Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Ceny ropy naftowej przy tegorocznych minimach
2018-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynkach surowcowych przyniosła przytłumiony handel, wynikający z obchodzonego w USA Święta Dziękczynienia. Dzisiaj również można spodziewać się mniejszej aktywności inwestorów. Na razie na rynku ropy naftowej utrzymuje się pesymizm, a notowania pozostają w okolicach tegorocznych minimów.
Merytoryczna dyskusja
2018-11-23 Raport poranny FMCMWłoskie argumenty: Najpierw niektóre media kolportowały pogłoski, jakoby włoski rząd miał się już uginać pod presją Brukseli i jakoby sam wicepremier Salvini miał być gotów do kompromisowych rozmów na temat budżetu. Ale potem okazało się, że Salvini nie chce zmienić "nawet przecinka", Komisja Europejska odrzuciła projekt budżetu Włoch i otworzyła drogę do procedury objęcia kraju sankcjami, zaś w całej sprawie wypowiedział się premier Conte.
Rynki przecenione na Black Friday
2018-11-23 Poranny komentarz walutowy XTBDziś najgłośniejszym tematem w mediach ekonomicznych jest Black Friday. W tej sytuacji aż się prosi o stworzenie analogii do rynku akcji. Zostały one w ostatnim z czasie dość mocno przecenione i aż się proszą o dowieszenie im metek „promocja na Black Friday”. Świadomi konsumenci wiedzą jednak, że z promocjami bywa różnie. Czy zatem akcje to faktyczna promocja, czy też ładnie opakowany zbyt drogi towar?
Oświadczenie woli
2018-11-23 Komentarz poranny TMS BrokersPremier Wielkiej Brytanii Theresa May odnosi duże zwycięstwo na arenie europejskiej, przynajmniej na poziomie deklaracji dobrych chęci Brukseli w stosunku do wizji brexitu. Podnosi to szanse na przeforsowanie projektu przez brytyjski parlament, więc funt odbija, ale wciąż jeszcze dużo pracy, by oddalić czarny scenariusz.
Kolejny dzień odbicia
2018-11-22 Komentarz giełdowy XTBCzwartek jest dniem bez sesji w Stanach Zjednoczonych, ze względu na Święto Dziękczynienia. Sentyment na rynkach akcji nie napawa optymizmem, jednak na Książęcej kontynuowane jest odbicie zapoczątkowane wczoraj, czemu sprzyja lepsza postawa złotego. Na rynku walutowym pierwsze skrzypce cały czas gra Brexit.
Funt gwiazdą nudnego czwartku
2018-11-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Zgodnie z oczekiwaniami KE odrzuciła wczoraj projekt włoskiego budżetu i zapowiedziała uruchomienie Procedury Nadmiernego Deficytu, chociaż ten proces może potrwać kilka miesięcy, co daje obu stronom czas na poszukiwanie porozumienia.
Święto w USA, polityka w Europie
2018-11-22 Poranny komentarz walutowy XTBŚroda na rynkach była dniem ulgi po wtorkowej katastrofie i w czwartkowy poranek obserwujemy kontynuację tej tendencji. W USA dziś Święto Dziękczynienia, w Europie zaś dominować będzie polityka. Tematy na Starym Kontynencie są niezmiennie dwa: Brexit i Włochy (choć jeszcze nie Italexit). Niepewne są losy weekendowego szczytu, na którym podpisane ma zostać porozumienie rozwodowe z Wielką Brytanią.
Włoskie danie
2018-11-22 Raport poranny FMCMNiejasne komunikaty: Kwestia jest niejednoznaczna i ktoś tu... czy kłamie? Czy może tylko manipuluje albo wręcz wypuszcza balony próbne? Najpierw media włoskie - niektóre, mianowicie "La Stampa" - donoszą, iż panowie Salvini (wicepremier) i di Maio (drugi wicepremier, minister gospodarki) gotowi są zgodzić się na pewne modyfikacje budżetu Włoch - tak, by dostosować się do części żądań Brukseli.
PLN w nikłym stopniu reaguje na dane i wydarzenia lokalne
2018-11-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3019 PLN za euro, 3,7753 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7976 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8197 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,224% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy to początek rajdu św. Mikołaja?
2018-11-21 Komentarz giełdowy XTBŚroda na Książęcej kończy się w dobrych nastrojach, co widać po notowaniach blue chipów, jak i komponentów ze średnich poziomów kapitalizacji. Sytuacji z pewnością sprzyja Wall Street, które w atmosferze długiego weekendu próbuje odrabiać straty oraz zyskujący złoty. Czy końcówka roku pozytywnie zaskoczy inwestorów?
Czekając na wydarzenia w Europie…
2018-11-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Dzisiaj o godz. 12:00 Komisja Europejska ma opublikować swoje opinie dotyczące projektów budżetów przedstawionych przez wszystkie 19 krajów strefy euro. W przypadku Włoch spodziewane jest dodatkowy dokument, który może zawierać wytyczne działań wobec rządu w Rzymie.
Spadek cen ropy pod wpływem pesymizmu na szerokim rynku finansowym
2018-11-21 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Wczorajsza sesja była przykładem na to, w jak dużym stopniu globalne rynki finansowe są ze sobą powiązane. Pesymizm inwestorów na szerokim rynku finansowym przełożył się nie tylko na wyprzedaż na globalnych rynkach akcyjnych, lecz także na gwałtowną przecenę ropy naftowej.
Dwa wytłumaczenia siły złotego
2018-11-21 Komentarz poranny TMS BrokersKrwawy wtorek na rynku akcji i surowców przywraca wątpliwości o tempo ożywienia globalnej gospodarki, a perspektywa przedziurawionej świętami drugiej części tygodnia potęguje redukcję pozycji w aktywach ryzykownych. Dziś rano sytuacja się stabilizuje, ale wyczuwalny jest brak przekonania inwestorów do kierunku. Na przekór gorszym nastrojom zyskuje złoty.
Problem z Fed
2018-11-21 Raport poranny FMCMKłopoty to jego specjalność: Donald Trump ma problem z bankiem centralnym. Cóż, sam to tak określa. Fed, jak wiadomo, jest na kursie podwyższania stóp procentowych. Nie od dziś - i nie do jutra. Tymczasem to nie odpowiada prezydentowi i jego administracji.
Ścieżka inflacyjna pod znakiem zapytania
2018-11-21 Poranny komentarz walutowy XTBOpublikowane wczoraj plany Ministerstwa Energii mocno mieszają w przyszłorocznej ścieżce inflacyjnej zaprezentowanej przez Radę Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu. Tymczasem dane z sektora przemysłowego pokazały lepsze wartości z uwagi na czynniki jednorazowe. Złoty pozostaje relatywnie stabilny pomimo aprecjacji dolara, który zyskiwał we wtorek wraz z taniejącą ropą naftową.
Przecena na światowych parkietach nie zwalnia
2018-11-20 Komentarz giełdowy XTBWczorajsza sesja za Oceanem zakończyła się niezbyt optymistycznie, a amerykański indeks technologiczny NASDAQ-100 zanotował wczoraj stratę w wysokości ponad 3%. Nastroje obserwowane w trakcie sesji amerykańskiej udzieliły się później inwestorom w Azji, a hongkoński Hang Seng zakończył sesję ze spadkami na poziomie około 2%.
Ścieżka stopniowych podwyżek
2018-11-20 Raport poranny FMCMWilliams i dolar: Jeśli chodzi o przyszłość stóp procentowych w USA, to p. Williams z Fed potwierdził, iż bank centralny jest na kursie stopniowych podwyżek, a poza tym optymistycznie wyraził się na temat gospodarki Stanów ("radzi sobie bardzo dobrze") i bezrobocia ("jest niskie"). Zawsze to jakiś pro-dolarowy sygnał, jakkolwiek nie można powiedzieć, by główna para wracała do minimów z tego miesiąca, a przypomnijmy, że kreślono je w okolicach 1,1215-20.
Znowu kłopoty
2018-11-20 Komentarz poranny TMS BrokersDyktat dla klimatu rynkowego przejmuje rynek akcji, gdzie wyprzedaż spółek technologicznych ciągnie się od Wall Street przez Azję i ciąży na otwarciu w Europie. Na FX oznacza to ucieczkę w JPY i CHF, ale też redukcję nawisu długich pozycji w USD. W tej atmosferze odreagowanie złotego, poobijanego przez aferę KNF, musi się opóźnić.
Szef MAE przeciwny cięciom produkcji ropy w OPEC
2018-11-20 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej zmienność notowań była spora. Cena amerykańskiej ropy WTI w ciągu dnia wyraźnie zniżkowała, zbliżając się nawet do okolic 55 USD za baryłkę, czyli do minimów sprzed tygodnia – jednak do końca wczorajszej sesji notowaniom ropy WTI udało się wyjść z powrotem na plus. Podobne wahania cenowe były widoczne na wykresie cen ropy Brent.
Niejednoznaczne dane z rynku pracy
2018-11-20 Poranny komentarz walutowy XTBW ciągu ostatnich kilkunastu dni doświadczyliśmy nie najlepszego okresu w wykonaniu polskiej waluty, choć straty najwidoczniejsze były w przypadku euro i franka, a relatywna słabość dolara działała na korzyść złotego. Choć pierwsza podwyżka stóp procentowych pozostaje raczej kwestią odległą, to jednak solidne fundamenty makroekonomiczne powinny oddziaływać pozytywnie.