Europa lekko w górę, brak zdecydowania kontraktów

Europa lekko w górę, brak zdecydowania kontraktów
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2007-10-26 (14:59)

W piątek rosną główne indeksy w Londynie i Frankfurcie, natomiast na nieznacznym minusie jest francuski CAC. Europejskie giełdy nie zaabsorbowały więc wczorajszego posesyjnego optymizmu w USA, którego głównym źródłem były lepsze od prognoz wyniki Microsoftu. Akcje firmy Billa Gatesa wzrosły w handlu posesyjnym o ponad 11 proc., natomiast indeks AHI aż 1,2 proc.

Optymizmu nie widać również w obecnych notowaniach kontraktów terminowych na główne amerykańskie indeksy. Nieznacznie, bo 0,15 proc. rosną kontrakty na indeks Nasdaq, natomiast kontrakty na indeks S&P500 spadają o 0,1 proc.

Ten brak przełożenia wczorajszego pomicrosoftowego optymizmu, na aktualne notowania kontraktów terminowych, raczej nie powinien budzić większych obaw, po tym co zobaczyliśmy na Wall Street w środę i czwartek.

W środę główne amerykańskie indeksy wybroniły się przed potężnym spadkiem. Spadkiem w pełni uzasadnionym dramatycznym raportem o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym (spadek sprzedaży i ceny, wzrost niesprzedanych domów) oraz doniesieniami z Merrill Lynch (największa w historii strata, efekt kryzysu na rynku kredytów hipotecznych).

W czwartek natomiast kolejna porcja słabych danych (spadek nowych bezrobotnych okazała się mniejszy od oczekiwań, zamówienia na dobra trwałego użytku niespodziewanie spadły we wrześniu, natomiast raport o sprzedaży nowych domów pokazał co prawda jej wzrost o 4,8 proc., zamiast prognozowanego spadku o 1,3 proc., ale bardzo słabe dane z poprzedniego miesiąca skorygowano dodatkowo w dół aż o 7,5 proc.), też nie sprowokowała szczególnie dużego pogorszenia nastrojów.

Przedwczoraj kołem ratunkowym przed potężną przeceną były spekulacje, a może właściwszym stwierdzeniem byłoby użycie słowa „bajki”, że Fed zdecyduje się obniżyć stopy procentowe jeszcze przed… przyszłotygodniowym posiedzeniem. Pretekst wręcz śmieszny, ale skuteczny. Skuteczny prawdopodobnie na tyle, że do przyszłotygodniowego środowego posiedzenia rynkom akcji nie stanie się krzywda.

Analiza techniczna potwierdza powyższą tezę. Środowy młot na wykresie dziennym S&P500 broniący nie tylko dołka z poprzedniego piątku (1500,63 pkt.), ale przede wszystkim podwójnego wsparcia jakie na 1498 pkt. tworzy 38,2 proc. zniesienie sierpniowo-październikowych wzrostów oraz połowa długiej białej świecy z 18 września br. (efekt obniżki stóp we wrześniu), każe oczekiwać w najbliższych dniach stabilizacji lub niewielkiej zwyżki.

Pod dużym znakiem zapytania staje natomiast możliwość powrotu S&P500 do historycznych rekordów (1576,09 pkt.). Wygenerowane w poprzednim tygodniu wstępne sygnały sprzedaży na wskaźnikach, a przede wszystkim formacja gwiazdy wieczornej na wykresie tygodniowym, może być zwiastunem powrotu silniejszych spadków w listopadzie. Bezpośrednim sygnałem do tego będzie zdecydowane przełamanie strefy 1498-1501 pkt. Trwały powrót ponad 1531 pkt. przekreśli szanse na spadki.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.