Uwaga inwestorów skupiona na FED

Uwaga inwestorów skupiona na FED
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-10-29 (10:26)

Warszawska giełda od połowy sierpnia porusza się w rytmie dwóch wzrostowych tygodni i jednego spadkowego. Gdyby miał on zostać zachowany to obecny tydzień powinien zakończyć się na plusie. Bardzo dobra piątkowa sesja w Stanach Zjednoczonych, gdzie atmosferę podgrzały wyniki Microsoftu.

Niie były w stanie na nią wpłynąć kolejne słabe dane makroekonomiczne (tym razem o nastrojach konsumentów w październiku, które pogorszyły się do poziomu ostatni raz widzianego w maju 2006 r.), daje nadzieje na udany początek tygodnia. Sytuacja stanowi przeciwieństwo tej sprzed tygodnia, kiedy przebieg piątkowej sesji nie pozostawił wątpliwości, że nasz rynek zacznie tydzień od spadku. Kwestią otwartą pozostawała skala zniżki. Teraz można spekulować na temat wielkości wzrostu na pierwszej sesji tygodnia. Bez względu na to, jaki on będzie, raczej nie wyznaczy kierunku na kolejne dni.

Zapewne od początku tygodnia inwestorzy będą żyli środową decyzją Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych w USA. Z naszego punktu widzenia wypada ona w szczególnym momencie, bo w czwartek mamy Święto, więc giełda nie będzie mogła bezpośrednio zareagować na wydarzenia na światowych parkietach. Rynki są przekonane, że koszt pieniądza zostanie po raz kolejny obniżony, do 4,5%. Nadziejami na taki krok można tłumaczyć odporność amerykańskiej giełdy na serię słabych danych makroekonomicznych, jakie zostały w ostatnim czasie opublikowane. W efekcie S&P 500 konsekwentnie bronił wsparcia przy 1500 pkt, by od niego się w piątek mocniej oddalić. Ze znaczeniem ostatniej sesji ubiegłego tygodnia dla możliwości utrwalenia ruchu w górę jednak nie warto przesadzać.

Wydarzenia na amerykańskim parkiecie są wciąż dla warszawskiego rynku najważniejsze. Jednak warto zwrócić też uwagę na kilka innych elementów, mogących wpłynąć na sytuację na rynkach wschodzących. Z danych Emerging Portfolio wynika, że w minionym tygodniu wyraźnie spowolnił napływ świeżego kapitału na rynki wschodzące. Fundusze lokujące na nich otrzymały jedną piątą tego, co średnio w czterech poprzednich tygodniach. Zaważyło na tym mniejsze zainteresowanie przede wszystkim akcjami z Azji, gdzie napływ kapitału był najsłabszy od połowy sierpnia. Drugi raz w ostatnich 25 tygodniach odpłynęły środki z funduszy akcji koreańskich. Te rynki są w tym roku kluczowe i w bardzo dużym stopniu kształtują nastroje wokół wszystkich emerging markets. Dlatego wszelkie sygnały dotyczące Azji mają również dla nas istotne znaczenie. Trzeba tu zwrócić uwagę na słabsze zachowanie chińskiej giełdy w ostatnim czasie, co w dużym stopniu wynika z powrotu obaw przed dalszymi działaniami zmierzającymi do schładzania tamtejszej gospodarki (podwyżka stóp procentowych oraz podniesienie wysokości rezerw w bankach). Zresztą widzimy, że polityka monetarna dzieli gospodarki na trzy obszary – w USA jest poluzowywana, na wielu rynkach wschodzących zacieśniana (ostatnio Meksyk), a w dużej części dojrzałych gospodarek banki centralne przyjęły wyczekującą postawę.

Zachowanie rynków azjatyckich ma też znaczenie z punktu widzenia oceny wpływu na sytuację na rynkach rekordowo drogiej ropy. Na razie sprawa nie budzi niepokoju wśród inwestorów ani na rynku akcji, ani obligacji. Słabość rynków azjatyckich, gdzie gospodarki są przeważnie importerami netto paliw, byłaby sygnałem, że pojawia się obawa o negatywny wpływ wysokich cen ropy na koniunkturę gospodarczą. Z drugiej strony, sytuacja na rynku paliw jest korzystna dla naszego regionu, który jest uważany za relatywnie odporny na wzrost ich cen, czy Ameryki Łacińskiej, która korzysta na tym. Biorąc pod uwagę, że duży wpływ na zwyżkę notowań ropy ma taniejący dolar, a amerykańska waluta traci ze względu na oczekiwane cięcie stóp procentowych, środowa decyzja Komitetu Otwartego Rynku ma szanse wpłynąć na wyceny bardzo szerokiego spektrum aktywów finansowych.

Najważniejsze wydarzenia z 26 października 2007 r.:

* Kolejny rekord pobiły notowania ropy naftowej – baryłka Brent, po trzecim kolejnym wzroście, kosztowała 88,7 USD
* W Niemczech opublikowany został indeks Gfk na listopad, obrazujący nastroje konsumentów – wypadł słabiej od oczekiwań i wyniósł 4,9 pkt
* Podaż pieniądza w strefie euro we wrześniu wzrosła o 11,3% r/r, spodziewano się 11,4%
* Ostateczna wartość indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów, obliczanego przez Uniwersytet Michigan, wyniosła w październiku 80,9 pkt, wyraźnie mniej od oczekiwanych 82 pkt
* W minionym tygodniu wyraźnie spowolnił napływ kapitału do funduszy lokujących w akcje z rynków wschodzących – otrzymały 862 mln USD, jedną piątą tego, ile przeciętnie napływało środków w poprzednich czterech tygodniach. Pierwszy raz od pięciu tygodni odpływ odnotowały fundusze z grupy EMEA, do której zaliczana jest Polska
* W III kwartale po raz czarty z rzędu spadł odsetek Amerykanów, posiadających własne mieszkania – to najgorsza taka seria od 1981 r.

Dziś na rynkach
29 X 2007 r.

* Wrześniowe wydatki japońskich gospodarstw domowych – mają wzrosnąć o 1,3%
* Poznamy szacunkową wartość październikowej inflacji CPI w Niemczech – oczekiwane jest 2,4%
* Dane dotyczące rynku kredytów hipotecznych we wrześniu w Wielkiej Brytanii

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.