Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Eurogrupa przyklaskuje Grecji

Eurogrupa przyklaskuje Grecji

2012-10-09 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Tydzień na rynkach rozpoczął się w nienajlepszych nastrojach. Jednak już podczas wtorkowej sesji azjatyckiej humory inwestorów były lepsze. Być może to efekt gestów wobec Grecji, które sugerują, iż kraj ten dostanie kolejną transzę pomocy. Inwestorzy zareagowali też pozytywnie na sygnały, iż Bank Chin ponownie stara się zwiększać płynność na rynku.
Na horyzoncie sezon publikacji wyników kwartalnych w USA

Na horyzoncie sezon publikacji wyników kwartalnych w USA

2012-10-08 Raport Home Broker
Tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się w słabych nastrojach. Już bilans piątkowej sesji w USA, kiedy to po bardzo dobrych danych z rynku pracy (we wrześniu doszło do wyraźnego spadku stopy bezrobocia), giełda nie była w stanie utrzymać zwyżek, sugerował trudności, z jakimi możemy wejść w nowy tydzień.

Amerykański optymizm zalał Europę, ale zabrakło sił na rodzime indeksy

Amerykański optymizm zalał Europę, ale zabrakło sił na rodzime indeksy

2012-10-08 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Piątkowe notowania w Europie zdominowane były przez oczekiwanie na amerykańskie dane z rynku pracy. Inwestorzy od początku nastawieni byli optymistycznie i nie zwracali uwagi na kolejne zapewnienia z Hiszpanii, jakoby kraj ten był zdolny do działania bez zewnętrznego wsparcia finansowego.
Eurogrupa i święto w USA

Eurogrupa i święto w USA

2012-10-08 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Posiedzenie eurogrupy, które będzie prawdopodobnie jedynie formalnością oraz święto w USA to główne pozycje poniedziałkowego kalendarza. Podobnie zapowiada się cały tydzień. Z drugiej strony, paradoksalnie w przeszłości takie „puste” tygodnie często bywały początkiem sporych zmian na rynkach, ...
Dane z USA umocniły złotego, czy wzmocni go Tusk?

Dane z USA umocniły złotego, czy wzmocni go Tusk?

2012-10-06 Tygodniowy komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Złoty w piątek zyskała na wartości wspierany najpierw przez doniesienia z Węgier, a w drugiej połowie dnia przez zaskakująco dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 17:07 kurs EUR/PLN testował poziom 4,0701 zł, a USD/PLN 3,1182 zł. Polska waluta umocniła się też w perspektywie całego tygodnia, zyskując 4 gr do euro i ponad 8 gr w relacji do dolara.
Amerykański rynek pracy, niemiecki przemysł i szwajcarskie rezerwy

Amerykański rynek pracy, niemiecki przemysł i szwajcarskie rezerwy

2012-10-05 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
EBC i BoE nie zaskoczyły nas ani trochę. Wszystko przebiegało zgodnie z oczekiwaniami – nie zmieniono stóp, a Mario Draghi podczas konferencji podkreślał determinację EBC do działania. Większy entuzjazm inwestorów wywołały wyniki aukcji średnioterminowych papierów rządu Hiszpanii, która zdołała uplasować 4 mld euro na relatywnie niskich poziomach rentowności.
Byki wróciły do gry

Byki wróciły do gry

2012-10-05 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Na rynku ewidentnie nie widać czynnika strachu. Mimo, iż dalszy rozwój sytuacji w Europie jest niepewny, ta niepewność nie paraliżuje inwestorów, którzy wykorzystali niezłe dane z USA ponownego kupowania akcji. Dziś dane z rynku pracy.
RPP zaskoczyła rynek, EBC i BoE nie powinny…

RPP zaskoczyła rynek, EBC i BoE nie powinny…

2012-10-04 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczorajsza decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian zaskoczyła inwestorów Polsce. Zwiększa to prawdopodobieństwa cięcia w listopadzie, a krótkoterminowe konsekwencje tego ruchu to umocnienie polskiej waluty. EURPLN zakończył dzień na poziomie 4.08 a USDPLN 3.16.
RPP zaskakuje in minus, ISM in plus

RPP zaskakuje in minus, ISM in plus

2012-10-04 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Nikt tak nie potrafi zaskoczyć jak Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Wczoraj inwestorzy mogli kolejny raz się o tym przekonać. Najpierw w maju Rada, pomimo widocznych gołym okiem sygnałów spowolnienia wzrostu gospodarczego, podwyższył stopy procentowe.
O skali obniżek stóp procentowych dopiero po projekcji inflacji

O skali obniżek stóp procentowych dopiero po projekcji inflacji

2012-10-03 Raport Home Broker
Rozbudzone nadzieje inwestorów na cięcia stóp procentowych stawiają Radę Polityki Pieniężnej w jeszcze trudniejszym położeniu niż była miesiąc, czy 2 miesiące temu. Wtedy tłem dla podejmowanych decyzji było ryzyko utraty wiarygodności, gdyby władze monetarne chciały tak szybko wycofywać się z ostatniej decyzji o podwyżce stóp procentowych.
Hiszpania jeszcze samowystarczalna

Hiszpania jeszcze samowystarczalna

2012-10-03 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczorajsze spadki na giełdach nie były zbyt imponujące, szczególnie po poniedziałkowych wzrostach. DAX spadł o 0.28%, CAC40 o 0.60%, a FTSE100 o 0.19%. Za oceanem również panował pesymizm, jednak pod koniec dnia inwestorzy wyciągnęli indeksy w górę: S&P wzrósł o 0.09%, a DOW spadł o 0.24%.
Słabe wiadomości z Azji

Słabe wiadomości z Azji

2012-10-03 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wobec relatywnego spokoju na rynkach globalnych inwestorzy mieli możliwość przyjrzeć się danym z Azji. A te nie są najlepsze – poza niższymi wskaźnikami aktywności ekonomicznej i większym deficytem w Australii mamy także niższa prognozę Banku Rozwoju Azji.
Europa wygrywa z USA w golfa…  a co z konkurencjami ekonomicznymi?

Europa wygrywa z USA w golfa… a co z konkurencjami ekonomicznymi?

2012-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Początek dnia i jednocześnie IV kwartału 2012 rozpoczął się od lekkich wzrostów. Pomogły w tym pozytywne odczyty PMI dla Włoch i Hiszpanii. Niestety już po kilkunastu minutach sesji odczyt PMI dla Francji i Niemiec ostudził chwilowo zapał inwestorów.
RBA obniżył stopy

RBA obniżył stopy

2012-10-02 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Kolejny bank centralny luzuje politykę monetarną. Tym razem był to Bank Australii, który ma jeszcze spore pole manewru w zakresie stóp procentowych. Pozytywnie zaskoczyły dane z USA, ale nie należy na tej podstawie wyciągać zbyt daleko idących wniosków.
Oczekiwanie na chiński impuls

Oczekiwanie na chiński impuls

2012-10-01 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Piątek okazał się dniem rozczarowań. Kolejne dane makro z USA były słabsze od oczekiwań – indeks Chicago PMI spadł we wrześniu do 49,7 pkt. z 53 pkt. w sierpniu. Z kolei indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan obniżył się na koniec miesiąca do 78,3 pkt. z wcześniejszych 79,2 pkt.
Europa pozostanie w centrum

Europa pozostanie w centrum

2012-10-01 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Koniec ubiegłego i początek bieżącego tygodnia to spora dawka danych makroekonomicznych. Danych, które cały czas pozostawiają sporo wątpliwości w kwestii globalnego ożywienia. Jednak kluczowy wpływ na rynki cały czas mieć będzie Europa, a szczególnie Hiszpania i Grecja. W kalendarzu raport o zatrudnieniu w USA i banki centralne.
Czy USA są za blisko klifu fiskalnego?

Czy USA są za blisko klifu fiskalnego?

2012-09-28 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Jeśli amerykański Kongres i prezydent Obama nie wymyślą czegoś do końca 2012 r., 1 stycznia 2013 r. Stany staną na krawędzi „klifu fiskalnego”. Klif fiskalny to połączenie wygasających ulg podatkowych, obniżki zasiłków dla bezrobotnych, podwyżki podatków dochodowych oraz obowiązkowych cięć wydatków publicznych, które wejdą w życie automatycznie.
Inwestorzy kupują kolejne obietnice rządów

Inwestorzy kupują kolejne obietnice rządów

2012-09-28 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartek to kolejny dzień protestów na ulicach Madrytu. Z drugiej jednak strony rząd Hiszpanii ogłosił piątą rundę cięć budżetowych i podnoszenia podatków w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Program ten stanowi podwaliny pod budżet Hiszpanii na rok 2013.
Hiszpania chce oszczędzić 40 mld euro

Hiszpania chce oszczędzić 40 mld euro

2012-09-28 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Premier Mariano Rajoy przedstawił projekt budżetu zakładający różne propozycje w zakresie konsolidacji finansów publicznych, które w przyszłym roku mają dać dodatkowe 40 mld EUR. Reakcja rynków jest ciepła, choć przyglądając się tym propozycjom można mieć obawy, czy cele krótko i długoterminowe zostały dobrze zbilansowane.
Kolejne bardzo słabe dane z Eurolandu

Kolejne bardzo słabe dane z Eurolandu

2012-09-27 Raport Home Broker
Wrzesień był kolejnym miesiącem pogarszania się nastrojów przedsiębiorców i konsumentów w strefie euro. Indeks nastrojów w biznesie spadł z minus 1,18 pkt w sierpniu do minus 1,34 pkt, choć oczekiwano minus 1,19 pkt. Tak słabego wyniku nie było od blisko 3 lat.