Polski kalendarz wydarzeń

Polski kalendarz wydarzeń
Data dodania: 2007-10-15 (09:24) Raport poranny FMCM

Początek tygodnia zapowiada się raczej spokojnie, przynajmniej jeśli chodzi o szeroki rynek, gdyż w przypadku złotego, to właśnie dziś poznamy kluczowe informacje natury fundamentalnej, a mianowicie inflację CPI oraz dynamikę płac, które uzupełnione zostaną jeszcze poprzez wynik deficytu na rachunku obrotów bieżących (wszystkie dane poznamy o 14:00).

Sprawia to, że inwestorzy zaangażowani na polskim rynku będą oczekiwać na te informacje, gdyż pokażą one, czy powinniśmy liczyć się z kolejną podwyżką stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Zachowanie złotówki może stabilizować również szeroki rynek, gdyż konstrukcja kalendarza wydarzeń, zgodnie z którym najważniejsze informacje, w tym dane na temat inflacji CPI w USA, zaplanowano na dalszą część tygodnia, przyczyni się zapewne do przyjęcia wyczekującej postawy przez inwestorów. W takim przypadku będziemy zapewne świadkami niewielkich wahań na rynku EURUSD, który jednak powinien poruszać się powoli w kierunku wyznaczonym w ubiegłym tygodniu, a więc w górę.

Rynek eurodolara, po dość gwałtownym przebiegu części piątkowej sesji, kiedy po ogłoszeniu wyższych od oczekiwań wyników sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI w USA rynek rozbujał się, wzrastając najpierw z okolic 1,4160 w rejon 1,4210, by później gwałtownie wycofać się do poziomu 1,4150, powinien dziś ruszyć dalej na północ. W piątek został obroniony kluczowy poziom wsparcia z okolic 1,4050, którego przełamanie otwierałoby drogę do spadków w rejon 1,4130, a nawet w okolice ustanowionego ostatnio dołka korekty na poziomie 1,4010. Wydaje się więc, że EURUSD powinien dziś spróbować delikatnie podejść w górę, choć brak impulsów w postaci danych makro (zaplanowany na 14:30 wskaźnik koniunktury w przemyśle okręgu NY nie powinien wywołać gwałtownych reakcji) może oznaczać, że jedyne na co będzie stać dziś zwolenników wspólnej waluty to atak EURUSD na rejon 1,4190-1,4110, choć przebicie tego poziomu umożliwi wzrost w okolice najbliższych szczytów, które znajdują się na poziomach 1,4240 oraz 1,4280.

Jeśli chodzi o przebieg sesji na rynku złotego, to ton handlowi nadadzą dane makro. W zależności od tego, jak wysoka okaże się inflacja CPI oraz dynamika płac (oczekiwania wynoszą odpowiednio 1,9% r/r oraz 10,7% r/r) zależeć będzie, czy złotówka będzie w stanie utrzymać swoją wartość po ostatnim okresie silnego umocnienia się. Złotemu sprzyjać będą oczywiście wyniki wyższe od oczekiwań, jednak w takim przypadku umocnienie złotego będzie miało ograniczony zasięg. O wiele większej reakcji rynku można spodziewać się w przypadku niższych od oczekiwań inflacji oraz dynamiki płac, gdyż będziemy mieć wtedy do czynienia z początkiem odreagowania ostatnich spadków kursów par złotowych. Rynkowi złotego niewątpliwie przydała by się korekta, jednak o tym, czy rozpocznie się ona już dzisiaj zadecydują wyniki danych makro.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).