Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Napięcia geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

Napięcia geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-01-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Cena ropy Brent powróciła ponad 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI wzrosły do okolic 85,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, ceny ropy naftowej dotarły więc do okolic tegorocznych (a jednocześnie, kilkuletnich) maksimów. Zwyżkom notowań tego surowca sprzyjają przede wszystkim napięcia geopolityczne, pojawiające się w różnych rejonach świata.
Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

2022-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów. Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Ropa i inflacja – temat powraca

Ropa i inflacja – temat powraca

2022-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej dzieje się dużo. Notowania tego surowca znajdują się na dobrej drodze do zakończenia już kolejnego tygodnia zwyżką – co w przypadku ropy Brent byłoby piątą zwyżką z kolei, a w przypadku ropy naftowej WTI – czwartą. Oba gatunki ropy naftowej są obecnie najdroższe od jesieni 2014 roku, czyli od ponad 7 lat. Ropa naftowa ma za sobą długą falę zwyżek. Notowania tego surowca wzrosły o imponujące 50% w 2021 roku, a w 2022 roku mają już na koncie około 14-procentową zwyżkę.
Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

2022-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do ponad siedmioletnich maksimów, dzisiaj ceny tego surowca delikatnie spadają. Odreagowanie ma jednak niewielką skalę, a notowania ropy pozostają blisko wypracowanych wczoraj tegorocznych maksimów. Dla ropy WTI oznacza to poziomy przekraczające 85 USD za baryłkę, a dla notowań ropy Brent są to okolice 88 USD za baryłkę. Wysokie ceny ropy naftowej to efekt obaw o podaż tego surowca w obliczu pojawiających się napięć geopolitycznych, dotyczących m.in. Rosji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ropa naftowa Brent najdroższa od 2014 roku

Ropa naftowa Brent najdroższa od 2014 roku

2022-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w listopadzie ubiegłego roku obecnie nie ma już śladu. W grudniu i w pierwszej połowie stycznia ceny ropy odrabiały straty, a wzrosty bywały dynamiczne. W rezultacie, obecnie cena ropy naftowej WTI dotarła już do poziomu 85 USD za baryłkę, a więc okolic ubiegłorocznych maksimów. Natomiast jeszcze większe emocje wzbudza sytuacja na rynku ropy Brent, której notowania dzisiaj rano sięgnęły 88 USD za baryłkę, tym samym docierając do najwyższych poziomów od grudnia 2014 roku. Są to więc najwyższe ceny ropy tego gatunku od ponad siedmiu lat.
Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej

Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej

2022-01-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień silnym wzrostowym akcentem. W piątek dotarły one bowiem do poziomów lokalnych maksimów z poprzedniego roku, a dzisiaj utrzymują się w rejonie wypracowanych wtedy poziomów. Notowania ropy Brent znajdują się w pobliżu poziomu 86 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 83 USD za baryłkę.
Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin

Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin

2022-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały, ale dzisiaj odrabiają straty i póki co nie oddalają się istotnie od okolic ubiegłorocznych maksimów w rejonie 84-86 USD za uncję. Najbliższe dni mogą być na tym rynku decydujące, chociażby właśnie ze względu na dotarcie cen ropy do istotnych technicznych poziomów, przy jednoczesnym wejściu cen tego surowca w poziom wykupienia.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

2022-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch sesjach dynamicznych zwyżek, notowania ropy naftowej dzisiaj rano kierują się w dół, oddając część wczorajszych wzrostów. Niemniej, zarówno ceny ropy Brent, jak i WTI, utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, a tym samym, blisko lokalnych maksimów z jesieni 2021 roku, kiedy to ceny ropy sięgnęły 84-86 USD za baryłkę.
CO2 pompują inflację

CO2 pompują inflację

2022-01-12 Komentarz surowcowy XTB
Rosnące ceny stały się realnym problemem na całym świecie. Źródeł inflacji możemy szukać praktycznie wszędzie, ale świat zwraca uwagę przede wszystkim na rosnące ceny energii. Jest to kłopot w takich gospodarkach, które bezpośrednio nie mają dostępu do surowców energetycznych, a udział energii odnawialnej jest wciąż niewystarczający. Te problemy widoczne są oczywiście w krajach Unii Europejskiej.
Ceny srebra w górę za złotem

Ceny srebra w górę za złotem

2022-01-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach inwestorzy na rynkach metali szlachetnych nie mogą narzekać na brak emocji. Notowania złota oraz srebra słabo rozpoczęły rok, ponieważ poprzedni tydzień zakończył się dla obu metali na minusie – niemniej, już w tym tygodniu ceny obu kruszców odrabiają straty. O ile złoto jest w ostatnich dniach zdecydowanie w centrum uwagi na rynkach metali szlachetnych ze względu na powiązanie jego cen z notowaniami amerykańskiego dolara, działaniami Fed i danymi makro z USA – to także ceny srebra pozostają wrażliwe na powyższe czynniki. Notowania srebra wykazują bowiem istotną korelację z cenami złota.
Wznowienie eksportu ropy naftowej z Wenezueli

Wznowienie eksportu ropy naftowej z Wenezueli

2022-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest mało wyrazista. Notowania tego surowca utknęły w konsolidacji w rejonie ubiegłotygodniowych maksimów. Karty na rynku ropy naftowej ewidentnie nadal rozdaje pandemia i jej nowy wariant Omikron, wokół którego narasta wiele spekulacji dotyczących jego wpływu na popyt na paliwa. Na razie przeważają te optymistyczne, zakładające, że Omikron nie doprowadzi do istotnie większych restrykcji niż te obserwowane obecnie.
Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2022-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od konsolidacji. Cena ropy naftowej gatunku WTI oscyluje w okolicach 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 82 USD za uncję. W obu przypadkach, są to ceny zbliżone do poziomów z końcówki poprzedniego tygodnia. Na rynku ropy naftowej nadal utrzymuje się pewien optymizm, wywołany mniejszym strachem o wpływ Omikrona na popyt na paliwa.
Sytuacja w Kazachstanie i Libii wsparciem dla cen ropy

Sytuacja w Kazachstanie i Libii wsparciem dla cen ropy

2022-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się obecnie na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zwyżką – co byłoby już trzecim z rzędu tygodniowym wzrostem cen tego surowca. Cena ropy naftowej WTI dzisiaj sięgnęła już poziomu 80 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent przekraczają już poziom 82,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach są to najwyższe poziomy cenowe od listopada ub.r.
OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy

2022-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na solidnym plusie. W dużym stopniu, odpowiadały za to dwa główne czynniki – działania OPEC+ oraz informacje na temat dużego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. OPEC+ podczas wczorajszego spotkania nie zaskoczył i zadecydował o podniesieniu limitów produkcji ropy naftowej w krajach rozszerzonego kartelu łącznie o 400 tys. baryłek. Ten ruch był oczekiwany i wpisuje się on w długoterminową strategię OPEC+, zakładającą stopniowe zwyżki produkcji tego surowca.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2022-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia (i nowego roku) na rynku ropy naftowej póki co jest względnie spokojny. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w pobliżu 76 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba obecnie zapłacić około 79 USD. Wahania cen obu gatunków ropy są póki co niewielkie, a rynek wyczekuje na kolejne istotne impulsy. Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej znajduje się rozszerzony kartel OPEC+, który – jak co miesiąc – spotka się w celu podjęcia decyzji na temat kształtu porozumienia naftowego w lutym.
Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowej

Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowej

2022-01-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile ostatni dzień starego roku przyniósł delikatne przeceny na rynku ropy naftowej, to w nowy rok surowiec ten wchodzi pewnym krokiem – ceny ropy naftowej dzisiaj powracają do zwyżek. Na razie ruch ten ma mało istotną wymowę, bowiem dziś rynki finansowe nadal funkcjonują w pewnym okołoświątecznym i noworocznym uśpieniu (nie działają giełdy na kilku kluczowych rynkach świata, z Chinami, Japonią i Wielką Brytanią na czele).
Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA

Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA

2021-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj rano wyhamowały zwyżkę z ostatnich dni, jednak nadal na rynku tym utrzymują się wypracowane poziomy cenowe – w przypadku ropy WTI, znacząco przekraczające 76 USD za uncję, a dla ropy Brent pozostające w rejonie 79 USD za uncję. Wczoraj ważnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się dane ze Stanów Zjednoczonych.
OPEC+ skupiony na długoterminowej strategii

OPEC+ skupiony na długoterminowej strategii

2021-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wchodzimy powoli w drugą połowę ostatniego tygodnia 2021 roku. Aktywność inwestorów na rynkach nadal jest obniżona, co widać także na rynku ropy naftowej. Po poniedziałkowej zwyżce, wczoraj notowania ropy naftowej konsolidowały na wypracowanych poziomach, zaś dzisiaj rozpoczynają dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. Dla cen ropy naftowej WTI jest to poziom tuż powyżej 76 USD za baryłkę, zaś dla notowań ropy Brent – tuż poniżej 79 USD za baryłkę.
Przebłyski optymizmu na rynku ropy naftowej

Przebłyski optymizmu na rynku ropy naftowej

2021-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Okołoświąteczny handel przynosi podwyższoną zmienność notowań ropy naftowej – która w tym tygodniu oznacza, przynajmniej na razie, zwyżki. O ile wczorajsza sesja rozpoczęła się delikatną przeceną na rynku ropy, to już w kolejnych godzinach została ona nadrobiona z nawiązką, a cały dzień na rynku ropy zakończył się na solidnych, trzyprocentowych plusach.
Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej

Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej

2021-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej w poprzednim tygodniu obserwowaliśmy podwyższoną zmienność notowań. O ile tydzień rozpoczął się od solidnej przeceny, to później miało miejsce równie dynamiczne odbicie notowań ropy w górę. W rezultacie, poprzedni tydzień zakończył się na tym rynku na plusie. Chaotyczny, okołoświąteczny handel dzisiaj rano przynosi delikatne zniżki cen ropy naftowej. Niemniej, sytuacja na tym rynku jest niestabilna, bowiem kluczowym czynnikiem cenotwórczym pozostają zmieniające się jak w kalejdoskopie nastroje inwestorów, związane z pandemią.