Najgorętszy tydzień jesieni

Najgorętszy tydzień jesieni
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-29 (10:03)

WYDARZENIE DNIA: W środę poznamy decyzję RPP co do stóp procentowych w Polsce, a w USA analogiczną decyzję Fed. Także w środę amerykański PKB za III kwartał, a w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy.

Całość zostanie okraszona jeszcze wynikami kwartalnymi spółek - w USA sezon na publikacje powoli dobiega końca, w Polsce dopiero się rozpoczyna. Już dziś wyniki poda BRE Bank, jutro Noble Bank. Kluczowym dniem dla rynków finansowych pozostaje jednak środa. Wstępne szacunki PKB w USA i oczywiście decyzja Fed. Dla rynków to najważniejsza decyzja. Będzie obniżka stóp w USA czy nie? Jeśli tak to jak duża? Kiedy poznamy odpowiedź na to pytanie, inwestorzy w Polsce nie będą mogli zareagować - w czwartek dzień Wszystkich Świętych. GPW rusza od piątku, wtedy też dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą przecież odmienić rynkowe nastroje.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja przyniosła kolejną próbę ataku WIG20 na nowe szczyty, choć może słowo atak, jest tu użyte nieco na wyrost. Podjęto raczej próbę, przy czym inwestorzy z definicji potraktowali ją jako próbę właśnie, nie zaś rzeczywiste działanie. Z pozorowanego ataku nic nie wyszło i WIG20 po raz trzeci w tym tygodniu nie zdołał utrzymać się powyżej 3900 pkt. Inwestorów ponownie interesowały głównie akcje blue chips, a wśród nich przede wszystkim papiery Telekomunikacji - tutaj obroty podliczono na 354 mln PLN, podczas gdy na całym rynku było to 1,545 mld PLN. W piątek podrożały akcje 100 spółek, potaniały 171.

W nadchodzącym tygodniu 15 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 62 proc. oczekuje jego spadku.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne amerykańskie indeksy zakończyły ubiegły tydzień silnymi wzrostami - przy wysokich obrotach S&P zyskał 1,4 proc., a Dow Jones wzrósł o 1 proc. Dobre nastroje w piątek były zasługą wyników finansowych Microsoft, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów. W ich zainteresowaniu były również spółki paliwowe w związku z rekordowymi cenami ropy na światowych giełdach. Kontynuacja wzrostów może cieszyć tym bardziej, że nie towarzyszy im umocnienie japońskiego jena, co sugeruje, że inwestorzy na razie zrezygnowali z powiększania pozycji opartych na carry trade. Dzięki temu ewentualne spadki powinny przebiegać dużo łagodniej. Brazylijski Bovespa zyskał 3,1 proc.

Równie silnie zyskiwały indeksy azjatyckich rynków wschodzących - Hang Seng wzrósł o 3,4 proc., Kospi o 1,7 proc. Japoński Nikkei wzrósł o 1,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

mWIG40 - indeks średnich spółek zachowywał się w ubiegłym tygodniu najgorzej z głównych indeksów warszawskiego parkietu. Po świetnej serii 10 wzrostowych sesji kurs przez następnych dziewięć przeważnie wędrował na południe, chociaż miało to miejsce przy niskich obrotach. Tym samym, powstała nowa linia oporu łącząca szczyty z końca czerwca i 15 października i kontynuacji wzrostów możemy się spodziewać, jeżeli indeks ją przebije, osiągając poziom 4.800 pkt. Wskaźniki MACD, RSI i DMI nie sugerują, w którą stronę kurs wybije się z obecnej konsolidacji wokół poziomu 4.700 pkt., należy więc uznać, że będzie to głównie zależało od zachowania polskich blue chipów, czyli w zasadzie giełd zagranicznych, na których utrzymuje się byczy sentyment.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Lotos - spółka zależna (Lotos Biopaliwa) zapewniła sobie dostawy surowego oleju rzepakowego podpisując umowę na 5 lat z firmą Komagra. Wartość umowy oszacowano na 500 mln PLN.

Dom Development - dwaj członkowie zarządu sprzedali łącznie 45.000 akcji spółki po cenie 145,00 PLN (łącznie 6,5 mln PLN).

Agora - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 2.650 akcji po cenie 53,00 PLN za jedną.

Świecie - przychody spółki za pierwsze trzy kwartały wyniosły 1,14 mld PLN (wzrost o 8 proc.), a zysk netto w tym okresie wyniósł 201 mln PLN (wzrost o 18 proc.).

FON - KNF odmówił zatwierdzenia prospektu emisyjnego spółki w związku z ofertą emisji akcji serii F i G, której celem jest utworzenie grupy kapitałowej FON.

Kęty - zaangażowanie w spółkę Comerical Union OFE spadło poniżej progu 10 proc.

Wandalex - osoba blisko związana z wiceprzewodniczącym rady nadzorczej sprzedała 12.190 akcji spółki po cenie 6,62 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Amerykańskie giełdy wybroniły się przed spadkami, a w piątek nowojorskie indeksy ruszyły na północ - to oczywiście podziała mobilizująco na inwestorów na całym świecie. Już podziałało na tych z Azji. Fala optymizmu powinna więc dotrzeć do Europy, w tym i na naszą giełdę.

GPW pomagać też będzie umocnienie złotego, które nabiera niewyobrażalnych - jeszcze kilka tygodni temu - rozmiarów. Inwestorzy mogą dziś chętniej wydawać pieniądze na zakupy, jeśli WIG20 ustanowi nowy rekord notowań w trakcie notowań, na co są spore szanse. Jeśli jednak w porę przypomną sobie, że najgorętsze dni dopiero przed rynkiem, mogą zwlekać z decyzjami. Bo przecież dzisiejsze dobre nastroje mogą się do końca tygodnia ulotnić w zależności od decyzji Fed.

WALUTY

Euro osiągnęło dziś rano nowy rekord notowań. Wycena wzrosła już do 1,4433 USD. W porównaniu z ostatnim poniedziałkiem kurs euro rośnie o trzy centy. Dynamika zmian na rynku walutowym utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jen w zasadzie nie zmienia wartości wobec dolara i euro. Różnica polega na tym, że wobec dolara jen jest bliski swojego kilkumiesięcznego maksimum, natomiast w przypadku euro zdecydowanie bliżej mu do dołków niż szczytów.

W Polsce kurs dolara osiąga kolejne historyczne dno. Dwa i pół złotego - tyle dziś rano warto jest banknot z podobizną Waszyngtona. Kurs euro spada do 3,608 PLN, a franka do 2,153 PLN. Takich skokowych zmian nie ma nawet co próbować wyjaśniać czynnikami fundamentalnymi. Trwa napływ kapitału spekulacyjnego do Polski.

SUROWCE

Ropa pozostaje w silnym trendzie wzrostowym w wyniku zagrożenia huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej, które spowodowało zmniejszenie wydobycia w Meksyku o 20 proc. Po piątkowych zwyżkach o ok. 4 proc. cena baryłki brent otworzyła się w Londynie o 0,8 proc. wyżej na poziomie 90,00 USD, natomiast nowojorski crude zahaczył już o poziom 93 USD. Swoją cegiełkę dołożył również osłabiający się dolar.

Wzrosła również cena miedzi. Na giełdzie w Szanghaju zyskała 1,3 proc., a na londyńskim LME 1,1 proc., co jest wynikiem spadku jej zapasów w Azji. Obudziło to spekulacje, że utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie na ten surowiec w Chinach nadrobi mniejszy popyt zgłaszany przez Stany.

Silnym wzrostem rozpoczęło tydzień złoto, którego uncja podrożała o 1,2 proc. dochodząc do poziomu 794 USD. Jest to oczywiście związane z kolejnymi rekordami eurodolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.