Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Szterling po 4,9 PLN, EBC w kalendarzu

Szterling po 4,9 PLN, EBC w kalendarzu

2019-01-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach. Eurodolar nieznacznie podbija, jednak nie rzutuje to zachowanie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2888 PLN za euro, 3,7674 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7884 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9237 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,851% w przypadku obligacji 10-letnich.
Powiew optymizmu z Książęcej

Powiew optymizmu z Książęcej

2019-01-23 Komentarz giełdowy XTB
Środa na europejskich parkietach upływa w spokojnej atmosferze, czemu sprzyjał pusty kalendarz makroekonomiczny oraz brak nowych informacji z frontu handlowego. W takich okolicznościach bardzo dobrze radzi sobie jednak polski parkiet, a indeks blue chipów wychodzi na najwyższe poziomy od lutego 2018 roku.

Czekając na cokolwiek

Czekając na cokolwiek

2019-01-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki finansowe stanęły w miejscu, a inwestorzy zdają się czekać na rozwój wypadków w kluczowych kwestiach, jak rozmowy handlowe, government shutdown, brexit i inne. Jednak rośnie ryzyko, że jeśli prędko nie zobaczymy przebłysku optymizmu w którejś kwestii, cały entuzjazm z przełomu roku wyparuje na dobre.
Gospodarka na rozdrożu

Gospodarka na rozdrożu

2019-01-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejne dane jasno pokazują, że bardzo dobra jeszcze niedawno sytuacja gospodarcza ulega stopniowemu pogorszeniu. W takich okolicznościach idealnie byłoby wygasić istotne ogniska niepewności, których nie brakuje. W dzisiejszym komentarzu wracamy do polityki USA i jej wpływu na gospodarkę oraz rynki.
Dolar nie ma większego pola do umocnienia w krótkim terminie…

Dolar nie ma większego pola do umocnienia w krótkim terminie…

2019-01-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: We wczorajszym wystąpieniu w parlamencie, premier May nie przedstawiła konkretnego planu działań w temacie Brexitu. Dała jedynie do zrozumienia, że rząd będzie chciał bardziej współpracować z parlamentem, odrzuciła też możliwość przeprowadzenia drugiego referendum, oraz odroczeniu terminu wyjścia z UE.
Grudzień przyniósł gospodarcze ochłodzenie

Grudzień przyniósł gospodarcze ochłodzenie

2019-01-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Znamy już komplet ważniejszych danych miesięcznych z polskiej gospodarki za grudzień. Serię tę rozpoczęła niepokojąca publikacja indeksu PMI, zaś ochłodzenie w przemyśle potwierdziły dane o produkcji. Część konsumencka wyglądała lepiej, jednak i tu dane sumarycznie okazały się słabsze od oczekiwań.
Dzień Świstaka

Dzień Świstaka

2019-01-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Zaczynamy tydzień jeszcze raz, gdyż pod nieobecność inwestorów z USA wczoraj wyceny aktywów nie uległy większym zmianom. Nie zmieniła się też sytuacja w kwestii brexitu, gdzie plan B Theresy May okazał się planem A z nadzieją na ustępstwa UE albo cudowną zgodę członków Izby Gmin.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pokazał wczoraj, jakiego brexitu oczekuje.
May pod obstrzałem po prezentacji Planu B

May pod obstrzałem po prezentacji Planu B

2019-01-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła plan B dotyczący Brexitu po kompromitującej porażce w parlamentarnym głosowaniu z ubiegłego tygodnia. Plan B okazał się tak naprawdę Planem A i Wielka Brytania nie jest ani o krok bliżej wyjścia z Wielkiej Brytanii w ramach porozumienia.
Znów ZEW

Znów ZEW

2019-01-22 Raport poranny FMCM
Kalendarz makro: O 11:00 ukaże się wskaźnik instytutu ZEW z Niemiec. ZEW - czyli Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung - to instytucja z miasta Mannheim, która przygotowuje swoiste sondaże, wypełniane przez 350 ekspertów finansowych. Wartość finalnego wskaźnika, opisującego w syntetyczny sposób przewidywania analityków co do kondycji ekonomicznej Niemiec, waha się od -100 pkt do +100 pkt.
PLN bez większych zmian, sprzedaż detaliczna w kalendarzu

PLN bez większych zmian, sprzedaż detaliczna w kalendarzu

2019-01-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie głównych par oraz złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2818 PLN za euro, 3,7703 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7780 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8579 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,852% w przypadku obligacji 10-letnich.
Spowolnienie w Chinach zbiera swoje żniwa

Spowolnienie w Chinach zbiera swoje żniwa

2019-01-21 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia zaczyna się w niezbyt dobrych nastrojach na rynkach finansowych. Jest to prawdopodobnie powiązane z dzisiejszymi informacjami napływającymi z Chin, które w niezbyt udany sposób nastroiły inwestorów na rynku azjatyckim oraz europejskim. Warto wspomnieć o tym, że Stany Zjednoczone odpoczywają dzisiejszego dnia ze względu na obchody Dnia Martina Luthera Kinga.
Dolar dobrze zaczął tydzień

Dolar dobrze zaczął tydzień

2019-01-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: CHINY/ DANE: W poniedziałek nad ranem napłynęły kluczowe dane nt. dynamiki PKB w IV kwartale, oraz grudniowych danych nt. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, oraz inwestycji w aglomeracjach. Dynamika spowolniła do 1,5 proc. k/k i 6,4 proc. r/r, ale z tym rynek się liczył. W ujęciu całego 2018 r. wzrost wyniósł 6,6 proc. i był najniższy od 28 lat.
Niebezpieczna gra

Niebezpieczna gra

2019-01-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Pod nieobecność inwestorów z USA (święto bankowe) handel w poniedziałek nie powinien nabrać tempa. Jedyny raport wart uwagi, dane o PKB z Chin, już za nami, a i one wypadając zgodnie z oczekiwaniami, nie dały impulsu do ożywienia handlu. Sentyment wobec ryzyka blednie przy braku świeżych informacji dotyczących negocjacji handlowych USA-Chiny i zakończenia government shutdown. Pozostaje brexit.
Polityka poza Davos

Polityka poza Davos

2019-01-21 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu odbędzie się szczyt w Davos, gdzie tradycyjnie spotykają się najważniejsi światowi przywódcy. Jednak o ile kwestie polityczne w ostatnim czasie faktycznie wywołują dużo emocji, ta polityka rozgrywać się będzie poza Davos. W Europie inwestorzy czekać będą na pierwsze posiedzenie EBC oraz przyglądać się spektaklowi pod tytułem „Brexit”.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-01-18 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Na rynkach zauważalna jest chęć podtrzymania rajdu apetytu na ryzyko, jednak wiara w trwałość odbicia nie jest duża i potrzebuje systematycznego dostarczania świeżego paliwa. Pomocne mogą się okazać dane opisujące tempo globalnego ożywienia, więc PKB z Chin i indeksy PMI z Eurolandu będą na pierwszym planie. Interesujące będą też komentarze z Banku Japonii i EBC. Poza tym czekamy na nowe informacje dotyczące brexitu i government shutdown.
Zdumiewający styczeń na parkietach

Zdumiewający styczeń na parkietach

2019-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Początek roku na światowych rynkach akcji przebiega wyjątkowo udanie. Ważniejsze indeksy praktycznie na całym globie zanotowały przez kilkanaście pierwszych dni rozpoczynającego się roku wyśmienity rezultat. A jeszcze nie tak dawno temu świat z przerażeniem przyglądał się kolejnym spadkom na Wall Street.
Plany zaostrzenia amerykańskich sankcji na Iran

Plany zaostrzenia amerykańskich sankcji na Iran

2019-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo rosnącej produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz obaw o spowolnienie w globalnej gospodarce, strona popytowa na rynku ropy naftowej radzi sobie dobrze. Cena tego surowca gatunku WTI sięga obecnie już poziomu 53 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zbliżają się do 62 USD za baryłkę.
Koniec wojny handlowej na horyzoncie?

Koniec wojny handlowej na horyzoncie?

2019-01-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień handlowy przyniósł wzrosty na chińskich indeksach giełdowych, choć z drugiej strony na rynku walutowym o poranku panuje spokój. Dzisiejszy dzień zostanie zdominowany przez dane z krajowej gospodarki. Przed godziną 9:00 złoty pozostaje względnie stabilny, a rentowność 10-letniej obligacji oscyluje nieco powyżej 2,82%.
GBP/PLN najwyżej od listopada

GBP/PLN najwyżej od listopada

2019-01-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego funta, co znajduje również odzwierciedlenie w kursie GBP/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2881 PLN za euro, 3,7651 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7868 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8794 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,83% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar nadal przyzwoicie…

Dolar nadal przyzwoicie…

2019-01-17 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska podtrzymywała w czwartek mocną pozycję, USD stracił tylko w relacji do JPY i GBP. Wsparciem były gorsze nastroje (awersja do ryzyka, co tłumaczy silniejszego jena) będące wynikiem obaw, co do dalszych relacji amerykańsko-chińskich, po tym jak wzrosło prawdopodobieństwo nałożenia obostrzeń na chińskie koncerny telekomunikacyjne.