Drastyczne pogorszenie się nastrojów wśród inwestorów

Drastyczne pogorszenie się nastrojów wśród inwestorów
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-03-17 (11:45)

W piątek głównym wydarzeniem dnia okazała się informacja o Bear Stearns, chociaż wcześniej rosły indeksy giełdowe oraz spadał kurs EURUSD, a powodem spadku była realizacja zysków i obawa przed interwencją walutową.

Dane makro w Europie o dynamice cen nie wpłynęły specjalnie na rynek, dopiero dane z USA podziałały mobilizująco na giełdowych graczy i indeksy ruszyły na północ. Niestety, pojawiła się informacja o Bear Stearns i indeksy giełdowe błyskawicznie zmieniły kierunek.

Podano, że oddział FED z Nowego Yorku wraz z JP Morgan Chase pomogły w finansowaniu na 28 dni tej firmy, pomimo, że niedawno płynęły ze strony brokera informacje, że nie ma on żadnych problemów. Kurs EURUSD zaczął rosnąć przekreślając wcześniejszą korektę, złoto kosztowało powyżej 1000 dolarów za uncję. Indeks S&P 500 znów testował styczniowe wsparcie, tym i razem zostało utrzymane, pytanie na jak długo? Zmieniła się bowiem sytuacja na rynku, pytanie „czy” kolejna firma ogłosi problemy z płynnością zostało zamienione na „kiedy” , bowiem nie wiadomo, czy inne podmioty zachęcone przykładem Bear Stearns nie udadzą się do FED-u po pieniądze.

FED już w niedzielę obniżył stopę dyskontową do 3,25 proc. oraz uruchomił program kredytowy, dzięki któremu uprawnione instytucje finansowe mogą zaciągać pożyczki bezpośrednio w FED.

Dziś poznamy odczyt indeksu NY Empire State – pokazującego stan gospodarki w rejonie Nowego Jorku – prognozy mówią o wzroście wskaźnika. Otrzymamy również dane o przepływach kapitałowych w styczniu do USA oraz o dynamice produkcji i wykorzystaniu potencjału produkcyjnego w USA. Wzrost produkcji powinien być odebrany pozytywnie przez rynki finansowe.

EURPLN

W piątek rano złoty reagował na spadek kursu EURUSD niewielkim wzmocnieniem w stosunku do euro. Natomiast zmiana sytuacji po publikacji na temat Bear Stearns, wymusiła zmiany i u nas. Wzrost awersji do ryzyka osłabił krajową walutę w stosunku do euro. Rozwój sytuacji na naszym rynku będzie implikowany przez wydarzenia związane z obecną sytuacją na rynku finansowym. Trzeba spodziewać się dużej zmienności i oczekiwać na rozwój wydarzeń w sektorze bankowym na świecie. Niespodziewana interwencja walutowa może wpłynąć na osłabienie złotego.

EURUSD

Tydzień na rynku walutowym rozpoczął się od dużych zawirowań. W trakcie sesji azjatyckiej kurs EURUSD wspiął się do poziomu nieco powyżej 1,59 z 1,5672 na piątkowym zamknięciu. Powodem były piątkowe wydarzenia związane z Bear Stearns, wpajające w rynek przekonanie, że to nie koniec kryzysu kredytowego. Na dodatek, wczoraj FED obniżył stopę dyskontową o 25 pb do 3,25 proc. (dwa dni przed posiedzeniem). To wskazuje, że sytuacja jest poważna oraz że władze monetarne zrobią wiele, żeby pomóc rynkowi i inwestorom. Ale sytuacja zarówno techniczna jak i fundamentalna dolara nie poprawia się, wskazując na dalszą wyprzedaż amerykańskiej waluty. Pozostaje już chyba tylko czekanie na interwencję walutową banków centralnych, na co zwracali uwagę w ubiegłym tygodni analitycy Morgan Stanley oraz Goldman Sachs.

GBPUSD

Notowania funta pozostają raczej stabilne, jak na sytuację jaką mamy teraz do czynienia. Dolar traci do większości walut, ale do funta w zasadzie nie. Wynika to stąd, że gospodarka brytyjska ma podobną strukturę do gospodarki amerykańskiej, w związku z tym istnieje również ryzyko narastania podobnych problemów do tego co mamy w USA. Brytyjskie banki mogą mieć podobne powody do zmartwień jak banki amerykańskie. Poza tym stopy procentowe są tu na wyższym poziomie niż w Eurolandzie i istnieje prawdopodobieństwo szybkiego ich cięcia.

USDJPY

Indeksy rynków akcji silnie spadły w reakcji na niespodziewaną decyzję Fed o obcięciu stopy dyskontowej o 25pb do poziomu 3,25% oraz informacji, że JPMorgan Chase wykupił banko inwestycyjny Bear Stearns. Informacje te wywołały obawy inwestorów, że kryzys kredytowy może mieć szerszy zasięg, niż oczekiwali tego inwestorzy. Dodatkowo Fed zapowiedział, że tworzy nowy program pożyczkowy, który umożliwi pożyczanie dealerom rynku pierwotnego środków bezpośrednio od banku centralnego.

Na skutek wzrostu awersji do ryzyka doszło do gwałtownego umocnienia się waluty japońskiej. Kurs USDJPY spadł poniżej poziomu 96,00. Kontynuacja spadków na giełdzie i kolejne obniżki stóp procentowych w USA powinny w dalszym ciągu sprzyjać spadkom na dolarjenie. Wsparcie na dziś wyznacza poziom 96,38 czyli projekcja 127,2% zniesienia.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

14:55 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.