Indeksy odbijają po fatalnej passie

Indeksy odbijają po fatalnej passie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-08 (18:52)

Dziś obserwujemy polepszenie nastrojów na giełdowych parkietach, gdzie byki próbują przerwać fatalną passę z ostatnich kilku sesji. Za oceanem kupujących wsparł dziś wyższy od poprzedniego wzrost wniosków o zasiłek. Wnioski wzrosły z 225 tys. do 230 tys, zgodnie z oczekiwaniami. Rynek próbuje interpretować dane na swoją korzyść i dostrzegł w raporcie słabnące perspektywy dla amerykańskiego rynku pracy. Pogorszenie warunków zatrudnienia może wpłynąć na złagodzenie dalszej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Z drugiej strony Wells Fargo podzielił się dziś pesymistyczną prognozą na 2023 rok wskazując, że spowolnienie gospodarcze będzie widoczne nie tylko w słabnącej inflacji ale również w niższych wynikach finansowych spółek. Podobny scenariusz dla USA widzi też Bank of America. Wydaje się, że ewentualna recesja przychodów może okazać się kolejnym punktem zapalnym dla Wall Street ponieważ konsensus wciąż zakłada ich wzrost dla spółek z S&P 500.

Dodatkowo Wells Fargo wskazało, że globalny wzrost PKB w 2023 wyniesie 1,7% wobec zaledwie 0,3% w USA oraz 0,9% spadku dla strefy euro. Analitycy spodziewają się bardzo wysokiego, 4,9% wzrostu PKB Chin. Według najnowszych predykcji banku stopy Fed osiągną poziom między 5 a 5,25% w marcu 2023 roku, z kolei inflacja wyraźnie spadnie do 3,8%. Analizując oczywiście prawdopodobny przyadek słabnącej inflacji możemy dojść do wniosku, że bezwarunkowym warunkiem jej wystąpienia jest spadek popytu w gospodarce, a zatem spadek przychodów spółek wydaje się być naturalnym efektem jej spadku. Biorąc jednak pod uwagę jak działa rynek od samych przychodów istotniejsze będą oczekiwania wokół nich i ewentualny efekt zaskoczenia. Dziś oczekiwania wydają się wciąż wysokie i jeśli utrzymają się na tych poziomach, mogą skutkować negatywnym rozczarowaniem. Z drugiej strony jeśli inwestorzy będą mieli odpowiednią ilość czasu na przetrawienie danych potwierdzających spowolnienie będziemy mogli oczekiwać, że poprzeczka zostanie obniżona, przez co będzie o wiele łatwiej nad nią przeskoczyć.

Za oceanem obserwujemy dziś wzrosty największych benchmarków. NASDAQ zyskuje 1,05% wobec 0,7% wzrostu S&P500 i 0,68% wzrostów Dow Jones. Walory spółek naftowych znalazły się pod presją w obliczu doniesień o planowanej przez senatorów z Partii Demokratycznej interwencji w rynek. Kongres rozważy prawdopodobnie podwyższenie podatków od zysków spółek 'Big Oil' oraz będzie pracował nad skłonieniem firm do zwiększenia wydobycia ropy. Poza zwiększeniem wpływów do budżetu Demokraci wyraźnie chcą zabezpieczyć się na wypadek ponownego, proinflacyjnego wzrostu cen ropy. W efekcie spółki Chevron, Occidental i Exxon Mobil oddały niemal całkowicie wzrosty spowodowane wyciekiem ropy z rurociągu w Keystone, który stał się już obiektem federalnego śledztwa. Z kolei walory Tesli znalazły się dziś pod presją w obliczu potencjalnych zwolnień i przestojów fabryki w Szanghaju.

Wczoraj RPP zdecydowałą się utrzymać stopy procentowe bez zmian, na poziomie 6,75% a dziś mieliśmy okazję oglądać konferencję prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. Jego zdaniem recesja w Polsce nie wystąpi choć dynamika PKB może sięgnąć 0%. Według prezesa inflacja zacznie systematycznie spadać od wiosny 2023 roku, a w końcówce przyszłego roku spadnei poniżej 10% zgodnie z globalnymi 'dezinflacyjnymi' trendami. Według Glapińskiego obecny poziom stóp w Poslce jest optymalny choć rada nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek i nie brała tego pod uwagę. Komentarze nie zaskoczyły rynków poza deklaracją, że RPP nie rozważała zakończenia cyklu podwyżek, jednak komentarz ten wydaje się zasadny w obliczu wciąż wysokich oczekiwań inflacyjnych, które zdaniem prof. Glapińskiego podsycają media.

Na europejskich parkiech obserwowaliśmy dziś mieszane nastroje. WIG20 spadł o 0,58%, ale wciąż utrzymuje się powyżej 1725 punktów. DAX zakończył sesje w okolicach otwarcia. Londyński FTSE stracił 0,23%. Pozytywne zamknięcie notowań w USA może zwiastować, że końcówka tygodnia przebiegać będzie w nieco lepszych nastrojach, a inwestorzy skoncentrują uwagę na odczycie inflacji w USA i decyzji Fed w przyszłym tygodniu.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.