Złoty przybiera na sile

Złoty przybiera na sile
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-26 (10:09)

Wczorajsza sesja na rynku krajowym przyniosła dosyć niespodziewane bardzo dynamiczne umocnienie rodzimej waluty. Było to tym bardziej nieoczekiwane, że nie zostały podane żadne nowe dane makroekonomiczne, ani wypowiedzi, które mogłyby spowodować zmianę nastrojów wśród inwestorów.

Złoty wspierany był jednak wydarzeniami z rynku zagranicznego, gdzie obserwujemy dalszą deprecjację amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD dzisiejszego poranka pokonał już ostatni szczyt i aktualnie droga na wyższe poziomu jest otwarta. Także atmosfera na rynku japońskiej waluty jest sprzyjająca dla państw rozwijających się w tym Polski. W ostatnich dniach zatrzymany został proces umacniania się jena, który zmniejszał zyskowność inwestycji finansowanych tą walutą. Taka sytuacja w połączeniu z dobrą atmosferą na warszawskiej giełdzie powoduje, że w dalszym ciągu bardziej prawdopodobne są spadki kursu EUR/PLN oraz USD/PLN. Taki scenariusz sugeruje również analiza techniczna. Na wykresach obu par widoczne jest wybicie dołem z kanałów spadkowych, co jest dosyć wyraźnym sygnałem dalszej aprecjacji złotego przynajmniej do końca roku. Okres ten będzie sprzyjał umocnieniu także ze względu na zbliżające się święta i co z tym związane zwiększeniem się popytu na PLN ze strony rodaków pracujących za granicą.

Na dzisiejszej sesji nie poznamy nowych publikacji, jednak jak można było się przekonać już wczoraj nie oznacza to, że zmienność będzie ograniczona. W naszej opinii po początkowej ewentualnej realizacji zysków złoty powinien dziś kontynuować proces umocnienia.

Kurs EUR/USD ustanowił dzisiaj kolejne historyczne szczyty. Wartość euro osiągnęła w ciągu ostatnich godzin poziom 1,4377 USD. Wyprzedaż amerykańskiego dolara trwa w najlepsze i będzie prawdopodobnie kontynuowana przynajmniej do najbliższego spotkania FED, który 31 października ogłosi swoją decyzję w sprawie ewentualnej zmiany wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że obecnie jedynie powstrzymanie się przez tę instytucję od kolejnego cięcia kosztu pieniądza może zatrzymać deprecjację dolara. Z pewnością będzie to trudna decyzja, ponieważ stale narasta zagrożenie ze strony inflacji. Ceny ropy na giełdzie w Nowy Jorku wzniosły się kolejny raz na historyczne szczyty, co w ostatnich miesiącach tego roku będzie z pewnością napędzać wzrost wartości większości towarów. Amerykański Bank Centralny po raz kolejny stanie przed niełatwym wyborem, czy dbać przede wszystkim o rozwój gospodarki czy też odpowiedni poziom inflacji. Miesiąc temu wybrał pierwsze rozwiązanie. Inwestorzy oczekuję, że również teraz opowie się po tej samej stronie.

O złym stanie amerykańskiej gospodarki świadczą kolejne publikowane stamtąd dane makro, m. in. dotyczące rynku nieruchomości oraz zamówień na dobra trwałe. Jednak tego typu doniesienia mają coraz mniejszą wiarygodność. A to za sprawą ciągłych rewizji wyników za poprzednie miesiące. Wzorcowym przykładem nadużyć w tym względzie było poprawienie danych za sierpień na temat nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA. Wartości, które początkowo wskazywały najgorszy wynik od kilku lat, miesiąc później zostały zrewidowane do neutralnych dla rynku poziomów. Podobnie rzecz się miała z danymi z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku pierwotnym odnośnie aż trzech miesięcy została wczoraj zrewidowana w dół. Wobec tego wrześniowy wynik choć bardzo niski, na poziomie 770 tys., okazał się i tak lepszy od sierpniowego, poprawionego na 735 tys. Trudno wierzyć w najnowsze dane, skoro już za miesiąc mogą zostać diametralnie zmienione.

Dzisiaj z istotnych danych makro poznamy jedynie indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan. Bez względu na jego wskazania dolar będzie pozostawał słaby. Kurs EUR/USD powinien zmierzać w kolejnych godzinach w kierunku 1,44.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

To ile tych obniżek w tym roku?

To ile tych obniżek w tym roku?

08:14 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dosyć mocno zaskoczyła swoją wczorajszą decyzją, zmniejszając oczekiwania na ilość obniżek w tym roku. Dane makroekonomiczne w większości w ostatnich miesiącach wypadały dobrze, więc oczekiwano lekko jastrzębiego zwrotu. Fed jednak zaskoczył i pokazał, że oczekuje tylko jednej obniżki. Czy tak jest na pewno? Co dalej z dolarem? Warto na samym początku wspomnieć o tym, że przed decyzją Fed opublikowano inflację CPI za maj, dlatego bankierzy Fed nie mieli możliwości aktualizacji swoich prognoz w związku z niższym od oczekiwań odczytem.
Przed CPI i FED...

Przed CPI i FED...

2024-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z FED, które zaczną spływać o godz. 20:00. Wtedy poznamy komunikat i prognozy makroekonomiczne FED, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Po ostatnich danych Departamentu Pracy USA szanse na cięcie stóp we wrześniu spadły poniżej 50 proc., co dało pretekst do odreagowania dolara.
Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

2024-06-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś jest ten dzień, na który inwestorzy czekali od dłuższego czasu. Po południu poznamy raport inflacyjny z USA a wieczorem decyzję Rezerwy Federalnej wraz z najnowszymi prognozami, a Powell weźmie udział w konferencji prasowej po posiedzeniu. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostami SP500 oraz Nasdaq Composite o odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,9 proc. Dow Jones radził sobie gorzej i stracił 0,3 proc. Dolar lekko zyskiwał. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0725. Po dynamicznym wzroście rentowności amerykańskiego długu w miniony piątek na skutek raportu NFP, w tym tygodniu lekko się one obniżają. 2-latki wskazują poziom 4,85 proc.
Czy to koniec taniego dolara?

Czy to koniec taniego dolara?

2024-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami dwa ważne wydarzenia z perspektywy amerykańskiego dolara. Najpierw poznamy inflację CPI, która może wywołać ogromną zmienność na najważniejszej walucie na świecie. To jednak nie koniec atrakcji na dzisiaj, gdyż o godzinie 20:00 Fed opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Chociaż szanse na jakikolwiek ruch są w zasadzie znikome, to jednak poznamy najnowsze projekcje, które mogą zmienić znacząco postrzeganie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Eurodolar nadal pod presją podaży

Eurodolar nadal pod presją podaży

2024-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczoraj wieczorem notowania eurodolara nadrobiły część zniżek z wcześniejszej części dnia, to nastroje wokół sytuacji w Unii Europejskiej pozostają pesymistyczne. Umocnienie pozycji prawicowych partii po wyborach do Parlamentu Europejskiego stwarza niepewność wokół perspektyw politycznych w Europie. Ryzyko geopolityczne pojawiło się także w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji po wygranej skrajnej prawicy w tym kraju.
Dolar wciąż w cenie

Dolar wciąż w cenie

2024-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tego tygodnia był spokojny dla dolara, choć z pewnością niezbyt spokojny dla europejskiej waluty. Wydaje się jednak, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, choć nie należy zapominać o nadchodzącym ważnym wydarzeniu z perspektywy dolara – decyzji Fed. Chociaż wiadomo, że Fed nie obniży stóp procentowych, to jednak wyraźna deklaracja, że stopy mogą pozostać bez zmian w tym roku, może zagwarantować dolarowi dalsze perspektywy wzrostowe. Czy jest na to szansa?
Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

2024-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu EBC obniżył stopy procentowe co nikogo za bardzo nie zaskoczyło. Z kolei RPP utrzymała parametry swojej polityki monetarnej i wsparła złotego. Teraz przychodzi kolej na Rezerwę Federalną, która jutro prawdopodobnie pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 5,25 – 5,5 proc. Uwaga będzie skupiona na nowych projekcjach makro a zmienność może wywołać publikacja nowego „dot chart”.
Poczekamy do środy?

Poczekamy do środy?

2024-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po tym jak dane Departamentu Pracy USA w miniony piątek mocno zaskoczyły rynki - NFP 272 tys. i dynamika płac 4,1 proc. r/r- część uczestników rynku zastanawia się na ile mogą być one tzw. game-changerem, czyli doprowadzić do sytuacji w której FED nie będzie miał zbytnio pola do cięcia stóp w tym roku. Nie brak głosów, że FED i tak poluzuje politykę, bo taka zaczyna być tendencja pośród największych banków centralnych, ale wydaje się, że rynki będą chciały zobaczyć więcej argumentów za tą tezą.
Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

2024-06-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar przed weekendem zyskał po silnym raporcie z rynku pracy. Wall Street zareagowała spadkami a rentowności długu rządu USA wzrosły. Spadły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z kolei dziś rano euro traci na skutek wyników wyborów do Europarlamentu. Złoty znalazł się w piątek pod presją spadkową co wynikało głównie z czynników globalnych.
Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

2024-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie. Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.