Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Jakby było mało problemów

Jakby było mało problemów

2018-12-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Negatywny rozpęd stał się kluczowym czynnikiem nadającym kierunek rynkom z fundamentami zostawionymi na tylnym siedzeniu. Spadkową spiralę podsyca ograniczona płynność w przedświątecznym handlu i chęć inwestorów do uporządkowania pozycji na koniec roku. Iskry optymizmu nigdzie nie widać.
Pierwsza nadwyżka budżetowa po listopadzie

Pierwsza nadwyżka budżetowa po listopadzie

2018-12-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje o poranku względnie mocny, co w dużej mierze jest zasługą słabości amerykańskiej waluty. Dolar, po chwilowej aprecjacji bezpośrednio po decyzji Rezerwy Federalnej w środowy wieczór, stracił w ciągu ostatnich godzin, a ruch ten korespondował ze spadkiem rentowności obligacji skarbowych, jaki pojawił się zaraz po publikacji komunikatu Fed.

Słabszy dolar i „risk off', PLN w konsolidacji przy 4,28 EUR/PLN

Słabszy dolar i „risk off', PLN w konsolidacji przy 4,28 EUR/PLN

2018-12-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach – eurodolar pozostaje blisko 1,1450 USD, a słabość USD po FED sprzyja kwotowaniom walut EM. Polski złoty kwotowany jest następująco:4,2852 PLN za euro, 3,7427 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7905 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7432 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,887% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przedświąteczne przetasowania

Przedświąteczne przetasowania

2018-12-21 Raport poranny FMCM
A jednak euro w górę: Ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA (tzn. najnowsza, bo mimo wszystko nie twierdzimy, że ostatnia w ogóle czy w tym cyklu), dokonana w środę wieczorem, najpierw umocniła dolara, ale potem albo jej interpretacja go osłabiła, albo też rynek skierował się ku innym faktom.
Dolar w odwrocie po FOMC

Dolar w odwrocie po FOMC

2018-12-20 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych była bez wątpienia wydarzeniem tego miesiąca. Rynek nie skupiał się jednak na samej podwyżce, która była praktycznie pewna, lecz na komunikacie i projekcjach FOMC na 2019 roku.
Tak, jak chcieliśmy, choć może jednak nie

Tak, jak chcieliśmy, choć może jednak nie

2018-12-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Za nami kolejne posiedzenie FOMC, z którego każdy wyciąga takie wnioski, jakie mu bardziej pasują. Gołębia podwyżka była tym, czego inwestorzy oczekiwali od Fed, choć ukrycie liczyli na coś więcej. Częściowe rozczarowanie przynosi kontynuację spadków na giełdach i podtrzymanie obaw o spowolnienie globalnego ożywienia. Rynek walutowy jest w rozkroku.
Krążownikowi trudno zawrócić

Krążownikowi trudno zawrócić

2018-12-20 Poranny komentarz walutowy XTB
We wczorajszym komentarzu pisałem, że usztywnianie stanowiska przez banki centralne nie pozwala im szybko reagować na zmieniającą się sytuację. Wczorajsza decyzja Fed to dobry przykład – Bank chciał zmienić stanowisko, ale jednocześnie nie miał odwagi wykonać tak dużego kroku, jakiego oczekiwał rynek. W efekcie na Wall Street indeksy spadły do najniższych w tym roku poziomów.
Fed wyhamuje z podwyżkami, QT na autopilocie

Fed wyhamuje z podwyżkami, QT na autopilocie

2018-12-20 Poranny Szkic Walutowy AFS
Fed podnosi stopy, ale zapowiada wolniejsze tempo podwyżek w 2019 r. Obniża projekcje PKB i inflacji, lecz nie wycofuje się z polityki zmniejszania sumy bilansowej (QT). Wall Street źle przyjmuje ten komunikat. S&P500 najniżej od 15 miesięcy. Obligacje w górę (ceny). Dolar tylko przejściowo wzmocniony wraca do dominującej od początku tygodnia tendencji spadkowej. Złoty stabilny, z perspektywami na wzrosty.
Rynek liczył na bardziej „gołębi” FED, PLN bez większych zmian

Rynek liczył na bardziej „gołębi” FED, PLN bez większych zmian

2018-12-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi mocniejszego dolara, oraz podbicie presji na EM, po wczorajszym posiedzeniu FED. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2888 PLN za euro, 3,7645 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7876 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7457 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,929% w przypadku obligacji 10-letnich.
Projekcje i sugestie

Projekcje i sugestie

2018-12-19 Raport wieczorny FMCM
Sytuacja na rynku: Tak więc stopa funduszy federalnych została podniesiona w USA: z zakresu 2,00 - 2,25 proc. do 2,25 - 2,50 proc. Tego właśnie oczekiwano. Dolar się umocnił, zgodnie z najbardziej podstawową interpretacją, choć może nie do końca zgodnie z krążącymi uprzednio po rynku hipotezami, które głosiły, że podwyżka będzie mieć cokolwiek gołębią wymowę.
FED przed trudną decyzją

FED przed trudną decyzją

2018-12-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Rząd rozpoczął formalne przygotowania pod scenariusz Brexitu „bez porozumienia” – odpowiednie ustawy regulujące działania instytucji, zostaną przesłane do parlamentu. EUROSTREFA / WŁOCHY: Ze strony włoskiego rządu napływają sygnały, że Komisja Europejska miała zgodzić się na przyszłoroczny deficyt budżetowy na poziomie 2,04 proc. PKB.
Gwałtowne tąpnięcie cen ropy naftowej

Gwałtowne tąpnięcie cen ropy naftowej

2018-12-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej były wyjątkowo burzliwe. Notowania tego surowca zaliczyły trzy mocno spadkowe dni, rozpoczynając od piątku. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy WTI wczoraj zeszła poniżej 47 USD za baryłkę po raz pierwszy od sierpnia 2017 roku. Z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały wczoraj do okolic 56 USD za baryłkę, czyli do najniższych poziomów od października 2017 roku.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2018-12-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie tak Fed wyobrażał sobie zakończenie tego roku. Rok, w którym ma dokonać największej ilości podwyżek od czasu kryzysu finansowego rozpoczął się w szampańskich nastrojach, zaś kończy spadkami na giełdach, załamaniem cen ropy i ogólnymi obawami o spowolnienie gospodarcze. Powstaje pytanie, czy w tym kontekście czwarta podwyżka stóp procentowych w ogóle jest potrzebna?
Gołębia podwyżka dziś wieczorem?

Gołębia podwyżka dziś wieczorem?

2018-12-19 Raport poranny FMCM
Chcą, ale nie mogą czy nie chcą, ale muszą? Truizmem, który jednak trzeba przypomnieć, by zagaić dyskusję, jest to, iż Fed od dawna jest na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Podobnie znany jest fakt, iż ta droga nie podoba się prezydentowi Trumpowi, który chciałby niskich odsetek od rosnącego zadłużenia oraz - z powodów protekcjonistycznych - życzyłby sobie osłabienia dolara.
Fed bez argumentów za podwyżką

Fed bez argumentów za podwyżką

2018-12-19 Poranny Szkic Walutowy AFS
Pogarszające się perspektywy rynku nieruchomości, spadki na Wall Street oraz silna przecena ropy naftowej wytrącają argumenty zwolennikom podwyżek stóp procentowych w USA. Dzisiejsza decyzja pod dużym znakiem zapytania. Cykl zacieśniania polityki pieniężnej Fed dobiega końca. Traci na tym dolar, zyskują waluty wrażliwe na wzrost kosztów odsetkowych.
Szeroki rynek podażowy

Szeroki rynek podażowy

2018-12-18 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Ostatnie dwie sesje w USA pociągnęły nowojorskie indeksy na roczne minima. Nie było ku temu specjalnych powodów, a jednak doszło do dwóch spadków rzędu 2 proc. każdy. Tak słaba końcówka roku jest zaskoczeniem. Być może jest to reakcja na spodziewane podniesienie stóp procentowych, ale z drugiej strony nie powinno to być zaskoczeniem. Azja w reakcji na to również się zaczerwieniła.
Kolejny rekord wydobycia ropy z łupków w USA

Kolejny rekord wydobycia ropy z łupków w USA

2018-12-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej nadal są fatalne. Po ponad trzech tygodniach konsolidacji cen tego surowca, znów na rynku tym zaczęła dominować strona podażowa. Wczoraj cena amerykańskiej ropy naftowej WTI spadła poniżej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę, a dzisiaj rano zeszła poniżej poziomu 49 USD za baryłkę.
Ostrożna obojętność

Ostrożna obojętność

2018-12-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Jeden dzień bliżej świąt da się odczuć na rynkach finansowych w postaci nieskorelowanych zmian cen aktywów. Rynek akcji wybrał drogę na południe, ale waluty wybrały względne wystawanie w miejscu. Surowce prezentuje mix ze spadkami cen ropy, ale przy wzroście złota. Osobiście staram się nie wyciągać pochopnych wniosków z zachowania aktywów.
Trend silny, ale boczny

Trend silny, ale boczny

2018-12-18 Raport poranny FMCM
Oto i eurodolar: Znów nie dzieje się tu nic przełomowego. Eurodolar klaruje się na poziomie 1,1370. Odbił się w piątek od 1,1275, tak więc bez problemu utrzymaną starą konsolidację, która trwa od połowy listopada, a w szerszym sensie nawet i od października.
Złoto drożeje, dolar traci

Złoto drożeje, dolar traci

2018-12-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przyniósł kontynuację awersji do ryzyka na rynkach finansowych. Słabsze dane z USA przełożyły się na przecenę dolara, drożeje zaś złoto, którego cena jest najwyżej od kilku miesięcy. Dalsze umocnienie złotego blokowane jest przez brak porozumienia co do włoskiego budżetu.