Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Słaby popyt
2007-09-07 Komentarz poranny DM IDMSAMimo dobrego początku notowań, czwartkowa sesja była kolejną w tym tygodniu porażką strony popytowej. Porażką całkowicie uzasadnioną, bo popyt na rynku po prostu zdecydowanie zmalał. To wraz z nerwowymi ruchami giełd zagranicznych i nawet przy dość skromnej podaży wystarczyło, by na rynku panował duży niepokój.
ECB nie zmienił stóp, pożyczył bankom 42 mld euro
2007-09-06 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na podniesienie stóp procentowych. Zamiast tego udostępnił bankom 42 mld euro w liniach kredytowych. Oprócz decyzji ECB, która była swoistym dylematem, między przyznaniem pierwszeństwa długofalowej walce z inflacją i doraźnymi potrzebami banków, na rynek napłynęło sporo korzystnych danych z USA.
Większy od oczekiwań spadek zapasów ropy
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuCeny ropy zareagowały najpierw wzrostem z poziomu 75,40 dol. za baryłkę do 75,64 dol., a następnie cofnięciem do 75,20 dol. obecnie, na publikację tygodniowych danych o zapasach paliw w USA. Jak poinformował amerykański Departament Energii, w ostatnim tygodniu zapasy ropy spadły o 3,9 mln baryłek, a zapasy benzyny spadły o 1,5 mln baryłek.
Eurodolar w ataku na 1,3720
2007-09-06 Raport popołudniowy FMCMDzisiejszy dzień na rynku walutowym upłynął w oczekiwaniu na dane z USA, a przede wszystkim na wystąpienie szefa EBC, Jean Claud Tricheta. Co przełożyło się na względnie stabilna sesję, podczas której eurodolar konsolidował się w ramach 1,3640-1,3670, co oznacza, że podjął kolejną próbę ataku na poziom oporu z okolic 1,3670-1,3680, jak do tej pory nieudaną.
Dobre dane z USA bez większego wpływu na dolara
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuAmerykański Instytut Zarządzania Podażą poinformował, że publikowany przez niego indeks ISM-usługi (ISM Services Non-Manufacturing Index), który pokazuje kondycję sektora usług w USA, w sierpniu nie zmienił swej wartości i wyniósł 55,8 pkt. Dane zaskakują, gdyż rynkowe prognozy wahały się w przedziale od 52 pkt. do 56,7 pkt., przy średniej na poziomie 54,5 pkt.
Lekkie kredyty gotówkowe w GE Money Banku
2007-09-06 Informacja GE Money BankKlienci, którzy do 31 października 2007 skorzystają z kredytu gotówkowego GE Money Banku, mogą uzyskać zwrot 5% odsetek. Oferta promocyjna dotyczy kredytów gotówkowych oraz gotówkowych kredytów konsolidacyjnych. Kredyty gotówkowe w GE Money Banku udzielane są na okres do 8 lat do 60 tys. zł, a konsolidacyjne do 8 lat do 96 tys. zł. GE Money Bank oferuje również kredyty bez zaświadczeń o zarobkach.
Trichet dosyć gołębi, lecz eurodolar pozostaje stabilny
2007-09-06 Komentarz popołudniowy TMS BrokersCzwartek był długo oczekiwanym dniem na rynkach finansowych, zaś w centrum uwagi były decyzje władz monetarnych ws. stóp procentowych. Zdecydowanie ważniejszy od Banku Anglii, który zgodnie z powszechnym oczekiwaniem pozostawił koszt pieniądza na poziomie 5,75%, był ECB. Tak, jak się spodziewaliśmy oprocentowanie bazowe nie zostało zmienione i w dalszym ciągu wynosi 4%.
Dobre dane z USA
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuW minionym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła o 19 tys. do 318 tys., wobec oczekiwanego spadku do 330 tys. Dane opublikowane przez Departament Pracy USA nie wpisują się w nienajlepszy obraz, jaki wczoraj nakreśliły publikacje raportów Challengera i ADP.
ECB nie zmienił stóp procentowych
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuEuropejski Bank Centralny (ECB), zgodnie z rynkowi oczekiwaniami, pozostawił stopy procentowe na poziomie 4 proc. Ostatni raz bank podniósł stopy na posiedzeniu 6 czerwca br. Wówczas wzrosły one o 25 punktów bazowych.
Bank Anglii pozostawił stopy bez zmian
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuBank Anglii (BoE) pozostawił za zakończonym dziś posiedzeniu główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc. Decyzja ta jest zgodna oczekiwana przez rynek. Ostatni raz BoE podniósł stopy na posiedzeniu 5 lipca br. Wówczas wzrosły one o 25 punktów bazowych do obecnego, najwyższego od kwietnia 2001 roku poziomu.
Ropa drożeje przed danymi o zapasach
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuW czwartek ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od 3 sierpnia br., kontynuując rozpoczęty 22 sierpnia br. impuls wzrostowy. O godzinie 12:54 za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić 74,64 dol., czyli o 0,4 proc. więcej niż w środę.
Umiarkowane reakcje na dane makro
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuNiemieckie Ministerstwo Gospodarki i Pracy poinformowało, że w lipcu zamówienia w niemieckim przemyśle spadły o 7,1 proc. w relacji miesiąc do miesiąca, co jest największym spadkiem od 16 lat i wzrosły o 9,8 proc. rok do roku. Opublikowane dane są gorsze od prognoz, które zakładały spadek zamówień o 2,5 proc. i wzrost o 10,1 proc.
Domy: po prostu buduj
2007-09-06 Komentarz Open FinanceGorączka cenowa po mieszkaniach, trawi teraz rynek domów i działek na obrzeżach miast. Nadal najtańszym sposobem na zbudowanie domu jest omijanie oferty deweloperów. Decyzja o budowie domu własnymi siłami, to gwarancja uzyskania najlepszej ceny.
Dane makro pokierują rynek
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuW środę dane makroekonomiczne, ze wskazaniem na lipcowy raport o liczbie podpisanych umów sprzedaży domów w USA, miały kluczowe znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynkach finansowych, powodując m.in. silny wzrost EUR/USD. Dziś na rynek napłynie kolejna fala publikacji makroekonomicznych.
Spadkowy scenariusz na GPW wciąż obowiązuje
2007-09-06 X-Trade Brokers - Puls RynkuCzwartkowa sesja na GPW, pomimo pogorszenia nastrojów wynikających ze wczorajszej przeceny w Warszawie oraz spadków na Wall Street, ma szanse rozpocząć się od wzrostów i na tych plusach rynek powinien pozostać w oczekiwaniu na licznie dziś publikowane dane makroekonomiczne z Europy i USA oraz decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.
Rynek czeka na ECB
2007-09-06 Komentarz poranny TMS BrokersŚrodowa sesja na rynku krajowym nie przyniosła większych zmian. Złoty po początkowym lekkim osłabieniu, w końcówce dnia powrócił w okolice zamknięcia z wtorku. Inwestorzy wstrzymują się jeszcze z poważniejszymi decyzjami czekając na rozstrzygnięcie na rynku międzynarodowym.
Wiadomości przemawiały na niekorzyść akcji
2007-09-06 Komentarz poranny ExpanderaAmerykański rynek nieruchomości znów dał znać o sobie. Jednak nie tylko doniesienia jego dotyczące zadecydowały o sporej zniżce indeksów. Wszystkie napływające od rana wiadomości przemawiały na niekorzyść akcji. Rozczarowała sprzedaż detaliczna w strefie euro, która w sierpniu zwiększyła się o zaledwie 0,5% w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.
Słabe dane przyczyną przeceny dolara
2007-09-06 Raport poranny FMCMroda przyniosła ze sobą spore osłabienie się dolara względem wspólnej waluty, które było wynikiem złych informacji z amerykańskiej gospodarki, które dotyczyły rynku pracy oraz rynku nieruchomości. Dolarowi zaszkodził również opublikowany wczoraj FED raport na temat sytuacji w gospodarce, tzw. Beżowa Księga, który pokazał, że kryzys na rynku kredytów hipotecznych negatywnie odbija się na rynku nieruchomości, a więc pogłębia trawiącą ten segment gospodarki dekoniunkturę.
Powrót spadków
2007-09-06 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesja przyniosła powrót spadków na giełdach. Indeks WIG20 otworzył się na 3642 pkt co było równe poziomowi zamknięcia sesji wtorkowej. Po raz kolejny nie udało się pokonać oporu znajdującego się w obszarze 3650 pkt, nastąpiło odbicie i indeks zamknął się ostatecznie na 3568 pkt ze stratą 2,04%. Traciły akcje 18-stu głównych spółek warszawskiej giełdy. Najwięcej, o ponad 3%, spadły notowania Cersatnitu, Polimexms i TVN.
Dziś ECB decyduje o stopach procentowych
2007-09-06 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Zdecydowana większość ekonomistów zakłada, że ani Bank Anglii, ani Europejski Bank Centralny nie zmienią dziś stóp procentowych. Zresztą byłoby to dziwne. Dziwne, ponieważ ECB zapowiedział, że dziś gotów jest do przeprowadzenia kolejnych interwencji na rynku pieniężnym, gdyby sytuacja tego wymagała. Podobną gotowość wyraził również Bank Anglii.