Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej

Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-02-16 (11:45)

Po słabym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj nadrobiły część strat, a dzisiaj rozpoczynają sesję już na niewielkim plusie. Nieco więcej optymizmu pojawiło się na rynku tego surowca nawet mimo faktu, że dane z USA były wczoraj rozczarowujące. Amerykański Departament Energii podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 16,28 mln baryłek. To znacznie więcej niż szacowany jeszcze na początku tygodnia wzrost o około milion baryłek – ale także jest to więcej nawet od i tak sporych wyliczeń Amerykańskiego Instytutu Paliw z wtorku (które pokazały zwyżkę zapasów o ponad 10 mln baryłek).

W rezultacie, zapasy ropy naftowej w USA znalazły się na poziomie 471,4 mln baryłek, czyli najwyższym poziomie od czerwca 2021 r. Jednocześnie, wzrosły zapasy benzyny, ale spadły zapasy destylatów – i to ostatnie było delikatnym pozytywnym akcentem. Całość raportu potwierdza jednak słabość popytu na paliwa w USA.

O ile w Stanach Zjednoczonych pojawiło się więcej pesymizmu dotyczącego popytu na ropę za sprawą m.in. perspektyw podwyżek stóp procentowych w tym kraju – to inwestorzy mają znacznie więcej optymizmu w kontekście Chin. Wielu uczestników w rynku to właśnie w Chinach upatruje szans na bycie istotnym motorem wzrostu globalnego popytu na ropę w tym roku.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że według jej szacunków, popyt na ropę naftową na świecie wzrośnie o 2 mln baryłek dziennie (to o 100 tys. baryłek dziennie więcej niż we wcześniejszej prognozie) i wyniesie rekordowe 101,9 mln baryłek dziennie. Za niemal połowę wzrostu, czyli około 900 tys. baryłek dziennie, mają odpowiadać Chiny. Niemniej, na razie ze względu na gorszą sytuację w innych częściach świata, optymizm i pesymizm się w miarę równoważą.

SOJA

Coraz większa słabość notowań soi.

W ostatnich miesiącach notowania soi znajdowały się pod presją strony popytowej. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych jednak w tym tygodniu spada. Trend zwyżkowy pozostaje utrzymany, ale szansa na jego kontynuację jest coraz mniejsza.

Wszystko za sprawą perspektyw rekordowo dużych plonów soi w tym sezonie w Brazylii. Kraj ten jest jednym z największych producentów i eksporterów soi na świecie. Obecnie zbiory soi są tam ukończone w 17%, a w kluczowym stanie Mato Grosso są nawet na bardziej zaawansowanym etapie.

Ponadto, siła amerykańskiego dolara względem brazylijskiego reala (podkreślona ostatnio przez zapowiedzi jastrzębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej) dodatkowo wspiera scenariusz niższych cen soi. Brazylijscy rolnicy są bowiem obecnie bardziej zmotywowani do eksportu soi, biorąc pod uwagę korzystny dla nich kurs walutowy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.