Gdzie jest dno?

Gdzie jest dno?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-03-17 (11:43)

Ostatni tydzień pokazał jak znaczącym czynnikiem na rynkach finansowych jest niepewność. Wydarzenia takie jak zapowiedź akcji zwiększania płynności przez Fed, komentarz agencji S&P o bliskim końcu kryzysu, czy wreszcie piątkowe zaskoczenie ze strony Bear Stearns, który musiał posiłkować się finansowaniem z banku centralnego, miały kluczowy wpływ na wyceny rynkowe.

W tym momencie można sobie zadać pytanie ile prawdy było w czwartkowych zapowiedziach agencji ratingowej, iż większość odpisów banków jest już za nami. Coraz łatwiej o analogie z początkiem dekady po upadku Enronu. Mimo zamieszania z Bear Stearns może okazać się, iż agencja wcale nie rozmija się z prawdą, jednak nawet jeśli tak jest rynkom potrzeba minimum kilku miesięcy spokoju i systematycznej poprawy wyników ze strony banków aby uwierzyć w trwałe zażeganie kryzysu.

Pierwsze godziny nowego tygodnia wskazują, że idziemy w dokładnie odwrotnym kierunku. Piątkowa akcja nie pomogła bankowi Bearn Stearns, który za 240 mln zostanie kupiony przez JP Morgan. To mniej więcej wartość większego banku spółdzielczego w Polsce, a mówimy tu o piątym co do wielkości banku inwestycyjnym w USA. Przez weekend jednak klienci wycofali z banku 17 mld USD i przejęcie było w zasadzie jedynym wyjściem innym niż bankructwo. Dodatkowo Fed obniżył stopę dyskontową o 25 bp (do 3,25%) i zapowiedział gotowość pożyczania pieniędzy bezpośrednio bankom, co jest krokiem dalej w porównaniu z zapowiadaną tydzień temu akcją. Rynki byajmniej nie zareagowały entuzjastycznie, choć pewnie mogło być gorzej. Giełdy w Azji tracą po 4%, zaś notowania dolara wskazują, iż mamy do czynienia z obawami o stabilność całego systemu finansowego w USA.

W tym tygodniu, to co najważniejsze wydarzy się w pierwszych dwóch dniach. Choć ostatni tydzień pokazał, że nigdy nie można wykluczyć, że stanie się coś nieoczekiwanego, z punktu widzenia danych makroekonomicznych od środy inwestorzy będą mogli szykować się do Świąt. Kluczowe będzie posiedzenie Fed (decyzja we wtorek o 19.15), na którym stopy powinny zostać obniżone o 75 bp, choć obecnie niczego nie można wykluczyć. Wcześniej w USA podane będą dane o z rynku budownictwa mieszkaniowego i cenach producentów (wtorek) i saldo obrotów na rachunku bieżącym za czwarty kwartał 2007 (dziś, rynek oczekuje deficytu na poziomie 184,5 mld USD wobec 178,5 mld w trzecim kwartale). Dziś w USA także dane o produkcji przemysłowej i wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku. W pierwszym przypadku po wzroście produkcji o 0,1% m/m w styczniu rynek oczekuje analogicznego spadku w lutym, a także spadku stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych do 81,3%. W czwartek podany zostanie wskaźnik aktywności w rejonie Filadelfii i oczekuje się dalszego spadku aktywności (konsensus to –24 pkt.).

W Europie mamy dane o cenach konsumenta i sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz bilans handlowy (środa) i wstępne odczyty marcowych wskaźników aktywności PMI za marzec (czwartek) w strefie euro. W Polsce już dziś podane będą dane z rynku pracy. Można oczekiwać wzrostu zatrudnienia o 5,8-6,0% r/r i wynagrodzeń o ok. 11% r/r.

Waluty – Kto kupi dolary?

W ostatnich dniach pisaliśmy, iż gdyby patrzeć na poprzednią falę umocnienia euro, można by oczekiwać wzrostu pary EURUSD do poziomu 1,59. Dziś w nocy odnotowaliśmy poziom 1,5899 i licząc umocnienie euro od lokalnego dołka z 8 lutego była to najbardziej dynamiczna fala w ośmioletniej historii umocnienia wspólnej waluty. Szybkość zmian (zwłaszcza w połączeniu z dostosowaniem z drugiej połowy 2007) niesie jednak daleko idące implikacje. Po pierwsze, dobra z USA stają się bezprecedensowo tanie. Teoretycznie tworzy to podstawy do arbitrażu cenowego, jednak w praktyce nie jest to takie proste. W większości nie handlujemy bowiem wystandaryzowanymi towarami i okazuje się, że koszty transportu to ostatni problem. Producenci bowiem, tak posegmentowali większość rynków, aby zniechęcić klientów do wychodzenia poza rynek lokalny. Nie ma więc prostego mechanizmu prowadzącego do w miarę płynnego odnalezienia kursu równowagi. Po drugie, umocnienie dolara wywołuje niechciane zaostrzenie polityki monetarnej u jej partnerów handlowych. Co więcej banki centralne siłą rzeczy traktują takie zaostrzenie jako niepewne, ponieważ leży ono poza ich kontrolą. Mimo to, skala zmian oraz fakt, że rynek może pójść z deprecjacją dolara zbyt daleko może zmusić Bank Japonii i ECB do interwencji czy to bezpośrednio na rynku, czy też poprzez obniżkę stóp procentowych. Taki pomysł, zwłaszcza w ECB będzie miał jednak wielu przeciwników, stąd też bardzo trudno w chwili obecnej przewidzieć decyzje banków. Osłabienie dolara widoczne jest rzecz jasna nie tylko na eurodolarze. Para USDJPY zaliczyła tej nocy minimum na 95,73, USDCHF na 0,9636. Co ciekawe inwestorzy rano sprzedawali też funta, który z lokalnego maksimum w piątek (2,0370) powędrował w okolice 2 funtów do dolara.

Początek tygodnia bardzo ciekawie zapowiada się również na polskim foreksie. Mamy bowiem do czynienia z dwoma przeciwstawnymi tendencjami – z jednej strony silny wzrost notowań pary EURUSD, z drugiej zaś mocny wzrost awersji do ryzyka. Jeśli te czynniki się zrównoważą, powinniśmy obserwować umocnienie złotego względem dolara (spadek poniżej 2,25 na USDPLN) oraz osłabienie wobec euro i franka (wzrost w okolice 3,55 na EURPLN).Taki scenariusz byłby prawdopodobnie mile widziany przez RPP. Stabilizacja notowań EURPLN nie wywiera bowiem presji na eksporterach, zaś tańszy dolar oznacza absorpcję wzrostu notowań surowców.

Surowce – Wyraźne przetasowanie

Najwyraźniej czasy kiedy ceny surowców i towarów na każdy wzrost EURUSD reagowały silnymi zwyżkami mamy już za sobą. Taka reakcja w czystej postaci miała miejsce jedynie w przypadku cen złota i srebra, w obydwu przypadkach obserwowaliśmy wzrosty po ok. 3% odpowiednio do 1024 USD i 21,27 USD za uncję. Traciły metale przemysłowe, miedź potaniała o 2%, cynk o 3,5% a aluminium o prawie 5%. Silna wyprzedaż dotknęła też rynki ziaren, które w ostatnich dniach notowały mocne zwyżki. Tu osłabienie dolara, jedynie zamortyzowało spadki, wynoszące 3% w przypadku pszenicy czy ryżu oraz 4% w przypadku soi. Osłabienie dolara najlepiej odzwierciedlać powinien rynek złota, ewentualnie ropy i srebra. Pozostałe rynki są w chwili obecnej bardzo ryzykowne, choćby dlatego, że fundusze do pokrycia potrzeb płynnościowych na innych instrumentach mogą realizować zyski na towarach.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.