Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Doniesienia dot. Brexit'u poprawiły nastroje, PKB dla Polski w kalendarzu
2018-11-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi większych emocji. Złoty pozostaje w ramach konsolidacji, a szeroki rynek zanotował lekkie odbicie na bazie spekulacji dot. zbliżenia stanowisk ws. Brexit'u. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2909 PLN za euro, 3,8011 PLN wobec dolara amerykańskiego,3,7732 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9502 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,233% w przypadku obligacji 10-letnich.
Układ graniczny i poranne dane makro
2018-11-14 Raport poranny FMCMGdzie stoimy? Dane makro, o których mowa, są poranne, a po części i nocne. To dlatego, że dynamikę PKB Japonii za III kw. 2018 poznaliśmy przed pierwszą w nocy. Annualizowany rezultat to -1,2 proc., gdy oczekiwano -1 proc., tak więc rezultat ów jawi się jako słaby.
Duża produkcja i obawy o popyt i spadki cen ropy naftowej
2018-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej znajdują się pod wyraźną presją podaży już od początku października. Systematyczne, gwałtowne przeceny doprowadziły ceny ropy do 20-procentowej zniżki w ciągu zaledwie kilku tygodni. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zeszła już poniżej 60 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent nie przekraczają 70 USD za baryłkę.
Zielona siła na głównej parze
2018-11-13 Raport poranny FMCMSytuacja na dolarze, euro i funcie: Obiegowe banknoty Rezerwy Federalnej mają tak naprawdę różny kolor, ale najczęściej utożsamia się dolara z zielenią. Szczególnie dobrze rozpoznawalny jest charakterystyczny banknot jednodolarowy.
Inaczej niż zwykle
2018-11-13 Komentarz poranny TMS BrokersŚwieży napływ informacji (i to pozytywnych) dotyczących negocjacji handlowych USA-Chiny pomaga odmienić klimat na rynkach po dość ponurym poniedziałku, gdzie USD był królem, a rynek akcji świecił się na czerwono. EUR pozostaje największym przegranym na starcie tygodnia, słabo ma się też GBP. Złoty nie miał łatwo w świątecznych warunkach, ale nie spodziewamy się rozwinięcia osłabienia.
Dolar najdroższy w tym roku
2018-11-13 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek miał być teoretycznie spokojnym dniem na rynku, ale okazało się inaczej. Jeszcze przed godziną 8:00 mieliśmy atak na 1,13 na parze EURUSD i okazał się on udany, a konsekwencji złoty wyraźnie tracił. Dziś Włochom mija termin na przedstawienie poprawionego budżetu, ale wszystko wskazuje na to, że nadal nie są oni skłonni do zmian i to jest główny powód słabości europejskich walut. Nadal ogromny znak zapytania wisi też nad porozumieniem z Wielką Brytanią.
Co z tym nastrojem?
2018-11-09 Komentarz giełdowy XTBNastroje na rynkach finansowych w końcówce tygodnia są bardzo mieszane. Z jednej strony trudno szukać konkretnej przyczyny spadków, choć z drugiej strony nie było również tak silnych podstaw do gigantycznego odbicia, które miało miejsce od końca października, w szczególności na Wall Street. Jakie są wobec tego nastroje konsumentów? Czy jest to jedynie realizacja zysków z ostatnich kilku wzrostowych sesji?
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-11-09 Komentarz tygodniowy TMS BrokersJeśli w kolejnych dniach mamy oglądać poprawę rynkowego sentymentu, inwestorzy potrzebują wsparcia w danych dla optymistycznych perspektyw globalnego ożywienia. Nie będzie o to łatwo przy spodziewanym skurczeniu się PKB Niemiec i spowolnieniu w chińskim przemyśle, ale dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii i Australii powinny być mocne.
Dolar zignorował wyższe odczyty PPI, ale…
2018-11-09 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutTeoretycznie dane nt. inflacji w cenach producentów (PPI) nie są publikacją, która szczególnie pasjonuje rynki finansowe. Niemniej opublikowane dzisiaj dane powinny przykuć naszą uwagę, gdyż wypadły wyraźnie powyżej szacunków rynku, a odczyt bazowy przyspieszył do 0,5 proc. m/m i 2,6 proc. r/r przy prognozach 0,2 proc. m/m i 2,3 proc. r/r.
Bez czasu na odpoczynek
2018-11-09 Komentarz poranny TMS BrokersRajd ulgi po wyborach do Kongresu USA okazał się przejściowy, a temat słabości USD odchodzi w zapomnienie pod pretekstem niezmienionego komunikatu FOMC. Sentyment jest kruchy i żaden ruch nie będzie trwały, jeśli nie będzie systematycznie pobudzany impulsami. Piątek jest dniem odwrotu przed weekendem.
Fed szykuje rynki na kolejną podwyżkę
2018-11-09 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze posiedzenie Fed nie przyniosło niespodzianek, a jednak to dolar był górą na końcu dnia. Inwestorzy przypomnieli sobie, że ostatecznie to w USA, nie zaś w Europie czy Azji rosną obecnie stopy procentowe.
Czy FOMC da impuls dolarowi?
2018-11-08 Komentarz giełdowy XTBCzwartkowa sesja wydaje się być klasyczną korektą po ostatnim odreagowaniu na światowych rynkach akcji. Najważniejszym wydarzeniem dzisiaj jest decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Czy FOMC będzie miał wpływ na rynki?
Rada nie boi się wyższej inflacji
2018-11-08 Poranny komentarz walutowy XTBŚroda na rynkach stała pod znakiem reakcji inwestorów na wynik wyborczy w USA i wydawało się, że nic tego nie przyćmi. Faktycznie w Polsce decyzja Rady Polityki Pieniężnej była jedynie tłem, ale tłem bardzo ciekawym. Dziś z kolei przed nami posiedzenie Fed.
Złoty mocniejszy w ramach konsolidacji, FED w kalendarzu
2018-11-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi pewne wytłumienie nastrojów przed wieczornym FED'em. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2878 PLN za euro, 3,7516 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7443 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9184 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,212% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wybory w USA pomagają GPW
2018-11-07 Komentarz giełdowy XTBWydarzeniem wczorajszej nocy były wybory w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z sondażami, całkowity bilans zysk i strat jest korzystny dla Demokratów, co może zablokować kolejne działania Donalda Trumpa. W efekcie osłabia się dolar, co pomaga rynkom wschodzącym, a polskie blue chipy notują kolejny dzień solidnego odbicia.
Powyborcze osłabienie waluty USA
2018-11-07 Raport poranny FMCMCo na głównej? Otóż na głównej parze walutowej mamy teraz kurs 1,1480. To znaczy, że przebijany jest opór w rejonie 1,1450, który bronił się już w ostatnich dniach - po uprzednim wzmocnieniu dolara (dość przypomnieć, że na przełomie października i listopada mieliśmy zejście do 1,13).
Kontynuacja spadków cen ropy naftowej
2018-11-07 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co przynosi kontynuację ruchów z wcześniejszych tygodni, co oznacza dalsze spadki cen. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI w rezultacie zeszły już poniżej 62 USD za baryłkę, a cena europejskiej ropy Brent porusza się tuż poniżej 72 USD za baryłkę.
Jeden powód mniej do zmartwień
2018-11-07 Komentarz poranny TMS BrokersWybory do Kongresu zdają się przynosić spodziewany rezultat, przez co rynki finansowe zachowują spokój. USD lekko traci, ale więcej tutaj z kontynuowanej redukcji pozycji niż rozgrywania wyników wyborów. Jedne czynnik ryzyka mniej na liście powinien ułatwić rajd ulgi ryzykownych aktywów.
Trump przegrywa, dolar traci
2018-11-07 Poranny komentarz walutowy XTB„Ogromny sukces dzisiejszego wieczora. Dziękuję Wam wszystkim” – tak brzmiał pierwszy tweet prezydenta Trumpa po tym, jak zaczęły napływać wstępne wyniki wyborów. Pasowałby do sytuacji sprzed dwóch lat, ale teraz Trump po prostu te wybory przegrał. Czeka nas zapewne długa kampania prezydencka.
Trudniejsza sytuacja Trumpa po wyborach. Dolar traci.
2018-11-07 Poranny Szkic Walutowy AFSSukcesy prezydenta D. Trumpa jak dotąd wspierały dolara. Wynik wyborów do Kongresu, choć zgodny z oczekiwaniami, za taki uznać raczej nie można. Spodziewamy się słabszej postawy waluty USA w nadchodzących tygodniach. Dziś posiedzenie Fed. Możliwa zwiększona zmienność kursów.