Dolar po raz kolejny ukazuje swoją słabość

Dolar po raz kolejny ukazuje swoją słabość
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2007-10-26 (09:45)

Dzisiaj rano za jedno euro należy zapłacić 1,4362 dolara co daje kolejny rekord na tej parze. Oczekiwana silniejsza korekta na EURUSD nie ma w chwili obecnej żadnych podstaw fundamentalnych co potwierdziły wczorajsze odczyty danych makroekonomicznych.

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się być wyższa od prognoz, in minus zaskoczyła także dynamika zamówień na dobra trwałego użytku, z umiarkowanym optymizmem można traktować sprzedaż nowych domów która we wrześniu wzrosła o 4,8 proc jednak patrząc z perspektywy czasu jest to marne pocieszenie. Oczekiwania dotyczące indeksów nastroju konsumentów – które seriami zaliczają poziomy niższe niż w ubiegłym roku – również nie pomagają dolarowi. Prognoza dzisiejszego indeksu uniwersytetu Michigan – 82 pkt. – jest dość pesymistyczna, a rynek obawia się jeszcze gorszego odczytu. Stąd na rynku futures na stopę procentową można odczytać oczekiwania dotyczące posunięć FOMC w najbliższym czasie: w dniu dzisiejszym prawdopodobieństwo obniżki o 25 pb na przyszłotygodniowym posiedzeniu oceniane jest na 86%. Reasumując obniżka stóp procentowych przez FED jeszcze w tym miesiącu jest już w praktyce sprawą przesądzoną.

Na rynku lokalnym trwa ciągle silne umacniania złotego na fali oczekiwań co do prorynkowej Platformy Obywatelskiej oraz kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej. Oliwy do ognia dolewają spływające na rynek informacje o pozytywnych rekomendacjach banków zagranicznych – Merrill Lynch ogłosił w środę, że uważa aktywa złotowe za dobrą inwestycję i uważa, że nasza waluta będzie kontynuować aprecjację – komunikat taki oznacza ni mniej ni więcej, tylko tyle, że bank ulokował bardzo znaczne środki w naszej walucie, za nim zaś ciągną mniejsi inwestorzy. Za wsparcie na kursie EURPLN uważa się obecnie poziomy zakresu 3,45-3,47. Wynikają one z dawnych minimów, ale też – jeśli „historia lub się powtarzać” – z długości poprzedniej fali spadków kursu eurozłotego. Kurs złotego do dolara natomiast znajduje się od kilkunastu dni poniżej kanału spadkowego, w którym poruszał się w tym roku. Siła wybicia była duża: wskaźniki techniczne sugerują obecnie powrót do wyższych poziomów, jednak nawet jeśli to nastąpi – dolna krawędź starego kanału będzie traktowana przez rynek jako bardzo silny opór. Złotemu przestanie również próbować przeszkadzać jen – dane o inflacji, mówiące o spadku poziomu cen o 0,1% r/r nie pozwalają spodziewać się podwyżki stóp procentowych w Japonii.

Dzisiejszy dzień nie obfituje w publikacje makroekonomiczne o godzinie dziesiątej poznamy podaż pieniądza w Strefie Euro (prognoza to wzrost o 11,4% r/r), po południu spłynie na rynek odczyt indeksu nastroju publikownego przez Uniwersytet Michigan (prognozowany finalny odczyt to 82 pkt.).

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).