Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera CFD?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera CFD?
Artykuł sponsorowany
Data dodania: 2024-06-26 (14:52)

Z wyborem brokera, za pośrednictwem którego będziemy handlować na rynku CFD, jest trochę jak z wyborem samochodu. Pierwsze wrażenie i to, co widoczne jest dla ogółu, jest oczywiście ważne, ale dużo ważniejsze są szczegóły i to, co jest „pod maską”. Chociaż mogłoby się wydawać, że oferty brokerów, które można spotkać na rynku, są niemalże identyczne, to jednak im bardziej będziemy zagłębiać się w szczegóły, tym więcej różnic odkryjemy. Te mają tym większe znaczenie, gdyż w grę wchodzą prawdziwe pieniądze.

Skoro pieniądze, to na pierwszym miejscu oczywiście powinniśmy stawiać ich bezpieczeństwo. Na rynku działa bardzo wiele podmiotów wywodzących się z różnych krajów. Zanim więc wybierzemy brokera, warto go dokładnie sprawdzić, a przede wszystkim to, czy ma on odpowiednie zezwolenia do tego, by świadczyć usługi i jakiemu nadzorowi podlega. Wbrew pozorom nie jest to banalna rzecz. Na rynku działają firmy, które pochodzą z egzotycznych krajów, a to może stawiać pytanie o nadzór nad nimi. W Polsce za nadzór nad brokerami odpowiada Komisja Nadzoru Finansowego. To ona udziela brokerom licencji i zezwoleń na prowadzenie działalności. Dodatkowym „bezpiecznikiem” jest przynależność do systemu rekompensat (w Polsce odpowiada za niego Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Dzięki temu klienci firmy inwestycyjnej, która przynależy do takiego systemu, mają gwarancję, że nawet w przypadku problemów samego brokera odzyskają (do pewnego, z góry określonego poziomu) trzymane u niego pieniądze.

Kiedy już wykonamy ten pierwszy krok, możemy przejść do kolejnych. Te mają już charakter bardziej indywidualny. W zależności od danej osoby, różne elementy oferty mogą mieć różne znaczenie. Rynek kontraktów CFD (więcej o jego specyfice na: https://www.xtb.com/pl/edukacja/kontrakty-cfd) to rynek o dużej dynamice, a także instrumenty z wbudowaną dźwignią. W stosunkowo krótkim czasie możliwe jest więc osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu, pod warunkiem oczywiście, że dobrze uda nam się przewidzieć ruchy rynkowe. Ryzyko związane z tymi instrumentami też jednak jest większe i błędne decyzje mogą doprowadzić do znacznych strat. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera niezawodna platforma transakcyjna, która w każdych warunkach daje dostęp do rynku i tym samym umożliwia szybkie reagowanie na bieżące wydarzenia. Dostęp do niej możliwy jest z różnych poziomów: poprzez formę desktopową w formie przeglądarki internetowej, ale także wersji aplikacji na urządzenia mobilne. Warto więc sprawdzić, jakie możliwości daje broker, którego chcemy wybrać.

Sami brokerzy też działają w różnych modelach biznesowych. Te podstawowe to: market maker, gdzie drugą stroną transakcji jest sam broker (MM), Electronic Communication Network, gdzie broker występuje jedynie w roli pośrednika (ECN), oraz Straight Through Processing (STP), gdzie firmy inwestycyjne realizują zlecenia poprzez przekazywanie ich do dostawców płynności. Różne modele działania wpływają na różne rodzaje opłat, dlatego istotne jest, by wybrać taki model biznesowy i stojącego za nim brokera, który będzie najlepiej odpowiadał naszym preferencjom.

Oczywiście, kiedy mowa o wyborze brokera na rynku CFD, warto także pochylić się nad samą ofertą CFD, jaką mają do zaoferowania pośrednicy. I znów wracając do analogii związanej z motoryzacją: pewne podstawowe elementy „wyposażenia” można znaleźć w każdym modelu samochodu. To jednak szczegóły odróżniają samochody klasy premium od samochodów klasy średniej. Tak samo jest w przypadku brokerów CFD. Podstawowe i najpopularniejsze instrumenty znajdziemy u każdego pośrednika. Nigdy nie wiadomo jednak, co akurat będzie się działo na rynku i które instrumenty znajdą się w naszym kręgu zainteresowania. Warto mieć więc dostęp do szerokiej palety CFD niezależnie od tego, co aktualnie jest na „topie”. W kontekście dostępnej oferty kontraktów na różnice kursowe, warto zwracać także uwagę na spready na poszczególnych instrumentach. Dla inwestora bowiem są one kosztem – im mniejszy, tym oczywiście lepiej. Zobacz też: https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-maklerskich

Sam wybór brokera CFD jest niezwykle ważny. Nawet jeśli wybierzemy najlepszego pośrednika, trzeba pamiętać, że nie zagwarantuje nam to sukcesu rynkowego, tak jak wybór najlepszego samochodu nie uczyni z nas od razu mistrzów kierownicy. Do tego mogą przybliżyć nas wiedza oraz praktyka, szczególnie że podejmujemy większe ryzyko, a z takim można spotkać się na rynku CFD.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.