Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Podwyżka w Szwajcarii

Podwyżka w Szwajcarii

2007-09-13 Komentarz popołudniowy Open Finance
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Szwajcarski Bank Centralny (SNB) podniósł dziś stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Decyzja została w całości zdyskontowana przez rynek. Mało tego – rynkowe stopy procentowe wzrosły nawet bardziej, niż wynika to z dzisiejszej decyzji SNB.
Wyższe stopy w Szwajcarii

Wyższe stopy w Szwajcarii

2007-09-13 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Szwajcarski Bank Centralny (SNB) niespodziewanie podwyższył dziś główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, podnosząc środek przedziału wahań dla LIBOR 3M CHF z 2,5 proc. do 2,75 proc. Jest to ósma kolejna podwyżka o 25 pb w rozpoczętym w grudniu 2005 roku, cyklu zaostrzania polityki monetarnej (wcześnie, dwukrotnie stopy wzrosły w Szwajcarii w 2004 roku).

Ropa: Czy drożej się nie da?

Ropa: Czy drożej się nie da?

2007-09-13 Komentarz towarowy X-Trade Brokers
Wczorajsza sesja przyniosła kontynuację rozpoczętej w drugiej połowie sierpnia dynamicznej zwyżki cen ropy, za główną przyczynę należało by uznać bardzo słabe dane z rynku amerykańskiego odnośnie zgromadzonych w ubiegłym tygodniu zapasów surowca.
Pszenica: Siać albo nie siać?

Pszenica: Siać albo nie siać?

2007-09-13 Komentarz towarowy X-Trade Brokers
Ceny pszenicy spadły z rekordowego poziomu po tym jak Amerykański rząd ogłosił, że globalna produkcja tego surowca może spaść o 0.7%, kiedy jeszcze dwa tygodnie temu analitycy prognozowali większy spadek. Taka informacja wystarczyła do sprowokowania korekty na mocno przegrzanym w ostatnich tygodniach rynku. Jeszcze wczoraj płacono $9.1117 za buszel jednak po publikacji cena spadła do poziomu $8.5504 za buszel.
Rekordy wspólnej waluty

Rekordy wspólnej waluty

2007-09-13 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W czwartek rano kurs euro w relacji do dolara wzrósł do poziomu 1,0320, co jest nowym rekordem wszech czasów tej pary. Wspólna waluta zyskuje również w relacji do innych walut. Kurs EUR/GBP sięgnął poziomu 0,6864 i był najwyższy od prawie 6 miesięcy, natomiast EUR/JPY rosnąc do 159,36, wybił się ponad lokalny szczyt z 24 sierpnia br., co może otwierać drogę w okolice 162 jenów.
Rekordowe osłabienie dolara

Rekordowe osłabienie dolara

2007-09-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Ostatnie sesje na krajowym rynku walutowym to nieprzerwany proces aprecjacji polskiej waluty. Jedną z głównych przyczyn jest słabość dolara, który traci wskutek coraz większych nadziei na obniżkę stopy przez FED o 50 punktów bazowych. Kurs EUR/PLN spadł na początku dzisiejszej sesji do poziomu 3,7650 natomiast USD/PLN do 2,7080.
Bliskość wsparć powinno wymusić korektę

Bliskość wsparć powinno wymusić korektę

2007-09-13 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Czwartkowy poranek przynosi niewielkie wahania złotego. O godzinie 9:18 kurs USD/PLN testował poziom 2,7141 zł, CHF/PLN 2,2890 zł, a EUR/PLN 3,7697 zł. W pierwszych dwóch przypadkach oznacza to wzrost o 0,1 grosza w stosunku do poziomów ze środy, euro natomiast jest tańsze o 0,2 grosza.
Cena ropy ustanawia rekord wszech czasów

Cena ropy ustanawia rekord wszech czasów

2007-09-13 Komentarz poranny Xelion
W środę inwestorzy europejscy z niechęcią zareagowali na pozytywne zakończenie sesji w USA. Indeksy nie chciały rosnąć i trzymały się blisko poziomu wtorkowego zamknięcia. Być może psuł nastroje wysoki kurs EUR/USD. Mocne euro zmniejsza przecież konkurencyjność gospodarki UE.
Stabilizacja i oczekiwanie na nowe impulsy

Stabilizacja i oczekiwanie na nowe impulsy

2007-09-13 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W czwartek, po wczorajszej 2,8 proc. zwyżce indeksu WIG20, powinno nastąpić uspokojenie sytuacji, przekładające się na stabilizację notowań i oczekiwanie na nowe impulsy. Ostatnia, zakończona niewielkimi spadkami indeksów DJIA i Nasdaq Composite sesja w USA, taką stabilizację uzasadnia.
Czy dane makro uzasadniają 50 pkt obniżkę?

Czy dane makro uzasadniają 50 pkt obniżkę?

2007-09-13 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Ostatnie ruchy na rynkach związane były z tym, że inwestorzy zaczęli wyceniać w USA rozpoczęcie cyklu obniżek stóp. Dolar znajduje się pod silną presją, złoto i wiele innych surowców rośnie, rentowności obligacji wypadły dołem z długoterminowego zakresu, którego granica znajdowała się przy 4,5% na 10-latce. Waluty wysokooprocentowane, lub te, których perspektywy w kwestii stóp procentowych są lepsze niż w przypadku USD, rosły.
Dziś GUS poda inflację za sierpień

Dziś GUS poda inflację za sierpień

2007-09-13 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Niespodzianki raczej nie będzie. Zarówno Ministerstwo Finansów jak i ekonomiści spodziewają się, że inflacja wyniosła 1,9 proc. w minionym miesiącu. Co więcej, również we wrześniu i być może październiku uda się utrzymać inflację nisko, w okolicach 2 proc., ale głównie ze względu na efekt bazy z ubiegłego roku (wtedy mieliśmy wzrost inflacji ze względu na ceny żywności).
Dynamiczna zwyżka w zakresie konsolidacji

Dynamiczna zwyżka w zakresie konsolidacji

2007-09-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy dzień na GPW przyniósł odreagowanie spadków z ostatnich dni. Po otwarciu na poziomie 3492 pkt indeks WIG20 dynamicznie zyskiwał do końca sesji osiągając na zamknięciu 3568 pkt. Stanowiło to równocześnie dzienne maksimum a indeks wzrósł o 2,83%. W górę poszły ceny akcji dwudziestu głównych spółek z wyjątkiem BRE Banku tracącego 0,71%. Najwięcej zyskała Agora 5,68%, BZWBK 5,13% oraz GTC, Cersanit, PGNiG i Polimexms, ponad 4,0%.
Korekta na eurodolarze?

Korekta na eurodolarze?

2007-09-13 Raport poranny FMCM
Dolar cały czas znajduje się pod presją, gdyż inwestorzy na fali nadziei na obcięcie przez FED stóp procentowych na sowim posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Wczoraj eurodolar kontynuował więc wzrosty pokonując kolejne poziomy oporu w postaci historycznego szczytu, czego efektem był jego wzrost dziś podczas azjatyckiej części sesji powyżej 1,3912, gdzie natrafił jednak na barierę popytu na amerykańską walutę, w związku z czym dzisiejszy dzień rozpoczyna w rejonie 1,3890.
Rozbieżności rynkowe

Rozbieżności rynkowe

2007-09-13 Komentarz poranny DM IDMSA
Wczorajsza sesja była źródłem dość nietypowych wydarzeń. Głównym zaskoczeniem dla inwestorów mogło być zachowanie się podstawowych indeksów. Z jednej strony na szerokim rynku ponownie w ostatnim okresie popyt był w defensywie i więcej spółek traciło na wartości niż rosło, a z drugiej strony WIG20 przy niezbyt imponującym obrocie zanotował na koniec dnia niemal 3% wzrost.
Eurodolar w ataku na 1,39

Eurodolar w ataku na 1,39

2007-09-12 Raport wieczorny FMCM
Dzisiejszy dzień przyniósł dalsze osłabienie dolara na fali oczekiwań obniżek stóp procentowych w USA już w przyszłym tygodniu. Perspektywa tańszego pieniądza w USA pobudza wyobraźnię inwestorów skłaniając ich do pozbywania się amerykańskiej waluty, a z drugiej strony rozbudziła nadzieję na poprawę nastrojów na światowych rynkach finansowych.
Bank Anglii nie będzie ratować kredytodawców

Bank Anglii nie będzie ratować kredytodawców

2007-09-12 Komentarz wieczorny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrósł w lipcu do 1,3 mld euro - podał NBP. Największy wpływ na tę liczbę miał skokowy wzrost deficytu handlowego. Deficyt obrotów bieżących okazał się o 773 mln euro wyższy niż w lipcu 2006. W ciągu dwunastu miesięcy deficyt wyniósł 9,5 mld euro, wobec 5,4 mld euro w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy.
Dolar amerykański coraz słabszy

Dolar amerykański coraz słabszy

2007-09-12 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Kurs eurodolara pozostawał dzisiaj na ustanowionych rano historycznych szczytach, momentami osiągając nawet poziom 1,3885 USD. Przyczyną takie stanu rzeczy są utrzymujące się wśród inwestorów oczekiwania odnośnie obcięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych przynajmniej o 25 punktów bazowych.
Byki zaatakowały WIG20 i wygrały kolejną bitwę

Byki zaatakowały WIG20 i wygrały kolejną bitwę

2007-09-12 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Dzisiejsza sesja pokazała, że byki na WIG20 mogą wygrywać kiedy chcą pomimo złej atmosfery na zewnątrz naszego kraju. Bykom pomogły bardzo małe obroty, które spotęgowały ich atak na wrześniowe szczyty. Wielu pesymistów nie spodziewało się nawet, że WIG20 obroni poziom 3500 punktów.
Stabilizacja NZD/USD w oczekiwaniu na decyzję RBNZ

Stabilizacja NZD/USD w oczekiwaniu na decyzję RBNZ

2007-09-12 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W okresie od 24 lipca do 17 sierpnia br. kurs NZD/USD spadł, licząc od poziomów maksymalnych do minimalnych o 18 proc. Tak silny spadek to przede wszystkim efekt, mającej już znamiona małej paniki, wyprzedaż na światowych rynkach akcji, co automatycznie przekładało się na wzrost awersji do ryzyka.
Czy FED pogrąży dolara?

Czy FED pogrąży dolara?

2007-09-12 Komentarz specjalny TMS Brokers
Głównym źródłem lipcowo – sierpniowego pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych były coraz gorsze wieści płynące z amerykańskiego sektora nieruchomości i ściśle z nim związanego rynku kredytów hipotecznych oraz wysokodochodowych obligacji, zaś impulsami do wyprzedaży akcji i przenoszenia środków w kierunku bezpieczniejszych amerykańskich papierów dłużnych – publikacje danych makroekonomicznych, doniesienia korporacyjne z firm budowlanych lub finansujących deweloperkę czy też spekulacje nt. problemów poszczególnych instytucji.