Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

USA nam przeszkodzi

USA nam przeszkodzi

2007-10-16 Komentarz poranny DM IDMSA
Początek tygodnia był moim zdaniem przygotowaniem przed atakiem na szczyty hossy. WIG20 rozpoczął sesję niewiele poniżej swojego historycznego maksimum i przez cały dzień konsolidował się w pobliżu tego poziomu.
Wczorajszy odczyt CPI w Polsce zaskoczył obserwatorów

Wczorajszy odczyt CPI w Polsce zaskoczył obserwatorów

2007-10-16 Poranny Szkic Walutowy AFS
Wczorajszy odczyt CPI w Polsce zaskoczył obserwatorów. Teoretycznie wszyscy nastawiali się na to, że niespodzianka tego rodzaju wcześniej czy później będzie miała miejsce, ale raczej nikt nie spodziewał się, iż nastąpi to tak szybko.

Inflacja w Polsce przerosła oczekiwania

Inflacja w Polsce przerosła oczekiwania

2007-10-15 Raport popołudniowy FMCM
Zgodnie z oczekiwaniami dzisiejszy dzień miał względnie spokojny przebieg, a warunki na rynku złotego dyktowały dane makro na temat inflacji CPI. Rynek eurodolara kontynuował ruch w ramach scenariusza stopniowych wzrostów w kierunku 1,4280.
Inflacja przyspiesza wynagrodzenia zwalniają

Inflacja przyspiesza wynagrodzenia zwalniają

2007-10-15 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Za sprawą szybko rosnących cen żywności inflacja we wrześniu wzrosła do 2,3 proc. z 1,5 proc. w sierpniu. Ekonomiści oczekiwali inflacji na poziomie 1,9 proc. Przyspieszenie inflacji nie musi być groźne, o ile okaże się rzeczywiście jednorazowym efektem np. niskiej bazy z ubiegłego roku.
Utrzymywanie się istotnej presji inflacyjnej

Utrzymywanie się istotnej presji inflacyjnej

2007-10-15 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Dane z Polski potwierdzają utrzymywanie się istotnej presji inflacyjnej; wzrost średniego wynagrodzenia mierzony do analogicznego okresu roku poprzedniego wynosi 9,5%; a inflacja CPI podskoczyła o 0,8%m/m, do wartości 2,3% r/r. Deficyt na rachunku obrotów bieżących wynosi 637 mln EUR. Reakcją rynku był atak na wsparcia 2,60 i 3,70, próba ta okazała się nieudana.
GPW: Wzrosty na początku tygodnia

GPW: Wzrosty na początku tygodnia

2007-10-15 Komentarz giełdowy Gold Finance
Zgodnie z przewidywaniami piątkowa wzrostowa sesja w USA wpłynęła na dobre otwarcie sesji na giełdzie w Warszawie. Indeksy otworzyły się na plusach, odrabiając tym samym straty z poprzedniej sesji. Początek notowań był bardzo spokojny, a obroty w pierwszej godzinie handlu nie przekroczyły 100 mln złotych.
Dolar mocniejszy po danych z USA

Dolar mocniejszy po danych z USA

2007-10-15 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Indeks NY Empire State, opisujący kondycję gospodarczą w rejonie Nowego Jorku, niespodziewanie wzrósł w październiku do 28,75 pkt. z 14,7 pkt. we wrześniu. Tym samym ma on najwyższą wartość od lipca 2004 roku.
Rekordowo silny złoty

Rekordowo silny złoty

2007-10-15 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Podczas dzisiejszej sesji wzrost kursu euro względem dolara kolejny raz zatrzymał się na poziomie 1,4240. Na niepowodzenie próby przebicia tego oporu mogły mieć wpływ najnowsze dane makro ze Stanów Zjednoczonych.
Chiny windują cenę miedzi

Chiny windują cenę miedzi

2007-10-15 Komentarz towarowy X-Trade Brokers
Ceny miedzi wzrosły po spekulacjach, iż popyt ze strony Chin pozostanie na wysokim poziomie. Chiny są największym konsumentem tego metalu na świecie i import miedzi, używanej głownie do produkcji rur i kabli, wzrasta.
Złoto - końca zwyżki nie widać

Złoto - końca zwyżki nie widać

2007-10-15 Komentarz X-Trade Brokers
Ceny złota po raz kolejny biją rekordy, tym razem napędem dla kupujących jest obawa o presję inflacyjną, która wynika z wysokich cen ropy na rynkach światowych. Spięcia na linii Turcja – Irak i związane z tym obawy o możliwą interwencję wojsk tureckich w północnej części Iraku wywołały kolejną falę wzrostu cen ropy.
Funt zyskuje do dolara

Funt zyskuje do dolara

2007-10-15 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Brytyjski funt, podobnie jak euro i szwajcarski frank, rozpoczął nowy tydzień od umocnienia w relacji do dolara. O godzinie 12:58 kurs GBP/USD testował poziom 2,0421 dolara, wobec 2,0356 dolara w piątek na zamknięciu.
Złoty czeka na dane makro

Złoty czeka na dane makro

2007-10-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Pierwszą sesję tygodnia rozpoczynamy w pobliżu poziomów z piątkowego zamknięcia. Obserwowana od dłuższego czasu aprecjacja złotego, z każdym dniem przynosi nam coraz niższe poziomy kursu EUR/PLN oraz USD/PLN. Obserwując zachowaniem rynku zagranicznego, z którym rodzima waluta jest mocno skorelowana, wydaje się, że proces ten może jeszcze potrwać.
Tydzień: Wysyp świeżych danych

Tydzień: Wysyp świeżych danych

2007-10-15 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Publikacji danych makroekonomicznych przewidzianych na ten tydzień, starczyłoby na dwa kolejne. Do tego spółki giełdowe zaczynają raportować osiągnięcia za III kwartał. Zaczynamy już dziś od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Oczekiwany jest wzrost w granicach 10 proc. Dziś poznamy także wrześniowa inflację oraz bilans płatniczy Polski za sierpień.
Pod koniec tygodnia odbędzie się szczyt grupy G-7

Pod koniec tygodnia odbędzie się szczyt grupy G-7

2007-10-15 Poranny Szkic Walutowy AFS
Pod koniec tygodnia odbędzie się szczyt grupy G-7, który zawsze jest powodem do ożywionej spekulacji o możliwości pojawienia się „słownych interwencji” dotyczących sytuacji na rynkach finansowych. Z pewnością z ust prezydenta Francji ponownie padną słowa podkreślające jego niezadowolenie z obecnej siły euro.
Sentyment do akcji i ryzyka pozostaje dobry

Sentyment do akcji i ryzyka pozostaje dobry

2007-10-15 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Dobre, lub lepsze od oczekiwań dane makro z amerykańskiej gospodarki pomogły giełdzie, jednak na rynku walutowym efekty były mniej wyraźne. Dolar umocnił się, jednak nie był w stanie pokonać silnego technicznego wsparcia przy 1.4150.
Powrót wzrostów

Powrót wzrostów

2007-10-15 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Po piątkowym spadku, który sprowadził indeks dużych spółek do poziomu 3879,19 pkt. (-0,79 proc.), w poniedziałek na warszawskiej giełdzie powinien ponownie zagościć optymizm. Piątkowy spadek nosił bowiem znamiona ruchu korekcyjnego, który przy braku wyraźnego pogorszenia klimatu inwestycyjnego na światowych parkietach, ma szanse ograniczyć się tylko do jednego dnia.
Złoty powinien czekać na popołudniowe dane

Złoty powinien czekać na popołudniowe dane

2007-10-15 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Poniedziałkowy poranek przynosi stabilizację notowań złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 9:20 kurs USD/PLN testował poziom 2,6186 zł, EUR/PLN 3,7155 zł, natomiast CHF/PLN 2,2103 zł. We wszystkich tych trzech przypadkach oznacza to spadek o 0,1 grosza w relacji do poziomów z piątkowego zamknięcia.
Bliżej szczytów niż wsparć

Bliżej szczytów niż wsparć

2007-10-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa sesja na GPW minęła spokojnie w zakresie konsolidacji z ostatnich dni. WIG20 na skutek słabej sesji w USA rozpoczął notowania z 25 pkt luki na poziomie 3868 pkt. Wsparcie w okolicy 3850 pkt zostało jednakże wybronione, a na zakończeniu sesji indeks znajdował się w okolicy dziennych maksimów na 3879 pkt (-0,79%).
Polski kalendarz wydarzeń

Polski kalendarz wydarzeń

2007-10-15 Raport poranny FMCM
Początek tygodnia zapowiada się raczej spokojnie, przynajmniej jeśli chodzi o szeroki rynek, gdyż w przypadku złotego, to właśnie dziś poznamy kluczowe informacje natury fundamentalnej, a mianowicie inflację CPI oraz dynamikę płac, które uzupełnione zostaną jeszcze poprzez wynik deficytu na rachunku obrotów bieżących (wszystkie dane poznamy o 14:00).
Udany tydzień

Udany tydzień

2007-10-15 Komentarz poranny DM IDMSA
Najważniejszą sesją ostatniego tygodnia na giełdzie była sesja wtorkowa. Doszło na niej do przełamania przez WIG20 technicznego oporu na poziomie 3763 punktów. Ten techniczny sygnał kupna zbiegł się z atakiem bardzo agresywnego popytu, co spowodowało powiększenie wybicia i wytworzenie bardzo pozytywnej w wymowie długiej białej świecy na indeksie. Zasadniczo ta jedna sesja przesądziła o dobrych nastrojach w całym tygodniu.