Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-01-31 (10:13)

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu znajdują się na razie pod presją podaży. Cena tego surowca spada głównie pod naciskiem pesymistycznych nastrojów na szerokim rynku finansowym – popyt na ropę jest bowiem uzależniony od globalnej koniunktury. Jednym z wyczekiwanych wydarzeń w bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej jest jutrzejsze spotkanie przedstawicieli państw OPEC+. Im bliżej do niego, tym więcej informacji pojawia się na temat możliwych działań rozszerzonego kartelu – a w zasadzie, prawdopodobnego braku tych działań.

Jutrzejsze spotkanie będzie obejmowało tzw. Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC). Oznacza to niższy stopień ważności niż pełne spotkanie przedstawicieli OPEC+. Dodatkowo, w poniedziałek odwołane zostało dzisiejsze spotkanie komitetu technicznego, który stanowi ciało doradcze dla JMMC i OPEC+. Wszystko to potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że w tym tygodniu raczej nie pojawią się żadne przełomowe decyzje ze strony rozszerzonego kartelu.

Obecne działania OPEC+ wynikają z decyzji podjętych jeszcze jesienią poprzedniego roku. W październiku OPEC+ podjęło nieoczekiwaną decyzję o cięciu limitów produkcji ropy naftowej aż o 2 mln baryłek dziennie, co jest odpowiednikiem około 2% globalnego popytu. Ta zmiana pozostaje w mocy do końca 2023 roku, o ile w międzyczasie rozszerzony kartel nie dokona modyfikacji.

O ile cięcie limitów produkcji było duże, to w pewnym stopniu oznaczało ono dopasowanie się do sytuacji na rynku. Wiele krajów kartelu OPEC miało (i nadal ma) problemy z wydobyciem, wynikające z przestarzałej infrastruktury czy też niestabilności politycznej – i już sam ten fakt obniża potencjał produkcyjny ropy w OPEC+ o około milion baryłek dziennie. Decyzja rozszerzonego kartelu z października była jednak także wyrazem przekonania, że w bieżącym roku popyt na ropę będzie stłumiony za sprawą globalnego spowolnienia gospodarczego – więc OPEC+ zależało na tym, by zapobiec pojawieniu się istotnej nadwyżki na rynku ropy, a tym samym, wyraźnego spadku cen, niekorzystnego dla budżetów krajów kartelu.

ZŁOTO

Trzeci z rzędu miesiąc na plusie na rynku złota.

Początek bieżącego tygodnia przynosi zniżkę notowań złota. Cena kruszcu, która obecnie zniżkuje do okolic 1920 USD za uncję po przekroczeniu kilka dni temu poziomu 1940 USD za uncję, w tym tygodniu znajduje się pod presją silniejszego amerykańskiego dolara. Negatywna korelacja notowań złota i USD nadal jest wyraźnie widoczna – i to powiązanie najprawdopodobniej zdominuje sytuację na rynku kruszcu w najbliższych dniach.

Wszystko za sprawą zaplanowanych na ten tydzień ważnych decyzji banków centralnych. Kluczowy będzie środowy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej – o ile oczekiwana jest niewielka podwyżka stóp procentowych, to większe znaczenie może mieć to, jakie działania Fed zasugeruje na kolejne miesiące.
Obecne umocnienie dolara wskazuje na to, że po niedawnych dobrych danych makro z USA, inwestorzy biorą pod uwagę możliwość jastrzębiego komunikatu ze strony Fed. Jednak w szerokim kontekście, wyceniany jest już pivot Fed, co widać po trendzie średnioterminowym, który jest spadkowy dla USD i wzrostowy dla złota. Korekta może być więc jedynie krótkoterminowa.

Obecnie cena złota, mimo zniżek z ostatnich dni, znajduje się na drodze do wzrostowego zakończenia już trzeciego miesiąca z kolei.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

2023-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wzrost notowań tego surowca, to w drugiej połowie tygodnia cena tego surowca wpadła w konsolidację. Obecnie notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 69 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74 USD za baryłkę. Mimo że cały tydzień na rynku ropy naftowej ma szansę zamknąć się na plusie, to obecnie potencjał do zwyżek cen ropy jest niewielki. Pomijając obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu oraz rosnące zapasy ropy naftowej w USA, pojawiły się dwa kolejne czynniki, sprzyjające niższym cenom ropy naftowej.
Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

2023-03-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajszy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej na pierwszy rzut okaz wydawał się jastrzębi (zapowiedzi walki z inflacją i możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych w USA), jednak jednocześnie zasugerował, że cykl podwyżek już powoli się kończy, co dla amerykańskiego dolara oznacza mniej impulsów do wzrostów, wynikających właśnie z tego czynnika, czyli polityki monetarnej. Te wiadomości mają istotne przełożenie na ceny surowców, w tym również ropy naftowej.
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych zniżkach, w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej stabilizują się, a nawet delikatnie odreagowują zniżkę. Ruch wzrostowy jest jednak niewielki, a na rynkach finansowych widać utrzymującą się podwyższoną awersję do ryzyka oraz wyczekiwanie na rozwój sytuacji w sektorze bankowym. Dzisiaj inwestorzy na rynku ropy naftowej śledzą uważnie komunikaty związane z działaniami Rezerwy Federalnej, które wpłyną na szeroki sentyment rynkowy. Warto jednak pamiętać, że na tym rynku pojawiają się także tradycyjnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej – i w tym tygodniu działają one na niekorzyść strony popytowej.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

2023-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznej przecenie ropy naftowej na początku poniedziałkowej sesji, notowania tego surowca odrobiły straty w drugiej części dnia i ustabilizowały się w rejonie ubiegłotygodniowego poziomu zamknięcia. Cena ropy naftowej WTI porusza się nadal w rejonie 67 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 73 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej tym samym nadal znajdują się pod presją podaży, wynikającą z trudnej sytuacji w globalnym systemie bankowym i, tym samym, obaw o pogłębienie kryzysu gospodarczego na świecie.
Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

2023-03-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą tydzień spektakularnych przecen, w wyniku których spadły one do najniższego poziomu od grudnia 2021 roku. Nowy tydzień rozpoczyna się w podobnych nastrojach – na światowych rynkach akcji oraz większości surowców przeważają niedźwiedzie, a ropa naftowa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Cena ropy Brent porusza się już niewiele powyżej 71 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI oscylują w okolicach 65 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

2023-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowe jastrzębie wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie uderzyło mocno w notowania większości kluczowych surowców i towarów. Tak było również na rynku ropy naftowej – wtorkowa sesja przyniosła na tym rynku najmocniejszą dzienną zniżkę od pierwszej połowy stycznia, a wczoraj spadki były kontynuowane. Dzisiaj na rynku ropy jest jednak spokojniej – ceny zarówno ropy WTI, jak i Brent, poruszają się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy.
Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

2023-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych upływała najpierw na wyczekiwaniu na wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie, a później na reakcjach na słowa szefa Fed. Jerome Powell okazał się bowiem nawet bardziej jastrzębi niż wcześniej oczekiwano, co miało niebagatelny wpływ na wycenę amerykańskiego dolara oraz nastroje na rynkach finansowych. Jerome Powell podkreślił wczoraj, że Fed prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe bardziej niż dotychczas oczekiwano w odpowiedzi na silne dane z amerykańskiej gospodarki i nadal wysoką inflację.
Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

2023-03-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zwyżkach na początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oscylują blisko poniedziałkowego zamknięcia. Konsolidacja na rynku ropy wynika z wyczekiwania na nowe impulsy cenowe, które w tym tygodniu mogą być powiązane z sytuacją na szerokim rynku, głównie w kontekście sytuacji w amerykańskiej gospodarce (dzisiejsze wystąpienie Jerome Powella, piątkowe dane z rynku pracy w USA). Wczoraj pod koniec dnia wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się słowa Mike’a Wirtha, CEO konglomeratu naftowego Chevron.
Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

2023-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostowym akcentem, jednak dzisiaj notowania tego surowca poruszają się pod delikatną presją podaży, poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Dla cen ropy WTI oznacza to okolice 79 USD za baryłkę, a dla cen ropy Brent rejon 85 USD za baryłkę. Dzisiaj najważniejszą informacją na rynku ropy naftowej jest podwyżka cen ropy z Arabii Saudyjskiej do odbiorców z Chin od kwietnia.
Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

2023-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Niemniej, siła kupujących dzisiaj rano już się wyczerpuje, a ceny ropy oddają część wczorajszych zwyżek. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Niewątpliwie optymistycznym akcentem na rynkach surowcowych w tym tygodniu były zaskakująco dobre dane z Chin, które pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki po rezygnacji z surowej polityki „zera tolerancji wobec Covid-19” stało się faktem.