Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Na rynku dominuje niepewność

Na rynku dominuje niepewność

2007-08-17 Poranny Szkic Walutowy AFS
Zwykle dzień taki jak dziś – gdy w kalendarzu tylko indeks nastroju uniwersytetu Michigan – moglibyśmy potraktować jak „na pewno spokojny”. W obecnej sytuacji jednak barometr nastroju biznesowego przejdzie kompletnie bez echa. Na rynku dominuje niepewność związana z niewypłacalnościami kredytobiorców, co z japońskiego jena uczyniło gwiazdę tygodnia: wczoraj wieczorem umocnienie jeszcze przyspieszyło i pozwoliło osiągnąć 112,07 USDJPY oraz 150,34 EURJPY, po czym nastąpiło nieznaczne cofnięcie z tych poziomów.
Globalna wyprzedaż

Globalna wyprzedaż

2007-08-17 Komentarz poranny DM IDMSA
Czwartek był jedną z najgorszych sesji w historii GPW. Po powrocie z dnia wolnego inwestorzy musieli zmierzyć się z globalną paniką, która agresywnie wtargnęła również nasz parkiet wywołując falę wyprzedaży. Mocne spadki były podparte sporymi obrotami i nawet na głębokich minusach można było obserwować poważną podaż. Część rynku postanowiła opuścić warszawski parkiet za wszelką cenę.

Płace i zatrudnienie rosną w rekordowym tempie

Płace i zatrudnienie rosną w rekordowym tempie

2007-08-16 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: W lipcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw liczone w skali roku wzrosło o 9,3 proc., a zatrudnienie skoczyło o 4,7 proc. Przeciętna pensja wynosi już 2 893,71 zł. Wzrost był jednak podobny do czerwcowego i zgodny z oczekiwaniami rynku. Rekordowy okazał się wzrost zatrudnienia, bo wyniósł aż 4,7 proc. podczas gdy spodziewano się skoku o 4,6 proc.
Krótkie podsumowanie sesji na GPW

Krótkie podsumowanie sesji na GPW

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się silną wyprzedażą, sprowokowaną przez globalną wyprzedaż akcji. Inwestorzy wciąż sprzedają akcji w obawie o konsekwencje kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, który powoli z kryzysu lokalnego, staje się kryzysem globalnym.
Panika na rykach finansowych

Panika na rykach finansowych

2007-08-16 Komentarz Expandera
Spadki na giełdach amerykańskich oraz paniczne zachowanie rynków finansowych podczas notowań w Azji pchnęły indeksy europejskie mocno w dół. Paniczna ucieczka inwestorów, szczególnie z rynków wschodzących mocno odbiła się na krajowych rynkach. Indeks WIG20 stracił ponad 6%, bardzo mocno tracą indeksy spółek małych i średnich, które spadły w porównaniu z wtorkowym zamknięciem o prawie 11%. Początkowo wyprzedaż dotknęła również złotego, który w relacji do euro zdołał chwilowo przekroczyć poziom 3.84 zł.
Rzeź byków na warszawskim parkiecie

Rzeź byków na warszawskim parkiecie

2007-08-16 Raport popołudniowy FMCM
Inwestorzy krajowi, których podczas wczorajszego Święta Wojska Polskiego ominęły znaczące ruchy na światowych rynkach finansowych nadrabiali dziś zaległości, czego rezultatem była „rzeź byków” na warszawskim parkiecie. Rynek akcyjny otworzył się już znacznie poniżej wtorkowego zamknięcia, a w trakcie sesji inwestorzy kontynuowali wyprzedaż walorów, tym bardziej, że umacniający się w godzinach przedpołudniowych jen zwiększał niepokój panujący na rynku.
Ciężka próba nerwów uczestników rynków finansowych

Ciężka próba nerwów uczestników rynków finansowych

2007-08-16 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Dzisiejszy czwartek wystawił na ciężką próbę nerwy uczestników rynków finansowych, w szczególności tych inwestujących na giełdzie. Po wręcz katastrofalnych spadkach w Korei Południowej (-6,93%) oraz w Tokio (-1,6%) nadszedł czas na Warszawę oraz inne europejskie giełdy. Indeksy naszego parkietu oddawały pole bardzo łatwo: WIG stracił 6,06%, WIG20 zaś 4,30%. Od godziny 14:30 obserwowaliśmy jednak początek nieśmiałego odrabiania strat. Ten trend nie powinien być jutro kontynuowany – giełdy amerykańskie nie rozpoczęły o 15 zbyt dobrze, tracąc średnio około 0,7%.
Przed zamknięciem sesji na GPW

Przed zamknięciem sesji na GPW

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Od 1,5 godziny sytuacja na warszawskiej giełdzie zaczęła się powoli normalizować. Nosząca znamiona paniki wyprzedaż akcji, która w pewnym momencie obniżyła wartość głównego indeksu WIG o 8,4 proc., a indeksów mWIG40 i sWIG80 o odpowiednio 11,3 proc. i 11,7 proc., zmieniła się w powolne kupno. O godzinie 15:58 WIG tracił 5,93 proc., mWIG40 spadał o 8,74 proc., a sWIG80 o 8,48 proc.
Panika na giełdach, złoty wciąż traci

Panika na giełdach, złoty wciąż traci

2007-08-16 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Dzisiejsza sesja na rynku walutowym jest kontynuacją bardzo nerwowej atmosfery, jaka zapanowała na rynku od początku tego tygodnia. W największym stopniu dało się to zauważyć na japońskim jenie, który po przebiciu ważnych wsparć przyśpieszył proces umacniania się i w ciągu dnia kurs USD/JPY spadał nawet do 113,56 natomiast EUR/JPY 151,94.
Złoty słabnie pod wpływem dolara i giełd

Złoty słabnie pod wpływem dolara i giełd

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Umocnienie dolara wobec europejskich walut oraz globalny wzrost awersji do ryzyka wywołany, mającymi już znamiona paniki spadkami na giełdach, przekłada się na osłabienie walut krajów zaliczanych do emerging markets. W tej grupie sytuuje się również złoty, który dziś solidarnie traci do dolara i euro. Waluty te są dziś najdroższe od odpowiednio 15 i 13 czerwca br.
Co dalej z emeryturami Polaków?

Co dalej z emeryturami Polaków?

2007-08-16 Komentarz specjalny Xelion
Przyszłość polskich emerytów w dużym stopniu zależy od koniunktury panującej na GPW. Niestety, nie chodzi o koniunkturę ograniczoną do ostatnich pięciu lat. Interesuje nas zdecydowanie dłuższy okres – kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Z każdym rokiem przybywać będzie w Polsce emerytów, a szczyt nastąpi za około 7 – 10 lat, kiedy na emerytury przechodzić będzie pokolenie powojennego wyżu demograficznego.
Duża nerwowość na rynku walutowym

Duża nerwowość na rynku walutowym

2007-08-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Notowania złotego na pierwszej sesji po wczorajszym święcie przynoszą dawno nieobserwowane poziomu w stosunku do euro oraz dolara. Pokonanie punków oporu 2,82 dla USD/PLN oraz 3,8150 dla pary EUR/PLN przyczyniło się do zwiększenia dynamiki deprecjacji rodzimej waluty. W czwartkowy poranek za jednego dolara płacimy 2,8560 natomiast euro kosztuje 3,8390. Na takie zachowanie złotego w największym stopniu miał wpływ rynek zagraniczny.
Wyprzedaż na GPW

Wyprzedaż na GPW

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Czwartkowa sesja na GPW rozpoczęła się od prawdziwego trzęsienia ziemi. Indeks WIG20, grupujący największe spółki, spadł na otwarciu o 3,5 proc. do poziomu 3394,43 pkt. Ostatni raz WIG20 tak nisko był 21 marca br.
Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach

Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach

2007-08-16 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Środowa sytuacja na rynkach dostarczyła dużych emocji inwestorom. Pomimo tego, iż banki centralne interweniowały kolejnymi zastrzykami płynności, na giełdzie nastroje były bardzo nerwowe i przyczyniły się do kolejnej fali wyprzedaży akcji. To co najgorsze wydaje się być jeszcze przed nami bowiem sytuacja na rynkach kredytowych nie unormowała się. W ciągu ostatnich tygodni apetyt inwestorów zmienił się o 180 stopni.
EUR/USD najniżej od 8 tygodni

EUR/USD najniżej od 8 tygodni

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W nocy ze środy na czwartek kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,3383 dolara i był najniższy od 22 czerwca br. Na przestrzeni ostatnich sześciu dni kurs EUR/USD spadł łącznie już o ponad 4 centy. Notowania dolara wobec euro i innych europejskich walut są windowane w górę na fali obaw o finansowe konsekwencje kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, który powoli z kryzysu lokalnego, staje się kryzysem globalnym.
Zwiększone zakupy insiderów

Zwiększone zakupy insiderów

2007-08-16 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: W lipcu osoby posiadające dostęp do poufnych informacjach o spółkach giełdowych kupiły na własny rachunek akcje o wartości 165,4 mln PLN - to trzy razy więcej niż w czerwcu. Po raz pierwszy odkąd Open Finance sporządza miesięczne zestawienie transakcji dokonywanych przez insiderów wielkość zakupów przekroczyła wielkość transakcji sprzedaży, które w lipcu podliczono na 160,8 mln PLN.
Inwestorzy nerwowo reagują na subprime mortgages

Inwestorzy nerwowo reagują na subprime mortgages

2007-08-16 Poranny Szkic Walutowy AFS
Giełda w Korei straciła 7%, notowania indeksów w Japonii również spadały. Eurojen znajduje się obecnie na poziomie 155,50 podczas gdy niecałe trzy tygodnie temu ta para atakowała szczyt na 168 EURJPY. Dolar umocnił się do euro, próbując przebijania 1,34 EURUSD. Więcej dowodów na skalę problemu, z którym borykają się obecnie rynki finansowe raczej nie trzeba – inwestorzy nerwowo reagują na załamanie sektora subprime mortgages.
Obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA

Obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA

2007-08-16 Raport poranny FMCM
Inwestorzy krajowi, którzy z powodu Święta Wojska Polskiego nie mogli uczestniczyć w handlu w dniu wczorajszym z niepokojem śledzili wydarzenia z szerokiego rynku, na którym ponownie zagościły obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA. Duża niepewność co do skali możliwych negatywnych efektów kryzysu na tym rynku sprawia, że światowi inwestorzy redukując ryzyko uciekają w kierunku bezpiecznych aktywów.
Sesja rozpocznie się od trzęsienia ziemi

Sesja rozpocznie się od trzęsienia ziemi

2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Jako najlepszy komentarz do tego, co dziś wydarzy się na warszawskiej giełdzie, może posłużyć kilka liczb. We wtorek S&P500 spadł o 1,82 proc., a wczoraj, gdy rodzimi inwestorzy świętowali, dołożył kolejne 1,39 proc. W przypadku Średniej Przemysłowej było to odpowiednio 1,57 proc. i 1,29 proc.
Rekordowy napływ środków do TFI

Rekordowy napływ środków do TFI

2007-08-14 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Mimo zawirowań na giełdach w lipcu klienci TFI wpłacili do funduszy inwestycyjnych o 5,3 mld PLN więcej niż z nich wypłacili - szacują AnalizyOnLine. Fundusze akcji pozyskały 3,1 mld PLN, co jest sporym zaskoczeniem. Jest ono jednak mniejsze, kiedy przyjrzymy się uważniej strukturze wpłat - 1,5 mld PLN pozyskał tylko jeden fundusz - ING Małych i Średnich Spółek.