Inwestorzy radzą sobie z geopolityczną niepewnością

Inwestorzy radzą sobie z geopolityczną niepewnością
Data dodania: 2022-11-16 (20:41) Komentarz giełdowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji giełdowej niedźwiedzie zdołały uzyskać przewagę, którą utrzymują zarówno na europejskich jak i amerykańskich indeksach. Po ostatnich wielu dniach dynamicznych wzrostów podaż w końcu zwietrzyła okazje by ponownie zdominować rynek. Niepewność geopolityczna choć znów zachwiała nastrojami inwestorów, nie spowodowała nagłej zmiany sentymentów a indeksy relatywnie dobrze przełknęły 'gorzką pigułkę' w postaci dalszej eskalacji wojny w Ukrainie.

Wojna na chwile znów stała się rynkowym tematem w obliczu tragedii w Przewodowie, gdzie jedna z rakiet eksplodowała zabijając dwóch obywateli Polski oraz naruszając terytorium NATO. Reakcja rynków na te doniesienia jest dziś ograniczona dzięki spójnemu stanowisku USA, NATO i Polski. Ostateczne wnioski wskazują, że rakieta najprawdopodobniej została wystrzelona przez ukraińskie siły zbrojne, a jej pierwotnym zadaniem było przechwycenie wrogiego pocisku.

Rosja przeprowadziła wczoraj zmasowany ostrzał rakietowy na całym terytorium Ukrainy sygnalizując gotowość do dalszej eskalacji. Według szacunków ekspertów koszt wczorajszej operacji po stronie Rosji opiewał na mniej więcej 1 mld USD. Na Kremlu prawdopodobnie nie spodobała się twarda pozycja 'negocjacyjna' Ukrainy, która nie chce dać namówić się na negocjacje mimo coraz bardziej realnej wizji rozszerzającego się zagrożenia 'blackoutu' przed nadchodzącą zimą. W obliczu tragedii w Przewodowowie polski złoty na chwile potężnie osłabił się w relacji do dolara, jednak rynek walutowy szybko wymazał te spadki sygnalizując, że dramatyczna sytuacja była wyłącznie jednorazowym incydentem. Na doniesienia odpowiadała też strona rosyjska, która nazwała całą sytuację 'prowokacją' i wskazała, że atak na terytorium NATO nie był jej celem.

Dzisiejsza sesja na WIG20 przebiegała w słabych nastrojach, indeks stracił 1,6%. Od początku sesji zyskiwały spółki wojenne m.in. Lubawa, Pamapol czy ZREMB Ostatecznie jednak inwestorzy nie byli w stanie utrzymać euforycznych nastrojów w obliczu 'dementi' prezydenta USA Joe Bidena i szefa NATO, Jensa Stoltenberga, którzy zgodnie wskazali, że tragedia w Przewodowie nie wynikła z bezpośrednich zamiarów Rosji. Brak zdecydowanej, wzrostowej reakcji na zagranicznych jak i polskich spółkach z segmentu zbrojeniowego oraz umocnienie polskiego złotego powinny być w tym przypadku dla bezpieczeństwa Polski i NATO pozytywną wskazówką ponieważ rynek giełdowy uważany jest za miejsce, które agreguje wszystkie dostępne informacje. Tracił dziś niemiecki DAX, który osunął się dziś o 0,97%. Walory największego, niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheimnetall wymazały niemal całkowicie wzrosty z porannej częśći sesji. Korekta miała też miejsce na francuskim CAC40 i londyńskim FTSE, które traciły dziś odpowiednio 0,64% i 0,25%.

Dane o sprzedaży detalicznej USA wskazały wciąż silne nastroje konsumentów za oceanem i okazały się wyższe od oczekiwań analityków. Jednocześnie słuchając przemówienia szefowej Fed z San Francisco, Mary Daly mogliśmy usłyszeć m.in. że brak podwyżki stóp na grudniowym posiedzeniu Fed nie wchodzi w grę. Choć od początku wydawało się szalenie mało prawdopodobnie, sugeruje że Fed pozostanie skoncentrowany na zacieśnianiu polityki pieniężnej mimo euforycznych odczytów inflacji CPI i wczorajszej PPI. Inflacja w Kanadzie okazuje się być znów problemem, choć CPI okazała się zgodna z oczekiwaniami, inflacja bazowa zaskoczyła wzrostem. Dane te również mogą stanowić pewnego rodzaju ostrzeżenie dla Fed przed zbyt wczesną przerwą w zacieśnianiu choć scenariusz mniejszej choć wciąż znacznej 50 pb podwyżki w grudniu wydaje się dziś najbardziej prawdopodobny.

Wśród spółek z amerykańskiego sektora zbrojeniowego widzimy mieszane nastroje. Nieznacznie zyskują Lockheed Martin, Northrop Grumman czy General Dynamics jednak Raytheon czy Kratos wciąż notowane są pod presją. Po odczycie EIA niższych zapasów ropy w USA przy jednoczesnym wzroście zapasów destylatów i benzyny suwają sie też walory producentów ropy jak Occidental Petroleum, Chevron i Exxon Mobil. Spośród technologicznych gigantów najsłabiej radzi sobie znów Meta Platforms, najlepiej Microsoft i Alphabet. Indeks S&P500 traci dziś 0,56%, a NASDAQ pogłębia spadki i traci 1,16%. Najmniej wrażliwy na słabsze nastroje jest Dow Jones, który utrzymuje się dziś w okolicach otwarcia i traci 0,05%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

2022-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy mocny raport NFP z amerykańskiego rynku pracy wylał trochę zimnej głowy na głowy byków rozpalone marzeniami o zbliżającym się luzowaniu polityki monetarnej Fedu. W ostatnim dniu notowań przed weekendem Wall Street zdołało już zamortyzować część spadków i próbuje widzieć w nich tylko korektę. Wciąż mocny rynek pracy stanowi jednak zagrożenie.
Fed będzie podnosił mniej

Fed będzie podnosił mniej

2022-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Jerome Powell dosyć wyraźnie zaskoczył rynki podczas wystąpienia w ostatni dzień listopada. Wyraźnie wskazał on, że Rezerwa Federalna podniesie stopy mniej niż 75 punktów bazowych podczas posiedzenia w połowie grudnia. Chociaż można powiedzieć, że jest to ważny sygnał dla inwestorów, to nie można powiedzieć, że jest to pełny punkt zwrotny, a jedynie hamowanie tuż przed zakrętem.
Sesja na GPW pod znakiem wyników

Sesja na GPW pod znakiem wyników

2022-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem marazmu - WIG20 oscyluje w okolicach 0,20%. Dzisiejszy dzień i wczorajszy czas po sesji to przede wszystkim wyniki trzech znaczących spółek,z których JSW odnotowuje dzisiaj wzrost ponad 14%. JSW - Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 3 kwartale 2022 roku 2,14 mld zł zysku netto wobec 252,6 mln zł zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld przebił zeszłoroczny wynik na poziomie 358 mln zł. Spółka podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 mld zł do 5,14 mld zł. Lepsze wyniki to przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży węgla koksowego.
Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

2022-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem ponad jednoprocentowej przeceny na WIG20. Najgorzej radzą sobie akcje Allegro i Pepco odnotowując ponad cztero procentowe spadki. Liderem wzrostów okazała się JSW (ponad 4% na plusie) oraz PZU. W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był stosunkowo ubogi jeśli chodzi o wydarzenia makro, jak i ważniejsze informacje ze spółek, jednak warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Para EURUSD przekroczyłą na początku nowego tygodnia pięciomiesięczne maksimum pomimo słabego sentymentu rynkowego spowodowanego protestami w Chinach.
Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

2022-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy mają za sobą kolejną, udaną sesję choć protokół Europejskiego Banku Centralnego wskazał ponure prognozy dla strefy euro i mimo wszystko (przynajmniej na razie) utrzymującą się 'jastrzębią' determinację bankierów centralnych do inflacji do 2% celu. Nastrojom na indeksach 'pomógł' opublikowany wczoraj protokół FOMC, który potwierdził, że Fed prawdopodobnie obniży kwoty kolejnych podwyżek stóp. Indeksy z USA nie miały dziś jednak 'okazji' by świętować pivot ponieważ amerykańska giełda jest dziś zamknięta ze względu na Święto Dziękczynienia.
Większe emocje na stadionie niż na GPW

Większe emocje na stadionie niż na GPW

2022-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Sądząc po dzisiejszym stracie WIG20 w wysokości 0,24% zdaje się, że inwestorzy - pół żartem, pół serio - podzielili się dzisiaj na dwie grupy. Na tych, którzy zamiast śledzić notowania giełdowe musieli “odchorować” wczorajszy popis naszej kadry w meczu z Meksykiem, i na tych, którym więcej emocji (a być może i pieniędzy dzięki zakładom bukmacherskim) dostarczyło nieoczekiwane zwycięstwo reprezentacji Japonii w meczu z Niemcami z wynikiem 2:1.
Byki wracają na indeksy

Byki wracają na indeksy

2022-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w pozytywnych nastrojach, zarówno amerykańskie jak i europejskie indeksy giełdowe notują umiarkowane wzrosty. Inwestorzy wracają do zakupów mimo przemówień bankierów centralnych sygnalizując, że stres jaki przeżywały rynki w obliczu zmian w polityce monetarnej chwilowo zaczyna się osłabiać. Szefowa Fed z Cleveland, Loretta J. Mester w umiarkowany sposób komentowała dziś sytuację w polityce monetarnej USA.
Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

2022-11-21 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panują nastroje sprzyjające wyprzedaży, zapoczątkowane przez wzrost niepewności na froncie wojny w Ukrainie spowodowanej nieoczekiwaną eskalacją konfliktu ze strony Rosji. WIG20 stracił 1,27%, z czego największe spodki odnotowały Allegro z wynikiem 4,51% na minusie, CD Projekt z wynikiem 3,94% poniżej kreski i CCC z wynikiem 3,76% na minusie. Na plus wyróżniły się akcje PGE, które w dniu dzisiejszym zyskały na wartości 2,47%.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

2022-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj indeksy giełdowe oddały wzrosty z otwarcia w obliczu jastrzębich komentarzy członków Rezerwy Federalnej oraz presji podażowej w końcówce tygodnia, która sygnalizuje realizację zysków. Szefowa bostońskiego Fedu, Susan M. Collins podzieliła się dziś z rynkiem komentarzami, które zostały jastrzębio odebrane na Wall Street.
Wall Street chce szybko pożegnać korektę

Wall Street chce szybko pożegnać korektę

2022-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.