Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
EUR/PLN poniżej 4,28, rynek wyczekuje FED
2018-12-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszego podbicia EUR/USD, co z kolei wspiera wyceny walut EM, jak PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2822 PLN za euro, 3,7748 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8005 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7620 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,959% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dalsza dominacja niedźwiedzi
2018-12-17 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych wciąż dominują ponure nastroje, choć druga połowa grudnia statystycznie powinna przynosić odbicie. Z drugiej strony jest już na tyle relatywnie nisko, że z punktu na punkt zwiększają się szanse krótkoterminowego końcowo rocznego rajdu. Niemniej, jeśli grudzień kończyłby się już teraz, to w przypadku Wall Street mielibyśmy do czynienia z najgorszym zwrotem z tego miesiąca w ostatnich 16 latach.
Dolar nieco słabnie w poniedziałek rano
2018-12-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Pojawiły się spekulacje, jakoby członkowie Partii Konserwatywnej, oraz niektórzy ministrowie „publicznie” domagali się, aby premier May oddała inicjatywę ws. Brexitu do parlamentu, który podjąłby próbę przełamania impasu – wzrost szans na drugie referendum.
Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA
2018-12-17 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej nie należał do najlepszych. Cena tego surowca uparcie tkwi w konsolidacji, która utworzyła się blisko tegorocznych minimów. Odkąd notowania ropy naftowej spadły dramatycznie w okresie od początku października do drugiej połowy listopada, cena ropy nie zdołała odbić się w górę, odreagowując ten ruch.
Idą smutne święta
2018-12-17 Komentarz poranny TMS BrokersJak na razie nie zanosi się, aby w te święta na inwestorów czekały prezenty. Globalna karuzela rozterek nie zatrzymuje się, co powstrzymuje aktywa ryzykowne od zysków. Obawy o spowolnienie, impas w negocjacjach brexitu, powrót gołębiego tonu banków centralnych, wojna na handlowe (i inne) argumenty między USA i Chinami.
Rynki czekają na prezent od Fed
2018-12-17 Poranny komentarz walutowy XTBOstatni pełny handlowy tydzień w tym roku rozpoczyna się w atmosferze wyczekiwania. Piątek przyniósł przecenę na Wall Street wobec rosnących obaw o globalne spowolnienie, zaś ten tydzień niemal na pewno przyniesie podwyżkę stóp w USA – inwestorzy mają nadzieję, że na kolejną poczekają dłużej niż trzy miesiące.
W tym tygodniu wieści z Polski
2018-12-17 Raport poranny FMCMNa rynku światowym: W piątek poznaliśmy m.in. indeks PMI dla usług w USA: 53,4 pkt to wynik słabszy od prognozy, opiewającej na 54,7 pkt. Poznaliśmy też dane o sprzedaży detalicznej, tutaj dynamika +0,2 proc. m/m wpisała się w prognozy. A co nas czeka w tym tygodniu?
PLN bez większych zmian, inwestorzy czekają na FED
2018-12-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie EUR/USD oraz PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2894 PLN za euro, 3,7941 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7994 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7699 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,952% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-12-14 Komentarz tygodniowy TMS BrokersOstatni regularny tydzień przed świąteczną przerwą jest napakowany ważnymi wydarzeniami makro. Aktywność w handlu już zaczęła być ograniczana, więc przy niższej płynności możemy doświadczać szarpanych reakcji. Główna uwaga będzie na posiedzeniu FOMC, gdzie pewna podwyżka może być okraszona złagodzonym komunikatem.
Czerwień rozlała się po parkietach
2018-12-14 Komentarz giełdowy XTBOstatni dzień handlu w tym tygodniu kończy się spadkami na światowych rynkach akcji. Już od samego rana czerwień wyraźnie świeciła na parkietach, gdyż sesja azjatycka przyniosła niebagatelne spadki. Wśród najgorzej radzących sobie indeksów azjatyckich można wymienić Shanghai Composite, Nikkei 225 i Hang Seng, które zakończyły handel na wyraźnym minusie.
Narasta negatywna presja na euro
2018-12-14 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWIELKA BRYTANIA / BREXIT: Po spotkaniu z unijnymi liderami podczas czwartkowego szczytu, premier May nie otrzymała wiążących prawnie deklaracji dotyczących dodatkowych gwarancji do wynegocjowanego porozumienia ws. Brexitu. UE teoretycznie zadeklarowała, że mechanizm backstopu jest tymczasowy, a nowa umowa handlowa zostanie wynegocjowana do 2021 r.
Brak szczegółów porozumienia ws. cięcia produkcji ropy w OPEC
2018-12-14 Komentarz surowcowy DM BOŚJuż od trzech tygodni notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji, która utworzyła się blisko tegorocznych minimów. Cena ropy Brent oscyluje w okolicach 60 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy WTI nieznacznie przekraczają barierę 50 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej nie mają pretekstu do kontynuacji zniżek, ale jednocześnie nie są w stanie wypracować solidnego odbicia w górę.
Jaki koń jest…
2018-12-14 Komentarz poranny TMS BrokersMario Draghi to mistrz sprzedawania pozytywnego wizerunku stanu gospodarki Eurolandu i znany propagator optymistycznego spojrzenia na jej perspektywy. Jednak załamanie danych z tego roku i powrót niesnasek na scenę polityczną przy jednoczesnym pogorszeniu otoczenia zewnętrznego to kombinacja, wobec której nawet Draghi musiał skapitulować.
Kolejne niewykorzystane szanse
2018-12-14 Poranny komentarz walutowy XTBGrudzień to zwykle korzystny dla złotego okres. Jednak teraz jest inaczej. Jedna sprawa to mocny dolar, pomimo pewnych wysiłków ze strony Fed, aby zmienić ten stan rzeczy. Obawy o spowolnienie i polityczny chaos w Europie pogrążają w marazmie europejskie waluty, w tym złotego.
EBC obniża prognozy, PLN stabilny
2018-12-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚOstatnie godziny handlu na rynku nie przyniosły ostatecznie zmian w kluczowych układach, również na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3007 PLN za euro, 3,7866 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8075 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7807 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,955% w przypadku papierów 10-letnich.
Draghi daje powody do zadowolenia
2018-12-13 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku giełdowym przebiega raczej spokojnie. Na zdecydowanej większości rynków obserwowane były dzisiaj przynajmniej umiarkowane wzrosty. Inwestorzy mogą zadawać sobie pytania, czy jest to obecnie punkt zwrotny w indeksach i początek potencjalnego rajdu Św. Mikołaja, czy jedynie okazja do szukania kolejnego punktu do sprzedaży.
Kontynuacja odbicia na funcie, przyszłość Brexitu niepewna
2018-12-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Niemcy: Inflacja konsumencka w Niemczech znalazła się na poziomach oczekiwanych przez rynek w listopadzie. Inflacja CPI wyniosła 2,3% rdr i 0,1% mdm, a inflacja HICP znalazła się na poziomie 2,2% rdr i 0,1% mdm.
Zwycięstwo, które niewiele zmienia
2018-12-13 Komentarz poranny TMS BrokersPremier Wielkiej Brytanii Theresa May przetrwała próbę odsunięcia jej od przywództwa w Partii Konserwatywnej, ale skala rebelii tylko podkreśla brak szans na ratyfikację projektu brexitu w parlamencie. W idealnym scenariuszu wczorajsze wydarzenia można odczytywać jako wzrost szans na łagodny brexit pozytywny dla GBP. Ale w polityce nie zawsze chodzi o racjonalne decyzje, a inwestorzy nie są naiwni, by już teraz odzyskać wiarę w funta.
Strategia wait-and-see popularna wśród inwestorów na rynku miedzi
2018-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚMIEDŹ: Po ubiegłotygodniowych zniżkach, bieżący tydzień na rynku miedzi przynosi zdecydowaną poprawę nastrojów. Notowania tego surowca, które w poniedziałek zeszły nawet do okolic 2,71-2,72 USD za funt, obecnie znajdują się już niewiele poniżej 2,80 USD za funt.
Posiedzenie EBC w cieniu wydarzeń politycznych
2018-12-13 Poranny komentarz walutowy XTBCzwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego pozostaje niejako w cieniu ostatnich wydarzeń związanych z włoskim budżetem oraz głosowaniem wotum zaufania dla premier Theresy May. Niemniej dzisiejsze wydarzenie nie będzie mniej ważne, gdyż Rada Prezesów wskaże ścieżkę dla polityki monetarnej na kolejny rok i najpewniej ogłosi koniec skupu obligacji.