Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Spóźniony wiatr
2019-01-08 Komentarz giełdowy DM BOŚO ile wczoraj nasz rynek był wyróżniająco się mocniejszy od reszty parkietów europejskich, to dziś na odwrót. Podczas gdy zdecydowana większość z nich zakończyła notowania po zielonej stronie, warszawski indeks spadł.
Giełdy rosną w obliczu rozmów handlowych
2019-01-08 Komentarz giełdowy XTBDruga sesja tego tygodnia kończy się solidnymi zwyżkami na europejskich parkietach, choć początek sesji na Wall Street tonuje troszkę wcześniejsze zapędy byków. Poprawie nastrojów z pewnością sprzyjają informacje spływające z frontu handlowego, które sugerują, że USA i Chiny znalazły ścieżkę do kontynuacji rozmów, lecz cały czas trzeba pamiętać, że do finalnego porozumienia jeszcze daleka droga.
Złoty bez większych zmian, rynek oczekuje mniej jastrzębiego FED'u
2019-01-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie wobec odniesienia z poniedziałku. Złoty, w ostatnich godzinach, zareagował na podbicie kursu EUR/USD po komentarzach ze strony przedstawicieli FED. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2951 PLN za euro, 3,7438 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8186 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7842 PLN w zestawieniu z funtem szterlingiem.
Euro w górę
2019-01-07 Raport wieczorny FMCMDane makro i ich skutki: Poniedziałek przyniósł mizerny odczyt indeksu ISM dla sektora usług w USA. No, może nie mizerny, to przesadne określenie: ale wyraźnie słabszy od prognoz. Oczekiwano zejścia z 60,7 pkt do 59 pkt, a tymczasem uzyskano jedynie 57,6 pkt.
Jest nadzieja dla giełdowych byków
2019-01-07 Komentarz giełdowy XTBNie da się ukryć, że na rynkach finansowych mamy do czynienia ze wzrostem zmienności. Końcówka roku była bardzo nerwowa i to przeniosło się na początek roku 2019. Niemniej wśród inwestorów zaczyna panować pozytywne nastawienie i zaczynają oni ponownie szykować się do kupowania akcji. Taka sytuacja jest widoczna przede wszystkim na Wall Street i o dziwo również na warszawskim parkiecie.
Spokojny początek tygodnia, PLN bez większych zmian
2019-01-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2914 PLN za euro, 3,7561 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8116 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7867 PLN w zestawieniu dla funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,815% w przypadku obligacji 10-letnich.
Główna para w trendzie bocznym
2019-01-06 Raport poranny FMCMTen sam stan rzeczy: To i owo oczywiście się dzieje - w polityce, gospodarce światowej etc. Na przykład było w tym tygodniu trochę istotnych odczytów makroekonomicznych - tak w Europie (UE, Strefie Euro), jak i w Stanach Zjednoczonych.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-01-04 Komentarz tygodniowy TMS BrokersRynki pozostają w trybie podwyższonej zmienności z bagażem rozterek o globalne ożywienie i ryzyka geopolityczne. W nowym tygodniu powrót do pełnej płynności powinien przynieść częściowe uspokojenie i przerzucić uwagę na wydarzenia makro. Przy gorącej debacie wokół przyszłej polityki Fed ważne będą ISM dla usług i CPI z USA oraz protokół z posiedzenia Fed.
Po burzy wychodzi słońce?
2019-01-04 Komentarz giełdowy XTBW ostatni dzień handlu pierwszego tygodnia nowego roku na rynkach akcji zapanowała zieleń. Podczas sesji azjatyckiej z trendu wyłamał się Nikkei 225, który zanotował pokaźną stratę. Niemniej po drugiej stronie znajdowały się chińskie indeksy, które opanowane przez byki pokazały znaczne zyski. Na zamknięciu Nikkei 225 zniżkował o 2,26%, natomiast Shanghai Composite rósł o 2,05%, a Hang Seng zanotował wzrost w wysokości 2,24%.
Wszystkie oczy na USA
2019-01-04 Komentarz poranny TMS BrokersRynki nie zwalniają tempa i choć dziś z parkietów zdaje się bić mniejszy pesymizm, podwyższona zmienność nie jest gwarantem spokoju. Dziś ważny dzień nie tylko dla USD, ale dla szerszego spektrum aktywów, gdyż raport z rynku pracy USA oraz wystąpienie szefa Fed to wydarzenia na skalę globalną.
Nadchodzi globalne ochłodzenie
2019-01-04 Poranny komentarz walutowy XTBGrudniowe dane o aktywności gospodarczej nie kłamią – jest coraz gorzej. Już nie tylko w Europie czy w Azji, ale także w USA. Amerykańska gospodarka, wsparta w ubiegłym roku cięciami podatków, przez większość ubiegłego roku prezentowała solidną formę, ale w grudniu i tam sprawy zaczęły się komplikować.
Spadek produkcji ropy naftowej w OPEC
2019-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚPo relatywnie słabym rozpoczęciu wczorajszej sesji, w późniejszych godzinach strona popytowa na rynku ropy naftowej nabrała więcej odwagi i ceny ropy zakończyły czwartek na plusie. Dzisiaj rano optymizm inwestorów na tym rynku się utrzymuje, a notowania surowca kontynuują wzrosty.
Comiesięczne oczekiwanie na wiadome dane
2019-01-04 Raport poranny FMCMPayrolls w programie: Jak zwykle: czekamy na tzw. non-farm payrolls, czyli dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych, dotyczące bezrobocia, zmiany zatrudnienia i płacy godzinowej (oraz wykorzystania mocy produkcyjnych). Pojawią się one o 14:30.
Gigant wskazuje na spowolnienie w Chinach
2019-01-03 Komentarz giełdowy XTBWczoraj doszło do wyraźnego odbicia na giełdach, choć później doszło do lekkiej neutralizacji na kontraktach. Dzisiaj sytuacja również wydawała się być bardzo mieszana i do końca nie wiadomo jak zakończy się dzisiejszy handel w Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Jedno jest pewne – sporo w tym wszystkim namieszał Apple, a w zasadzie jego szef Tim Cook.
Trzęsienie ziemi po ostrzeżeniu Apple
2019-01-03 Poranny komentarz walutowy XTBObawy o spowolnienie gospodarcze na świecie nie ustają. Wczoraj podkręciła je firma Apple, ostrzegając o możliwości odnotowania gorszych wyników, ze względu na malejącą sprzedaż w Chinach. Wywołało to ogromne ruchy na rynku walut – zyskał jen, traciły inne waluty.
PLN stabilny, flash-crash podczas sesji w Sydney
2019-01-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, czwartkowy handel na PLN nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach, pomimo podbicia zmienności na szerokim rynku w ostatnich godzinach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2956 PLN za euro, 3,7810 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8334 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7599 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,755% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wzmocnienie amerykańskiej waluty na początku roku
2019-01-02 Raport wieczorny FMCMAno, w dół: Można szukać rozmaitych wyjaśnień tego, że eurodolar poszedł u progu roku w dół. Innymi słowy, że dolar się wzmocnił. Na przykład: nabrał siły po tym, jak źle powiodło się Chińczykom, którzy opublikowali mizerne odczyty PMI dla przemysłu (gorsze od prognoz tak w ujęciu rządowym, jak i w wydaniu firmy Markit).
Początek roku w czerwieni
2019-01-02 Komentarz giełdowy XTBKońcówka poprzedniego roku została wręcz opanowana przez tematy związane z potyczkami handlowymi pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Pojawiające się doniesienia dotyczące kolejnych posunięć duetu Trump-Xi elektryzowały światowe parkiety. Nie powinien więc zadziwiać fakt, że kolejny rok rozpoczynamy ze wzrokiem skierowanym również w stronę Państwa Środka.
Mocny start dolara w 2019 r.
2019-01-02 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj amerykańska waluta przegrywa tylko z jenem, choć i ten ograniczył skalę swoich wzrostów, jeżeli porównamy je do tego, co było kilka godzin temu. Trudno jednoznacznie uzasadnić tak wyraźny pęd w stronę dolara, chociaż można wskazać kilka tematów. Pierwszy to próba „szacowania” prawdopodobieństwa zakończenia goverment shutdown w USA.
I zaczynamy od nowa
2019-01-02 Komentarz poranny TMS BrokersRozpoczynamy nowy rok, który z pewnością przyniesie sporo (pozytywnych miejmy nadzieję) niespodzianek, ale póki co musimy sobie poradzić z dotychczasowymi tematami, a te są niczym ból głowy po szalonej zabawie sylwestrowej. Powracają lęki związane z hamowaniem globalnego ożywienia przy akompaniamencie zmienności rynku akcji i ryzykach geopolitycznych w USA. Zły mix dla ryzyka, ale też nieprzychylny dla USD.