roku. Światelkiem w tunelu dla spółki może być fakt, że liczba użytkowników najważniejszych platform Facebook i Instagram stale rośnie i pozwala utrzymać im miejsce w top5 najczęściej odwiedzanych platform społecznościowych na świecie (najpopularniejszy pozostaje Facebook, Instagram na 4 miejscu). Meta wskazała, że rejestrowała 197 milionów dziennych aktywnych użytkowników w USA i Kanadzie co daje wzrost o 1 mln wobec III kw. 2021 roku. Większość przychodów spółka wciąż czerpie z działalności użytkowników w Ameryce Północnej. W obliczu rosnących obaw o recesję, rynek reklamy może doświadczyć znaczącego spowolnienia, czego gorzki przedsmak mieliśmy w najgorszym czasie pandemii.

Nierealna rzeczywistość

Mark Zuckerbreg już w 2021 informował, że spółka zamierza przejść 'bolesną' i ryzykowną transformację, by w perspektywie długoterminowej zmienić się z platformy społecznościowej w technologiczny hub wirtualnych światów Metaverse, czego dowodem była zmianą nazwy. Meta Platforms zdominowała obecny rynek VR poprzez wysoko oceniane przez użytkowników urządzenia Oculus. 'Metaverse' również ma szansę na urzeczywistnienie, jednak zdaje się, że szanse na to, by doszło do tego w trakcie coraz głośniej pukającej do bram Wall Street recesji są równie realne, jak i sam Metaverse.

Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.