"Gołębi" BOJ i słaby jen

Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2024-06-14 (13:45)

Dzisiejsze posiedzenie Banku Japonii nie wniosło nic nowego. Na rynku spodziewano się ogłoszenia decyzji o redukcji wolumenu skupu obligacji (obecnie około 6 bln JPY na miesiąc), ale takowa się nie pojawiła. BOJ dał jednak do zrozumienia, że przedstawi taki harmonogram działań na najbliższe 2 lata na kolejnym spotkaniu. Dzisiejsza decyzja w sprawie utrzymania skupu obligacji została podjęta w relacji głosów 8-1, za redukcją był jedynie Nakamura. Dla rynków są to "gołębie" informacje, a jen jest w piątek rano najsłabszą walutą w zestawieniach.

Dolar dzisiaj zyskuje na szerokim rynku, chociaż rentowności obligacji wczoraj poszły w dół po tym, jak rynek dostał kolejne dobre dane o przetargu w ostatnich dniach (najpierw była to aukcja 10-letnich obligacji, a wczoraj 30-letnich). Popyt jest duży, co pokazuje, że rynek nie wierzy zbytnio w ostrożną narrację FED, że w tym roku zobaczymy zaledwie jedną obniżkę stóp procentowych. Dodatkowo wczoraj poznaliśmy dane PPI (inflacja producencka), które w maju wypadły poniżej oczekiwań (podobnie jak CPI) - presja inflacyjna sukcesywnie, zatem maleje.

W piątek rano poznaliśmy dane CPI ze Szwecji, które nieco zaskoczyły. Inflacja bazowa CPIF odbiła w maju z 2,9 proc. r/r do 3,0 proc. r/r, co może zredukować oczekiwania odnośnie obniżek stóp procentowych. Rynek w tym roku oczekuje dwóch pełnych ruchów po 25 punktów baz., przy czym pierwsze cięcie mogłoby mieć miejsce w sierpniu. Przed nami jeszcze dane o cenach importu i eksportu w USA o godz. 14:30, oraz ważniejsze odczyty Uniwersytetu Michigan dotyczące nastrojów konsumenckich o godz. 16:00.

EURUSD - drugi dzień wyraźnego spadku

Para EURUSD drugi dzień z rzędu idzie wyraźnie w dół. Po wzroście, jaki miał miejsce po niższym odczycie amerykańskiej inflacji CPI w środę nie ma już śladu - został wymazany jeszcze wczoraj. Dzisiaj EURUSD wybił dołek z 11 czerwca przy 1,0719 i złamał barierę 1,07. Słabość euro może wynikać z utrzymującej się niepewności, co do wyników wyborów parlamentarnych we Francji w końcu czerwca - bardziej przebija się jednak narracja, że Emmanuel Macron zaryzykował zbyt dużą stawkę ogłaszając taki ruch w minioną niedzielę. Ale i też rynki widzą, że ECB ma szanse kontynuować cykl obniżek stóp procentowych po tym jak zostały one po raz pierwszy od pięciu lat obniżone w ubiegłym tygodniu, a w przypadku FED takiej pewności nie ma. Rynek po inflacji CPI utrzymuje oczekiwania, co do cięcia stóp już we wrześniu i chce widzieć łącznie dwa ruchy do końca roku, podczas kiedy przedstawiciele FED są o wiele bardziej powściągliwi (dot-plot wskazał tylko na jedną podwyżkę). Kto ma rację? Na rynku długu widać spory popyt na aukcjach obligacji 10 i 30-letnich, co pokazywałoby jednak, że rynki oczekiwałyby, że FED się jednak złamie za kilka miesięcy i nie będzie tak "jastrzębi".

W takim układzie siła dolara może nieco zastanawiać. Niemniej analiza techniczna pokazuje, że mamy do czynienia z mocną korektą wiosennej zwyżki i rynek jest na dobrej drodze do przetestowania dołka z 16 kwietnia przy 1,06.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej słaby?

Dolar dalej słaby?

2024-06-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przyniósł osłabienie dolara na szerokim rynku, które jest kontynuowane we wtorek rano. W gronie najsilniejszych walut są waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie, chociaż dynamika ruchu jest niewielka i nie przekracza 0,2 proc. Na przeciwnym biegunie mamy szwajcarskiego franka, który traci 0,07 proc. i euro z wynikiem 0,04 proc. (stan na godz. 9:45). Jak widać zmienność na FX jest niska, co pokazuje, że rynek czeka na kluczowe wydarzenia - najbliższe to wybory parlamentarne we Francji już w tą niedzielę.
Dolar tańszy niż 4 złote

Dolar tańszy niż 4 złote

2024-06-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Siła polskiego złotego zaskoczyła inwestorów na początku tego tygodnia. Para USDPLN powróciła poniżej 4 zł, natomiast EURPLN spadł poniżej 4,30 zł. Trudno jednak znaleźć jeden czynnik odpowiedzialny za siłę polskiego złotego. Po części jest to słabość dolara, a po części zmniejszające się ryzyko polityczne w związku z nadchodzącymi wyborami we Francji. Co ciekawe ostatnie dane z Polski wypadły raczej słabo i jedynie silny rynek akcji po części uzasadnia siłę złotego. Co dalej ze złotym na wakacjach?
Ifo wysyła sygnał ostrzegawczy ale kurs EURUSD zyskuje

Ifo wysyła sygnał ostrzegawczy ale kurs EURUSD zyskuje

2024-06-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street na poniedziałkowej sesji doświadczyła zwyżek przemysłowego indeksu Dow Jones (0,7 proc.) i jednocześnie spadków akcji spółek technologicznych co było zobrazowane ujemnym wynikiem benchmarku Nasdaq Composite (-1,1 proc.). Z kolei szeroki SP500 stracił 0,3 proc. W Europie kontynuowane jest odreagowanie, które rozpoczęło się dokładnie tydzień temu. DAX urósł o 0,9 proc. Na rynku surowcowym doświadczyliśmy wzrostów cen ropy naftowej oraz złota (0,6 proc.).
Dolar lekko traci na początku tygodnia

Dolar lekko traci na początku tygodnia

2024-06-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano amerykańska waluta próbuje odreagowywać umocnienie z piątku, które miało miejsce m.in. za sprawą lepszych danych PMI z USA, oraz spadku indeksów na Wall Street. Trudno jednak ocenić, na ile jest to sygnał do jakiegoś przesilenia. Wprawdzie rynek wciąż liczy na to, że FED obniży stopy we wrześniu (szanse na taki ruch to 65 proc.), ale ze strony przedstawicieli FED płynie zupełnie inna narracja - tyle, że taki dysonans może się utrzymywać, a rynek może mocniej reagować dopiero na kolejne dane z rynku pracy, czy te dotyczące inflacji - te poznamy jednak dopiero w pierwszej połowie lipca.
Euro oraz giełdy tracą po piątkowych wskaźnikach PMI

Euro oraz giełdy tracą po piątkowych wskaźnikach PMI

2024-06-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejskie akcje oraz euro zostały osłabione po gorszych od oczekiwań odczytów wskaźników PMI. Na Wall Street też przeważały spadki. SP500 oraz Nasdaq Composite straciły podobnie 0,2 proc. Dow Jones zamknął dzień bez zmian. Z kolei indeksy menadżerów zakupów dla amerykańskiego sektora usługowego oraz przemysłowego wypadły lepiej od prognoz. Kurs EUR/USD zniżkował i zbliżył się do 1,0670. Piątek był dniem „trzech wiedźm” co oznaczało wygasanie pochodnych na indeksy oraz akcje.
EURPLN pozostaje nisko

EURPLN pozostaje nisko

2024-06-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Chociaż notowania EURUSD spadły jeszcze w czwartek i piątek, to złoty reagował już inaczej. Odbicie na USDPLN było nieznaczne, a EURPLN pozostał nisko. Czy to oznacza, że złoty ma potencjał do umocnienia? Nastawienie Rady Polityki Pieniężnej do obniżek stóp procentowych - tak, ale raczej w przyszłym roku - to wciąż jeden z głównych argumentów przemawiających za polską walutą. Ale nadal niepewna pozostaje sytuacja na rynkach globalnych - konkretnie wokół EURUSD - i wciąż może mieć znaczenie.
Francja przed ważnym wyborem

Francja przed ważnym wyborem

2024-06-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Już w najbliższą niedzielę Francuzi udadzą się przedwcześnie do urn wyborczych, aby zdecydować kto będzie rządził Francją przez najbliższe lata. Sondaże dosyć jasno wskazują na przegraną ugrupowania francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, ale jednocześnie istnieje duża niepewność dotycząca tego, czy któraś z partii będzie w stanie rządzić samodzielnie. Rynek wciąż bardzo mocno obawia się wyników tych wyborów, co widać było przede wszystkim po słabości euro, utrzymanie wyższych rentowności we Francji, czy słabości francuskiego indeksu CAC 40. Czy wybory te będą miały znaczenie dla euro?
Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

2024-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł mieszaną sesję na Wall Street. Tym razem lepiej wypadł Dow Jones zyskując 0,8 proc. Pod kreską dzień zamknęły zarówno Nasdaq Composite (-0,8 proc.) jak i szeroki SP500 (-0,3 proc.), który pomimo straty ustanowił nowy historyczny rekord przebijając na początku handlu poziom 5500 pkt. Sentyment lekko pogorszył się na spółkach technologicznych. Dane z USA (pozwolenia na budowę, dane z rynku pracy) wskazały, że gospodarka amerykańska słabnie.
Super-czwartek banków centralnych

Super-czwartek banków centralnych

2024-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.
Mamy obniżkę w Szwajcarii

Mamy obniżkę w Szwajcarii

2024-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach. SNB decyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych po zaskakującym ruchu w pierwszym kwartale tego roku.