Gorączka złota trwa

Gorączka złota trwa
Analiza Open Finance
Data dodania: 2008-02-05 (14:43)

W połowie stycznia nastroje wśród inwestorów były fatalne. Na praktycznie wszystkich światowych parkietach widzieliśmy odwrót od rynku akcji, co przekładało się na kilkuprocentowe spadki indeksów dzień za dniem.

W tym samym czasie złoto ustanawiało nowe rekordy, przekraczając 14 stycznia pierwszy raz historii poziom 900 USD za uncję. To nie był koniec jego wzrostów. Po tygodniowym odreagowaniu cena uncji znów drożeje i obecnie kosztuje już 922 USD, czyli 40 proc. więcej niż przed pięcioma miesiącami. Co sprawiło, że inwestorzy tak polubili ten lśniący kruszec?

Sprzyjające okoliczności

Trudno sobie wyobrazić bardziej sprzyjającą sytuację do wzrostów ceny złota, niż mamy obecnie. Presja na jego aprecjację płynie przynajmniej z czterech źródeł. Po pierwsze, niepewność na rynku akcji kieruje inwestorów w stronę bezpieczniejszych aktywów, do których zalicza się ten kruszec. Po drugie, kiepskie perspektywy amerykańskiej gospodarki przekładają się na osłabienie dolara, a złoto jest w nim wyceniane, staje się więc relatywnie tańsze. W tym momencie zaczyna działać podstawowe prawo popytu i podaży, czyli zgłaszany jest większy popyt na tańsze dobro i na rynku ustanawia się nowy punkt równowagi przy wyższej cenie. Po trzecie, Fed obniża stopy procentowe, starając się przeciwdziałać widmu recesji, co skutkuje obniżką rentowności obligacji amerykańskich – konkurenta złota wśród aktywów bezpiecznych. Po czwarte, inflacja na całym świecie silnie rośnie (wspomniane poluzowywanie polityki monetarnej przez Fed powinno wręcz ją napędzać), a złoto jest tradycyjnie uważane za inwestycję zabezpieczającą inwestora przeciwko temu zjawisku.

Jak zarobić na złocie?

Złoto w formie sztabek można kupić w oddziałach NBP, u jubilerów, w lombardach i kantorach lub przez Internet. Na stronie internetowej http://www.e-numizmatyka.pl/ ceny sztabek lokacyjnych zaczynają się już od 780 PLN. Za tę sumę nabędziemy 24-karatowe złoto, ważące 10 gramów, czyli trochę więcej niż jedna trzecia uncji (1 oz = 28,35 gramów).

Alternatywną możliwością jest kupno złota wirtualnie w niektórych domach maklerskich. Wartość nominalna kontraktów na ten surowiec jest jednak dosyć wysoka, co sprawia, że nie jest to oferta dla „przeciętnego” Kowalskiego. Przykładowo, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska ma w swojej ofercie kontrakt na 100 uncji, warty w tym momencie ok. 92 500 USD, natomiast platforma transakcyjna X-Trade Brokers umożliwia kupno 1/20 kontraktu na 300 uncji złota, czyli w praktyce 15 uncji wartych blisko 14 000 USD.

Alternatywą dla bezpośredniej inwestycji w złoto jest nabycie specjalistycznych funduszy inwestycyjnych lub produktów strukturyzowanych, które zapewnią zyski przy dalszym wzroście ceny tego kruszcu. W Polsce oferta produktów tego typu jest dosyć uboga, jednak można w niej znaleźć kilka ciekawych pozycji.

Zabezpieczenie portfela akcji?

Wystarczy spojrzeć na wykres ceny złota oraz głównych indeksów polskiej giełdy, aby zobaczyć, że korelacja między mini jest ujemna – kiedy akcje tanieją, złoto z reguły zyskuje na wartości. Korelacja pomiędzy ceną tego kruszcu i indeksem WIG policzona za ostatni rok wynosi dokładnie -0,49 proc.
W takim razie kupno złota jest dobrym zabezpieczeniem portfela akcji. Jeśli chcemy aby nasze zaangażowanie w papiery wartościowe było w pełni zabezpieczone, wartość inwestycji w złoto powinna być równa wartości posiadanych akcji pomnożonej przez 0,72 (współczynnik zabezpieczający- korelacja pomnożona przez odchylenia standardowe).

W przypadku akcji z WIG20 korelacja ich kursów ze złotem jest słabsza (wynosi -0,36), więc kupno tego kruszcu gorzej zabezpiecza portfel złożony z polskich „blue chipów”. Współczynnik zabezpieczający wynosi w tym przypadku 0,58 proc.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, analityk Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.