Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Pod dyktando inflacji
2008-02-18 Puls Walutowy FIT DMUbiegły tydzień złoty zakończył znacznie mocniejszy, niż można się było tego spodziewać. Inwestorzy nie przejęli się zbytnio możliwym nowym kryzysem na rynku amerykańskich obligacji, który mógłby mieć swoje międzynarodowe reperkusje.
Produkcja przemysłowa w Polsce i nieruchomości w USA
2008-02-18 Komentarz poranny Open FinanceTygodniowe kalendarium nie jest przepełnione arcyważnymi danymi, ale nieco emocji publikacje mogą jednak wzbudzić. Zwłaszcza ta związana z inflacją w USA i sytuacją na rynku nieruchomości. Jeśli chodzi o krajowe dane makroekonomiczne, to w zasadzie liczyć się będą tylko te wtorkowe - poznamy dynamikę cen produkcji (oczekiwania 2,3 proc.) i dynamikę produkcji przemysłowej (oczekiwania 6,6 proc.).
Święto w USA uspokoi rynki
2008-02-18 Komentarz poranny TMS BrokersOstatnia sesja tygodnia przyniosła znaczne umocnienie rodzimej waluty. Początek dzisiejszej sesji rozpoczynamy w okolicach piątkowych zamknięć. W kolejnych godzinach jednak bardziej prawdopodobna jest kontynuacja umacniania złotego.
Sytuacja wciąż nie jest wyjaśniona
2008-02-18 Komentarz ExpanderWarszawska giełda trzyma inwestorów w dalszym ciągu w niepewności. Pod koniec minionego tygodnia rynek złapał zadyszkę, ale nie okazała się na tyle silna, by zanegować możliwość dalszego wzrostu. Piątkowy spadek zatrzymał się na wysokości szczytu z 4 lutego, więc mimo że był wyraźny nie wyrządził w krótkoterminowym obrazie naszej giełdy większych szkód.
Korekty ciąg dalszy?
2008-02-18 Komentarz poranny TMS BrokersKońcówka ubiegłego tygodnia wyglądała podobnie na wszystkich giełdach starego kontynentu. Najniższy od szesnastu lat indeks nastroju konsumentów i niski wskaźnik aktywności przemysłowej w rejonie NY skutecznie zniechęcały do zakupów.
W oczekiwaniu na wyniki inflacji w USA
2008-02-18 Raport poranny FMCMKalendarz wydarzeń na rozpoczynający się właśnie tydzień wymusza na inwestorach ponowne skupienie uwagi na tym, co się dzieje w USA. Najważniejszą publikację tego tygodnia jest niewątpliwie zaplanowane na środę upublicznienie wyników styczniowej inflacji CPI.
W poniedziałek oczekiwany marazm na GPW
2008-02-18 X-Trade Brokers - Puls RynkuTydzień na warszawskiej giełdzie powinien rozpocząć się od stabilizacji indeksów. Tę stabilizację, czy wręcz marazm, zapewni brak sesji w Stanach Zjednoczonych, w związku z przypadającym tam świętem (urodziny Waszyngtona).
Wig-Banki nadal bardzo istotny
2008-02-18 Komentarz poranny DM IDMSAZa nami dość zaskakujący tydzień, który mimo słabszej końcówki należy uznać za udany dla posiadaczy akcji. W Warszawie kluczowa była bardzo dobra sesja wtorkowa, dzięki której wyprzedziliśmy główne rynki światowe i korekcyjne spadki w czwartek i piątek rozpoczęliśmy z relatywnie wyższych poziomów.
Piątkowy odczyt danych o inflacji CPI w Polsce
2008-02-18 Poranny Szkic Walutowy AFSPiątkowy odczyt danych o inflacji CPI w Polsce (przypomnijmy: 0,8% m/m i 4,3% r/r) będzie zapewne w najbliższych dniach wciąż szeroko komentowany, zarówno przez analityków, jak i członków RPP – wszak posiedzenie rozpoczyna się już za 8 dni.
Bernanake zapowiada kolejne obniżki stóp
2008-02-16 Raport weekendowy FMCMTydzień stabilizacji: Za nami już niemal połowa lutego, który przyniósł ze sobą silniejszego dolara i nawet dobiegający końca niewiele w tej kwestii zmienił. Jedyne na co było stać podaż dolara to wyhamowanie umocnienia i zapoczątkowanie lekkiego odreagowania.
Przyśpieszająca inflacja pomaga złotemu
2008-02-15 Komentarz popołudniowy TMS BrokersOstatnia sesja tego tygodnia przebiegała pod dyktando danych makroekonomicznych. Eurodolar od rana kontynuował wczorajsze umocnienie wywołane przemówieniem Bena Bernanke i jastrzębimi wypowiedziami przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego.
Bez rozstrzygnięć
2008-02-15 Komentarz giełdowy Money ExpertKoniec tygodnia na GPW nie był zbyt udany dla inwestorów. Wpłynęły na to niekorzystne dane pochodzące zarówno z Polski, jak i USA. W piątek indeksy otworzyły się już poniżej poziomu czwartkowego zamknięcia.
Giełdy pomogły złotemu
2008-02-15 Komentarz popołudniowy TMS BrokersTydzień na rynku krajowym upłynął pod znakiem umacniania się polskiej waluty. Bardzo dobra atmosfera na rynkach kapitałowych, jaka gościła prawie do końca tygodnia, wspierała wszystkie waluty rynków wschodzących.
Produkcja w USA zgodnie z oczekiwaniami
2008-02-15 X-Trade Brokers - Puls RynkuW styczniu dynamika produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 0,1 proc. w relacji miesięcznej, co jest wynikiem zgodnym z oczekiwaniami. Jednocześnie skorygowano w górę do +0,1 proc. z „bez zmian” dane z grudnia 2007 roku.
Inwestowanie w nieruchomości w 2008 r.
2008-02-15 Analiza Money ExpertTo zadziwiające, jak szybko można przyzwyczaić się do wyjątkowej sytuacji, jeśli przynosi ona wymierne korzyści. Powrót do normalności może w takim przypadku być bolesny, ale przede wszystkim może wywoływać wrażenie, że nadchodzi katastrofa. Takie myśli przychodzą do głowy, jeśli wsłuchamy się w część opinii dotyczących perspektyw rynku nieruchomości w 2008 r.
Złoty zyskał po danych
2008-02-15 X-Trade Brokers - Puls RynkuW styczniu inflacja CPI wzrosła w Polsce o 4,3 proc. w relacji rocznej, co jest jej najwyższym poziomem od grudnia 2004 roku. W tym samym okresie dynamika wynagrodzeń sięgnęła 11,5 proc. Dane zaskakują. Analitycy zakładali wzrost cen na poziomie 4,1 proc., a wzrost wynagrodzeń o 9,8 proc.
Inflacja może sięgnąć 5%
2008-02-15 Komentarz X-Trade BrokersDane o styczniowej inflacji okazały się sporym zaskoczeniem dla rynku. Oczekiwałem inflacji rocznej na poziomie 4-4,1%, tyle też wynosił konsensus rynkowy. Wstępna analiza struktury zmian pokazuje, iż wyższa inflacja w styczniu to efekt podwyżek związanych z użytkowaniem mieszkania, przede wszystkim w zakresie energii.
Nowe zagrożenia na horyzoncie
2008-02-15 Puls Walutowy FIT DMWbrew oczekiwaniom Ben Bernanke nie zaskoczył wczoraj inwestorów, mówiąc dokładnie to, czego chcieli usłyszeć. I tak oczekujący dalszych cięć stóp procentowych, otrzymali zapewnienie, iż FED nadal będzie podejmował niezbędne kroki, aby wesprzeć słabnący wzrost gospodarczy.
Dalszy wzrost EUR/USD
2008-02-15 X-Trade Brokers - Puls RynkuPiątek przynosi dalsze umocnienie wspólnej waluty w relacji do dolara. O godzinie 11:55 kurs EUR/USD testował poziom 1,4677 dolara, wobec 1,4639 wczoraj na zamknięciu. Amerykańskiej walucie, która traci dziś również. w relacji m.in do szwajcarskiego franka i jena, ale zdecydowanie wzmacnia się wobec funta, szkodzi przede wszystkim antydolarowy sentyment. „Ujawnił” się on wczoraj, przy okazji publikacji grudniowych danych o deficycie handlowym w USA.
Dziś inflacja i dane z rynku pracy w Polsce
2008-02-15 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Choć Ministerstwo Finansów szacowało na początku miesiąca, że inflacja w styczniu utrzymała się na poziome 4,0 proc., ekonomiści sądzą, że mogło to być 4,1 proc. Eksperci banków komercyjnych sądzą, że resort nie doszacował wszystkich czynników, w szczególności wzrostu niektórych cen energii.