Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Słabość dolara na początku roku
2019-01-02 Poranny komentarz walutowy XTBNowy rok, stare tematy - tak w skrócie możemy podsumować ostatnie godziny na rynku walutowym. W kraju nie zrealizowały się obawy wyższych cen prądu wraz z nadejściem nowego roku, które były istotnym czynnikiem ryzyka w listopadowej projekcji inflacyjnej NBP. W godzinach porannych złoty pozostaje stabilny, a rentowności polskich 10-latek znajdują się blisko poziomu 2,8%.
Pierwsze godziny handlu w 2019 pod znakiem wzrostu PLN
2019-01-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPierwsze godziny obrotu na rynkach w 2019r. przynoszą mocniejszego PLN na głównych zestawieniach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2871 PLN za euro, 3,7321 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8031 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8145 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,839% w przypadku obligacji 10-letnich.
Cena ropy naftowej na drodze do pierwszej rocznej zniżki od 3 lat
2018-12-31 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnia sesja 2018 roku na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od delikatnych wzrostów cen tego surowca. Niemniej, poranne zwyżki notowań ropy nie zmieniają wydźwięku całego IV kwartału bieżącego roku, który był na rynku ropy naftowej wręcz fatalny. W zaledwie trzy miesiące ceny ropy naftowej zniwelowały całą zwyżkę z wcześniejszych miesięcy i dotarły do najniższych poziomów od połowy 2017 roku.
Mapa drogowa dla złotego na pierwsze tygodnie Nowego Roku
2018-12-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOstatnia, skrócona sesja handlowa w roku na rynku FX (bo mamy Sylwester) przynosi próbę osłabienia złotego, co jednak w dużej mierze jest wynikiem niskiej płynności. Nie widać reakcji na pozytywne informacje związane z tematem wojen handlowych – Trump napisał w sobotę na Twitterze, że odbył „długą i bardzo dobrą rozmowę telefoniczną” z prezydentem Xi Jinpingiem i szanse na wypracowanie porozumienia są duże.
Rok kończymy w słabych nastrojach
2018-12-31 Poranny komentarz walutowy XTBRok 2018 był jednym z najciekawszych w ostatnich latach na rynkach finansowych. Przez większość czasu mocny pozostawał amerykański dolar, a hossa na Wall Street trwała nieprzerwanie, czego nie można było powiedzieć o parkietach z innych części świata. Końcówka roku przynosi jednak zgoła inny sentyment do głównych aktywów. Co przyniósł nam 2018 rok?
Burzliwa końcówka roku
2018-12-28 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych w chwili ograniczonego wolumenu w okresie świątecznym wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Poniedziałek przyniósł inwestorom otwarcie recesji na Wall Street, środa odwróciła ten ruch, czwartek był mocno burzliwy, natomiast obecnie widać kontynuację odbicia rozpoczętego w środę na Wall Street. Czy to odpowiedni moment na zmianę nastawienia w stosunku do rynku akcji?
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-12-28 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW pierwszym tygodniu nowego roku w pierwszej kolejności będą poszukiwane odpowiedzi na pytania: kiedy w USA zakończy się „government shutdown” oraz czy rynki akcji stać na wypracowanie trwalszego odbicia? Dane znajdą się na drugim planie i choć pozytywne zaskoczenia w odczytach indeksów PMI/ISM z pewnością złagodziłyby obawy o globalne spowolnienie, szanse na to są minimalne. Na koniec tygodnia uwagę przykuje raport z rynku pracy USA.
Piątkowa słabość dolara
2018-12-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane Conference Board nt. ufności konsumenckiej wskazały na spadek indeksu w grudniu do najniższego poziomu od 5 miesięcy. Zamiast spodziewanych 133,7 pkt. mamy 128,1 pkt. Niepokojący jest mocny spadek subindeksu oczekiwań – do 99,1 pkt. z 112,3 pkt.
Utrzymujący się pesymizm inwestorów na rynku ropy
2018-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej cechują się wyjątkowo dużą zmiennością. Gwałtowne ruchy cen na tym rynku miały miejsce przede wszystkim w środę, kiedy to sesja zakończyła się największą dzienną zwyżką od około dwóch lat. Wczoraj jednak sporo z tego optymizmu inwestorów wyparowało, a notowania ropy naftowej zeszły z powrotem w okolice tegorocznych minimów. Dziś rano cena tego surowca jest stabilna.
Tegoroczna gwiazda zaczyna mieć kłopoty
2018-12-28 Poranny komentarz walutowy XTBŚledząc na bieżąco rynki finansowe łatwo domyślić się jaka waluta była gwiazdą w bieżącym roku. Jest to oczywiście amerykański dolar, choć powoli powinniśmy się przyzwyczaić do słowa był. Jeszcze w samej końcówce roku obserwujemy naprawdę spore ruchy na rynkach finansowych, gdyż obecni inwestorzy wykorzystują niski wolumen transakcji do wywołania dużych szarpanych ruchów. Czy dolar ma szanse powtórzyć tak silny rok? Czy raczej powinniśmy obserwować schyłek amerykańskiej waluty?
Pomimo wszystko konsolidacja się trzyma
2018-12-27 Raport poranny FMCMPrzetasowania, ale gdzie? W Polsce wszyscy żyli Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia, ale np. w USA tak w Wigilię, jak i wczoraj handel się toczył. Media donoszą o dość dużych przetasowaniach na indeksach giełdowych, jakkolwiek trzeba przyznać, że poniedziałkowe mocne spadki zostały skorygowane i nawet nadrobione w środę.
Świąteczne szaleństwo na rynku ropy
2018-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚKońcówka bieżącego roku na rynku ropy naftowej zapowiada się szczególnie emocjonująco. O rozchwianych nastrojach inwestorów świadczą wydarzenia ostatnich dni. Poniedziałkowa sesja na rynku ropy przyniosła przedświąteczne przeceny, po których ceny tego surowca wyznaczyły nowe tegoroczne minima.
Giełdowe ekscesy z korzyścią dla jena
2018-12-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / BUDŻET: Mamy tzw. „częściowe” zamknięcie instytucji państwowych po tym jak w piątek, 22 grudnia wieczorem Senat nie przyjął wersji wydatków uchwalonej wcześniej przez Izbę Reprezentantów, jaka zakładała przeznaczenie 5 mld USD na budowę muru na granicy z Meksykiem.
Powiew optymizmu na koniec roku
2018-12-27 Poranny komentarz walutowy XTBNa koniec tygodnia na rynkach finansowych obserwujemy pewien powiew optymizmu. Dzisiaj na rynki finansowe wraca większość państw mających w ostatnich dniach przerwę świąteczną, choć w przypadku Stanów Zjednoczonych czy Japonii, normalne sesje giełdowe trwają już od wczoraj.
Złoty bez większych zmian w okresie poświątecznym
2018-12-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi korektę odbicia dolara z ostatnich godzin, niemniej globalne nastroje uległy lekkiej poprawie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2785 PLN za euro, 3,7601 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7875 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7580 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,83% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dwie podwyżki to w sam raz
2018-12-21 Raport tygodniowy FMCMTydzień decyzyjny: Owszem, był to tydzień istotny, ponieważ w tym właśnie czasie - mianowicie w środę wieczorem - Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) dokonał kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA, a także przedstawił nowe prognozy makroekonomiczne i wykres tzw. kropek Fed, opisujący nam, jaką wizję ścieżki stóp mają gubernatorzy banku centralnego.
Mikołaj omija parkiety
2018-12-21 Komentarz giełdowy XTBTydzień przed Świętami nie rozpieszczał raczej inwestorów. Już od pierwszych dni niedźwiedzie dawały o sobie znać na parkietach. Posiedzenie FOMC dolało tylko oliwy do ognia, pogrążając światowe rynki akcji. Tym samym przedświąteczny tydzień prawdopodobnie zakończymy z wyraźnymi stratami.
Jakby było mało problemów
2018-12-21 Komentarz poranny TMS BrokersNegatywny rozpęd stał się kluczowym czynnikiem nadającym kierunek rynkom z fundamentami zostawionymi na tylnym siedzeniu. Spadkową spiralę podsyca ograniczona płynność w przedświątecznym handlu i chęć inwestorów do uporządkowania pozycji na koniec roku. Iskry optymizmu nigdzie nie widać.
Pierwsza nadwyżka budżetowa po listopadzie
2018-12-21 Poranny komentarz walutowy XTBPolski złoty pozostaje o poranku względnie mocny, co w dużej mierze jest zasługą słabości amerykańskiej waluty. Dolar, po chwilowej aprecjacji bezpośrednio po decyzji Rezerwy Federalnej w środowy wieczór, stracił w ciągu ostatnich godzin, a ruch ten korespondował ze spadkiem rentowności obligacji skarbowych, jaki pojawił się zaraz po publikacji komunikatu Fed.
Słabszy dolar i „risk off', PLN w konsolidacji przy 4,28 EUR/PLN
2018-12-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach – eurodolar pozostaje blisko 1,1450 USD, a słabość USD po FED sprzyja kwotowaniom walut EM. Polski złoty kwotowany jest następująco:4,2852 PLN za euro, 3,7427 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7905 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7432 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,887% w przypadku obligacji 10-letnich.