Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera CFD?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera CFD?
Artykuł sponsorowany
Data dodania: 2024-06-26 (14:52)

Z wyborem brokera, za pośrednictwem którego będziemy handlować na rynku CFD, jest trochę jak z wyborem samochodu. Pierwsze wrażenie i to, co widoczne jest dla ogółu, jest oczywiście ważne, ale dużo ważniejsze są szczegóły i to, co jest „pod maską”. Chociaż mogłoby się wydawać, że oferty brokerów, które można spotkać na rynku, są niemalże identyczne, to jednak im bardziej będziemy zagłębiać się w szczegóły, tym więcej różnic odkryjemy. Te mają tym większe znaczenie, gdyż w grę wchodzą prawdziwe pieniądze.

Skoro pieniądze, to na pierwszym miejscu oczywiście powinniśmy stawiać ich bezpieczeństwo. Na rynku działa bardzo wiele podmiotów wywodzących się z różnych krajów. Zanim więc wybierzemy brokera, warto go dokładnie sprawdzić, a przede wszystkim to, czy ma on odpowiednie zezwolenia do tego, by świadczyć usługi i jakiemu nadzorowi podlega. Wbrew pozorom nie jest to banalna rzecz. Na rynku działają firmy, które pochodzą z egzotycznych krajów, a to może stawiać pytanie o nadzór nad nimi. W Polsce za nadzór nad brokerami odpowiada Komisja Nadzoru Finansowego. To ona udziela brokerom licencji i zezwoleń na prowadzenie działalności. Dodatkowym „bezpiecznikiem” jest przynależność do systemu rekompensat (w Polsce odpowiada za niego Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Dzięki temu klienci firmy inwestycyjnej, która przynależy do takiego systemu, mają gwarancję, że nawet w przypadku problemów samego brokera odzyskają (do pewnego, z góry określonego poziomu) trzymane u niego pieniądze.

Kiedy już wykonamy ten pierwszy krok, możemy przejść do kolejnych. Te mają już charakter bardziej indywidualny. W zależności od danej osoby, różne elementy oferty mogą mieć różne znaczenie. Rynek kontraktów CFD (więcej o jego specyfice na: https://www.xtb.com/pl/edukacja/kontrakty-cfd) to rynek o dużej dynamice, a także instrumenty z wbudowaną dźwignią. W stosunkowo krótkim czasie możliwe jest więc osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu, pod warunkiem oczywiście, że dobrze uda nam się przewidzieć ruchy rynkowe. Ryzyko związane z tymi instrumentami też jednak jest większe i błędne decyzje mogą doprowadzić do znacznych strat. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera niezawodna platforma transakcyjna, która w każdych warunkach daje dostęp do rynku i tym samym umożliwia szybkie reagowanie na bieżące wydarzenia. Dostęp do niej możliwy jest z różnych poziomów: poprzez formę desktopową w formie przeglądarki internetowej, ale także wersji aplikacji na urządzenia mobilne. Warto więc sprawdzić, jakie możliwości daje broker, którego chcemy wybrać.

Sami brokerzy też działają w różnych modelach biznesowych. Te podstawowe to: market maker, gdzie drugą stroną transakcji jest sam broker (MM), Electronic Communication Network, gdzie broker występuje jedynie w roli pośrednika (ECN), oraz Straight Through Processing (STP), gdzie firmy inwestycyjne realizują zlecenia poprzez przekazywanie ich do dostawców płynności. Różne modele działania wpływają na różne rodzaje opłat, dlatego istotne jest, by wybrać taki model biznesowy i stojącego za nim brokera, który będzie najlepiej odpowiadał naszym preferencjom.

Oczywiście, kiedy mowa o wyborze brokera na rynku CFD, warto także pochylić się nad samą ofertą CFD, jaką mają do zaoferowania pośrednicy. I znów wracając do analogii związanej z motoryzacją: pewne podstawowe elementy „wyposażenia” można znaleźć w każdym modelu samochodu. To jednak szczegóły odróżniają samochody klasy premium od samochodów klasy średniej. Tak samo jest w przypadku brokerów CFD. Podstawowe i najpopularniejsze instrumenty znajdziemy u każdego pośrednika. Nigdy nie wiadomo jednak, co akurat będzie się działo na rynku i które instrumenty znajdą się w naszym kręgu zainteresowania. Warto mieć więc dostęp do szerokiej palety CFD niezależnie od tego, co aktualnie jest na „topie”. W kontekście dostępnej oferty kontraktów na różnice kursowe, warto zwracać także uwagę na spready na poszczególnych instrumentach. Dla inwestora bowiem są one kosztem – im mniejszy, tym oczywiście lepiej. Zobacz też: https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-maklerskich

Sam wybór brokera CFD jest niezwykle ważny. Nawet jeśli wybierzemy najlepszego pośrednika, trzeba pamiętać, że nie zagwarantuje nam to sukcesu rynkowego, tak jak wybór najlepszego samochodu nie uczyni z nas od razu mistrzów kierownicy. Do tego mogą przybliżyć nas wiedza oraz praktyka, szczególnie że podejmujemy większe ryzyko, a z takim można spotkać się na rynku CFD.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.