Kontrowersyjna decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy

Kontrowersyjna decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy
Data dodania: 2022-10-06 (09:21) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejną zwyżką notowań tego surowca. Przyczyniła się do tego wyczekiwana decyzja OPEC+ dotycząca limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu w listopadzie. Na początku bieżącego tygodnia przez rynek przetoczyła się bowiem informacja, że OPEC+ planuje kolejne cięcie wydobycia ropy – i tym razem ma być ono znacznie większe niż to ustalone na wrześniowym posiedzeniu (cięcie o symboliczne 100 tys. baryłek dziennie) i największe od 2020 roku, czyli momentu uderzenia pandemii w ceny ropy.

Górną granicą oczekiwań było cięcie produkcji aż o 2 miliony baryłek dziennie – i właśnie taki scenariusz się zrealizował. Jednak obniżka limitów w listopadzie o tę liczbę będzie nie do wykonania w rzeczywistości, bowiem wiele państw rozszerzonego kartelu i tak wydobywa mniej ropy niż wynoszą ich limity (do tego grona, oprócz Rosji, należą także Iran, Nigeria, Angola czy Wenezuela). Sam minister energii Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz bin Salman, ocenił, że realne cięcia wyniosą około 1,0-1,1 mln baryłek dziennie.

Niemniej, nawet uwzględniając ten mniejszy wpływ na rynek, decyzja OPEC+ jest kontrowersyjna, zwłaszcza pod kątem politycznym. Jednoznacznie bowiem sprzyja ona Rosji, czyli państwu uwikłanemu w przedłużającą się wojnę w Ukrainie – bowiem wyższe ceny ropy oznaczają dla Rosji większe wpływy do budżetu.

Joe Biden nazwał wczorajszą decyzję „krótkowzroczną” i uderzającą bezpośrednio w działania USA, zmierzające ku obniżkom cen ropy (uwalnianie rezerw strategicznych, podwyżki stóp procentowych). Nie ulega jednak wątpliwości, że relacje na linii USA-Arabia Saudyjska pogorszyły się w ostatnich miesiącach. Saudyjczycy nie potępili działań Rosji w Ukrainie, a Biden podczas swojej wizyty na Bliskim Wschodzie nie zdołał przekonać tamtejszych władz do wspólnych, skoordynowanych działań na globalnym rynku energii.

Decyzja OPEC+ jest wsparciem dla cen ropy naftowej. Chociaż fundamentalnie, w obliczu recesji, trudno będzie o spektakularne zwyżki, to rozszerzony kartel OPEC+ jednoznacznie wysłał sygnał, że jest gotowy bronić notowań ropy przed większymi spadkami. Pikanterii sytuacji na światowym rynku dodaje fakt, że cięcie produkcji sprawia, że w perspektywie kolejnych lat ceny ropy stają się podatne na ewentualne szoki podażowe gdyby sytuacja gospodarcza na świecie by się poprawiła, a popyt na ropę wzrósł. Wynika to m.in. z niskiego stanu światowych zapasów ropy.

KAWA

Spadek eksportu kawy arabica z Brazylii i Kolumbii.

Notowania kawy arabica rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki – jednak już wtorkowa i środowa sesja przyniosły wzrosty, które zniwelowały ją z nawiązką. W rezultacie, cena kawy arabica w USA dotarła z powrotem ponad poziom 2,20 USD za funt.

Wsparciem dla notowań tego gatunku kawy są informacje o spadku jej produkcji i eksportu w krajach będących kluczowymi producentami kawy: Brazylii oraz Kolumbii. Według danych Międzynarodowej Organizacji Kawy (International Coffee Organization, ICO), w okresie od października 2021 r. do sierpnia 2022 r. dostawy kawy z Brazylii spadły o 27,2%, a z Kolumbii o 18,7%. W obu krajach przyczyną tej sytuacji są niekorzystne warunki pogodowe do uprawy kawy.

Powyższe informacje sprawiają, że na rynku kawy sytuacja po stronie podaży może być napięta w najbliższych miesiącach. Niemniej, prognozy zakładają, że trudniejsza sytuacja utrzyma się przez około kwartał, natomiast w dłuższej perspektywie rynek kawy i tak jest dobrze zaopatrzony. Patrząc szerzej na wykres cen kawy arabica, widać, że praktycznie już od marca bieżącego roku cena kawy porusza się w trendzie bocznym.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

12:32 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej na świecie dzieje się dużo. Wczoraj miało miejsce spotkanie przedstawicieli państw OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu. Zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło ono istotnych zmian w polityce OPEC+. Zapadła bowiem decyzja o tym, aby przedłużyć dotychczasowe działania, a więc utrzymać cięcia wydobycia ropy naftowej na poziomie 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano w październiku, a które obowiązują od listopada br.
Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

2022-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wzrostowego zakończenia bieżącego tygodnia. Jednak dzisiaj zwyżki wyhamowały, a cena ropy w zasadzie tkwi w konsolidacji. Trudno się temu dziwić, bowiem także dane i komunikaty na rynku ropy obecnie nie wskazują wyraźnego kierunku dla cen. Ważną informacją jest fakt, że Unia Europejska w końcu zdecydowała się na ustalenie sztywnego limitu cen dla ropy importowanej z Rosji drogą morską.
Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

2022-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach zwyżek i odbiciu się od poziomów niemal tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej dzisiaj rano wpadły w konsolidację. Obecnie rynek ten czeka bowiem na nowe impulsy i istotne wydarzenia, które mogą być istotne dla cen tego surowca. Po pierwsze, już 4 grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się, aby ustalić poziom limitów produkcji ropy naftowej w styczniu.
IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

2022-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na plusie, czemu sprzyjało kilka fundamentalnych czynników. Niemniej, warto zaznaczyć, że cena tego surowca nadal znajduje się blisko tegorocznych minimów z początku stycznia, a trend pozostaje spadkowy. Wczoraj wsparciem dla notowań ropy naftowej były m.in. dane dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych.
Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

2022-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły tydzień od spadków za sprawą niepewnej sytuacji w Chinach na skutek planów kolejnych lockdownów pandemicznych. Niemniej, informacje napływające z Chin już po południu istotnie zmieniły swój wydźwięk – wiele wskazuje na to, że lokalny rząd jednak restrykcje złagodzi, biorąc pod uwagę bezprecedensowe protesty ludności przeciwko kolejnemu zamknięciu ich w domach. W rezultacie, jeszcze wczoraj ceny ropy naftowej odbiły w górę i dzisiaj rano także na rynku tym przeważa strona popytowa.
Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

2022-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały. Spadkowy jest również początek bieżącego tygodnia – przynosi on spadek notowań ropy naftowej do najniższych poziomów od pierwszej połowy stycznia br. Tym samym, ceny ropy poruszają się już blisko tegorocznych minimów, właśnie z początku stycznia – wycena ropy Brent nieznacznie przekracza 81 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 74 USD za baryłkę.
Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-11-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny zwrot. O ile początek sesji był kontynuacją zniżek z wcześniejszych dni, to w drugiej połowie dnia notowania ropy wyraźnie zwyżkowały, nadrabiając spadki z wcześniejszych godzin. Wszystko za sprawą informacji, jaka pojawiła się ze strony saudyjskiej agencji informacyjnej. Zdementowała ona spekulacje, które krążyły po rynku wczoraj, dotyczące możliwego podwyższenia limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC+.
Ceny ropy naftowej pod presją podaży

Ceny ropy naftowej pod presją podaży

2022-11-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na wyraźnym minusie – i również nowy tydzień rozpoczynają od presji spadkowej. Globalni inwestorzy ewidentnie utrzymują nastawienie risk-off, które negatywnie wpływa na ceny wielu surowców. W przypadku ropy, wynika to zarówno z faktu, że surowiec ten jest szeroko wykorzystywany w światowym przemyśle, jak i z tego, że na fali rosnącej awersji do ryzyka umacnia się amerykański dolar i wywiera presję na niższe ceny surowców.
Cena ropy naftowej powraca do zniżek

Cena ropy naftowej powraca do zniżek

2022-11-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania ropy naftowej WTI oscylują już w okolicach poziomu 84 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się w rejonie 92 USD za baryłkę. Presja na niższe ceny ropy to efekt uspokojenia sytuacji dotyczącej wybuchu w Przewodowie – według aktualnej wiedzy, na terenie Polski spadła rakieta omyłkowo wystrzelona przez stronę ukraińską, a to redukuje szanse na eskalację konfliktu.
Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

2022-11-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, ale od wczoraj cena tego surowca delikatnie odbiła w górę. Dzisiaj rano na rynku ropy także jest spokojnie – notowania ropy poruszają się w zasadzie w konsolidacji, a zmienność jest niewielka. Patrząc na notowania w szerszej perspektywie, o ruchu bocznym możemy mówić w kontekście już ostatnich kilku tygodni.