Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Sądny tydzień dla dolara
2008-01-14 Codzienny Puls Rynku IDM SAMiniony tydzień przyniósł rozstrzygnięcie dłuższej konsolidacji, którą obserwowaliśmy na niektórych parach walutowych, w tym eurodolarze. Przełomowy okazał się czwartek, kiedy to poznaliśmy decyzję Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Oba banki pozostawiły koszt pieniądza na niezmienionym poziomie.
Sytuacja na GPW zła, ale w poniedziałek możliwe odbicie
2008-01-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuTydzień na warszawskiej giełdzie ma szanse rozpocząć się od odbicia. Wyprzedany rynek, na który nie docierają nowe podażowe impulsy, może w poniedziałek, po niższym otwarciu, prowokować nieśmiałe kupno przecenionych w ostatnich dniach akcji. Zwłaszcza, że publikowane dziś raport makroekonomiczne nie tworzą szczególnie dużego zagrożenia dla ewentualnego odbicia.
Tydzień bogaty w publikacje makroekonomiczne
2008-01-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuRozpoczynający się tydzień będzie bogaty w publikacje makroekonomiczne, które mogą wywołać sporo zamieszania na forexie. Inwestorzy m.in. dowiedzą się jak w USA w grudniu kształtowała się inflacja, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa i sytuacja na rynku nieruchomości w USA. Zostanie też opublikowany raport stanie o amerykańskiej gospodarki zwany Beżową Księgą.
Końca nie widać?
2008-01-14 Komentarz poranny DM IDMSAOstatnie dni okazały się być dla szerokiego rynku wielkim dramatem i należałoby zadać sobie pytanie skąd aż tak wielka słabość naszego parkietu. Widać przecież, że za spadki nie odpowiadają jedynie indeksy zagraniczne – gdy rynek amerykański spadał, traciły na wartości również i nasze indeksy, lecz gdy na Wall Street zagościły wzrosty, w Warszawie nadal trwała przecena.
Cztery istotne publikacje makroekonomiczne
2008-01-14 Poranny Szkic Walutowy AFSW dzisiejszym dniu w kalendarzu mamy cztery istotne publikacje makroekonomiczne. Już o 10:30 opublikowany zostanie odczyt inflacji w cenach producenta (PPI) w Wielkiej Brytanii za grudzień. Należy spodziewać się wskaźnika głównego na poziomie 0,6% m/m i 4,6% r/r oraz bazowego – 0,2% m/m i 2,3% r/r.
Zaniepokojeni mogą być posiadacze funta brytyjskiego
2008-01-11 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSOstatni dzień tygodnia charakteryzował się małą zmiennością na rynkach walutowych. Kursy najważniejszych dla nas par walutowych pozostawały stabilne. O godzinie 15.00 wyglądały one następująco: EURPLN 3,5820; USDPLN 2,4210 oraz EURUSD 1,4795.
Podsumowanie złotego
2008-01-11 X-Trade Brokers - Puls RynkuPiątkowe notowania złotego upływają pod znakiem stabilizacji. Kurs USD/PLN od początku dnia pozostaje w ograniczonym przedziale wahań 2,4170-2,4260 zł, natomiast kurs EUR/PLN 3,5770-3,5840 zł. Polska waluta tym samym naśladuje podobne zachowanie eurodolara, który po wczorajszym silnym wzroście, dziś nieznacznie koryguje, konsolidując się poniżej poziomu 1,48 dolara.
Słaby dolar dalej nie słabnie
2008-01-11 Komentarz popołudniowy TMS BrokersPo wczorajszych silnych spadkach dolara obserwowaliśmy dziś uspokojenie sytuacji na rynkach. Doszło do konsolidacji eurodolara w okolicach poziomu 1,4780. Najbliższe wsparcia to 1,4740 oraz 1,4660. Słabnący dolar umacniał się rano jedynie do funta.
Uspokojenie na koniec tygodnia
2008-01-11 Raport popołudniowy FMCMPomimo jasnego sygnału ze strony banków centralnych USA i Strefy Euro, że różnica stóp procentowych w najbliższym czasie będzie się przesuwać na rzecz euro, który doprowadził do mocnej przeceny dolara w dniu wczorajszym dziś rynek nieco się uspokoił, a zwolennicy wspólnej waluty oddali dziś nieco pola popytowi na USD.
Rośnie deficyt handlowy USA
2008-01-11 X-Trade Brokers - Puls RynkuDeficyt handlu zagranicznego USA w listopadzie wzrósł o 9,3 proc. i sięgnął poziomu 63,1 mld USD, wobec 57,77 mld USD deficytu (po korekcie) w październiku. Rynkowe prognozy deficytu handlowego wahały się od 58 mld USD do 63 mld USD, przy średniej na poziomie 59,5 mld USD deficytu.
Kurs EUR/USD koryguje czwartkowy wzrost
2008-01-11 X-Trade Brokers - Puls RynkuW piątek kurs EUR/USD znajduje się pod lekką presją sprzedających. O godzinie 13:18 para ta testowała poziom 1,4775 dolara, wobec 1,4805 dolara pod koniec wczorajszego dnia. Notowania eurodolara dziś korygują czwartkowy silny wzrost, sprowokowany m.in. "gołębią" wypowiedzią szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke.
Komentarze bankierów wzmocniły euro
2008-01-11 Komentarz poranny TMS BrokersCzwartkowa sesja na rynku walutowym przyniosła rozstrzygnięcie trwającej od kilku dni konsolidacji. Większość inwestorów wstrzymywała się w ostatnich dniach z decyzjami czekając na rozstrzygnięcie sytuacji na parze EUR/USD. Para ta także utknęła od początku tygodnia w wąskim przedziale wahań, ponieważ inwestorzy czekali na publikowane wczoraj decyzje ECB oraz Banku Anglii.
Chiński eksport słabnie, gospodarka też?
2008-01-11 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Nadwyżka w handlu zagranicznym Chin skurczyła się w grudniu do 22,7 mld USD z 26,2 mld w listopadzie. Tempo wzrostu eksportu spadło do 21,7 z 22,8 proc. Za jedną z głównych przyczyn wolniejszego wzrostu eksportu uważa się spowolnienie gospodarcze w Stanach.
Fed jest gotowy dalej obniżać stopy
2008-01-11 Codzienny Puls Rynku IDM SACzwartek charakteryzował się dość dużą zmiennością na wszystkich rynkach. Zapoznaliśmy się z decyzją Banku Anglii i ECB odnośnie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami analityków stopy pozostały na niezmienionym poziomie odpowiednio 5,5% i 4.0%.
Bilans handlowy i ceny importu
2008-01-11 X-Trade Brokers DailyDziś podane będą dane dotyczące bilansu handlowego w Stanach Zjednoczonych w listopadzie oraz ceny importu za grudzień. Rynek oczekuj, że deficyt handlowy wzrośnie z 57,8 mld USD w październiku do 59,3 mld USD, co jest i tak poziomem niższym niż deficyty notowane na początku 2007 roku czy przez większość 2006 roku.
Gorsze dane o produkcji przemysłowej na Wyspach
2008-01-11 X-Trade Brokers - Puls RynkuW listopadzie produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i wzrosła o 0,4 proc. rok do roku. Rynek szacował, że produkcja wzrośnie odpowiednio o 0,1 proc. i 0,5 proc., po tym jak w październiku produkcja była wyższa o 0,5 proc. miesięcznie i 1 proc. rocznie.
Fala umorzeń
2008-01-11 Komentarz poranny DM IDMSAMimo niezłej środowej sesji w USA, czwartek na GPW upłynął pod znakiem kontynuacji spadków. Podobnie jak dzień wcześniej, przecena najmocniej dotknęła szeroki rynek, choć i największe spółki nie mogły oprzeć się fali wyprzedaży.
Berananke i Trichet rozwiali wątpliwości
2008-01-11 Raport poranny FMCMKońcówka tygodnia przyniosła uwolnienie magazynowanej od początku tygodnia energii. Inwestorzy, którzy od poniedziałku do środy unikali odważniejszych posunięć, gdyż nie byli pewni obrazu sytuacji i woleli poczekać na wypowiedzi głów banków centralnych Strefy Euro i USA, wczoraj z dużym animuszem przystąpili do zwierania transakcji.
Brak reakcji na deklarację szefa Fed?
2008-01-11 Komentarz ExpanderaSłabość warszawskiej giełdy nie może dziwić w kontekście niespokojnej atmosfery na świecie, ale jednocześnie tempo wyprzedaży akcji jest na tyle duże, że zaskakuje nawet nas, którzy od dłuższego czasu jesteśmy pesymistycznie nastawieni do koniunktury.
Skąd taka siła naszej waluty?
2008-01-11 Poranny Szkic Walutowy AFSSiła, którą prezentuje złoty podczas jednoczesnej wyprzedaży na warszawskiej giełdzie oraz umocnienia jena i franka szwajcarskiego do dolara oraz euro (są to najłatwiej obserwowalne wskaźniki tego, na jak ryzykowną postrzegana jest sytuacja na rynkach finansowych), może wydawać się wprost zadziwiająca.