Protokół FOMC i raport USDA kluczowymi wydarzeniami środy

Protokół FOMC i raport USDA kluczowymi wydarzeniami środy
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-07-11 (10:08)

Do tracącego systematycznie euro wczoraj dołączyła przecena na Wall Street. Spadki wynikały z obaw, czy rozpoczynający się sezon wyników sprosta oczekiwaniom rynku. Spółka AMD podała prognozę słabszych wyników i w rezultacie jej akcje taniały o ponad 11%, ciągnąc w dół sektor technologiczny.

Nadal zadziwiająco mocno trzymają się notowania złotego, choć osłabienie w tym przypadku może być jedynie kwestią czasu. Dziś rynki czekać będą na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, a na rynkach towarów rolnych światło dzienne ujrzy wyczekiwany raport USDA.

FOMC minutes – czy jest szansa na QE3?

Na czerwcowym posiedzeniu Fed zdecydował o przedłużeniu tzw. operacji Twist, ale nie dał żadnych sygnałów, iż rozważa dalej idące rozwiązania, w tym QE3, czyli kolejną rundę zakupu aktywów. Przedstawiciele Fed w różnych wypowiedziach dawali delikatnie do zrozumienia, iż stan amerykańskiej gospodarki nie jest jeszcze tak zły, aby pozbawiać się ostatnich pozycji z arsenału. Nie można też mówić o zagrożeniu deflacją, co było jednym z argumentów za QE2 jesienią 2010 roku. Dlatego na QE3 możemy jeszcze poczekać. Tym niemniej dyskusja członków FOMC to jedno z lepszych źródeł wskazujących, czy skłonność do tego rozwiązania w ramach Komitetu zwiększa się. Publikacja raportu z ostatniego posiedzenia dziś o godzinie 20.00.

Premier Chin chce przyspieszenia inwestycji

Wczoraj po raz kolejny premier Chin zasygnalizował, iż do podtrzymania wzrostu potrzebna jest bardziej aktywna polityka. Zaznaczył on, iż normalnie polityka podtrzymania wzrostu powinna opierać się na stymulowaniu konsumpcji i dywersyfikacji eksportu, jednak obecnie (wobec czytelnych sygnałów spowolnienia) należy przede wszystkim postawić na inwestycje. Pytanie, czy jest to zapowiedź szerzej zakrojonych działań w zakresie polityki fiskalnej, co miałoby dla rynków bardzo istotne znaczenie. Niejednokrotnie pisaliśmy, iż Chiny są obecnie w dość istotnym punkcie, a rozwój sytuacji w tej gospodarce może mieć ogromny wpływ na rynki. Pogłębienie spowolnienia przełożyłoby się na pogorszenie sytuacji na rynkach już teraz. Natomiast jeśli władze (wzorem 2009 roku, kiedy również stymulowano inwestycje) zdecydują się na program fiskalny, odbicie na rynkach – szczególnie surowców przemysłowych – będzie niemal pewne. Nie jest to jednak takie proste – udział inwestycji w chińskim PKB już dziś jest zdecydowanie nie do utrzymania (szczególnie na rynku nieruchomości) i dalsze ich stymulowanie może okazać się kupowaniem wzrostu kosztem późniejszego załamania. Tym jednak rynki martwiłyby się później. Czekamy zatem na deklaracje odnośnie luzowania fiskalnego (okazją będzie np. piątkowa publikacja danych o PKB za drugi kwartał).

Dziś raport USDA

Wydarzeniem na rynku surowców rolnych będzie dziś publikacja raportu amerykańskiego departamentu rolnictwa. Będzie on o tyle istotny, iż USDA będzie musiała uwzględnić wpływ suszy w USA na produkcję we właśnie rozpoczętym sezonie. Czerwcowy raport pokazał prognozę nadwyżki kukurydzy w skali aż 26 mln ton oraz prognozę deficytu pszenicy w skali 9 mln ton. Teraz spekuluje się, iż prognoza podaży kukurydzy zostanie skorygowana aż o 35 mln ton, zaś pszenicy o kilka-kilkanaście milionów (również ze względu na powódź w Rosji). Od raportu USDA zależeć będzie, czy trwająca od trzech tygodni hossa będzie kontynuowana. Publikacja o 14.30.

Złoty zaskakująco mocny

Do słabego euro, wczoraj dołączyła przecena na Wall Street. Tymczasem złoty nadal radzi sobie zadziwiająco dobrze. Zachowując swoją wartość względem dolara, złoty automatycznie umacnia się wobec euro i franka. Widzimy dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, do tej pory pomimo rosnących kłopotów Europy (a wraz z nimi rentowności długu na południu Europy i tracącego euro) na rynkach globalnych uniknęliśmy paniki. To sprawia, iż część inwestorów selektywnie szuka wyższych rentowności. Po drugie, relatywnie dobre dane publikowane do tej pory z polskiej gospodarki mogły zachęcić część inwestorów do lokowania środków właśnie w polskich aktywach. To pozwoliło złotemu zachować się znacznie lepiej, niż wynikałoby to z typowych rynkowych zależności. Jednak na horyzoncie są głównie zagrożenia. Po pierwsze, dłuższa przecena na Wall Street wisi w powietrzu i wzrost awersji do ryzyka jaką ze sobą przyniesie spowoduje odpływ kapitału z rynków wschodzących. Po drugie, kolejne miesiące niemal na pewno pokażą spowolnienie w polskiej gospodarce i dla części inwestorów nasz rynek nie będzie już tak atrakcyjny.

Na wykresach:

USDPLN, D1 – w czerwcu złoty zachowywał się znacznie lepiej niż wynikałoby to z jego typowej zależności z notowaniami EURUSD; jednak naszym zdaniem takie „oderwanie” ma raczej przejściowy charakter – widoczna na wykresie różnica wynosi już 20 figur, a to oznacza, że osłabienie złotego może być gwałtowne (w momencie, gdy pojawią się sprzyjające okoliczności); technicznie sygnałem będzie test poziomów 4,46 i 4,4950

S&P500 (kontrakty), D1 – potencjalnie ważny test czeka nas na Wall Street; pokonany został tam poziom 1342 pkt. i jeśli byki chcą pozostać w grze, muszą bronić dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, które właśnie jest testowane; jego przełamanie mogłoby doprowadzić do przyspieszenia wyprzedaży i osiągnięcia w dość krótkim czasie poziomu 1302 pkt.

Corn, D1 – publikacja raportu USDA może mieć dziś ogromne znaczenie dla notowań kukurydzy; byki mają ciągle sporo do ugrania, gdyż szczyt z 2011 roku znajduje się na poziomie niemal 800 USD za 100 buszli, a poprzedni lokalny szczyt (najbliższy cel) to 777 USD; gdyby raport nie był aż tak zły jak się oczekuje, sprzedający zapewne próbować będą sprowadzenia ceny do wsparć 665-675 USD

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.