Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-02-15 (13:17)

Notowania ropy naftowej dzisiaj kontynuują spadki z poprzednich dni. Przeceny pozostają niewielkie, ale utrzymują ceny ropy w obszarze szerszej konsolidacji, która trwa już dwa miesiące. Notowania ropy naftowej Brent dziś rano oscylują w rejonie 84-85 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI poruszają się w okolicach 78 USD za baryłkę.
Wczoraj głównym tematem na światowych rynkach finansowych były dane dotyczące inflacji w USA. Okazała się ona wyższa od oczekiwań, co wywołało na wielu aktywach falę podwyższonej zmienności.


Dla indeksów akcji oraz dla ropy naftowej, nawet mimo niejednoznacznych i dynamicznych ruchów w obie strony podczas wczorajszego popołudnia, dane te mają wydźwięk negatywny. Oznaczają bowiem, że Fed będzie musiał dołożyć większych starań, by stłumić inflację w Stanach Zjednoczonych. To najprawdopodobniej negatywnie przełoży się na aktywność gospodarczą w USA oraz na popyt na ropę.

Także dane dotyczące zapasów paliw w USA okazały się pesymistyczne. Amerykański Instytut Paliw (API) podał wczoraj, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły aż o 10,51 mln baryłek. To zwyżka znacznie przewyższająca oczekiwania, które zakładały co najwyżej wzrost o około milion baryłek. Jednocześnie, jak podaje agencja Reuters za źródłami z API, zapasy benzyny najprawdopodobniej wzrosły o 846 tys. baryłek, a zapasy destylatów o 1,7 mln baryłek.

Dzisiaj swoje dane na temat zapasów paliw w USA przedstawi amerykański Departament Energii (DoE). Jest jednak duża szansa, że będą one relatywnie podobne do danych API, ponieważ na ogół szacunki instytutu są dobrym prognostykiem późniejszych danych DoE. Jeśli informacje o znaczącym wzroście zapasów ropy, benzyny oraz destylatów się potwierdzą, to będzie to negatywny impuls dla cen ropy – zwłaszcza że jednocześnie w USA trwa uwalnianie strategicznych rezerw tego surowca.

ZŁOTO

Cena złota w dół po danych dotyczących inflacji w USA.

Wczorajsza sesja na rynkach finansowych upływała pod znakiem danych dotyczących inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Wyższy od oczekiwań odczyt nie wywołał jednak natychmiastowej negatywnej reakcji, jak można byłoby się tego spodziewać – zamiast tego, wczoraj na rynkach finansowych, na wykresach wielu aktywów, pojawiły się wyjątkowe duże wahania notowań.

Ten sam efekt był widoczny na rynku złota. Notowania tego metalu wczoraj wykazywały spore wahania, ale ostatecznie zakończyły sesję neutralnie. Dopiero dzisiaj strona podażowa bardziej się uaktywniła – notowania złota zniżkują do okolic 1840-1850 USD za uncję.

Wyższy poziom inflacji w USA działa na notowania złota jednoznacznie negatywnie. Wywołuje on bowiem oczekiwania bardziej jastrzębich działań Rezerwy Federalnej, co z kolei przekłada się na siłę amerykańskiego dolara – a USD jest negatywnie skorelowany z notowaniami złota.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.