Rynki boją się recesji...

Rynki boją się recesji...
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-03-15 (13:14)

Wczoraj po południu dolar nieco odbijał, podobnie jak rentowności amerykańskich obligacji, które wcześniej mocno spadły. Inflacja CPI za luty potwierdziła proces dezinflacji, ale odbywa się on wolno. Dane były zgodne z szacunkami, ale nie dały argumentów za tym, że FED miałby zrezygnować z podwyżki stóp w przyszłym tygodniu. Szanse na ruch o 25 punktów baz. przekraczają 80 proc., a wyceniany jest też kolejny podobny w maju (model CME FED Watch). Można powiedzieć, że sytuacja wraca do normalności. Ale czy to jest to, co chciałyby widzieć rynki?

Wczoraj mocno potaniała ropa naftowa. Powodem były ostrożne szacunki OPEC, co do globalnego popytu w tym roku. Wygląda na to. że samo ożywienie w Chinach to za mało. Nerwowo zareagowała także miedź, chociaż tu nie doszło do złamania poniedziałkowego minimum. Tańsze surowce to jednak sygnał, że rynek obawia się globalnej recesji. Czy w takiej kombinacji nie powinniśmy zobaczyć silniejszego dolara?

I istotnie, środa przynosi kontynuację jego zwyżki na szerokim rynku. W gronie G-10 ponownie najsłabsze są jen i waluty Antypodów. W przypadku USDJPY mamy odreagowanie w ślad za odbiciem rentowności amerykańskich obligacji i technicznie właśnie testowany jest opór przy 135,00. Z kolei dolarowi nowozelandzkiemu zaszkodziły słabe dane o bilansie C/A za IV kwartał - zdaniem S&P, która monitoruje ratingi, może to negatywnie zaważyć na ocenie w przyszłości. Jeszcze dzisiaj wieczorem poznamy ważne dane nt. nowozelandzkiego PKB w IV kwartale. Z kolei dzisiaj rano rynek dostał mieszane dane z Chin - wzrost dynamiki produkcji przemysłowej w lutym był mniejszy, niż oczekiwano, ale na plus wypadła sprzedaż detaliczna i inwestycje. Stabilne są dzisiaj funt i euro. W przypadku wspólnej waluty rynek pozycjonuje się już pod jutrzejsze informacje z Europejskiego Banku Centralnego. Silne są natomiast korony skandynawskie - wsparciem okazały się wyższe odczyty inflacji CPI za luty ze Szwecji.

W dzisiejszym kalendarzu mamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (godz. 11:00), ale ważniejsze będą dane z USA dotyczące inflacji PPI, sprzedaży detalicznej , oraz indeksu NY FED Mfg (godz. 13:30).
EURUSD - ECB da impuls?

Agencja Reuters podała powołując się na wysoko postawione źródła, że decydenci w Europejskim Banku Centralnym uważają, że rezygnacja z 50 punktowej podwyżki stóp na rzecz mniejszego ruchu na jutrzejszym posiedzeniu, byłaby podważeniem ich wiarygodności - bo skoro inflacja jest wysoka i deklaracje w ostatnim czasie były jasne, to nie ma mocnego powodu, aby to zmieniać. Teoretycznie tak, bo faktycznie nie ma prostych zależności pomiędzy kryzysem bankowym w USA, a sytuacją europejskich instytucji finansowych. Ale to czego nie widać bezpośrednio, można już dostrzec pośrednio. Mowa o trudnej sytuacji niektórych europejskich banków, która ma miejsce już od długiego czasu. Ale teraz ryzyko, że inwestorzy zaczną "obstawiać" tak zwane słabe ogniwa, może być większe. Wracając jednak do samego ECB - decydenci w Europie już nieraz pokazali, że są mniej elastyczni i wolą trzymać się sztywnych ustaleń. Być może teraz czasu jest rzeczywiście mało i podwyżka o 50 punktów baz. na jutrzejszym posiedzeniu zostanie "dowieziona", ale nie oznacza to, że będzie to pozytywny impuls dla euro. Może, ale nie musi - zwłaszcza w sytuacji, kiedy rynki zaczną mocno upierać się przy tym, że kolejne ruchy będą już po 25 punktów baz. i zaczną interpretować wypowiedzi przedstawicieli ECB pod kątem tego właśnie scenariusza.

Technicznie - dzisiaj doszło do naruszenia ostatniego szczytu przy 1,0748, ale nie było ono szczególnie udane. Notowania zawróciły po wybiciu do 1,0758.  Hipotetyczna formacja RGR nadal ma znaczenie, Wsparcia na dzisiaj to 1,0695 i przyspieszona linia trendu wzrostowego przy 1,0670.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

2023-03-24 Market News XTB
Przed nami ostatnia sesja przed weekendem. Biorąc pod uwagę kilka odczytów makro zaplanowanych na kolejne godziny, a także fakt zamknięcia bardzo zmiennego tygodnia, niewykluczone, że dziś zmienność utrzyma się na podwyższonym poziomie - co zresztą już widać po samym otwarciu handlu w Europie. Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, jesteśmy już po publikacji indeksów PMI m.in. z Niemiec i Francji, które ogólnie rzecz biorąc wypadły mieszanie.
Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

2023-03-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się zwyżką głównych indeksów (S&P 500 +0,3 proc., DJIA +0,23 proc., Nasdaq Composite +1,01 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji, a zmiany wartości indeksów były niewielkie (największy – 0,97 proc. – wzrost notował indonezyjski JCI, najsilniej – o 0,64 proc. – spadał Shanghai Composite Index).
Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

2023-03-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dwudniowe posiedzenie FOMC przyniosło podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To tyle ile zakładał rynek. Amerykańska instytucja zdecydowała się dalej zacieśniać warunki monetarne mimo ostatnich zawirowań na rynku. To co najbardziej wpłynęło na wczorajszą zmienność rynkową to informacja, że koniec cyklu jest bliski. Dolar stracił na wartości co spowodowało, że para EURUSD znajduje się obecnie powyżej poziomu 1,09.
Co pokaże FED?

Co pokaże FED?

2023-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż w środę rano rynek FX jest podzielony - nie widać jednoznacznego kierunku na dolarze. Wczoraj mieliśmy kolejną mocną sesję na Wall Street - rynek jest wspierany przez spekulacje, co do możliwego przejęcia First Republic Bank przez konkurenta z branży, chociaż być może taki ruch będzie musiał być podparty specjalnymi gwarancjami ze strony decydentów. Znaczenie mają też plotki, jakoby nadzór (FDIC) planował czasowe poszerzenie zakresu gwarancji dla deponentów (obecnie 250 tys. USD), aby powstrzymać odpływ środków z mniejszych instytucji.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

2023-03-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś wieczorem naszego czasu amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku zakomunikuje swą decyzję na temat wysokości stóp procentowych (oczekiwana jest podwyżka o 0,25 proc.) i oczekiwania co do ścieżki stóp w przyszłości. Wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji rosły (S&P 500 +1,3 proc., DJIA 0,98 proc., Nasdaq Composite +1,58 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko korygowała wtorkowy wzrost (-0,24 proc. ok. godz. 9:45).
Rynki grają na pozytywny scenariusz...

Rynki grają na pozytywny scenariusz...

2023-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj okazało się, że banki komercyjne (na razie?) nie potrzebują płynnościowego wsparcia od banków centralnych, co pokazało nikłe zainteresowanie aukcjami swapów walutowych, które teraz mają odbywać się codziennie aż do końca kwietnia. Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że amerykański nadzór (FDIC) poważnie bierze pod uwagę czasowe rozszerzenie gwarancji dla depozytariuszy w bankach ponad ustawowe 250 tys. USD, co miałoby uspokoić emocje wokół sektora. Mocno przeciwko temu rozwiązaniu protestuje jednak część polityków skupiona wokół republikańskiej frakcji Freedom Causus w Izbie Reprezentantów.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

2023-03-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Ropa naftowa nie była tak tania od listopada 2021 roku. Spadki cenowe to po części efekt ostatniej paniki związanej z sektorem bankowym, nie tylko w USA, ale również w Europie. Chociaż sytuacja wydaje się być już opanowana, to jednak niskie ceny ropy naftowej zostały utrzymane, co może okazać się być pozytywnym aspektem dla wielu krajów na świecie, w tym również Polski. Jeszcze początkiem marca cena baryłki ropy Brent znajdowała się bliżej 90 USD, natomiast obecnie jest to niemal 20 dolarów niżej. Różnica w ujęciu polskiego złotego nie wygląda już tak imponująco.
Odreagowanie na rynkach akcji

Odreagowanie na rynkach akcji

2023-03-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W weekend sześć głównych banków centralnych (Fed, EBC, BoJ, BoE, BoC oraz SNB) postanowiło wzmocnić mechanizm swap-owy, co ma polepszyć płynność w sektorze bankowym. W poniedziałek rano widzieliśmy kontynuację przeceny ryzykownych aktywów. W kolejnych godzinach inwestorzy ponownie kupowali akcje i finalnie spowodowało to, że sesja w Europie oraz w USA zakończyła się nad kreską. Złoto na początku tygodnia wyceniane było przez chwilę powyżej poziomu 2000 USD za uncję. Cena ulegał jednak niewielkiej korekcie.
UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

2023-03-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W niedziele dowiedzieliśmy się, że znajdujący się w poważnych kłopotach finansowych drugi największy szwajcarski bank Credit Suisse zostanie przejęty za ponad 2 mld USD przez największy bank w Szwajcarii czyli UBS. Mechanicznie sumując aktywa UBS Group (ok. 982 mld euro) oraz Credit Suisse (729 mld euro) otrzymujemy czwarty największy bank w Europie (za HSBC Holdings, BNP Paribas, Credit Agricole Group). W piątek spadły główne indeksy amerykańskiego rynku akcji (S&P 500 -1,1 proc., DJIA -1,19 proc., Nasdaq Composite -0,74 proc.).
Złoty stabilny mimo problemów banków

Złoty stabilny mimo problemów banków

2023-03-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny poniedziałek, kolejne informacje o działaniach ratunkowych w sektorze bankowym – tym razem w Europie. Odbija się to na notowaniach banków na GPW, ale złoty pozostaje stabilny. Przed nami bardzo istotna decyzja Fed. Przypomnijmy, że obecny kryzys w sektorze bankowym rozpoczął się od upadku amerykańskiego SVB. Tydzień temu zamknięto też Signature Bank, a depozyty w obydwu bankach zostały objęte gwarancjami.