Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?

Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?
Data dodania: 2022-12-27 (18:29) Komentarz giełdowy XTB

Amerykańskie indeksy ponownie cofnęły się po świątecznej przerwie ponieważ inwestorzy zareagowali wyprzedażą na mocny odczyt danych towarowych z USA, który wsparł ostatnio zrewidowane w górę PKB za III kwartał. Inwestorzy negatywnie oceniają pozytywne informacje z gospodarki ponieważ obawiają się, że silna kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych sprawi, że Fed będzie mógł podnosić stopy do wyższych poziomów lub utrzymywać je na restrykcyjnych poziomach znacznie dłużej. Z uwagi na ten fakt indeksy oddały wzrosty mimo zapowiadającej się udanej sesji.

Sentyment w pierwszej części dnia wsparły doniesienia z Chin, które planują luzowanie obostrzeń covidowych. Spadki pokazały jednak, że na Wall Street temat polityki monetarnej waży najwięcej. Dane z USA pokazały ogromny spadek deficytu towarowego, największy od 2009 roku. Lepsze dane towarowe mogą zapowiadać, że PKB USA w IV kwartale 2022 roku okaże się wyższe od oczekiwanego. Mimo to rynek wciąż wycenia podwyżkę o 50 pb na lutowym posiedzeniu Fed jako nieco mniej prawdopodobną od 'gołębich' 25 pb. Rynek swapów wycenia szanse na 25 pb w lutym z mniej więcej 60% prawdopodobieństwem.

Patrząc na notowania spółek skokowy wzrost zmiennosci widzimy ponownie na walorach Tesli , która dziś pogłębia przecenę wobec doniesień o planowanym przestoju produkcji fabryki w Szanghaju w dniach 20 - 31 stycznia 2023 roku. Cena akcji zanurkowała do poziomów niewidzianych od października 2020 roku, mimo rekordowego raportu za III kwartał roku. Wraz ze spółką Elona Muska tracą również inne walory producentów samochodów elektrycznych m,in. Rivian, Nikola oraz NIO. Na giełdowym parkiecie dobrze radzą sobie walory notowanych na amerykańskich giełdach chińskich ADR-ów m.in. Weibo i Alibaba. Dzięki wzrostom metali szlachetnych dobrze wygląda też sektor spółek wydobywczych. Kolejną świetną sesję notuje Silvercorp, Endeavour Silver, Coeur Mining oraz Wheaton Precious Metals.

Obserwując akcje technologicznych gigantów jak Tesla czy Meta Platforms trudno nie wspomnieć bańki spółek Nify Fifty, które w latach 60 i 70 postrzegane były przez inwestorów tak pozytywnie, że wskaźniki ich wyceny zupełnie oderwały się od skąd indąd mocnych fundamentów. Zarządzający funduszem OakTree, wówczas analizujący rynek Nifty Fifty inwestor Howard Marks opisywał, że Wall Street nie widziało wówczas ceny, która byłaby zbyt wygórowana za akcje spółek 'Nifty Fifty'. W efekcie większość z nich doświadczyła załamania i nie wróciła do rekordowych wycen. Część z nich oddała znaczą część udziałów w rynku konkurencji, inne m.in. Kodak czy Polaroid pokonał rozwój technologii. Wyceny spółek Nify Fity nurkowały również na fali gwałtownego wzrostu inflacji i pogarszających się perspektyw makroekonomicznych, które uświadomiły inwestorom iluzję, na fali której przez lata budowali przekoniania o przyszłych zyskach, przesuwając margines ryzyka.

Z drugiej strony jednak należy mieć na uwadze fakt, że lata 70 dzieli od lat 20-tych XXI wieku przepaść technologiczna, a warunki rynkowe uległy zmianie. Część spółek technologicznych po spadkach z 2022 roku wyceniania jest na coraz mniej wygórowanych poziomach ceny do zysku czy ceny do wartości księgowej, jednak wciąż istnieją takie, które posiadają wskaźnik ceny do zysku znacznie powyżej 70, m.in. Amazon. Po pęknięciu bańki Nifty Fifty spółki, które cieszyły się przed nią wycenami powyżej 50 punktów przez kolejne 25 lat oferowały niższe stopy zwrotu od średniej dla S&P 500, z wyłącznie paroma wyjątkami. Dla dalszych wycen kluczowa będzie kondycja konsumentów w 2023 roku, skala recesji gospodarczej oraz inflacja w oparciu o które Fed będzie decydował o dalszym przebiegu cyklu podwyżek stóp procentowych.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.