Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-11-24 (17:44)

Europejskie indeksy mają za sobą kolejną, udaną sesję choć protokół Europejskiego Banku Centralnego wskazał ponure prognozy dla strefy euro i mimo wszystko (przynajmniej na razie) utrzymującą się 'jastrzębią' determinację bankierów centralnych do inflacji do 2% celu. Nastrojom na indeksach 'pomógł' opublikowany wczoraj protokół FOMC, który potwierdził, że Fed prawdopodobnie obniży kwoty kolejnych podwyżek stóp. Indeksy z USA nie miały dziś jednak 'okazji' by świętować pivot ponieważ amerykańska giełda jest dziś zamknięta ze względu na Święto Dziękczynienia.

Protokół EBC wskazał, że członkowie EBC wciąż obawiają się, że bazowa inflacja nie ustabilizuje się tak łatwo, a najnowsze odczyty inflacyjne nie są uspokajające. Bank centralny ma zamiar kontynuować zacieśnianie jednak nie wyklucza pauzy na neutralnym poziomie stóp w razie pogorszenia się warunków gospodarczych i przedłużającej się recesji. Zdaniem bankierów z EBC dotychczasowy spadek aktywności gospodarczej nie jest wciąż wystarczający by obniżyć presję cenową, a pogarszające się perspektywy inflacyjne stwarzają zagrożenie ugruntowania się podwyższonej inflacji. Głos zabrała dziś również nieco bardziej jastrzębia Isabel Schnabel z EBC, która wskazała że słabe euro może dodatkowo podsycać inflację, a presja cenowa raczej nie ulegnie szybkiemu zmniejszeniu. Podkreśliła też ryzyko 'kłócącej się' ze sobą polityki fiskalnej rządów z polityką monetarną. Zdaniem Schnabel EBC będzie musiał dalej podnosić stopy procentowe, prawdopodobnie do restrykcyjnych poziomów. Z drugiej strony podkreśliła, że pandemia i kryzys energetyczny mogą mieć trwalsze negatywne skutki dla obecnej i przyszłej produkcji. To z kolei może stwarzać ryzyko przedłużającej się recesji, która może zmienić 'tor' myślenia EBC i urzeczywistnić pauzę na którą liczą rynki finansowe.

Na niemieckiej giełdzie świetnie radziły sobie dziś walory Covestro, które wzrosły o prawie 4%. Najlepiej radził sobie sektor nieruchomości, czego beneficjentem były akcje Vonovia, zyskały dziś prawie 5,66%. Indeksową średnią pobiły też walory Pumy i Adidasa, którego sprzedaż ma szanse wzrosnąć po Mistrzostwach Świata w Katarze. Po 'minutes' EBC inwestorzy wyceniają podwyżkę 75 pb na najbliższym posiedzeniu EBC z 30% prawdopodobieństwem. To wciąż więcej niż w USA, tam inwestorzy są bardziej pewni pivotu i po protokole FOMC oceniają szanse na 75 pb na blisko 20%. Na polskim parkiecie świetną sesję mają za sobą walory Allegro i PZU, akcje obu spółek wzrosły dziś o ponad 6%, trzykrotnie bijąc indeksową średnią. Blisko 2% spadki zanotowały walory Polskiej Grupy Energetycznej. Potężnie zyskiwały po rekordowym, świetnym raporcie kwartalnym akcje Sunexu, który stał się beneficjentem zielonej transformacji energetycznej i zainteresowania pompami ciepła.

DAX wzrósł dziś o prawie 0,54% i niemal całkowicie wymazał spadki spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę. Niemiecki indeks bluechipów notowany jest przy 14 570 pkt. Świetną sesję ma za sobą WIG20, który wzrósł o 2,2% i wzbił się w okolice poziomów z czerwca 2020 roku . Obecnie główny polski benchmark notowany jest przy 1750 pkt. Francuski CAC40 zyskał dziś 0,38%, a brytyjski FTSE zyskał skromny 1%. Patrząc na skalę odreagowania trudno oprzeć się wrażeniu, że skala odbicia indeksów w tonącej w problemach Europie wydaje się wręcz oderwane od rzeczywistości. Jeszcze niedawno rynki spodziewały się pogłębienia spadków w obliczu zbliżającej się zimy. Tymczasem większość spodziewanych zagrożeń prawdopodobnie uwzględniona była już w wycenach wyprzedanych spółek. Dziś sytuacja na europejskich indeksach zaczyna wyglądać tak jakby niedźwiedzie zapadły w być może przedwczesny, zimowy sen.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.