Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-02-24 (12:28)

Po spadkach na początku bieżącego tygodnia, druga połowa tygodnia na rynku ropy upływa pod znakiem lepszych nastrojów i odbicia cen tego surowca w górę. Ruch ten wpisuje się w sytuację na szerokich rynkach – o ile w pierwszej połowie tygodnia mocno dawały o sobie znać napięcia geopolityczne, a kwestia wojny na Ukrainie wybijała się na pierwszy plan za sprawą wizyty Joe Bidena w Kijowie i później w Polsce – to obecnie obawy się zmniejszyły. Dziś, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, ruchy inwestorów sugerują brak wiary w to, że Rosja wykona jakiś nieoczekiwany ruch.

Nie ulega jednak wątpliwości, że ruchy Rosji w kontekście produkcji i eksportu ropy naftowej pozostają ważne. Kraj ten już wcześniej zapowiedział cięcie produkcji ropy naftowej w marcu o 500 tys. baryłek dziennie, jako odwet za nowe sankcje zachodnie. Dodatkowo, według źródeł agencji Reuters, od przyszłego miesiąca Rosja planuje także obciąć eksport ropy naftowej do portów zachodnich o 25%.

Obawy związane z podażą ropy naftowej wspierają ceny tego surowca, jednak warto mieć na uwadze to, że także popyt na ropę jest rozczarowujący. Już po raz kolejny w Stanach Zjednoczonych istotnie wzrósł poziom zapasów ropy naftowej. Wczoraj Departament Energii podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu zwyżkowały o 7,65 mln baryłek do poziomu 479 mln baryłek. To najwyższy poziom zapasów ropy w USA od maja 2021 r.

Warto jednak zaznaczyć, że rynek nie odebrał raportu departamentu negatywnie, bowiem tym razem wzrost zapasów ropy może być w dużym stopniu tłumaczony rozpoczętym okresem prac konserwacyjnych w rafineriach. Zresztą, ubiegłotygodniowy spadek zapasów benzyny w USA także o tym świadczy. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy obawiają się o wątły popyt na paliwa ze strony Stanów Zjednoczonych ze względu na jastrzębie działania Fed.

PSZENICA

Rywalizacja cenowa producentów pszenicy.

Mimo utrzymujących się napięć geopolitycznych, powiązanych z rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie, sytuacja na rynku pszenicy jest spokojna. Zarówno Ukraina, jak i Rosja, są istotnymi producentami pszenicy w skali światowej – ale rynek już wiele miesięcy temu zdyskontował obniżoną produkcję pszenicy w rejonie Morza Czarnego. Z kolei obecnie tamtejsi producenci rywalizują cenowo z producentami pszenicy z innych części świata.

Niedawno duży przetarg na kupno pszenicy ogłosił Egipt – kraj będący kluczowym importerem tego zboża w skali świata. W odpowiedzi na ten przetarg pojawiło się wiele ofert, spośród których najtańsza była właśnie z Rosji, natomiast najdroższa z Francji.

Ponadto, w tym tygodniu Ukraina ma zamiar poprosić Turcję oraz ONZ o rozmowy w kwestii przedłużenia i rozszerzenia porozumienia z Rosją, dotyczącego eksportu zbóż z Ukrainy. Dotychczasowe porozumienie wygasa w marcu, a szanse na jego przedłużenie – a tym samym, zniwelowanie obaw o podaż pszenicy, są duże.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

2023-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wzrost notowań tego surowca, to w drugiej połowie tygodnia cena tego surowca wpadła w konsolidację. Obecnie notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 69 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74 USD za baryłkę. Mimo że cały tydzień na rynku ropy naftowej ma szansę zamknąć się na plusie, to obecnie potencjał do zwyżek cen ropy jest niewielki. Pomijając obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu oraz rosnące zapasy ropy naftowej w USA, pojawiły się dwa kolejne czynniki, sprzyjające niższym cenom ropy naftowej.
Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

2023-03-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajszy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej na pierwszy rzut okaz wydawał się jastrzębi (zapowiedzi walki z inflacją i możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych w USA), jednak jednocześnie zasugerował, że cykl podwyżek już powoli się kończy, co dla amerykańskiego dolara oznacza mniej impulsów do wzrostów, wynikających właśnie z tego czynnika, czyli polityki monetarnej. Te wiadomości mają istotne przełożenie na ceny surowców, w tym również ropy naftowej.
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych zniżkach, w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej stabilizują się, a nawet delikatnie odreagowują zniżkę. Ruch wzrostowy jest jednak niewielki, a na rynkach finansowych widać utrzymującą się podwyższoną awersję do ryzyka oraz wyczekiwanie na rozwój sytuacji w sektorze bankowym. Dzisiaj inwestorzy na rynku ropy naftowej śledzą uważnie komunikaty związane z działaniami Rezerwy Federalnej, które wpłyną na szeroki sentyment rynkowy. Warto jednak pamiętać, że na tym rynku pojawiają się także tradycyjnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej – i w tym tygodniu działają one na niekorzyść strony popytowej.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

2023-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznej przecenie ropy naftowej na początku poniedziałkowej sesji, notowania tego surowca odrobiły straty w drugiej części dnia i ustabilizowały się w rejonie ubiegłotygodniowego poziomu zamknięcia. Cena ropy naftowej WTI porusza się nadal w rejonie 67 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 73 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej tym samym nadal znajdują się pod presją podaży, wynikającą z trudnej sytuacji w globalnym systemie bankowym i, tym samym, obaw o pogłębienie kryzysu gospodarczego na świecie.
Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

2023-03-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą tydzień spektakularnych przecen, w wyniku których spadły one do najniższego poziomu od grudnia 2021 roku. Nowy tydzień rozpoczyna się w podobnych nastrojach – na światowych rynkach akcji oraz większości surowców przeważają niedźwiedzie, a ropa naftowa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Cena ropy Brent porusza się już niewiele powyżej 71 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI oscylują w okolicach 65 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

2023-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowe jastrzębie wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie uderzyło mocno w notowania większości kluczowych surowców i towarów. Tak było również na rynku ropy naftowej – wtorkowa sesja przyniosła na tym rynku najmocniejszą dzienną zniżkę od pierwszej połowy stycznia, a wczoraj spadki były kontynuowane. Dzisiaj na rynku ropy jest jednak spokojniej – ceny zarówno ropy WTI, jak i Brent, poruszają się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy.
Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

2023-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych upływała najpierw na wyczekiwaniu na wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie, a później na reakcjach na słowa szefa Fed. Jerome Powell okazał się bowiem nawet bardziej jastrzębi niż wcześniej oczekiwano, co miało niebagatelny wpływ na wycenę amerykańskiego dolara oraz nastroje na rynkach finansowych. Jerome Powell podkreślił wczoraj, że Fed prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe bardziej niż dotychczas oczekiwano w odpowiedzi na silne dane z amerykańskiej gospodarki i nadal wysoką inflację.
Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

2023-03-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zwyżkach na początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oscylują blisko poniedziałkowego zamknięcia. Konsolidacja na rynku ropy wynika z wyczekiwania na nowe impulsy cenowe, które w tym tygodniu mogą być powiązane z sytuacją na szerokim rynku, głównie w kontekście sytuacji w amerykańskiej gospodarce (dzisiejsze wystąpienie Jerome Powella, piątkowe dane z rynku pracy w USA). Wczoraj pod koniec dnia wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się słowa Mike’a Wirtha, CEO konglomeratu naftowego Chevron.
Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

2023-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostowym akcentem, jednak dzisiaj notowania tego surowca poruszają się pod delikatną presją podaży, poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Dla cen ropy WTI oznacza to okolice 79 USD za baryłkę, a dla cen ropy Brent rejon 85 USD za baryłkę. Dzisiaj najważniejszą informacją na rynku ropy naftowej jest podwyżka cen ropy z Arabii Saudyjskiej do odbiorców z Chin od kwietnia.
Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

2023-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Niemniej, siła kupujących dzisiaj rano już się wyczerpuje, a ceny ropy oddają część wczorajszych zwyżek. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Niewątpliwie optymistycznym akcentem na rynkach surowcowych w tym tygodniu były zaskakująco dobre dane z Chin, które pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki po rezygnacji z surowej polityki „zera tolerancji wobec Covid-19” stało się faktem.