Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Potężna zmienność na polskim złotym, kurs dolara wraca powyżej 4,20 zł

Potężna zmienność na polskim złotym, kurs dolara wraca powyżej 4,20 zł

2023-10-18 Komentarz walutowy XTB
W ostatnich dwóch dniach mogliśmy obserwować silne umocnienie naszej krajowej waluty, co oczywiście miało związek z niedzielnymi wyborami w naszym kraju. Euforyczną reakcję obserwowaliśmy nie tylko na PLN, ale także na GPW, gdzie indeks WIG20 zyskał ponad 5% w poniedziałek i niemal 2% na wczorajszej sesji. Takie zachowanie rynków należy tłumaczyć nadziejami na zmianę rządu i na szybki przypływ środków dla polskiej gospodarki z funduszu KPO.
EURUSD z szansą na większe odreagowanie?

EURUSD z szansą na większe odreagowanie?

2023-10-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rentowności amerykańskich obligacji dwuletnich osiągnęły wczoraj najwyższy poziom od 2006 roku. Indeksy giełdowe zakończyły dzień mieszanie. Dolar jedynie na chwilę się umocnił, kurs EURUSD zbliżył się do 1,06 i testuje obecnie górną bandę kanału spadkowego. Taki obraz rynku wyłonił się po publikacji sprzedaży detalicznej w USA, która okazała się mocniejsza od oczekiwań. Spotkanie Bidena z przedstawicielami Egiptu oraz Autonomii Palestyńskiej zostało odwołane. W Strefie Gazy doszło do ataku na szpital, w którym zginęło co najmniej 500 osób.

Nadal wyczekiwanie...

Nadal wyczekiwanie...

2023-10-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o tym, że w środę prezydent USA przyleci na Bliski Wschód, aby spotkać się z przywódcami Izraela, Jordanii, Egiptu i Palestyny, zdają się sugerować, że do izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy nie dojdzie jutro, czy pojutrze. Niemniej ten wątek i jego potencjalne skutki pod kątem ryzyka geopolitycznego nadal będą ciążyć nad rynkami - trudno ocenić, jak zareagują kraje arabskie na długotrwałą (a taką może ona być) operację militarną Izraela w Strefie Gazy.
Złoty nadal w natarciu

Złoty nadal w natarciu

2023-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Pojawiły się wyniki ze 100% obwodów wyborczych w Polsce. Rynki finansowe z dosyć sporą euforią zareagowały na wstępne wyniki i obecnie umocnienie złotego i dalsze wzrosty na GPW są kontynuowane. Pozytywne zachowanie na rynkach finansowych to efekt możliwego przypływu sporej ilości środków dla polskiej gospodarki z funduszu KPO. Dodatkowo na globalnych rynkach widać oczekiwanie na wyciszenie konfliktu na Bliskim Wschodzie na co wpływ ma mieć planowana wizyta prezydenta USA Joe Bidena w tym rejonie świata.
7-sesyjny wzrost WIG-u 20 jak w listopadzie ub.r. i listopadzie 2020

7-sesyjny wzrost WIG-u 20 jak w listopadzie ub.r. i listopadzie 2020

2023-10-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pozytywnie reagując na oczekiwany ostateczny wynik niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu (możliwość uformowania przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę koalicji rządzącej) WIG-20 zanotował wczoraj najsilniejszy od 25 lutego ub.r. wzrost (+5,31 proc.). Najsilniejsze wzrosty notowały wczoraj WIG-Banki (+9,77 proc.; ) i WIG-Paliwa (+8,29 proc.) zdominowana przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Dziś rano ta zwyżka była kontynuowana. WIG-20 rósł o +2,55 proc. ok. godz. 9:30 osiągając swój najwyższy poziom od ponad 2 miesięcy.
Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

2023-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki obawiały się, że ofensywa lądowa Izraela w Strefie Gazy rozpocznie się już w ten weekend, ale podobno ze względu na warunki pogodowe została odroczona. O ile? Patrząc na ilość izraelskiego wojska czekającego w gotowości, wydaje się, że zaledwie o kilka dni. Tymczasem o ile do tej pory próbowano klasyfikować ten konflikt jako lokalny, o tyle weekendowe wypowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, czy też Iranu, zaczynają podbijać to, czego inwestorzy nie chcieliby widzieć - ryzyko wciągnięcia w konflikt większej liczby krajów. Bo Bliski Wschód jest jak "polityczna puszka Pandory" i najlepiej jej w ogóle nie otwierać.
Złoty mocny po wyborach, optymizm na GPW

Złoty mocny po wyborach, optymizm na GPW

2023-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki sondaży exit poll po niedzielnych wyborach parlamentarnych umocniły złotego. EUR/PLN spadł poniżej 4,46 a USD/PLN poniżej 4,24 proc. Część tej aprecjacji dziś rano jest redukowana. Na rynku akcyjnym WIG20 zyskuje dziś 3,2 proc. a WIG rośnie o 2,4 proc.. Globalnym tematem jest wzrost awersji do ryzyka w wyniku obaw o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Izraelska armia oświadczyła, że przygotowuje się do "znaczących operacji naziemnych" w Strefie Gazy, tydzień po tym, jak bojownicy Hamasu uderzyli w południowy Izrael.
Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

2023-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki globalne wstrzymują oddech, ale złoty zyskuje. To reakcja na sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Inwestorzy liczą na ocieplenie relacji z Brukselą i szybkie KPO. Sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce bazujące zarówno na exit polls, jak i late polls sugerują zmianę władzy. Większość parlamentarną będzie mieć deklarowana koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

2023-10-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek walutowy czeka na kolejne impulsy - dolar jest dzisiaj nieco słabszy, na niektórych ustawieniach, ale zmiany nie są duże. Wobec większości pozostaje stabilny, lub nieznacznie zyskuje. Wczoraj rynek dostał kolejną wypowiedź od przedstawiciela FED - tym razem Raphaela Bostica, który dał do zrozumienia, że kolejne podwyżki stóp nie będą już potrzebne. Szanse na taki ruch w listopadzie według modelu CME FED Watch zmalały do 13 proc. Czy dzisiejsze dane PPI i zapiski z wrześniowego posiedzenia FED coś zmienią. Nie.
Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

2023-10-11 Komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach na rynku widać było cofnięcie na USD. Podczas środowej sesji także możemy obserwować nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, jednak skala ruchu jest niewielka. Główna para walutowa walczy w rejonach okrągłego poziomu 1,0600. Jego trwałe przebicie w górę mogłoby doprowadzić do większej korekty wzrostowej, z kolei pojawienie się tutaj sprzedających mogłoby przyczynić się do powrotu kursu poniżej 1,0500. Co dalej z dolarem?
Złoty się nadal umacnia

Złoty się nadal umacnia

2023-10-11 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Środa rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 226 (+0,6 proc.) osiągnął swój najwyższy poziom od 6 sesji, zaś australijski All Ordinaries (+0,7 proc.) był najwyżej od 21 września br. Europejskie rynki akcji nie podtrzymały dziś rano tej dobrej passy (DAX -0,13 proc., CAC 40 -0,74 proc.). Nadal trwała natomiast dobra koniunktura na GPW. WIG-20 rósł ok. godz. 10:50 o 1,18 proc. docierając do poziomu swego szczytu z 15 września br.
Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

2023-10-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnym rynku nie widać już tej nerwowości, jaka miała miejsce w poniedziałek rano - rynki pomału "zapominają" o konflikcie w Izraelu zakładając, że będzie miał on lokalny charakter. Niemniej dolar nie traci, a bilans wtorkowego ranka wypada nawet lekko na jego korzyść. Wprawdzie wczorajsza sesja na Wall Street wypadła nieźle, a rynki utwierdzają się w przekonaniu, że do listopadowej podwyżki stóp przez FED nie dojdzie, co daje argumenty do spadku rentowności, to jednak inwestorzy czekają.
WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

2023-10-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowe notowania na rynku akcji przebiegały w dobrych nastrojach. Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 zyskał 2,43 proc., zaś australijski All Ordinaries 1,03 proc. Zwyżki indeksów dominowały również w Europie (DAX +1,56 proc., CAC 40 +1,39 proc. ok. godz. 10:35). Lekko – o 10,8 proc. ok. godz. 10:50 – rosła również cena kontraktów na S&P 500. W ciągu minionych 3 sesji WIG-20 był najmocniejszym głównym indeksem rynku akcji na świecie (+4,55 proc.). Dziś ok. godz. 10:50 po wzroście o 2,11 proc. był najwyżej od ponad 2 tygodni.
Niższe rentowności dają wytchnienie

Niższe rentowności dają wytchnienie

2023-10-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rajd amerykańskich rentowności w ostatnich tygodniach był naprawdę spektakularny. Niemal wszyscy wierzyli, że jedynie kwestią czasu jest dobicie 10 letnich rentowności do 5%. Jednak w ostatni weekend doszło do wybuchu kolejnego konfliktu, tym razem na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do zmiany nastawienia inwestorów i wzrostu popytu na bezpieczne aktywa. Ceny obligacji wzrosły, rentowności spadły, co pozwoliło na oddech na aktywach takich jak akcje, złoto czy również ropa. Do tego dochodzą mniej jastrzębie komentarze bankierów z Fed. Czy to sugeruje koniec trudnego okresu na globalnym rynku?
To tylko lokalny konflikt?

To tylko lokalny konflikt?

2023-10-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano jest nieco nerwowo, ale poza mocniejszym ruchem na ropie, nie widać jakichś wyraźniejszych zmian na globalnym ujęciu. Ruch widoczny w piątek wieczorem, czyli mocne odbicie na Wall Street i osłabienie dolara, nie został wymazany. Sam w sobie pozostaje dość intrygujący, gdyż rynki zareagowały wtedy tak, jakby dane Departamentu Pracy USA były bardzo złe, a przecież okazały się nieoczekiwanie dobre.
Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

2023-10-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent. W miarę upływu czasu skala zwyżki nieco malała i ok. godz. 10:00 wynosiła +2,78 proc. w przypadku WTI na NYMEX-ie oraz +2,41 proc. w przypadku Brent na ICE. Cena kontraktów na złoto na COMEX-ie, która w piątek znalazła się na najniższym poziomie od marca br., podskoczyła dziś rano o ok. 1 proc.
Złoto i ropa zyskują na niepokojach

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

2023-10-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień skończył się na rynkach optymistycznym akcentem. Spadające wyraźnie ceny ropy przyniosły ulgę inwestorom na rynkach długu i akcji, jednak obraz ten zmienił się po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie podczas weekendu. Ropa zyskuje ok. 3,5%, metale szlachetne drożeją w zakresie 1-1,5% w reakcji na konflikt pomiędzy Hamasem, a Izraelem, który w weekend zszokował społeczność międzynarodową.
Czy na ropie zmienił się trend?

Czy na ropie zmienił się trend?

2023-10-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Indeksy giełdowe kończą tydzień na minusie. Dolar jest silniejszy. Kurs głównej pary walutowej spadł w minionych dniach poniżej 1,05 a tydzień kończy się w okolicach tego okrągłego poziomu. Rentowności 2 letnich obligacji USA rosły na początku tygodnia, następnie otrzymaliśmy spadki w środę oraz czwartek, a w piątek ponownie obserwowaliśmy wzrosty. Rynek pracy USA okazuje się, że wciąż jest silny a lekkie sygnały ochłodzenia są na tyle małe, że inwestorzy zakładają, że Fed podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku i utrzyma je przez długi czas w 2024 roku.
Tym razem RPP nie osłabiła złotego

Tym razem RPP nie osłabiła złotego

2023-10-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po całkowicie niespodziewanej decyzji RPP sprzed miesiąca o obniżce wysokości swojej głównej stopy procentowej aż o 0,75 pkt. proc. polska waluta gwałtownie słabła. Kurs EUR/PLN skoczył w przeciągu tygodniu z poziomu poniżej 4,5 PLN do prawie 4,7 PLN. Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej – obniżka wysokości stopy referencyjnej z 6 proc. do 5,75 proc. była już zgodna ze średnią oczekiwań (chociaż rozrzut poszczególnych prognoz ekonomistów był bardzo duży), a reakcja rynku znacznie spokojniejsza.
„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

2023-10-05 pora
Wczorajsza sesja na szerokim rynku zdołała zatrzymać lawinowe wyprzedaże na rynkach akcyjnych oraz przede wszystkim amerykańskich papierach dłużnych, które w chwili obecnej wydają się głównym czynnikiem kreującym nastroje rynkowe. “Ryzyko” odbiło, a z nim euro wraz z polskim złotym na czele, który wydaje się z ulgą reagować na zaledwie 25-punktową obniżkę stóp. Takie reakcje możemy w zasadzie przypisać w głównej mierze dwóm czynnikom: niższym danym ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz ogromnym wyprzedażom na rynku ropy naftowej. Oba te aspekty w tej sytuacji jednak nie mogą być rozpatrywane oddzielnie, albowiem to właśnie ich mix stworzył podwaliny do wyprzedaży dolara.