Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Panika na giełdach, złoty wciąż traci

Panika na giełdach, złoty wciąż traci

2007-08-16 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Dzisiejsza sesja na rynku walutowym jest kontynuacją bardzo nerwowej atmosfery, jaka zapanowała na rynku od początku tego tygodnia. W największym stopniu dało się to zauważyć na japońskim jenie, który po przebiciu ważnych wsparć przyśpieszył proces umacniania się i w ciągu dnia kurs USD/JPY spadał nawet do 113,56 natomiast EUR/JPY 151,94.
Złoty słabnie pod wpływem dolara i giełd

Złoty słabnie pod wpływem dolara i giełd

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Umocnienie dolara wobec europejskich walut oraz globalny wzrost awersji do ryzyka wywołany, mającymi już znamiona paniki spadkami na giełdach, przekłada się na osłabienie walut krajów zaliczanych do emerging markets. W tej grupie sytuuje się również złoty, który dziś solidarnie traci do dolara i euro. Waluty te są dziś najdroższe od odpowiednio 15 i 13 czerwca br.

Co dalej z emeryturami Polaków?

Co dalej z emeryturami Polaków?

2007-08-16 Komentarz specjalny Xelion
Przyszłość polskich emerytów w dużym stopniu zależy od koniunktury panującej na GPW. Niestety, nie chodzi o koniunkturę ograniczoną do ostatnich pięciu lat. Interesuje nas zdecydowanie dłuższy okres – kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Z każdym rokiem przybywać będzie w Polsce emerytów, a szczyt nastąpi za około 7 – 10 lat, kiedy na emerytury przechodzić będzie pokolenie powojennego wyżu demograficznego.
Duża nerwowość na rynku walutowym

Duża nerwowość na rynku walutowym

2007-08-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Notowania złotego na pierwszej sesji po wczorajszym święcie przynoszą dawno nieobserwowane poziomu w stosunku do euro oraz dolara. Pokonanie punków oporu 2,82 dla USD/PLN oraz 3,8150 dla pary EUR/PLN przyczyniło się do zwiększenia dynamiki deprecjacji rodzimej waluty. W czwartkowy poranek za jednego dolara płacimy 2,8560 natomiast euro kosztuje 3,8390. Na takie zachowanie złotego w największym stopniu miał wpływ rynek zagraniczny.
Wyprzedaż na GPW

Wyprzedaż na GPW

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Czwartkowa sesja na GPW rozpoczęła się od prawdziwego trzęsienia ziemi. Indeks WIG20, grupujący największe spółki, spadł na otwarciu o 3,5 proc. do poziomu 3394,43 pkt. Ostatni raz WIG20 tak nisko był 21 marca br.
Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach

Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach

2007-08-16 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Środowa sytuacja na rynkach dostarczyła dużych emocji inwestorom. Pomimo tego, iż banki centralne interweniowały kolejnymi zastrzykami płynności, na giełdzie nastroje były bardzo nerwowe i przyczyniły się do kolejnej fali wyprzedaży akcji. To co najgorsze wydaje się być jeszcze przed nami bowiem sytuacja na rynkach kredytowych nie unormowała się. W ciągu ostatnich tygodni apetyt inwestorów zmienił się o 180 stopni.
EUR/USD najniżej od 8 tygodni

EUR/USD najniżej od 8 tygodni

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W nocy ze środy na czwartek kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,3383 dolara i był najniższy od 22 czerwca br. Na przestrzeni ostatnich sześciu dni kurs EUR/USD spadł łącznie już o ponad 4 centy. Notowania dolara wobec euro i innych europejskich walut są windowane w górę na fali obaw o finansowe konsekwencje kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, który powoli z kryzysu lokalnego, staje się kryzysem globalnym.
Zwiększone zakupy insiderów

Zwiększone zakupy insiderów

2007-08-16 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: W lipcu osoby posiadające dostęp do poufnych informacjach o spółkach giełdowych kupiły na własny rachunek akcje o wartości 165,4 mln PLN - to trzy razy więcej niż w czerwcu. Po raz pierwszy odkąd Open Finance sporządza miesięczne zestawienie transakcji dokonywanych przez insiderów wielkość zakupów przekroczyła wielkość transakcji sprzedaży, które w lipcu podliczono na 160,8 mln PLN.
Inwestorzy nerwowo reagują na subprime mortgages

Inwestorzy nerwowo reagują na subprime mortgages

2007-08-16 Poranny Szkic Walutowy AFS
Giełda w Korei straciła 7%, notowania indeksów w Japonii również spadały. Eurojen znajduje się obecnie na poziomie 155,50 podczas gdy niecałe trzy tygodnie temu ta para atakowała szczyt na 168 EURJPY. Dolar umocnił się do euro, próbując przebijania 1,34 EURUSD. Więcej dowodów na skalę problemu, z którym borykają się obecnie rynki finansowe raczej nie trzeba – inwestorzy nerwowo reagują na załamanie sektora subprime mortgages.
Obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA

Obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA

2007-08-16 Raport poranny FMCM
Inwestorzy krajowi, którzy z powodu Święta Wojska Polskiego nie mogli uczestniczyć w handlu w dniu wczorajszym z niepokojem śledzili wydarzenia z szerokiego rynku, na którym ponownie zagościły obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA. Duża niepewność co do skali możliwych negatywnych efektów kryzysu na tym rynku sprawia, że światowi inwestorzy redukując ryzyko uciekają w kierunku bezpiecznych aktywów.
Sesja rozpocznie się od trzęsienia ziemi

Sesja rozpocznie się od trzęsienia ziemi

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Jako najlepszy komentarz do tego, co dziś wydarzy się na warszawskiej giełdzie, może posłużyć kilka liczb. We wtorek S&P500 spadł o 1,82 proc., a wczoraj, gdy rodzimi inwestorzy świętowali, dołożył kolejne 1,39 proc. W przypadku Średniej Przemysłowej było to odpowiednio 1,57 proc. i 1,29 proc.
Rekordowy napływ środków do TFI

Rekordowy napływ środków do TFI

2007-08-14 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Mimo zawirowań na giełdach w lipcu klienci TFI wpłacili do funduszy inwestycyjnych o 5,3 mld PLN więcej niż z nich wypłacili - szacują AnalizyOnLine. Fundusze akcji pozyskały 3,1 mld PLN, co jest sporym zaskoczeniem. Jest ono jednak mniejsze, kiedy przyjrzymy się uważniej strukturze wpłat - 1,5 mld PLN pozyskał tylko jeden fundusz - ING Małych i Średnich Spółek.
Wspólna waluta traciła na wartości

Wspólna waluta traciła na wartości

2007-08-14 Raport popołudniowy FMCM
Dzisiejszy dzień jest kolejnym, w którym na wartości traciła wspólna waluta, której w dalszym ciągu ciąży podjęta przez EBC interwencja na rynku pieniężnym. Zasilanie sektora bankowego gotówką jest sprzeczne z obowiązującym obecnie kursem zacieśniania przez EBC polityki monetarnej, jednak w obecnej sytuacji tynkowej wydaje się konieczne, gdyż sporo banków może być zagrożonych utratą płynności związaną z kryzysem na rynku kredytów w USA.
Eurodolar potwierdza formację zapowiadającą spadki

Eurodolar potwierdza formację zapowiadającą spadki

2007-08-14 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Eurodolar potwierdza formację zapowiadającą spadki (podwójny szczyt) – zamknięcie w Europie będzie poniżej 1,36. Co więcej, otwarcie giełdy na Wall Street bynajmniej nie napawa optymizmem. Rynek waży znaczenie wyższego od oczekiwań odczytu PPI bazowego na szali z kiepskimi informacjami płynącymi od największych detalistów. Nasdaq jeszcze się broni, ale DJIA już prawie 0,5% na minusie. Wraz z otwarciem w USA eurozłoty zaatakował 3,79, a USDPLN przebijał 2,79. Potwierdza to nasze poranne oczekiwania co do dalszych wzrostów głównych par złotego.
Inflacja zjada nasze oszczędności

Inflacja zjada nasze oszczędności

2007-08-14 Komentarz Open Finance
Główny Urząd Statystyczny podał dziś dane o lipcowej inflacji. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł 2,3 proc. To ważna informacja nie tylko dla ekonomistów, bo wpływ inflacji odczuwa każdy z nas. Po pierwsze pokazuje ona jak zmieniają się ceny dóbr konsumpcyjnych, czyli tego, na co wydajemy swoje pieniądze. Dla naszych portfeli dobrą informacją jest to, że wynagrodzenia w gospodarce rosną szybciej niż ceny.
Złoty pod presją eurodolara

Złoty pod presją eurodolara

2007-08-14 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Wtorek przyniósł kontynuację spadku eurodolara, który rano zniżkował do 1,3665 USD. Strefa oporu 1,3605-1,3610 nie wytrzymała presji sprzedających, podobnie jak 1,3590. Amerykańskiej walucie pomagał umacniający się jen, zaś przebicie 55-dniowej średniej potwierdziło sygnał spadkowy.
Prodolarowe dane z USA

Prodolarowe dane z USA

2007-08-14 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Kurs EUR/USD zareagował lekkim spadkiem na opublikowane o godzinie 14:30 dane o amerykańskiej inflacji PPI i bilansie handlu zagranicznego. Ceny producentów (PPI) w USA wzrosły w lipcu o 0,6 proc. w relacji miesiąc do miesiąca, wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1 proc. Inflacja bazowa (PPI core) natomiast wzrosła o 0,1 proc., wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2 proc.
Inflacja niższa, podaż wyższa, złoty nie reaguje

Inflacja niższa, podaż wyższa, złoty nie reaguje

2007-08-14 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W lipcu inflacja konsumencka (CPI) w Polsce spadła o 0,3 proc. w relacji miesięcznej i wzrosła o 2,4 proc. w relacji rocznej (w czerwcu 2,6 proc.). Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny są niższe od szacunków analityków, których zakładały spadek cen o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i wzrost o 2,4 proc. rok do roku. Dane są natomiast zbieżne ze ostatnimi wskazaniami, publikowanego przez BIEC, Wskaźnika Przyszłej Inflacji, który od kilku miesięcy notuje spadek, informując o malejącej presji inflacyjnej.
Złoty pod presją sprzedających

Złoty pod presją sprzedających

2007-08-14 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Polska waluta znajduje się we wtorek pod presją sprzedających. O godzinie 13:52 kurs USD/PLN testował poziom 2,7866 zł, kurs EUR/PLN 3,7869 zł, a CHF/PLN 2,3052 zł, rosnąc odpowiednio o 1,5 gr, 1,2 gr i 0,6 gr wobec poziomów z poniedziałku.
Zawirowania na rynku, nieco droższe kredyty

Zawirowania na rynku, nieco droższe kredyty

2007-08-14 Raport Expandera
Załamanie na światowych giełdach doprowadziło do nieznacznego wzrostu obciążeń z tytułu kredytów mieszkaniowych. Dotyczy to zarówno kredytów w złotych, jak i we frankach. W drugim przypadku zadziałał nie tylko wzrost krótkoterminowych stóp rynkowych, ale też osłabienie złotego. W sumie miesięczne koszty kredytów w złotych i walutach zwiększyły się w podobnym stopniu, o ok. 15-20 zł w zależności od wariantu.