Spadek dolara zaczyna przyśpieszać

Spadek dolara zaczyna przyśpieszać
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-29 (09:44)

Piątkowe dane makro potwierdziły nienajlepsze nastroje wśród konsumentów i dostarczyły kolejny argument, aby Fed obniżył w tym tygodniu stopy procentowe – przynajmniej tak sądzi większość inwestorów. Ceny akcji zareagowały na te wydarzenia pozytywnie.

Inwestorzy wiedzą, że przy pogarszającej się koniunkturze jedyne co może giełdzie pomóc to kolejne zastrzyki pieniądza, które będą utrzymywały balon napełniony. Dobre wyniki Microsoftu wystarczyły, aby inwestorzy poczuli się lepiej. Wzrost cen akcji nie jest tylko odpowiedzią na oczekiwania na niższe stopy – związane to jest także z samym dolarem. Imponujący wzrost cen złota, ropy i akcji jest związany w bardzo dużej mierze z tym, że dolar w silnym tempie traci na wartości. Obecna polityka FED, która zakłada dalszą stymulację gospodarki tylko wzmacnia oczekiwania na to, że dolar jest skazany na upadek. Sytuacja fundamentalna rynku ropy wcale nie wskazuje na konieczność tak szybkich wzrostów jej ceny – fatk, zapasy spadły w momencie kiedy powinny sezonowo rosnąć, jednak firmy paliwowe nie notują braków surowca ani kolejek na stacjach (dodatkowym, lecz już zapewne wycenionym czynnikiem jest sytuacja na granicy Iracko-Tureckej). Zalewanie gospodarki pieniądzem zawsze wywoływało oczekiwania i inflacyjne i wzrosty cen złota – takie oczekiwania są widoczne teraz. Dalszy potencjał wzrostowy złota jest nadal bardzo duży, mimo, że rynek jest już bardzo długie złocie. Uważamy, że wzrost wartości tych aktywów jest wynikiem pojawienia się obaw o możliwość także tego, że spadek USD nie będzie już „uporządkowany”. Inwestorzy kupują ropę, akcje i złoto aby zabezpieczyć się. Zbliżające się posiedzenie FOMC jest katalizatorem wzrostów, gdyż rosną szanse na kolejną dużą obniżkę.

EURPLN

Złoty zachowuje się nadal bardzo dobrze i kontynuuje trend wzrostowy, w ślad za spadkiem wartości dolara i poprawą sentymentu na rynkach akcji. Trend spadkowy EURPLN przyśpiesza. Ci, którzy czekają na ‘bezpieczny’ poziom do sprzedaży EURPLN, mogą się irytować faktem, że EURPLN oddalił się od linii po ostatnich szczytach i w pomiędzy ostatnimi dwoma falami umocnienia nie było korekt do przełamanych wsparć. Wszystko wskazuje na to, że trend spadkowy EURPLN będzie kontynuowany, jednak im bliżej środy tym złoty może czerpać coraz więcej inspiracji z rynku USD i z pewnością zareaguje na decyzję FOMC. Obniżka stóp w USA umocni złotego, brak obniżki i jastrzębi komunikat (choć to mało prawdopodobne) może wywołać korektę, ale też nie na długo. Nie widać w rozsądnej odległości żadnego znaczącego wsparcia na EURPLN.

EURUSD

W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem jest posiedzenie FOMC i ono zadecyduje o dalszych losach USD. Opublikowanych będzie także mnóstwo ważnych danych makro (w drugiej połowie tygodnia) – które FOMC powinno już z grubsza znać jak podejmować będzie decyzję w środę. Możliwe jest, że przed samą decyzją dojdzie do małej korekty na EURUSD gdyż rynek w dużym stopniu wycenił możliwość dalszych dużych obniżek stóp. Rekomendujemy zakupy EURUSD na korektach, optymalnie by było, gdyby nastąpiła ona dziś bądź jutro, przed decyzją. Okolica 1,4360 jest według nas dobrym poziomem do kupna EURUSD. Sentyment jest jednak tak negatywny, że nie jest pewne, że taka korekta nastąpi.

GBPUSD

GBP korzysta w ostatnim czasie bardzo na fali dużego osłabienia się dolara amerykańskiego. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość testu poziomu 2,06 w najbliższym czasie, który wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach. Silny opór wyznacza obecnie projekcja 127,2% zniesienia fali korekcyjnej z poziomu 2,0549. Jesteśmy już na bardzo wykupionych poziomach, więc pomimo utrzymującej się słabości dolara, wszelki impuls np. w postaci słabszych danych z Wielkiej Brytanii może wywołać ruch korekcyjny. Obecne poziomy cenowe nie są atrakcyjne, jeśli chodzi o zajmowanie pozycji zgodnych z długoterminowym trendem wzrostowym na GBPUSD. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 2,05. Najchętniej kupowalibyśmy funta dopiero w okolicy 2,0460.

USDJPY

W ciągu kilku ostatnich dni kurs USDJPY pozostaje bardzo stabilny. Zakres ruchu zawężył się do 60 punktowego zakresu, pozostając w granicach wyznaczonych przez ramiona trójkąta. Dziś zapoznaliśmy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej w Japonii, która wzrosła licząc rok do roku o 0,5%. Ostatnio publikowane dane nie wskazują na możliwość podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, z drugiej strony mamy jednak dolara amerykańskiego, gdzie spodziewana jest kolejna obniżka stóp procentowych o 25pb na najbliższym środowym posiedzeniu. Jak na razie poczekalibyśmy na jakaś deklaracje co do kierunku dalszego ruchu. W dalszym ciągu bronione są formacje zapowiadające dalsze wzrosty na wykresach o dłuższym interwale czasowym, co wskazuje na możliwość wybicia górą z obecnego zakresu. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 113,80.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.