EURUSD ustanawia kolejne rekordy

EURUSD ustanawia kolejne rekordy
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2007-10-29 (09:52)

Przed środowym posiedzeniem Fed EURUSD ustanawia kolejne rekordy, na dobre przełamując poziom 1,44. Wszystko kręci się wokół oczekiwań na następną obniżkę stóp. Z praktycznego punktu widzenia nikt nie widzi tak dobrze kondycji amerykańskiej gospodarki jak tamtejszy bank centralny.

Następne cięcie stóp o 25 punktów bazowych zinterpretowałbym jako ucieczkę przed groźbą recesji co oznaczałoby, że przed Fed niewesoła przyszłość – inflacja nie spadnie, a wzrost spowolni. Decyzja o cięciu zawierałaby jeszcze kilka dodatkowych informacji – po pierwsze, na dobre należałoby pogodzić się z bezprecedensową słabością dolara, po drugie – zwężenie się dysparytetu stóp procentowych między USA a Japonią (gdzie odczyty danych nieustannie poprawiają się, o czym świadczy chociażby podany w nocy wynik sprzedaży detalicznej, + 0,5% r/r) i wizja załamania koniunktury w Ameryce zmniejszy apetyt na ryzyko. Na zakończenie ciekawostka z rynku międzynarodowego - kurs EURUSD w ostatnich miesiącach mocno skorelował się z ceną ropy. Ostatnie wzrosty to jeszcze trochę za mało, aby mówić o powtórce z szoków naftowych (m.in. dlatego, że obecnie gospodarka nie jest w tak dużym stopniu uzależniona od tego surowca jak miało to miejsce w latach 70-tych), ale za około 3-6 miesięcy Amerykanie odczują wzrosty co jeszcze bardziej pogorszy sytuację ich gospodarki.

Rynek lokalny to obecnie ‘terra incognita’ dla inwestorów i analityków. Jedno jest pewne – fala napływu kapitałów krótko- i średnioterminowych z Londynu jeszcze nie wygasła, a to ona sprawia, że złoty uodpornił się na słabości właściwe walutom z rynków wschodzących, które w ostatnim miesiącu miały zarówno gorsze i lepsze momenty. Napływ kapitału następuje na fali oczekiwań rozbudzonych zwycięstwem Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych i zapewne potrwa do momentu, gdy pojawią się istotne problemy z realizacją programu PO dla gospodarki. Na razie wydaje się, że PSL będzie rozsądnym partnerem do koalicji dla Platformy, jednak niewielcy partnerzy koalicyjni mają zwykle rozbuchane żądania, które po kilku miesiącach odbijają się na skuteczności prowadzenia polityki gospodarczej.

Najbardziej istotne dane makroekonomiczne będą publikowane w drugiej połowie tygodnia, gdy rynek lokalny będzie w marazmie, związanym z czwartkowym świętem i przedłużonym weekendem. Z tego właśnie powodu w piątek można spodziewać się braku oporu ze strony podaży złotego - wskutek czego możliwe są dość nienaturalne ruchy na południe. Zanim jednak nadejdzie przedłużony weekend, w środę poznamy ważne dane z Eurolandu oraz z USA: o inflacji CPI w strefie euro (prognozowane 2,3% r/r), indeks nastroju konsumentów Eurolandu (prognozowane -5 pkt.), dane o tempie wzrostu PKB i deflatorze w USA (odpowiednio +3,1% i +2,1% r/r). Nie spodziewamy się jednak, żeby dane mogły istotnie pomóc dolarowi aprecjonować: obecnie wszystko w rękach FOMC, a posiedzenie kończy się właśnie w środę.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.