Krótki oddech…

Krótki oddech…
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-05-16 (10:50)

Kluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / UNIA EUROPEJSKA/ JAPONIA/ MEKSYK/ KANADA/ RELACJE HANDLOWE: Wczoraj po południu trzy wysoko postawione źródła w Białym Domu powiedziały agencji Reuters, że prezydent Donald Trump ma już przygotowaną decyzję o odroczeniu kwestii nałożenia ceł na import aut i części do nich o 6 miesięcy.

Biały Dom odmówił komentarza (formalnie czas na podjęcie decyzji mija 18 maja). Spekulacje te wpisują się we wcześniejsze doniesienia od samych producentów aut, którzy spodziewali się podobnego obrotu spraw. Sekretarz Steven Mnuchin poinformował też wczoraj, że USA są blisko decyzji o cofnięciu ceł na stal dla Kanady i Meksyku, oraz przyspieszenia rozmów w temacie implementacji umowy USMCA. Niemniej później Biały Dom zdecydował o nałożeniu ograniczeń na chińskie firmy telekomunikacyjne Huawei i ZTE. Pojawiły się też spekulacje (Wall Street Journal), jakoby delegacja amerykańska planowała wizytę w Pekinie w przyszłym tygodniu w celu wznowienia negocjacji. Tymczasem Chińczycy odpowiedzieli, że nic im o tym nie wiadomo, ba… szef resortu handlu poddał nawet w wątpliwość konieczność spotkania prezydenta Xi z Trumpem i dodał, że Chiny szykują kolejne kontr-uderzenie, jeżeli presja ze strony USA będzie narastać (skrytykowano decyzję ws. Huawei i ZTE).

USA / RYNEK DŁUGU: Według najnowszych informacji w marcu wartość posiadanych przez Chiny obligacji rządu USA spadła do najniższego poziomu od 2 lat (1,12 bln USD wobec 1,13 bln USD wcześniej).

AUSTRALIA: Stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła w kwietniu do 5,2 proc. (szacowano 5,0 proc.). Zatrudnienie wprawdzie wzrosło o 28,4 tys. (szacowano 15 tys.), ale dzięki przyrostowi etatów o niepełnym wymiarze godzin (pełnych etatów ubyło o 6,3 tys.). Rynek wycenia szanse na cięcie stóp przez RBA w czerwcu na 50 proc., a do końca roku na 90 proc.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Pojawia się coraz więcej spekulacji sugerujących, że premier May może zrezygnować z przywództwa w partii już w czerwcu. Tymczasem sama May podobno upiera się, aby spróbować po raz czwarty poddać ustawę dotyczącą Brexitu pod głosowanie w Izbie Gmin w czerwcu.

Opinia: Patrząc przez pryzmat koszyka dolara, to amerykańska waluta dobrze wybroniła się w tym tygodniu przed spadkami i zaczęła naśladować ruchy klasycznych safe haven, czyli jena i franka. Wpisała się w to niepewność związana z eskalacją wojen handlowych, oraz lokalne problemy w Europie (słowa wicepremiera Włoch o tym, że należy zacząć ignorować szkodliwe reguły budżetowe narzucone przez Brukselę i bardziej wesprzeć gospodarkę, czy też narastające spekulacje nt. fiaska rozmów torysów i laburzystów ws. Brexitu, oraz odejścia Theresy May w czerwcu ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej). Wczoraj po południu globalne ryzyko nieco spadło po tym, jak pojawiły się „mocne plotki” o tym, że Trump nie zamierza otwierać nowego frontu konfliktu handlowego z Unią Europejską i Japonią i odroczy o 6 miesięcy decyzję o wprowadzeniu ceł na import aut, a Sekretarz Mnuchin zapowiedział rychłe zniesienie ceł na stal dla Kanady i Meksyku, oraz przyspieszenie działań dopinających umowę USMCA (następczyni NAFTA). Tyle, że info o cłach na auta nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę wcześniejsze spekulacje napływające od producentów niemieckich aut, a intensyfikacja rozmów nad USMCA powinna była nastąpić wcześniej. To jednak wpisuje się w scenariusz w którym Waszyngton będzie chciał zająć się teraz tylko Chinami, które uznaje za największego rywala.

Spekulacje WSJ o tym, że delegacja amerykańska mogłaby udać się być może już w przyszłym tygodniu do Pekinu, aby wznowić negocjacje okazały się nieprawdziwie. Chińczycy są „wściekli” za decyzje blokujące rozwój ich telekomów i odgrażają się, że przygotują kolejne kontr-uderzenia, jeżeli Amerykanie będą nadal przeć w kolejnych ograniczeniach. Zresztą według ostatnich danych proces redukowania zaangażowania Chin w amerykańskie treasuries już się rozpoczął – tym samym poniedziałkowe przecieki miały bardziej na celu odpalenie tzw. bomby medialnej.
Będący jednym z najlepszych mierników nastrojów wokół konfliktu USA-Chiny kurs USDCNH pozostaje wciąż wysoko, co zwiększa tylko szanse na test maksimów z jesieni ub.r.

Z kolei EURUSD obronił wczoraj wsparcie przy 1,1180 (linia trendu wzrostowego pociągnięta od 26 kwietnia), po tym jak pojawiły się informacje o odroczeniu ceł na auta. W pierwszej reakcji na słabsze dane z USA nt. dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu, za bardzo nie było, co pokazuje tylko, że liczy się awersja do ryzyka, na której USD też próbuje korzystać. Co dalej? Teoretycznie jest przestrzeń do podejścia w stronę 1,1235 (linia trendu spadkowego rysowana od stycznia b.r.), ale czy do tego dojdzie? Rynek jest słaby i kolejna próba złamania w/w linii trendu wzrostowego jest możliwa.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.