Indeksy odbijają po fatalnej passie

Indeksy odbijają po fatalnej passie
Data dodania: 2022-12-08 (18:52) Komentarz giełdowy XTB

Dziś obserwujemy polepszenie nastrojów na giełdowych parkietach, gdzie byki próbują przerwać fatalną passę z ostatnich kilku sesji. Za oceanem kupujących wsparł dziś wyższy od poprzedniego wzrost wniosków o zasiłek. Wnioski wzrosły z 225 tys. do 230 tys, zgodnie z oczekiwaniami. Rynek próbuje interpretować dane na swoją korzyść i dostrzegł w raporcie słabnące perspektywy dla amerykańskiego rynku pracy. Pogorszenie warunków zatrudnienia może wpłynąć na złagodzenie dalszej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Z drugiej strony Wells Fargo podzielił się dziś pesymistyczną prognozą na 2023 rok wskazując, że spowolnienie gospodarcze będzie widoczne nie tylko w słabnącej inflacji ale również w niższych wynikach finansowych spółek. Podobny scenariusz dla USA widzi też Bank of America. Wydaje się, że ewentualna recesja przychodów może okazać się kolejnym punktem zapalnym dla Wall Street ponieważ konsensus wciąż zakłada ich wzrost dla spółek z S&P 500.

Dodatkowo Wells Fargo wskazało, że globalny wzrost PKB w 2023 wyniesie 1,7% wobec zaledwie 0,3% w USA oraz 0,9% spadku dla strefy euro. Analitycy spodziewają się bardzo wysokiego, 4,9% wzrostu PKB Chin. Według najnowszych predykcji banku stopy Fed osiągną poziom między 5 a 5,25% w marcu 2023 roku, z kolei inflacja wyraźnie spadnie do 3,8%. Analizując oczywiście prawdopodobny przyadek słabnącej inflacji możemy dojść do wniosku, że bezwarunkowym warunkiem jej wystąpienia jest spadek popytu w gospodarce, a zatem spadek przychodów spółek wydaje się być naturalnym efektem jej spadku. Biorąc jednak pod uwagę jak działa rynek od samych przychodów istotniejsze będą oczekiwania wokół nich i ewentualny efekt zaskoczenia. Dziś oczekiwania wydają się wciąż wysokie i jeśli utrzymają się na tych poziomach, mogą skutkować negatywnym rozczarowaniem. Z drugiej strony jeśli inwestorzy będą mieli odpowiednią ilość czasu na przetrawienie danych potwierdzających spowolnienie będziemy mogli oczekiwać, że poprzeczka zostanie obniżona, przez co będzie o wiele łatwiej nad nią przeskoczyć.

Za oceanem obserwujemy dziś wzrosty największych benchmarków. NASDAQ zyskuje 1,05% wobec 0,7% wzrostu S&P500 i 0,68% wzrostów Dow Jones. Walory spółek naftowych znalazły się pod presją w obliczu doniesień o planowanej przez senatorów z Partii Demokratycznej interwencji w rynek. Kongres rozważy prawdopodobnie podwyższenie podatków od zysków spółek 'Big Oil' oraz będzie pracował nad skłonieniem firm do zwiększenia wydobycia ropy. Poza zwiększeniem wpływów do budżetu Demokraci wyraźnie chcą zabezpieczyć się na wypadek ponownego, proinflacyjnego wzrostu cen ropy. W efekcie spółki Chevron, Occidental i Exxon Mobil oddały niemal całkowicie wzrosty spowodowane wyciekiem ropy z rurociągu w Keystone, który stał się już obiektem federalnego śledztwa. Z kolei walory Tesli znalazły się dziś pod presją w obliczu potencjalnych zwolnień i przestojów fabryki w Szanghaju.

Wczoraj RPP zdecydowałą się utrzymać stopy procentowe bez zmian, na poziomie 6,75% a dziś mieliśmy okazję oglądać konferencję prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. Jego zdaniem recesja w Polsce nie wystąpi choć dynamika PKB może sięgnąć 0%. Według prezesa inflacja zacznie systematycznie spadać od wiosny 2023 roku, a w końcówce przyszłego roku spadnei poniżej 10% zgodnie z globalnymi 'dezinflacyjnymi' trendami. Według Glapińskiego obecny poziom stóp w Poslce jest optymalny choć rada nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek i nie brała tego pod uwagę. Komentarze nie zaskoczyły rynków poza deklaracją, że RPP nie rozważała zakończenia cyklu podwyżek, jednak komentarz ten wydaje się zasadny w obliczu wciąż wysokich oczekiwań inflacyjnych, które zdaniem prof. Glapińskiego podsycają media.

Na europejskich parkiech obserwowaliśmy dziś mieszane nastroje. WIG20 spadł o 0,58%, ale wciąż utrzymuje się powyżej 1725 punktów. DAX zakończył sesje w okolicach otwarcia. Londyński FTSE stracił 0,23%. Pozytywne zamknięcie notowań w USA może zwiastować, że końcówka tygodnia przebiegać będzie w nieco lepszych nastrojach, a inwestorzy skoncentrują uwagę na odczycie inflacji w USA i decyzji Fed w przyszłym tygodniu.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.