Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska

Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-10-12 (08:42)

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Dzisiaj rano na rynku ropy znów jest spokojnie, a zmienność jest niewielka – ale widać, że po korekcie wzrostowej wywołanej decyzją OPEC+ o dużym cięciu limitów wydobycia ropy naftowej, na rynek ten powraca znana inwestorom wcześniej presja spadkowa.

Faktem jest, że nadal istnieje wiele argumentów przemawiających za zniżkami cen ropy naftowej. Kluczowym pozostają obawy związane z globalną recesją i jej negatywnym wpływem na popyt na paliwa. Wczoraj Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego na świecie w 2023 roku i przestrzegł przed rosnącym ryzykiem recesji na świecie. Jednocześnie MFW wezwał banki centralne do odważnej walki z wysoką inflacją, nawet mimo faktu, że dynamiczne podwyżki stóp procentowych z pewnością negatywnie przełożą się na wzrost gospodarczy.

W tym tygodniu pojawi się wiele danych z USA, które będą wpływać na oczekiwania związane z działaniami Fed (np. jutrzejsze dane dot. inflacji i dzisiejsze minutes z ostatniego posiedzenia Fed) oraz na wartość dolara amerykańskiego – co będzie pośrednio wpływało na ceny ropy naftowej.

Echa decyzji OPEC+ jednak nie milkną – przynajmniej te polityczne. Decyzja rozszerzonego kartelu wywołała krytykę ze strony Stanów Zjednoczonych, ale na tym USA nie chcą skończyć. Wczoraj prezydent Joe Biden powiedział, że „będą konsekwencje” decyzji OPEC+ dla relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską, będącą nieformalnym liderem kartelu.

Na razie nie ma żadnych informacji dotyczących tego, jakie opcje brane są pod uwagę – jednak możliwe, że jest ich wiele. Głośnym echem odbiła się m.in. propozycja wpływowego senatora Boba Menendeza, który wezwał do natychmiastowego wstrzymania współpracy gospodarczej z Saudyjczykami, w tym do zamrożenia sprzedaży broni. Póki co Biały Dom wymijająco odpowiada, że będzie oceniał sytuację w najbliższych tygodniach. Na razie napięte relacje na linii USA-Arabia Saudyjska nie wpływają istotnie na ceny ropy, jednak rozwój sytuacji w bardziej otwarty konflikt już z pewnością nie byłby bez znaczenia dla notowań surowca.

SOJA

Duże postępy w zasiewach soi w USA.

Notowania soi w ostatnich tygodniach znajdowały się pod presją podaży. Mimo delikatnych zwyżek z ostatnich kilku dni, cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych nadal nie powróciła ponad 14 USD za buszel i porusza się relatywnie blisko tegorocznych minimów.

Na początku bieżącego tygodnia wzrost cen soi jest ograniczany danymi, które pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Departament Rolnictwa podał bowiem, że na koniec poprzedniego tygodnia zasiewy soi w USA były ukończone aż w 44 procentach. To znaczący wzrost nie tylko wobec wyniku z wcześniejszego tygodnia (22%), lecz także wyższy wynik niż oczekiwania (41%). Co więcej, po raz pierwszy tej jesieni procent ukończenia zasiewów przekroczył pięcioletnią średnią dla tego okresu w roku (38%). Wszystko za sprawą świetnych warunków pogodowych do zasiewów na większości areału upraw soi USA.

Istnieje jednak także drugi czynnik, który ogranicza potencjał wzrostowy cen soi – a jest nim niepewna sytuacja pandemiczna i gospodarcza w Chinach. Państwo Środka to dominujący importer soi na świecie, a problemy tamtejszej gospodarki mogą w pewnym stopniu przełożyć się także na import surowców i towarów.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

14:29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia. Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Powrót do zniżek cen ropy naftowej

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

2024-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej były wspierane przez informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, które wzmacniały obawy o dalszy rozwój sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Niemniej, już wczoraj po południu informacje te zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawił się szereg wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. I wszystkie te wypowiedzi były utrzymane w raczej ostrożnym, a wręcz delikatnie pesymistycznym tonie.
Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

2024-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, wraz z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, nie pozostały bez echa na rynku ropy naftowej. Raisi, który stracił życie w wypadku helikoptera w górach przy granicy z Azerbejdżanem, był bowiem wymieniany jako główny kandydat na następcę Najwyższego Przywódcy Iranu, Ajatollaha al-Chamenei.
Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

2024-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.
Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

2024-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporo nerwowości. Przez pierwszą część dnia notowania ropy naftowej znajdowały się pod presją podaży – po to, by w końcówce sesji dynamicznie nadrobić ten spadek i zakończyć cały dzień na delikatnym plusie. Tym samym, ceny ropy naftowej nadal nie wyrwały się z trwającej już od dwóch tygodni konsolidacji. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji był raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE – International Energy Agency, IEA), w którym instytucja ta obniżyła prognozy wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w 2024 roku.
Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

2024-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa spokojny handel na rynku ropy naftowej. Pierwsza połowa tygodnia nie przynosi istotnych zmian w wycenie tego surowca – notowania ropy WTI nadal oscylują w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 83 USD za baryłkę. Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest słabość amerykańskiego dolara oraz informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA.
 Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

2024-05-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian – cena amerykańskiej ropy naftowej oscyluje w pobliżu 79 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent nieznacznie przekraczają 83 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej trwa obecnie wyczekiwanie na kolejne dane i raporty. Po pierwsze, inwestorzy na szerokim rynku – nie tylko surowcowym – wypatrują ważnych danych dotyczących inflacji w USA, które pojawią się dziś i jutro, a które zapewne wpłyną na oczekiwania dotyczące działań Fed.
Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

2024-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze pierwsza połowa środowej sesji na rynku ropy naftowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, to sesja amerykańska wiele zmieniła – a wszystko za sprawą pojawienia się raportu dotyczącego zapasów ropy naftowej w USA.

Departament Energii, jak w każdą środę, także wczoraj opublikował raport pokazujący zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu.
Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.