Przesadny optymizm czy siła rynku?

Przesadny optymizm czy siła rynku?
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-10-26 (09:58)

Nie jest łatwo połapać się ostatnio w tym, co akurat danego dnia przykuje uwagę inwestorów. Dotyczy to zarówno naszego parkietu, ale przede wszystkim amerykańskiego. W te trochę bezładne zmiany wpisywała się czwartkowa sesja. U nas początkowo została zdominowana przez podane przed rozpoczęciem notowań wyniki Telekomunikacji Polskiej za III kwartał.

Choć były słabsze niż rok wcześniej, to jednak lepsze od prognozowanych przez analityków. To podbiło kurs TP o 3%. Przy nieoczekiwanie korzystnym zakończeniu środowej sesji w USA, które przełożyło się na optymistyczne nastawienie inwestorów na europejskich rynkach, wpłynęło to na ogólnie pozytywny klimat na naszym parkiecie. W początkowej fazie WIG20 pokonał nawet poprzedni rekord z 11 października. Uwaga inwestorów jednak koncentrowała się na dość ograniczonej liczbie spółek. W defensywie wciąż pozostawał segment małych i średnich firm, na co bez wątpienia wpływ miało dalsze umocnienie złotego, którego znaczenie zwiększają ostatnie słabsze od prognozowanych dane z polskiej gospodarki (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa). Przy wciąż prawdopodobnych podwyżkach stóp (WIBOR wciąż rośnie) oraz szybkim wzroście płac można obawiać się, że spadek marż będzie wielu przedsiębiorstwom trudno zrekompensować wyższymi wolumenami sprzedaży.

Po południu nastroje zepsuły dane o spadku zamówień na dobra trwałego użytku w USA we wrześniu. W samym końcu sesji nieco ich wydźwięk złagodził wzrost sprzedaży nowych domów w USA we wrześniu w porównaniu z sierpniem. Jednak tajemnica tego wzrostu kryła się w znacznej rewizji danych za poprzedni miesiąc. Gdyby nie ona pozytywnego zaskoczenia by nie było. Realnie patrząc, wczorajsze dane nie zneutralizowały fatalnego wydźwięku środowych informacji o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Trudno było zauważyć też wpływ opublikowanych wczoraj „minutek”, czyli sprawozdania z ostatniego posiedzenia RPP. Choć wskazywano w nich na potencjalne zagrożenia ze strony perturbacji na rynkach finansowych dla polskich banków, mających kapitałowe powiązania z zagranicznymi instytucjami, to nie wywołało to nie wywołało to większej reakcji inwestorów. Gaśnie też oddziaływanie wyniku wyborów parlamentarnych, więc powracamy do wcześniejszego stanu, gdzie koniunktura na naszej giełdzie prawie w całości zależała od wydarzeń na świecie.

W tym kontekście warto na chwilę wrócić do zakończenia środowych notowań w USA. W końcówce udało się odrobić pokaźne straty, co wiązano z odżyciem nadziei na kolejne cięcie stóp procentowych. Można było się spodziewać, że po takim przebiegu notowań środowych wczoraj rynek w USA ochoczo ruszy w górę. Nic jednak takiego się nie stało. Oprócz kolejnej porcji niepokojących danych makroekonomicznych pojawiło się badanie, z którego wynikało, że prawie dwie trzecie Amerykanów dopuszcza możliwość wystąpienia w przyszłym roku recesji. To przekonanie zderzy się dziś z odczytem indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Środowe odbicie z końca sesji można też wiązać z osiągnięciem bardzo ważnego wsparcia, jakie na wysokości 1500 pkt tworzy połowa długiej, białej świecy z 18 września. Taki przebieg zdarzeń wzmacnia znaczenie tej bariery. Wczoraj znów ten poziom był testowany. Po jego przełamaniu uprawnione będzie stawianie bardziej zdecydowanych prognoz dotyczących kontynuacji zniżki, przynajmniej do poziomu sierpniowego dołka. Skoro nie udało się oddalić od wsparcia po dość spektakularnej obronie w środę trzeba liczyć się z jej przełamaniem. Na razie możemy zastanawiać się, czy ignorując złe informacje inwestorzy wykazują się przesadnym optymizmem, czy jednak jest to oznaka powracającej siły rynku. Na korzyść byków przemawia poprawiający się bilans sezonu wyników za III kwartał, który wcześniej wskazywał na niewielką obniżkę zysków spółek, teraz na lekką poprawę. I tak jednak wszystko zależy od tego, jakie będą wyniki w IV kwartale, a ostrzeżeń jest coraz więcej, że nie uda się zrealizować wcześniejszych zapowiedzi.

Ostrzegawczym sygnałem była reakcja chińskiej giełdy na publikację danych o wrześniowej inflacji i wzroście gospodarki w III kwartale. Kursy spadły o 4,5%, najbardziej od sześciu tygodni. Do optymizmu nie skłania październikowy indeks nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Badanie oparte na opiniach 7 tys. osób wykazało najsłabsze nastawienie od 20 miesięcy, choć trzeba przyznać, że oczekiwany był nawet gorszy rezultat. Niemiecka gospodarka to nasz najważniejszy partner handlowy. Przewidywane jej spowolnienie potwierdził tamtejszy niemiecki rząd obniżając wczoraj prognozy wzrostu na przyszły rok do 2% z 2,4%.

Najważniejsze wydarzenia z 25 października 2007 r.:

* Chińska gospodarka wzrosła w III kwartale o 11,5%, zgodnie z oczekiwaniami
* Inflacja CPI w Chinach wyniosła we wrześniu 6,2% wobec 6,5% miesiąc wcześniej
* Październikowy indeks Ifo, pokazujący nastroje w niemieckich przedsiębiorców, wyniósł 103,9 pkt, najmniej od 20 miesięcy, ale okazał się trochę lepszy od prognoz
* Sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA we wrześniu wyniosła 770 tys. Mocno zostały zrewidowane w dół dane za poprzedni miesiąc dzięki czemu na jego tle wrześniowe dane wypadły nieźle
* Wrześniowe zamówienia na dobra trwałego użytku w USA obniżyły się o 1,7%, a miały według analityków wzrosnąć o 1,5%
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA wypadł gorzej od prognoz – przybyło ich 331 tys.
* Wyniki finansowe za III kwartał opublikowała Telekomunikacja Polska – były słabsze niż rok wcześniej, ale lepsze od prognoz

Dziś na rynkach
26 X 2007 r.

* Cena ropy Brent, po trzecim kolejnym wzroście, zbliżyła się dziś rano do 89 USD za baryłkę
* W Niemczech opublikowany został indeks Gfk na listopad, obrazujący nastroje konsumentów – wypadł słabiej od oczekiwań i wyniósł 4,9 pkt
* Poznamy podaż pieniądza w strefie euro we wrześniu – wzrost ma nieco zwolnić i wynieść 11,4%, to jednak wciąż sporo
* Uniwersytet Michigan poda ostateczną wartość indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów za październik – ma pozostać na poziomie 82 pkt

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: