Inwestorzy radzą sobie z geopolityczną niepewnością

Inwestorzy radzą sobie z geopolityczną niepewnością
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-11-16 (20:41)

Podczas dzisiejszej sesji giełdowej niedźwiedzie zdołały uzyskać przewagę, którą utrzymują zarówno na europejskich jak i amerykańskich indeksach. Po ostatnich wielu dniach dynamicznych wzrostów podaż w końcu zwietrzyła okazje by ponownie zdominować rynek. Niepewność geopolityczna choć znów zachwiała nastrojami inwestorów, nie spowodowała nagłej zmiany sentymentów a indeksy relatywnie dobrze przełknęły 'gorzką pigułkę' w postaci dalszej eskalacji wojny w Ukrainie.

Wojna na chwile znów stała się rynkowym tematem w obliczu tragedii w Przewodowie, gdzie jedna z rakiet eksplodowała zabijając dwóch obywateli Polski oraz naruszając terytorium NATO. Reakcja rynków na te doniesienia jest dziś ograniczona dzięki spójnemu stanowisku USA, NATO i Polski. Ostateczne wnioski wskazują, że rakieta najprawdopodobniej została wystrzelona przez ukraińskie siły zbrojne, a jej pierwotnym zadaniem było przechwycenie wrogiego pocisku.

Rosja przeprowadziła wczoraj zmasowany ostrzał rakietowy na całym terytorium Ukrainy sygnalizując gotowość do dalszej eskalacji. Według szacunków ekspertów koszt wczorajszej operacji po stronie Rosji opiewał na mniej więcej 1 mld USD. Na Kremlu prawdopodobnie nie spodobała się twarda pozycja 'negocjacyjna' Ukrainy, która nie chce dać namówić się na negocjacje mimo coraz bardziej realnej wizji rozszerzającego się zagrożenia 'blackoutu' przed nadchodzącą zimą. W obliczu tragedii w Przewodowowie polski złoty na chwile potężnie osłabił się w relacji do dolara, jednak rynek walutowy szybko wymazał te spadki sygnalizując, że dramatyczna sytuacja była wyłącznie jednorazowym incydentem. Na doniesienia odpowiadała też strona rosyjska, która nazwała całą sytuację 'prowokacją' i wskazała, że atak na terytorium NATO nie był jej celem.

Dzisiejsza sesja na WIG20 przebiegała w słabych nastrojach, indeks stracił 1,6%. Od początku sesji zyskiwały spółki wojenne m.in. Lubawa, Pamapol czy ZREMB Ostatecznie jednak inwestorzy nie byli w stanie utrzymać euforycznych nastrojów w obliczu 'dementi' prezydenta USA Joe Bidena i szefa NATO, Jensa Stoltenberga, którzy zgodnie wskazali, że tragedia w Przewodowie nie wynikła z bezpośrednich zamiarów Rosji. Brak zdecydowanej, wzrostowej reakcji na zagranicznych jak i polskich spółkach z segmentu zbrojeniowego oraz umocnienie polskiego złotego powinny być w tym przypadku dla bezpieczeństwa Polski i NATO pozytywną wskazówką ponieważ rynek giełdowy uważany jest za miejsce, które agreguje wszystkie dostępne informacje. Tracił dziś niemiecki DAX, który osunął się dziś o 0,97%. Walory największego, niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheimnetall wymazały niemal całkowicie wzrosty z porannej częśći sesji. Korekta miała też miejsce na francuskim CAC40 i londyńskim FTSE, które traciły dziś odpowiednio 0,64% i 0,25%.

Dane o sprzedaży detalicznej USA wskazały wciąż silne nastroje konsumentów za oceanem i okazały się wyższe od oczekiwań analityków. Jednocześnie słuchając przemówienia szefowej Fed z San Francisco, Mary Daly mogliśmy usłyszeć m.in. że brak podwyżki stóp na grudniowym posiedzeniu Fed nie wchodzi w grę. Choć od początku wydawało się szalenie mało prawdopodobnie, sugeruje że Fed pozostanie skoncentrowany na zacieśnianiu polityki pieniężnej mimo euforycznych odczytów inflacji CPI i wczorajszej PPI. Inflacja w Kanadzie okazuje się być znów problemem, choć CPI okazała się zgodna z oczekiwaniami, inflacja bazowa zaskoczyła wzrostem. Dane te również mogą stanowić pewnego rodzaju ostrzeżenie dla Fed przed zbyt wczesną przerwą w zacieśnianiu choć scenariusz mniejszej choć wciąż znacznej 50 pb podwyżki w grudniu wydaje się dziś najbardziej prawdopodobny.

Wśród spółek z amerykańskiego sektora zbrojeniowego widzimy mieszane nastroje. Nieznacznie zyskują Lockheed Martin, Northrop Grumman czy General Dynamics jednak Raytheon czy Kratos wciąż notowane są pod presją. Po odczycie EIA niższych zapasów ropy w USA przy jednoczesnym wzroście zapasów destylatów i benzyny suwają sie też walory producentów ropy jak Occidental Petroleum, Chevron i Exxon Mobil. Spośród technologicznych gigantów najsłabiej radzi sobie znów Meta Platforms, najlepiej Microsoft i Alphabet. Indeks S&P500 traci dziś 0,56%, a NASDAQ pogłębia spadki i traci 1,16%. Najmniej wrażliwy na słabsze nastroje jest Dow Jones, który utrzymuje się dziś w okolicach otwarcia i traci 0,05%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.