Najgorętszy tydzień jesieni

Najgorętszy tydzień jesieni
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-29 (10:03)

WYDARZENIE DNIA: W środę poznamy decyzję RPP co do stóp procentowych w Polsce, a w USA analogiczną decyzję Fed. Także w środę amerykański PKB za III kwartał, a w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy.

Całość zostanie okraszona jeszcze wynikami kwartalnymi spółek - w USA sezon na publikacje powoli dobiega końca, w Polsce dopiero się rozpoczyna. Już dziś wyniki poda BRE Bank, jutro Noble Bank. Kluczowym dniem dla rynków finansowych pozostaje jednak środa. Wstępne szacunki PKB w USA i oczywiście decyzja Fed. Dla rynków to najważniejsza decyzja. Będzie obniżka stóp w USA czy nie? Jeśli tak to jak duża? Kiedy poznamy odpowiedź na to pytanie, inwestorzy w Polsce nie będą mogli zareagować - w czwartek dzień Wszystkich Świętych. GPW rusza od piątku, wtedy też dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą przecież odmienić rynkowe nastroje.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja przyniosła kolejną próbę ataku WIG20 na nowe szczyty, choć może słowo atak, jest tu użyte nieco na wyrost. Podjęto raczej próbę, przy czym inwestorzy z definicji potraktowali ją jako próbę właśnie, nie zaś rzeczywiste działanie. Z pozorowanego ataku nic nie wyszło i WIG20 po raz trzeci w tym tygodniu nie zdołał utrzymać się powyżej 3900 pkt. Inwestorów ponownie interesowały głównie akcje blue chips, a wśród nich przede wszystkim papiery Telekomunikacji - tutaj obroty podliczono na 354 mln PLN, podczas gdy na całym rynku było to 1,545 mld PLN. W piątek podrożały akcje 100 spółek, potaniały 171.

W nadchodzącym tygodniu 15 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 62 proc. oczekuje jego spadku.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne amerykańskie indeksy zakończyły ubiegły tydzień silnymi wzrostami - przy wysokich obrotach S&P zyskał 1,4 proc., a Dow Jones wzrósł o 1 proc. Dobre nastroje w piątek były zasługą wyników finansowych Microsoft, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów. W ich zainteresowaniu były również spółki paliwowe w związku z rekordowymi cenami ropy na światowych giełdach. Kontynuacja wzrostów może cieszyć tym bardziej, że nie towarzyszy im umocnienie japońskiego jena, co sugeruje, że inwestorzy na razie zrezygnowali z powiększania pozycji opartych na carry trade. Dzięki temu ewentualne spadki powinny przebiegać dużo łagodniej. Brazylijski Bovespa zyskał 3,1 proc.

Równie silnie zyskiwały indeksy azjatyckich rynków wschodzących - Hang Seng wzrósł o 3,4 proc., Kospi o 1,7 proc. Japoński Nikkei wzrósł o 1,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

mWIG40 - indeks średnich spółek zachowywał się w ubiegłym tygodniu najgorzej z głównych indeksów warszawskiego parkietu. Po świetnej serii 10 wzrostowych sesji kurs przez następnych dziewięć przeważnie wędrował na południe, chociaż miało to miejsce przy niskich obrotach. Tym samym, powstała nowa linia oporu łącząca szczyty z końca czerwca i 15 października i kontynuacji wzrostów możemy się spodziewać, jeżeli indeks ją przebije, osiągając poziom 4.800 pkt. Wskaźniki MACD, RSI i DMI nie sugerują, w którą stronę kurs wybije się z obecnej konsolidacji wokół poziomu 4.700 pkt., należy więc uznać, że będzie to głównie zależało od zachowania polskich blue chipów, czyli w zasadzie giełd zagranicznych, na których utrzymuje się byczy sentyment.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Lotos - spółka zależna (Lotos Biopaliwa) zapewniła sobie dostawy surowego oleju rzepakowego podpisując umowę na 5 lat z firmą Komagra. Wartość umowy oszacowano na 500 mln PLN.

Dom Development - dwaj członkowie zarządu sprzedali łącznie 45.000 akcji spółki po cenie 145,00 PLN (łącznie 6,5 mln PLN).

Agora - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 2.650 akcji po cenie 53,00 PLN za jedną.

Świecie - przychody spółki za pierwsze trzy kwartały wyniosły 1,14 mld PLN (wzrost o 8 proc.), a zysk netto w tym okresie wyniósł 201 mln PLN (wzrost o 18 proc.).

FON - KNF odmówił zatwierdzenia prospektu emisyjnego spółki w związku z ofertą emisji akcji serii F i G, której celem jest utworzenie grupy kapitałowej FON.

Kęty - zaangażowanie w spółkę Comerical Union OFE spadło poniżej progu 10 proc.

Wandalex - osoba blisko związana z wiceprzewodniczącym rady nadzorczej sprzedała 12.190 akcji spółki po cenie 6,62 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Amerykańskie giełdy wybroniły się przed spadkami, a w piątek nowojorskie indeksy ruszyły na północ - to oczywiście podziała mobilizująco na inwestorów na całym świecie. Już podziałało na tych z Azji. Fala optymizmu powinna więc dotrzeć do Europy, w tym i na naszą giełdę.

GPW pomagać też będzie umocnienie złotego, które nabiera niewyobrażalnych - jeszcze kilka tygodni temu - rozmiarów. Inwestorzy mogą dziś chętniej wydawać pieniądze na zakupy, jeśli WIG20 ustanowi nowy rekord notowań w trakcie notowań, na co są spore szanse. Jeśli jednak w porę przypomną sobie, że najgorętsze dni dopiero przed rynkiem, mogą zwlekać z decyzjami. Bo przecież dzisiejsze dobre nastroje mogą się do końca tygodnia ulotnić w zależności od decyzji Fed.

WALUTY

Euro osiągnęło dziś rano nowy rekord notowań. Wycena wzrosła już do 1,4433 USD. W porównaniu z ostatnim poniedziałkiem kurs euro rośnie o trzy centy. Dynamika zmian na rynku walutowym utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jen w zasadzie nie zmienia wartości wobec dolara i euro. Różnica polega na tym, że wobec dolara jen jest bliski swojego kilkumiesięcznego maksimum, natomiast w przypadku euro zdecydowanie bliżej mu do dołków niż szczytów.

W Polsce kurs dolara osiąga kolejne historyczne dno. Dwa i pół złotego - tyle dziś rano warto jest banknot z podobizną Waszyngtona. Kurs euro spada do 3,608 PLN, a franka do 2,153 PLN. Takich skokowych zmian nie ma nawet co próbować wyjaśniać czynnikami fundamentalnymi. Trwa napływ kapitału spekulacyjnego do Polski.

SUROWCE

Ropa pozostaje w silnym trendzie wzrostowym w wyniku zagrożenia huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej, które spowodowało zmniejszenie wydobycia w Meksyku o 20 proc. Po piątkowych zwyżkach o ok. 4 proc. cena baryłki brent otworzyła się w Londynie o 0,8 proc. wyżej na poziomie 90,00 USD, natomiast nowojorski crude zahaczył już o poziom 93 USD. Swoją cegiełkę dołożył również osłabiający się dolar.

Wzrosła również cena miedzi. Na giełdzie w Szanghaju zyskała 1,3 proc., a na londyńskim LME 1,1 proc., co jest wynikiem spadku jej zapasów w Azji. Obudziło to spekulacje, że utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie na ten surowiec w Chinach nadrobi mniejszy popyt zgłaszany przez Stany.

Silnym wzrostem rozpoczęło tydzień złoto, którego uncja podrożała o 1,2 proc. dochodząc do poziomu 794 USD. Jest to oczywiście związane z kolejnymi rekordami eurodolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: