Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP
2023-10-05 poraWczorajsza sesja na szerokim rynku zdołała zatrzymać lawinowe wyprzedaże na rynkach akcyjnych oraz przede wszystkim amerykańskich papierach dłużnych, które w chwili obecnej wydają się głównym czynnikiem kreującym nastroje rynkowe. “Ryzyko” odbiło, a z nim euro wraz z polskim złotym na czele, który wydaje się z ulgą reagować na zaledwie 25-punktową obniżkę stóp. Takie reakcje możemy w zasadzie przypisać w głównej mierze dwóm czynnikom: niższym danym ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz ogromnym wyprzedażom na rynku ropy naftowej. Oba te aspekty w tej sytuacji jednak nie mogą być rozpatrywane oddzielnie, albowiem to właśnie ich mix stworzył podwaliny do wyprzedaży dolara.
Czy RPP oszczędzi złotego?
2023-10-04 Poranny komentarz walutowy XTBRada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w zasadzie każdego miesiąc temu obniżając stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Takie ruchy zwykle mają miejsce tylko w kryzysowych sytuacjach i wtedy nikt nie przejmuje się stanem waluty. Złotemu dostało się dosyć mocno i niemal cały mizernie zbudowany wzrost z tego roku został zneutralizowany. Czy tym razem RPP zdecyduje się na ruch zgodny z oczekiwaniami i tym samym powstrzyma dalszą wyprzedaż złotego? Ile obniżek możemy zauważyć jeszcze w tym roku?
Siła dolara i prawdopodobna interwencja na jenie
2023-10-04 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersAnkieta JOLTS pokazała siłę rynku pracy. Liczba wakatów urosła do ponad 9,6 mln, co okazało się wynikiem przewyższającym oczekiwania. Dolar umocnił się a rentowności amerykańskiego długu ponownie urosły. Indeksy z Wall Street oraz Europy zakończyły dzień na sporych stratach, Nasdaq Composite spadł o 1,9 proc. a Dax zniżkował o 1,1 proc. Po wzroście pary walutowej USD/JPY prawdopodobnie doszło do interwencji, co skutkowało dynamiczny spadkiem kursu do poziomu 147,30. Japońscy urzędnicy odmówili jednak potwierdzenia jakiejkolwiek ingerencji na rynku FX.
Problem z wysokimi rentownościami
2023-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walutWczoraj wieczorem rynek dostał garść wypowiedzi od członków FED, w tym od samego Jerome Powella. Ich wspólny mianownik to sygnał, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez dość dłuższy czas, a być może zostaną jeszcze podniesione (za tym wyraźnie opowiedziała się Loretta Mester). FED powtórzył, że celem jest dbanie o stabilność cen (a więc sprowadzenie CPI do celu), ale i też rynek pracy.
Dolar najmocniejszy od grudnia
2023-10-03 Poranny komentarz walutowy XTBPara EURUSD spadła do poziomów poniżej 1.05, co oznacza, że dolar jest najmocniejszy w stosunku do euro od grudnia poprzedniego roku. W przypadku złotego sytuacja wygląda nieco inaczej i para USDPLN wciąż znajduje się najwyżej od marca, choć pod względem wartości, w grudniu zeszłego roku USDPLN był niżej. Czy coś jest w stanie obecnie powstrzymać amerykańskiego dolara. Czy jest jeszcze szansa przynajmniej na mały kryzys? Wiele rzeczy w Stanach Zjednoczonych nie wygląda zbyt dobrze – kryzys zadłużenia studentów, strajki jednej z większych gałęzi przemysłu – sektora samochodowego czy ogromny wzrost rentowności powodujący znaczny wzrost kosztu gigantycznego zadłużenia amerykańskiego gospodarki.
Kurs EUR/USD najniżej w tym roku, WIG-20 najniżej od kwietnia
2023-10-03 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersRPP rozpocznie dziś swe dwudniowe posiedzenie. Panuje bardzo duża niepewność co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce, która zostanie ogłoszona jutro. Z 21 instytucji ankietowanych przez „Parkiet” 3 oczekują, że stopy pozostaną bez zmian na poziomie 6 proc., 11 spodziewa się spadku o 25 bp, 6 prognozuje spadek stóp o pół punktu procentowego, a jedna ponowną obniżkę o 0,75 proc. We wrześniu br. RPP zaszokowała rynek redukując wysokość stopy referencyjnej o ¾ pkt. proc.
Amerykanie uniknęli „shutdown-u”
2023-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersRaport na tematy wydatków amerykanów, który zawierał preferowaną przez Fed miarę inflacji, nie zaskoczył w żaden sposób. Bazowy wskaźnik zgodnie z oczekiwaniami spadł, zasadniczy wzrósł. Zmalała dynamika miesiąc do miesiąca. Dolar lekko zyskał na wartości po danych. PMI z Chin pokazały mieszany obraz gospodarki Państwa Środka. Z kolei politykom z USA udało się uniknąć „shutdown-u”. Dolar na piątkowe dane zareagowała umiarkowanym umocnieniem.
Złoty czeka na RPP
2023-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walutDecyzja Rady Polityki Pieniężnej, jaką poznamy 4 października, a dzień później konferencja prasowa prezesa Glapińskiego - to będą najważniejsze tematy tego tygodnia dla rynku złotego. Rynek wycenia cięcie stóp o 25 punktów baz. do 5,75 proc., ale gdyby decydenci wstrzymali się teraz z takim ruchem, to mogłoby to dać impuls do odbudowania pozycji złotego, która pogorszyła się w zeszłym tygodniu na fali odpływu inwestorów od ryzykownych aktywów.
Obniżka stóp i rynek pracy
2023-10-02 Poranny komentarz walutowy XTBChoć globalny rynek zdominowany będzie w tym tygodniu przez dane z amerykańskiego rynku pracy, w Polsce tematem numer jeden jest decyzja RPP, szczególnie po zaskoczeniu, do którego doszło we wrześniu i związanym z tym osłabieniem złotego.
Tak jak przed wrześniowym posiedzeniem rynek oczekuje cięcia stóp procentowych przez RPP o 25 punktów, co oznaczałoby spadek stopy referencyjnej do 5,75%.
Tak jak przed wrześniowym posiedzeniem rynek oczekuje cięcia stóp procentowych przez RPP o 25 punktów, co oznaczałoby spadek stopy referencyjnej do 5,75%.
Korekta, czy przełom?
2023-09-28 Raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek rano dolar minimalnie cofa się na szerokim rynku, ale nastroje są nadal minorowe. Do zestawu rynkowych problemów doszła drożejąca ropa, która może utwierdzić banki centralne w tym, że stopy procentowe powinny pozostać na wysokich poziomach, a skutecznym sposobem na wyrwanie się z tej pętli inflacji jest po prostu "kontrolowana recesja". Tylko wczoraj ceny surowca poszły o kilka procent w górę nakręcane przez oczekiwania, co do jego sporego deficytu na rynkach po tym, jak kartel OPEC+ kontroluje jego podaż, a popyt pozostaje rekordowy.
Ciemne chmury nad polskim złotym
2023-09-28 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynku walutowym cały czas obserwujemy utrzymujący się trend wzrostowy dolara amerykańskiego. Para EURUSD notowana jest obecnie na najniższych poziomach obserwowanych od stycznia tego roku, a wczorajsza sesja okazała się szczególnie brzemienna w skutkach dla polskiego złotego, który w stosunku do waluty rezerwowej świata osłabił się i wybił na poziomy 4,4000. Obecne otoczenie makro nie służy naszej rodzimej walucie. Z jednej strony obserwujemy powrót jastrzębiej retoryki bankierów centralnych FED, którzy coraz chętniej opowiadają się za dalszym podnoszeniem stóp procentowych.
Słabość długoterminowych obligacji skarbowych
2023-09-28 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersSpadający od 31 lipca br. WIG-20 lekko naruszył dziś rano poziom swego minimum 31 maja br. Rozmiary opuszczonej dołem przez WIG-20 6 września br. 3-miesięcznej formacji „głowy z ramionami” sugerują okolice poziomu minimalnie niższego niż 1800 pkt. jako cel trwającego ruchu, który mógłby być osiągnięty w trakcie „tradycyjnego” sezonowego dołka cen akcji.
Mądre handlowanie: Odkrywanie potencjału innowacyjnej platformy TradingView
2023-09-28 Poradnik inwestoraNie można nie zauważyć, że obecnie narzędzi, które służą i pomagają w tradingu jest mnóstwo. Główny nacisk kładzie się tutaj na platformach, dzięki którym handel aktywami staje się niezwykle prostym procesem i dogodnym rozwiązaniem dla każdego inwestora. Wybór jest bardzo szeroki, ale co świadczy o tym, że dana platforma do tradingu jest godna zaufania i spełnia wszystkie potrzeby inwestora? Jak wybrać najlepszą opcję dla siebie? O tym więcej w tym artykule.
Kurs euro do dolara coraz niżej
2023-09-27 Komentarz walutowy XTBW ostatnich dniach na rynku panuje sentyment risk-off, czyli cofnięcie na rynku akcji i dalsze umocnienie dolara amerykańskiego, co doprowadziło do zepchnięcia kursu EURUSD poniżej 1,0560. Głównym tematem są rosnące rentowności amerykańskich obligacji, które to wczoraj wyznaczyły najwyższe poziomy od 2007 roku. Ponadto jastrzębie wypowiedzi członków Fed wzmacniają amerykańską walutę.
Zwyżki dolara zaczynają wyhamowywać?
2023-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walutWprawdzie od początku tygodnia amerykańska waluta zyskuje i pozostaje silna, a tematem przewodnim są rekordy na rentownościach amerykańskich obligacji "inspirowane" komentarzami członków FED, którzy nadal brzmią "jastrzębio" (jak wczoraj Neel Kashkari), to jednak dynamika tego ruchu zaczyna nieco hamować, co widać w środę rano. Warto zwrócić uwagę, że dolar jest bardziej "nakręcany" falą risk-off, jaka przetacza się przez giełdy, gdyż inwestorzy już "przetrawili" przekaz z FED z minionego tygodnia.
Siła dolara dominuje
2023-09-27 Komentarz poranny TMS BrokersSiła amerykańskiej waluty dominuje na rynku. Dolarowy indeks Bloomberg-a urósł do najwyżej wartości od listopada ubiegłego roku. Z kolei wg raportu CFTC pozycja spekulacyjna na USD po raz pierwszy od niespełna roku ponownie jest dodatnia, co oznacza, że przeważają „długie” pozycje. Z ust przedstawicieli Fed-u dowiadujemy się o tym, że jeszcze jedna podwyżka stóp jest potrzebna w tym roku a stopy procentowe pozostaną wysokie przez długi czas.
Rentowności wspierają dolara
2023-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walutTrwa rajd na rentownościach amerykańskich obligacji, który wyraźnie przyspieszył po "jastrzębich" komentarzach ze strony FED w zeszłym tygodniu. Rynek zdaje się wyceniać scenariusz w którym stopy procentowe pozostaną wysokie przez dłuższy czas - w efekcie 2-letnie rentowności są na poziomie 5,13 proc., który nie był widziany od 23 lat, a 10-letnie przy 4,53 proc., które ostatnio obserwowaliśmy w 2007 r. Sytuacji nie poprawia zamieszanie wokół przyszłorocznego budżetu - politycy w Kongresie powinni porozumieć się w tej kwestii do 1 października.
Amerykański dolar nadal się umacnia, rosną rentowności obligacji skarbowych
2023-09-26 Komentarz poranny TMS BrokersS&P 500 osiągnął w poniedziałek swój najniższy poziom od czerwca br., ale zakończył wczorajszą sesję lekkim wzrostem (+0,4 proc.). W zeszłym tygodniu wykres tego indeksu raczej ewidentnie opuścił dołem 3-miesięczna formację „głowy z ramionami” rozpościerającą się pomiędzy poziomami ok. 4350 pkt. a 4600 pkt. Lekkie wzrosty zanotowały również średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,13 proc.) i Nasdaq 100 (+0,46 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 kontrakty na S&P 500 taniały o 0,55 proc.
Dolar ciut mocniejszy
2023-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku. Wpływ na to mają znów słabsze nastroje w Chinach po tym, jak pojawiły się niepokojące doniesienia o kondycji największych deweloperów (Evergrande i Oceanwide), ale i też "jastrzębie" komentarze od przedstawicieli FED, jakie padły jeszcze w piątek wieczorem - potwierdzają one linię utrzymania stóp na wysokich poziomach przez dłuższy okres z opcją ewentualnej podwyżki późną jesienią (o niej wspomniała Michelle Bowman).
Czy EUR/USD podąża w kierunku dołka z marca?
2023-09-25 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPiątkowa sesja w USA charakteryzowała się redukcją ryzyka przez inwestorów. Indeksy giełdowe traciły, co skutkowało tym, że SP500 zanotował najgorszy tydzień od marca. Rynek pozostaje zaniepokojony tym, że Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dolar umiarkowanie zyskał a euro straciło po słabych wstępnych danych PMI za wrzesień dla Europy. Jen osłabił się po decyzji BoJ.