Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dzień na ochłonięcie
2019-05-14 Komentarz poranny TMS BrokersStrach inwestorów o impas w negocjacjach handlowych i działania odwetowe w polityce celnej przyćmiewa wszystkie inne tematy. Dziś mamy moment uspokojenia z pomocą lepszego humoru prezydenta Trumpa, ale pytaniem do przedyskutowania jest, czy wczorajsze załamanie nie pchnęło aktywów na drogę bez odwrotu?
Bitcoin zyskuje na konflikcie handlowym
2019-05-14 Poranny komentarz walutowy XTBTydzień czasu potrzebowały rynki finansowe aby przetrawić tweety amerykańskiego prezydenta i dojść do wniosku, że nie są one jedynie jego zagrywką lub przejawem gorszego nastroju. Na ten moment nic nie wskazuje, aby konflikt miał zostać zażegnany lub choćby złagodzony, a to oznacza rynkowe turbulencje. Nie wszyscy jednak są przegranymi, napięcia handlowe spowodowały potężny wzrost cen kryptowalut.
Chińczycy zapowiedzieli kontr-działania, które mogą uderzyć w dolara
2019-05-13 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW końcu Pekin zdecydował się poinformować o szykowanych kontr-działaniach wobec ceł nałożonych przez USA. Od 1 czerwca mają zostać podniesione cła na blisko 3000 produktów z USA o wartości 60 mld USD – nowa stawka ma wynieść 25 proc. Jednocześnie ma być utworzona lista tzw. wyłączeń na okres do roku.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-05-10 Komentarz tygodniowy TMS BrokersSpór handlowy USA-Chiny pozostanie tematem przewodnim dla rynków, a przy utrzymującej się niepewności nie trzeba wiele, by wzniecić zmienność. Dane powinny pozostać na drugim planie, choć słabsze wskaźniki aktywności będą podsycać wątpliwości wokół perspektyw globalnego ożywienia. Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa z USA i Chin będą godne uwagi.
Zamiast burzy była mżawka
2019-05-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: W piątek rano weszła w życie podwyższona stawka celna w wysokości 25 proc. wobec 10 proc. wcześniej na produkty importowane z Chin o wartości 200 mld USD. Jednocześnie Biały Dom poinformował, że pracuje nad ocleniem maksymalną stawką (25 proc.) pozostałego importu z Chin o wartości 325 mld USD.
Ludzie piękne listy piszą
2019-05-10 Komentarz poranny TMS BrokersPiątek zaczynamy bez postępów w rozmowach USA-Chiny, ale z wyższymi cłami na warte 200 mld USD chińskie towary sprowadzane do USA. Rynki jednak nie panikują z pomocą cudownej sesji na giełdzie w Szanghaju i „pięknego” listu prezydenta Chin Xi do prezydenta USA Trumpa. Przynajmniej panowie ze sobą rozmawiają i to na razie wystarczać, by podtrzymać nadzieje na porozumienie.
Amerykańskie cła i obiecujące dane z Niemiec
2019-05-10 Poranny komentarz walutowy XTBPo północy czasu obowiązującego w Waszyngtonie w życie weszły podwyższone cła na import chińskich dóbr do Stanów Zjednoczonych. Ruch ten nie był rzecz jasna niespodzianką, gdyż został on już wcześniej zakomunikowany przez prezydenta Trumpa, niemniej nadszedł w trakcie prowadzonych negocjacji. Tymczasem poranek przyniósł nam kolejne obiecujące dane z niemieckiej gospodarki za marzec, które ponownie dobrze rokują dla Polski.
Opór na USD/PLN
2019-05-10 Raport poranny FMCMPiątek pełen danych: Para GBP/EUR lokuje się teraz na poziomie 1,1580. Tak więc zanegowano niemal całą zwyżkę z końcówki kwietnia i pierwszych dni maja - sięgnęła ona, jak pamiętamy (albo i nie) do 1,1770, przynajmniej w przybliżeniu. Warto przy tym pamiętać, że dość konkretne wsparcie na tym wykresie to ok. 1,1520.
Przygotowania do wojny
2019-05-09 Komentarz poranny TMS BrokersRynki finansowe w dalszym ciągu pozostają pod wpływem doniesień skupionych na rozmowach handlowych USA i Chin, które przynoszą mieszankę gróźb i optymizmu. Presja udziela się rynkowi akcji, ale na rynku walutowym przeważa cierpliwe wyczekiwanie na konkrety. Większość obawia się restartu wojen handlowych, ale jeszcze nikt na to nie stawia pieniędzy.
Sądny dzień dla rynków
2019-05-09 Poranny komentarz walutowy XTBPrzez pierwsze cztery miesiące tego roku rynki zapewniane były o tym, że negocjacje pomiędzy USA a Chinami idą świetnie. Dlatego tweet prezydenta Trumpa o podwyższeniu ceł z niedzieli wywołał spore zamieszanie. Dziś do USA przylatuje wicepremier Chin na „negocjacje ostatniej szansy”.
Dziś w programie bilans handlowy USA
2019-05-09 Raport poranny FMCMWokół dwunastki: Na głównej parze walutowej, tj. eurodolarze, widzimy kurs ok. 1,12. A zatem wszystko po staremu (wczoraj notowano zakres wahań ok. 1,1180 - 1,1215). Widać niejaki impas: brak siły do mocnego podbicia wartości euro i brak ochoty na wyraźne wzmocnienie dolara.
Wciąż niespokojnie
2019-05-08 Komentarz poranny TMS BrokersNie ma jednolitego wzoru dla zachowania rynków wobec nieobliczalnego ryzyka politycznego i po jednym dniu uspokojenia nerwowość ponownie daje o sobie znać. Główne uderzenie dotyka rynku akcji i surowców, podczas gdy rynek FX utrzymuje względne opanowanie. Czekamy, dyskutujemy, reagujemy, często zanim poznamy fakty. Typowy klimat w oparach niepewności.
Niemiecki przemysł powstaje z kolan
2019-05-08 Poranny komentarz walutowy XTBPrzełom roku był katastrofalny dla europejskiego sektora przemysłowego, głównie z uwagi na wewnętrzne czynniki, niemniej jednak zmienna narracja między USA a Chinami również nie pomagała. Kilka miesięcy później okazuje się, że takowa katastrofa nie będzie widoczna w danych o wzroście gospodarczym za pierwszy kwartał. To dobra informacja dla Polski, gdzie sektor przemysłowy do tej pory przeszedł przez europejski kryzys w przemyśle suchą stopą.
NZD pod presją obniżonych stóp procentowych
2019-05-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Kanada: Indeks Ivey PMI w Kanadzie za kwiecień przyjął wartość 55,9 pkt. wobec oczekiwanych 51,5 pkt. Stany Zjednoczone: Zadłużenie amerykańskich konsumentów w marcu znalazło się na poziomie 10,3 mld USD wobec oczekiwań wynoszących 17 mld USD.
PLN relatywnie stabilny, pomimo rynkowej niepewności
2019-05-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno w przypadku eurodolara jak i PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2896 PLN za euro, 3,8291 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7571 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0034 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,986% w przypadku obligacji 10-letnich.
Chińczycy pozwalają rynkom kupić czas?
2019-05-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Strona chińska potwierdziła wizytę delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Liu Che (rozmowy zaplanowano w Waszyngtonie na 9-10 maja), oraz wolę do znalezienia kompromisu ws. umowy handlowej.
Te same obawy, ale inne czasy
2019-05-07 Komentarz poranny TMS BrokersPo wstępnym wstrząsie w poniedziałek, w kolejnych godzinach rynek walutowy uspokoił się, a inwestorzy czekają na więcej szczegółów, w którą stronę pójdą negocjacje handlowe USA-Chiny. Waszyngton gra twardo i od piątku zamierza podnieść cła na chińskie towary. Ale dalsze rozmowy nie zostały zerwane i to daje nadzieje na załagodzenie napięć.
Turcja u progu kolejnego kryzysu
2019-05-07 Poranny komentarz walutowy XTBW ubiegłym roku rynkami wschodzącymi zatrząsnął kryzys mający swoje źródło w Argentynie i Turcji. Od tamtej pory sytuacja generalnie uległa poprawie, jednak wiele wskazuje na to, że w Turcji jesteśmy u progu kolejnego kryzysu walutowego.
Złoty bez większych zmian
2019-05-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na eurodolarze, w konsekwencji również PLN pozostaje blisko punktu odniesienia z poniedziałku. Krajowa waluta kwotowana jest następująco: 4,2825 PLN za euro, 3,8204 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7578 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0082 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,027% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wtorkowy poranek z euro i dolarem
2019-05-07 Raport poranny FMCMWczoraj i dziś: Atmosfera na rynkach giełdowych jest w pewnym sensie popsuta, a to z powodu wzrostu napięcia na linii USA - Chiny (prezydent Trump zapowiedział, że w piątek zacznie obowiązywać, w miejsce 10-procentowej, 25-procentowa stawka celna na importowane z Chin towary o wartości 200 mld USD).