Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rozmowy USA-Iran istotne dla cen ropy
2022-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚInformacje na temat postępów w negocjacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem doprowadził do delikatnej korekty spadkowej na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Obniżka cen nie była jednak ani wyraźna, ani długotrwała – a ceny ropy naftowej, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, nadal utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 90 USD za baryłkę. Tematem przewodnim dzisiejszego dnia na rynku ropy naftowej jest wznowienie rozmów przedstawicieli USA i Iranu w Wiedniu.
Cena ropy naftowej już powyżej 90 USD za baryłkę
2022-02-04 Komentarz surowcowy DM BOŚStrona popytowa na rynku ropy naftowej nie składa broni i nadal ma przewagę. Wczoraj na rynku ropy pojawiły się kolejne dynamiczne zwyżki, które doprowadziły do przebicia w górę poziomu 90 USD za baryłkę już nie tylko na wykresie cen ropy Brent, lecz także na wykresie notowań ropy WTI. Jednak tym razem zwyżka nie była podyktowana ani decyzjami OPEC, ani napięciami geopolitycznymi wokół Rosji, lecz… pogodą. Przez Stany Zjednoczone przetoczyły się bowiem burze śnieżne, a fala arktycznego powietrza dotarła aż do Teksasu, gdzie doprowadziła do zaburzeń w produkcji ropy naftowej na największym łupkowym polu naftowym kraju, czyli Permian Basin.
OPEC+ nie zaskoczył, ale zapasy ropy naftowej w USA – już tak
2022-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w ostatnich dniach utrzymują się w okolicach tegorocznych – a jednocześnie ponad siedmioletnich – maksimów. Cena ropy WTI nieustannie porusza się w okolicach 88 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent nadal oscylują w rejonie 90 USD za baryłkę. Wczoraj na rynku ropy naftowej mieliśmy do czynienia z zaskakującymi danymi, ale przyszły one z innej strony niż można było przypuszczać.
Oczekiwania przewidywalnej polityki naftowej OPEC+
2022-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają w rejonie tegorocznych maksimów, ale już nie kontynuują wzrostów. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę. Dzisiaj na pierwszy plan na rynku ropy z pewnością wysunie się planowane spotkanie przedstawicieli państw OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego. Jak co miesiąc, ma zapaść decyzja na temat limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu na kolejny miesiąc – w tym wypadku, na marzec.
Niski poziom zapasów wsparciem dla cen ropy naftowej
2022-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚSytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia istotnie się nie zmienia. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę. Mimo że technicznie wykres cen ropy naftowej sugeruje już przegrzanie rynku i gotowość do korekty spadkowej, to strona popytowa utrzymuje ceny wysoko, wspierana czynnikami politycznymi i fundamentalnymi.
Ropa naftowa na drodze do szóstego z kolei wzrostowego tygodnia
2022-01-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej mocno weszły w 2022 rok. Dopiero kończy się styczeń, a notowania tego surowca od początku roku urosły już o około 15%. Obecnie notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do tego, aby zakończyć na plusie już szósty tydzień z kolei. Obecnie notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicy 90 USD za baryłkę. Ten poziom jest pewną psychologiczną i techniczną barierą, więc prawdopodobnie pokaże się tu większa presja podażowa i próby wypracowania przynajmniej krótkiego odreagowania spadkowego.
Polityka nadal na pierwszym planie na rynku ropy naftowej
2022-01-27 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień nie przynosi istotnych zmian na rynku ropy naftowej. Nie oznacza to bynajmniej, że jest na nim nudno – wręcz przeciwnie: po tym, jak w poprzednim tygodniu pojawił się istotny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów, w tym tygodniu także głównym czynnikiem wpływającym na ceny ropy pozostają napięcia geopolityczne. Na razie więc na rynku ropy nadal jest nerwowo – co w praktyce przełożyło się na dotarcie cen tego surowca do okolic 90 USD za baryłkę, czyli do ostatniej istotnej bariery przed poziomami trzycyfrowymi.
Europa w trudnej sytuacji pod kątem dostaw gazu ziemnego
2022-01-26 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich dniach notowania gazu ziemnego powróciły do zwyżek. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych znów znajduje się powyżej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za mln BTU. Sytuacja na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych jest relatywnie spokojna w porównaniu do tej, którą obserwujemy w Europie. Amerykańscy producenci ropy naftowej i gazu ziemnego ze skał łupkowych w ostatnich miesiącach systematycznie zwiększają wydobycie, co sprawia, że w samych USA obecnie nie występuje realne zagrożenie niedostatkiem gazu.
Wzrost importu ropy naftowej do Indii
2022-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, jednak nie zdołały wybić się na nowe tegoroczne maksima. W ostatnich godzinach ceny ropy oddały część zwyżek z pierwszych godzin poniedziałkowej sesji. Nadal jednak notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 83-84 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 87 USD za baryłkę. Z pewnością kluczowym tematem na rynku ropy naftowej pozostają obawy o konflikt zbrojny na Ukrainie.
Napięcia geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej
2022-01-24 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Cena ropy Brent powróciła ponad 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI wzrosły do okolic 85,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, ceny ropy naftowej dotarły więc do okolic tegorocznych (a jednocześnie, kilkuletnich) maksimów. Zwyżkom notowań tego surowca sprzyjają przede wszystkim napięcia geopolityczne, pojawiające się w różnych rejonach świata.
Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową
2022-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚPo imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów. Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Ropa i inflacja – temat powraca
2022-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich dniach na rynku ropy naftowej dzieje się dużo. Notowania tego surowca znajdują się na dobrej drodze do zakończenia już kolejnego tygodnia zwyżką – co w przypadku ropy Brent byłoby piątą zwyżką z kolei, a w przypadku ropy naftowej WTI – czwartą. Oba gatunki ropy naftowej są obecnie najdroższe od jesieni 2014 roku, czyli od ponad 7 lat. Ropa naftowa ma za sobą długą falę zwyżek. Notowania tego surowca wzrosły o imponujące 50% w 2021 roku, a w 2022 roku mają już na koncie około 14-procentową zwyżkę.
Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów
2022-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dotarciu notowań ropy naftowej do ponad siedmioletnich maksimów, dzisiaj ceny tego surowca delikatnie spadają. Odreagowanie ma jednak niewielką skalę, a notowania ropy pozostają blisko wypracowanych wczoraj tegorocznych maksimów. Dla ropy WTI oznacza to poziomy przekraczające 85 USD za baryłkę, a dla notowań ropy Brent są to okolice 88 USD za baryłkę. Wysokie ceny ropy naftowej to efekt obaw o podaż tego surowca w obliczu pojawiających się napięć geopolitycznych, dotyczących m.in. Rosji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ropa naftowa Brent najdroższa od 2014 roku
2022-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPo gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w listopadzie ubiegłego roku obecnie nie ma już śladu. W grudniu i w pierwszej połowie stycznia ceny ropy odrabiały straty, a wzrosty bywały dynamiczne. W rezultacie, obecnie cena ropy naftowej WTI dotarła już do poziomu 85 USD za baryłkę, a więc okolic ubiegłorocznych maksimów. Natomiast jeszcze większe emocje wzbudza sytuacja na rynku ropy Brent, której notowania dzisiaj rano sięgnęły 88 USD za baryłkę, tym samym docierając do najwyższych poziomów od grudnia 2014 roku. Są to więc najwyższe ceny ropy tego gatunku od ponad siedmiu lat.
Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej
2022-01-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień silnym wzrostowym akcentem. W piątek dotarły one bowiem do poziomów lokalnych maksimów z poprzedniego roku, a dzisiaj utrzymują się w rejonie wypracowanych wtedy poziomów. Notowania ropy Brent znajdują się w pobliżu poziomu 86 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 83 USD za baryłkę.
Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin
2022-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały, ale dzisiaj odrabiają straty i póki co nie oddalają się istotnie od okolic ubiegłorocznych maksimów w rejonie 84-86 USD za uncję. Najbliższe dni mogą być na tym rynku decydujące, chociażby właśnie ze względu na dotarcie cen ropy do istotnych technicznych poziomów, przy jednoczesnym wejściu cen tego surowca w poziom wykupienia.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej
2022-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dwóch sesjach dynamicznych zwyżek, notowania ropy naftowej dzisiaj rano kierują się w dół, oddając część wczorajszych wzrostów. Niemniej, zarówno ceny ropy Brent, jak i WTI, utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, a tym samym, blisko lokalnych maksimów z jesieni 2021 roku, kiedy to ceny ropy sięgnęły 84-86 USD za baryłkę.
CO2 pompują inflację
2022-01-12 Komentarz surowcowy XTBRosnące ceny stały się realnym problemem na całym świecie. Źródeł inflacji możemy szukać praktycznie wszędzie, ale świat zwraca uwagę przede wszystkim na rosnące ceny energii. Jest to kłopot w takich gospodarkach, które bezpośrednio nie mają dostępu do surowców energetycznych, a udział energii odnawialnej jest wciąż niewystarczający. Te problemy widoczne są oczywiście w krajach Unii Europejskiej.
Ceny srebra w górę za złotem
2022-01-12 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich dniach inwestorzy na rynkach metali szlachetnych nie mogą narzekać na brak emocji. Notowania złota oraz srebra słabo rozpoczęły rok, ponieważ poprzedni tydzień zakończył się dla obu metali na minusie – niemniej, już w tym tygodniu ceny obu kruszców odrabiają straty. O ile złoto jest w ostatnich dniach zdecydowanie w centrum uwagi na rynkach metali szlachetnych ze względu na powiązanie jego cen z notowaniami amerykańskiego dolara, działaniami Fed i danymi makro z USA – to także ceny srebra pozostają wrażliwe na powyższe czynniki. Notowania srebra wykazują bowiem istotną korelację z cenami złota.
Wznowienie eksportu ropy naftowej z Wenezueli
2022-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest mało wyrazista. Notowania tego surowca utknęły w konsolidacji w rejonie ubiegłotygodniowych maksimów. Karty na rynku ropy naftowej ewidentnie nadal rozdaje pandemia i jej nowy wariant Omikron, wokół którego narasta wiele spekulacji dotyczących jego wpływu na popyt na paliwa. Na razie przeważają te optymistyczne, zakładające, że Omikron nie doprowadzi do istotnie większych restrykcji niż te obserwowane obecnie.